چیدمان آشپزخانه کوچک

امروزه با توجه به اینکه خانه ها آپارتمانی شده و فضای بزرگی را به آشپزخانه کوچک اختصاص نمی دهند سعی می شود از حداکثر فضای آشپزخانه استفاده مفید شود. مدل چیدن آشپزخانه کوچک تاثیر بسزایی در بزگتر نشان دادن آن دارد. اگر آشپزخانه کوچکی دارید با ما همراه باشید. آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک جذابیت فراوانی دارند، اما وقتی صحبت از آشپزخانه کوچک باشد فضا بسیار کم خواهد بود. خوشبختانه، ایده‌های فراوانی برای نحوه چیدن آشپزخانه‌های کوچک وجود دارند که هم ذخیره‌سازی و هم کارایی را به حداکثر می‌رسانند.

 

طریقه چیدمان آشپزخانه های کوچک

با تفکر خلاقانه در مورد نحوه استفاده از فضای آشپزخانه کوچک، حتی کوچک‌ترین آشپزخانه‌ها نیز به به فضایی دلنشین برای آشپزی و سپری کردن اوقات خوب با اعضای خانواده تبدیل می‌شوند. در این مقاله، چند ایده طراحی آشپزخانه کوچک را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. فرقی نمی‌کند که آشپزخانه خود را بازسازی می‌کنید یا طراحی دکوراسیون خانه های کوچک از ابتدا شروع می‌کنید، این ایده‌های طراحی به شما در چیدن یک آشپزخانه کوچک کمک خواهند کرد.

 

فضایی را برای جزیره آشپزخانه طراحی کنید

ممکن است آشپزخانه کوچک شما فضای کافی برای گذاشتن یک جزیره کامل را نداشته باشد، اما می‌توانید به جای آن یک چرخ دستی کوچک را قرار دهید تا فضایی برای آماده‌سازی داشته باشید. حتی یک کنسول کوچک نیز می‌تواند به عنوان فضایی برای قرار دادن لوازم و وسایل آشپزخانه و مواد اولیه برای آشپزی مورد استفاده قرار گیرد.

 

کابینت‌های بالایی را بردارید

قفسه‌های باز به شدت کاربردی هستند و امکان دسترسی به ظروف و لوزام آشپزخانه را بسیار ساده‌تر می‌کنند. به گفته‌ی جنی وولف، طراح داخلی نیویورک، شما باید آشپزخانه کوچک خود را با دید معماری طراحی کنید. به همین دلیل بهتر است کابینت‌های بالایی را بردارید به خصوص اگر ارتفاع سقف حدود 10 فوت است.

چیدمان آشپزخانه کوچک

داخل کابینت‌ها را منظم و مرتب کنید

برای یک آشپزخانه کوچک همانند هر فضای کوچک دیگری، نظم و سازمان‌دهی ضروری است. وقتی فضا محدود باشد، شما نباید کوچک‌ترین فضا را نیز از دست دهید. به عبارت دیگر، حتی فضاهای پنهان و داخلی کابینت‌ها نیز باید مورد استفاده قرار گیرند. از ارگانایزرهای مختلف موجود در بازار برای قرار دادن قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها استفاده کنید. از وسایل سازمان‌دهی ادویه استفاده کنید تا نهایت بهره را از فضای کوچک درون آشپزخانه برده باشید.

 

فضای ظرفشویی را تمیز کنید

اگر آشپزخانه کوچک شما فضای کافی برای یک ماشین ظرفشویی را ندارد، مطمئن شوید که سینک ظرفشویی کارآمد و تمیز باشد. همچنین می‌توانید از یک آبچکان رومیزی کوچک استفاده کنید که مسقیما به داخل سینک ظرفشویی تخلیه می‌شود و هرگز زنگ نمی‌زند.

 

به آشپزخانه خود جزیره اضافه کنید

حتی اگر فضای آشپزخانه شما کوچک و باریک است، با این وجود می‌توانید از یک جزیره کوچک برای آماده‌سازی و پخت و پز استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از یک جزیره چرخ‌دار استفاده کنید که قابل جابجایی است. این باور که اگر آشپزخانه فضای باریکی دارد نمی‌توان جزیره داشت کاملا اشتباه است. تنها چیزی که بدان نیاز دارید که جزیره چرخ‌دار است که هنگام مهمانی آن را به اتاق دیگری منتقل کنید تا زیر دست و پا نباشد. از سوی دیگر، شما می‌توانید یک جزیره با پایه‌ی باریک انتخاب کنید که فضای کمتری را اشغال می‌کند.

 

از رنگ‌های روشن استفاده کنید

چیدمان آشپزخانه کوچک مدرنهرچه آشپزخانه روشن‌تر باشد، بزرگ‌تر به نظر می‌آید. گاهی اوقات، اگر چشم‌انداز خوبی به بیرون وجود داشته باشد، باید تمرکز طراح بر آوردن نور طبیعی بیرون به داخل آشپزخانه باشد تا این نور آشپزخانه کوچک را بزرگ‌تر جلوه دهد. بکارگیری پالت رنگی روشن در پیشخوان، دیوارها و کابینت‌ها نیز به باز شدن آشپزخانه کوچک کمک می‌کند. اگر تمایل به بازسازی کل آشپزخانه ندارید، لوازم و وسایل آشپزخانه را رنگ روشن انتخاب کنید. به عنوان مثال، قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها، تخته‌های برش و دستمال استکان‌ها را رنگ روشن انتخاب کنید.

 

از رنگ سفید بیشتر استفاده کنید

در ادامه‌ی نکته‌ی قبل، رنگ سفید روشن‌ترین رنگ در پالت رنگی روشن است. رنگ سفید به پخش و انعکاس نور به اطراف کمک می‌کند که این موضوع باعث می‌شود فضا بزرگ‌تر به نظر آید. اگر قفسه‌بندی‌های آشپزخانه در معرض دید هستند، با نمایش مجموعه‌ای از ظروف سفید بازتابی از رنگ سفید را ایجاد کنید.

چیدمان آشپزخانه کوچک

عمودی فکر کنید

آیا نمی‌توانید از شر کتاب‌های آشپزی قدیمی یا لوازم آشپزخانه‌ای که سال‌ها پیش خریده‌اید، رها شوید؟ نصب قفسه‌های عمودی برای قابلمه‌ها، چاقوها و قفسه‌های باز فضای زیادی را برای شما خالی خواهند کرد. حتما در یک آشپزخانه کوچک از قفسه‌های عمودی بهره ببرید. همچنین کانترهای آشپزخانه (سنگ کابینت) محل اصلی به هم ریختگی و شلوغی آشپزخانه‌ها هستند که همین شلوغی موجب می‌شود فضا کوچک‌تر به نظر آید. هر چند ماه یکبار از شر ظروف پلاستیکی اضافی و لوازمی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، خلاص شوید. تمیز کردن و سر و سامان دادن به چیدمان آشپزخانه موجب می‌شود که بزرگ‌تر به نظر آید. یک سبد میوه بر روی کانتر به زیبایی آشپزخانه شما می‌افزاید.

 

وسایل آشپزخانه را کوچک انتخاب کنید

اگر فکر می‌کنید که وسایل آشپزخانه کوچک به معنی ارزان قیمت بودن و بی کیفیت بودن آن‌هاست، باید طرز فکر خود را تغییر دهید. امروزه، وسایل آشپزخانه کوچک و در عین حال با کیفیت و زیبا در بازار موجود هستند. یک ایده‌ی طراحی دیگر برای آشپزخانه‌های کوچک، استفاده از وسایل چندکاره است. به عنوان مثال، اگر رفت و آمد زیادی ندارید می‌توانید به جای خرید یک ماشین ظرفشویی بزرگ یک ماشین ظرفشویی رومیزی که کوچک‌تر است، بخرید. اندازه‌ی این ماشین‌های ظرفشویی معمولا به گونه‌ای است که روی کانتر کابینت قرار می‌گیرد و کیفیت مطلوبی هم دارند.

 

از سبد برای نگه داشتن لوازم آشپزخانه استفاده کنید

سبد را به چیدن آشپزخانه کوچک خود اضافه کنید! اگر فضای کافی در کابینت و انباری خود ندارید، سبدها و سطل‌ها می‌توانند تفاوت در طراحی باشند. سبدهایی را پیدا کنید که متناسب با حال و هوای آشپزخانه باشند و جنبه‌ی تزیینی نیز داشته باشند. به عنوان مثال، سبدی را انتخاب کنید که در قسمت پایین جزیره جا شود و به زیبایی جزیره بیفزاید.

 

به آشپزخانه کوچک خود صندلی اضافه کنید

از فضای اطراف کانتر نهایت استفاده را ببرید! با گذاشتن چند صندلی در اطراف این کانترها می‌توانید از فضای خالی آن برای غذا خوردن و یا نوشیدن قهوه استفاده کنید.

 

در آشپزخانه قالیچه بندازید

بکارگیری حس و حال گرم مانند انداختن یک قالیچه باعث می‌شود که فضای یک آشپزخانه کوچک بزرگ‌تر و راحت‌تر به نظر آید؛ خصوصا اگر آشپزخانه یک دیوار داشته باشد و به خودی خود اتاق مجزایی نباشد. رنگ‌های طبیعی ایده‌آل خواهند بود.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی داخلی سرویس بهداشتی

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن چیدمان آشپزخانه کوچک

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.