ویژگی های آشپزخانه مدرن

آشپزخانه مدرن امروزه به وسیله بسیاری از المان‌ها و موارد کاربردی، قابل طراحی است. با پیدایش سبک مدرن در معماری و دکوراسیون داخلی، ضرورتی برای به کار بردن این علم در آشپزخانه‌ها ایجاد شده است. مدرن ‌سازی آشپزخانه می‌تواند آنرا را به کاربردی‌ترین شکل ممکن در اختیار خانم‌های خانه و سایرین قرار دهد. حتی سلائق مختلف را نیز می‌تواند پوشش دهد. بهتر است ادامه متن را برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه از دست ندهید.

 

طراحی مدرن برای قلب خانه

با در نظر گرفتن فضای موجود و پر مشغله شدن زندگی‌های امروزی، نیاز به فناوری‌هایی نوین برای به روز رسانی دکوراسیون منزل و به خصوص آشپزخانه وجود دارد. چندکاره بودن ابزارها، ترکیب شدن با فناوری‌های به روز، استفاده از حسگرها، قفسه‌های چند منظوره و خیلی از موارد مهم دیگر که نکاتی مثل کمتر اشغال کردن فضا و پرکاربرد بودن آنها را در نظر گرفته‌اند، نیز بسیار مهم است.

 

چیدمان آشپزخانه مدرن

آشپزخانه مدرن، دارای طراحی بسیار مناسب برای افرادی به شمار می‌رود، که علاقمند به طراحی‌های ساده، شیک و کاربری راحت با طراحی مینیمال، هستند. آشپزخانه مدرن تشکیل شده از تمام لوازمی که بر حسب کاربرد، پیوستگیِ دکوراسیونِ کلیِ منزل را نیز حفظ می‌کند. هر شخص می‌تواند با توجه به سلیقه و نیاز، آشپزخانه‌اش را بچیند و از امکانات به روز و مدرن بهره‌مند شود.

ویژگی های آشپزخانه مدرن

پیشنهاد نویسنده: سبک دکوراسیون روستیک چیست؟

 

برای داشتن چنین فضایی، حتما نباید هزینه‌های بسیاری صرف کرد، بلکه با خلاقیت و  کاربرد صحیح لوازم می‌توان به فضایی مدرن در قلب خانه دست یافت. مهمترین نکته برای داشتن آشپزخانه‌ای مدرن و منحصر به فرد، به کار بردن ایده‌های خلاقانه است. ساده گرایی در فضاهای آشپزخانه مدرنیزه امروزی بسیار مهم است. در حدی که ویژگی اصلی آن به شمار می‌رود و در کنار سادگی، تمام المان‌های یک آشپزخانه کامل را باید داشته باشد.

 

اجزای یک آشپزخانه مدرن شامل چه مواردی است؟

هر آشپزخانه مدرن از قسمت‌های مختلفی از جمله کابینت‌های مجهز، میز ناهارخوری، نورپردازی متناسب، ابزار و لوازم برقی مجهز و استاندارد و خیلی ظریف کاری‌های دیگر ساخته شده است.

 

کابینت‌های آشپزخانه مدرن

کابینت‌های آشپزخانه به دو شکل مدرن و کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند که طبق کاربرد و سلیقه شخصی یکی از این دو نوع انتخاب می‌شود. در سبک مدرن که بیشتر مورد نظر این مطلب است، ویژگی‌های خاصی به کار گرفته شده که با سبک کلاسیک تفاوت‌هایی را ایجاد کرده است.

از جمله ویژگی‌های کابینت‌های آشپزخانه مدرن می‌توان به کابینت‌های بدون دستگیره، درهای کشویی و از جنس‌های های‌کلاس مات و براق اشاره کرد. در این سبک، کشوها و درهای کابینت، بسیار روان و راحت، باز و بسته می‌شوند که از طراحی و کاربری ساده‌ای نیز برخوردار هستند.

ویژگی دیگر کابینت‌های به روز و مدرن، رنگ‌های آرامش بخش، روشن و طبیعی است که با سبکی مینیمالیستی تلفیق شده است. با در نظر گرفتن این موضوع، برعکس آشپزخانه‌های کلاسیک، آشپزخانه مدرن بزرگتر دیده خواهد شد. متناسب بودن و همخوانی طرح و رنگ برای کف و دیواره‌ها بسته به سلیقه هر فرد متفاوت است. در برخی مدل‌ها از رنگ‌های تضاد استفاده می‌شود و در برخی دیگر، رنگ‌هایی مشابه اما با درجه متفاوت به کار برده می‌شود.

ویژگی های آشپزخانه مدرن

رنگ های کابینت آشپزخانه مدرن

برخی از کابینت‌های این سبک به سیستم آرام بسته شونده مجهز هستند. به وسیله این سیستم، نیازی نیست با فشار زیادی کابینت‌ها را بست و خود این ابزار نصب شده در کابینت‌ها، به شما کمک می‌کند تا راحتتر بسته شود.

 

درهای کابینت آشپزخانه مدرن

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های کابینت به کار گرفته شده در آشپزخانه مدرن، شکل درها و پیشخوان آن است. برای این سبک کابینت، درهایی صاف و مسطح در نظر گرفته شده است و سطوح تزئینی و حکاکی شده به هیچ وجه استفاده نمی‌شود. سطوحی صاف و براق بسیار مورد پسند سبک های مدرن و امروزی به شمار می رود.

 

پیشخوان یا کانتر؛ عضوی جدانشدنی از کابینت‌های مدرن آشپزخانه

ایجاد پیشخوانی چند منظوره در طرح‌های زیبایی مثل مدل‌های معلق، تاشو، منحنی و… سبب ایجاد فضایی شیک و کاربردی خواهد شد. با این حال فضایی ساده به همراه بهره گیری از تمام محیط، برای کاربرد ساده‌تر ابزار موجود در آشپزخانه ایجاد می‌شود. با ایجاد سادگی در این سبک بهتر است، فضا برای رفت و آمد کاملا باز باشد و تمام مدت می‌توان در حین کار در آشپزخانه با اعضای خانه در ارتباط بود.

به دلیل باز بودن این فضا، می توان رنگ اتاق نشیمن و آشپزخانه را به صورت متعادل با استفاده از یک هارمونی متناسب بین آنها ایجاد کرد.

 

همخوانی آشپزخانه مدرن با سایر قسمت های منزل

وجود کانتر در آشپزخانه‌های مدرن و امروزی سبب شده است تا هم آشپزخانه از فضاهای دیگر خانه مجزا شود و هم فضایی برای انجام فعالیت‌های مهم آشپزخانه مثل میزی برای خرد کردن، میز غذا خوری و… ایجاد شود. کانتر را می‌توان به عنوان پیشخوان نیز در نظر گرفت. این قسمت می تواند خیلی مهم و پرکاربرد برای فضاهای کوچک باشد اما دیزاینی عالی برای آشپزخانه‌های بزرگ به شمار می‌رود.

 

پیشخوان آشپزخانه مدرن

علاوه بر این موارد ، امروزه نصب سینک ظرفشویی و گاز توکار یکی از کاربردهای مهم برای پیشخوان محسوب می‌شود که اغلب در این سبک از کابینت‌ها سطحی مسطح برای آنها در نظر گرفته شده است.

 

نورپردازی آشپزخانه‌های مدرن

از نکات بسیار مهمی که در آشپزخانه مدرن باید به کار برده شود، نورپردازی برای ایجاد سایه روشن‌هایی است که بر اثر قرار گرفتن زاویه‌های نور ایجاد می‌شود. برای مدرن سازی آشپزخانه باید نور در قسمت‌های مختلف، طبق کاربرد وسایل به کار گرفته شود. این نورها با توجه به عملکرد ابزارهای مختلف مثل هود، سینک، گاز، کابینت‌ها و پیشخوان تابیده می‌شوند. مقدار تابش نور نسبت به کاربرد هر وسیله بهتر است متفاوت باشد.

در آشپزخانه مدرن از نورهای مخفی زیر کابینت‌ها استفاده می‌شود و ترجیحا نور از بالا به پایین می‌تابد. این کار سبب زیبایی و کاربردی شدن نور تابیده شده می‌شود. نورهایی ملایم، در شب و تاریکی باعث می‌شوند آرامشی دلنشین و مطلوب ایجاد شود. این روشنایی‌ها موجب می‌شوند تا به روشن کردن چراغ های اصلی نیازی نباشد و از تمام روشنایی چراغ‌های مخفی بهره گرفته شود.

برای نورپردازی آشپزخانه مدرن بهتر است از ایجاد روشنایی برای لوازم و ابزارها غافل نشوید. برای این منظور کاربرد سنسورها را نباید نادیده گرفت. سنسورهای نصب شده در قسمت‌های مختلف زمینه استفاده بهینه از نور و انرژی را فراهم می‌کنند. استفاده از هالوژن‌ها که به صفحه گاز می‌تابد، کمکی برای بهتر دیده شدن غذا حین طبخ است

نکته‌ای که لازم است در نظر گرفت این است که اگر به این قسمت‌های مهم نور تابیده نشود، سایه‌ی به وجود آمده بر اثر نورهای دیگر می‌تواند مزاحمت ایجاد کند. در این سبک، بیشتر بجای استفاده از یک نقطه نور بزرگ، از نورهای کوچک‌تر با تعداد بیشتر استفاده می شود. از این طریق، سایه روشن‌هایی کوچک‌تر و تناسبی زیبا ایجاد خواهد شد.

ویژگی های آشپزخانه مدرن

نورپردازی خطی آشپزخانه مدرن

از نورهای خطی و نقطه‌ای نیز بنا به کاربرد، جای مناسب و سلیقه می‌توان استفاده کرد. نورپردازی‌های مخفی باعث بزرگتر دیده شدن فضا می‌شوند. در قسمت‌هایی مثل بالای سینک ظرفشویی، بالای گاز و همینطور پیشخوان یا میز ناهارخوری از چراغ‌ها و هالوژن‌های آویزان بهتر است استفاده کرد. اینکار باعث زیبایی بیشتر و همچنین موجب رساندن نور مورد نیاز حین استفاده از این قسمت‌ها می‌شود.

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن ویژگی های آشپزخانه مدرن

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.