آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟

آشپزخانه اپن بهتر است یا آشپزخانه بسته یکی از سوالاتی است که گاهی اوقات برای افراد پیش می‌آید. سوالی که شاید نتوان پاسخ درستی برای آن داشت، چرا که امری بیشتر سلیقه‌ای است و با توجه به نیاز افراد انتخاب می‌شود. در این مطلب با نمونه‌هایی از این نوع آشپزخانه‌ها به مقایسه آن‌ها پرداخته‌ایم تا بتوانیم در انتخاب آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته به شما کمک کنیم. با ما همراه باشید.

 

آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟ کدام بهتر است؟

آشپزخانه اپن سبب می‌شود که شما راحت‌تر با افرادی که در داخل اتاق نشیمن هستند ارتباط برقرار کنید. از سوی دیگر یکی از مزایای آشپزخانه بسته این است که افراد به‌ راحتی می‌توانند بدون دردسر کار آشپزی را به انجام برسانند. این نیاز و سلیقه شماست که از چه مدلی برای این امر استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا این نوع آشپزخانه‌ها را با هم مقایسه کنیم.

آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟

آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته کدام را انتخاب کنیم؟

در زمان ساخت‌وساز فضای داخلی به یکی از مواردی که در مقایسه با سایر فضاها به آن توجه بیشتری می‌شود، آشپزخانه است. برخی ترجیح می‌دهند یک آشپزخانه اپن داشته باشند. برخی تمایل دارند آشپزخانه‌ای به سبک آشپرخانه جزیره‌ای داشته باشند و عده‌ای دیگر آشپزخانه‌های بسته و سنتی را ترجیح می‌دهند. این ایده پردازی یک بحث چالش‌برانگیز است، اما معماران بسیار سطحی و گذرا از آن عبور می‌کنند و در اکثر خانه‌های امروزی شاهد استفاده از سبک اوپن در آشپزخانه هستیم. در ادامه می‌توانید با معایب و مزایای آشپزخانه بسته یا اپن و قابلیت‌های این دو آشپزخانه بیشتر آشنا شوید.

 

شکل ظاهری آشپزخانه

شکل ظاهری این دو آشپزخانه دلیل اصلی تفاوت نام آن‌ها به شمار می‌رود. آشپزخانه اپن این قابلیت را برای شما فراهم می‌آورد که به‌ راحتی با اشخاصی که در بیرون آشپزخانه هستند ارتباط برقرار کنید. آشپزخانه سنتی این قابلیت را ندارد و با یک دیوار یا در این راه ارتباطی سد می‌شود. آشپزخانه سنتی و بسته با یک در یا دیوار فضای اتاق نشیمن را از آشپزخانه مجزا می‌کند. شما می‌توانید از میزهایی که روی قسمت آشپزخانه اپن تعبیه می‌شود به‌ عنوان یک میز غذاخوری بهره ببرید. این امکان برای آشپزخانه‌های بسته وجود ندارد، زیرا یک دیوار سبب می‌شود این مزیت را از بین برود.

آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟

تلفیق آشپزخانه اپن و آشپزخانه بسته

هر کدام از دو گزینه دارای مزایای بی‌شماری هستند. به‌ عنوان‌ مثال شما با طراحی آشپزخانه اپن از مزایای یک آشپزخانه خصوصی بهره نخواهید برد. در حالی‌ که در آشپزخانه بسته شما یک فضای صد در صد خصوصی در زمان طبخ غذا خواهید داشت. آشپزخانه اوپن به دیگران این امکان را می‌دهد که به‌ خوبی با شما از درون آشپزخانه و اتاق نشیمن ارتباط برقرار کنند.

حال‌ آنکه این مهم برای آشپزخانه بسته فراهم نیست. حال شما می‌توانید از ایده پردازی تلفیقی استفاده کنید. شما با این ایده پردازی می‌توانید یک آشپزخانه باز در کنار یک آشپزخانه بسته داشته باشید. همانند دکوراسیون‌های سنتی می‌توانید برای جداسازی فضای اتاق نشیمن و آشپزخانه از یک در استفاده کنید. البته این در شیشه‌ای که با دکوراسیون بیرونی و داخلی به‌خوبی راه ارتباطی برقرار کرده است تلفیق دیگری از آشپزخانه اپن را به شما می‌دهد.

 

می‌توانید از درهای کشویی استفاده کنید و در صورت عدم نیاز به بسته بودن فضای بیرونی و داخلی آشپزخانه، در را بکشید. برای زیباتر شدن فضا در صورت باز بودن در می‌توانید از درختچه‌های طبیعی استفاده کنید. پیشنهاد دیگر ما به شما در صورت عدم برقراری ارتباط با فضای بیرون این است که از یک پرده برای این منظور استفاده کنید. با استفاده از این روش می‌توانید از یک آشپزخانه بسته و باز برای همیشه نهایت استفاده را ببرید. از این ایده پردازی برای اپن آشپزخانه نیز می‌توان استفاده کرد؛ یعنی شما پنجره‌ای در اپن آشپزخانه قرار دهید که در صورت عدم نیاز آن را ببندید.

 

معایب آشپزخانه بسته و یا آشپزخانه اوپن

نمی‌توانیم بگویم که آشپزخانه بسته یا  آشپزخانه اپن دارای معایب و مشکلاتی هستند. هر کدام از این آشپزخانه‌ها ویژگی‌هایی دارند که شما باید با توجه به نیاز و سلیقه خود از بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنید.

 

قابلیت‌های آشپزخانه اپن

شما به‌ راحتی با داشتن یک آشپزخانه اوپن می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید. همان‌طور که اشاره شد، از اپن آشپزخانه می‌توان به‌عنوان میز غذاخوری نیز استفاده کرد. از گذشته تا کنون شاهد تغییرات بسیار زیادی در ساخت‌ و ساز آشپزخانه هستیم. آشپزخانه‌های جدید بسیار متفاوت‌تر از آشپزخانه‌هایی که درگذشته با آن روبرو بوده‌ایم ساخته می‌شوند. شاید در قدیم آشپزخانه به شکل یک اتاق بسته بود که با چند نمونه از وسایل طبخ غذا به شکل یک آشپزخانه طراحی و آماده استفاده می‌شد.

این امر در حال حاضر بسیار تغییر کرده است و قابلیت‌های بی‌شماری در یک آشپزخانه مشاهده می‌شود. به همین دلیل این روزها آشپزخانه قلب خانه نامیده می‌شود و به آن توجه ویژه‌ای می‌شود. در گذشته تنها به‌ منظور طبخ غذا از آشپزخانه استفاده می‌شد و دیگر رفت‌ و آمد زیادی به این مکان صورت نمی‌گرفت. این روزها شاهد این موضوع هستیم که آشپزخانه یکی از پر رفت‌ و آمدترین و فعال‌ترین فضاها در منزل است. این به سلیقه شما بستگی دارد که آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته انتخاب می کنید.

 

پیشنهاد نویسنده: استفاده از آینه در حمام

 

اگر فضای زیادی ندارید و تمایل ندارید که بوی غذا در محیط بپیچد به شما توصیه می‌کنیم از آشپزخانه اپن استفاده نکنید. آشپزخانه بسته این امر را برای شما مرتفع کرده است. این روزها دکوراسیون داخلی امری است که به ما تحمیل‌شده است؛ یعنی اکثر خانه بدون اینکه نظر ما در ساخت آن دخیل باشد از قبل آماده است و ما حق انتخابی نداریم. آشپزخانه اپن باشد یا بسته ما نمی‌توانیم تغییری در آن ایجاد کنیم. زندگی مدرن و فرهنگ آپارتمان‌نشینی به سمت آشپزخانه‌های اپن گرایش دارد. فضاهای کوچک با وجود آشپزخانه‌های اپن زیاد دلگیر به نظر نمی‌آیند. با حذف دیوارها از نماهای داخلی این مهم قدری مرتفع می‌شود.

آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟

آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته برای چه فضاهای مناسب‌ است؟

مقایسه  آشپزخانه‌های اپن و بسته شبیه به مقایسه‌ای بین ظروف مسی و تفلون است. هر دو زیبایی‌ها و قابلیت‌های خود را دارند و این به شما بستگی دارد که از کدام گزینه استفاده کنید. آشپزخانه‌های بسته در دنیای دکوراسیون و چیدمان امروز قدری منسوخ‌ شده جلوه می‌کنند. به همین دلیل کسی همانند گذشته طرفدار این سبک دکوراسیون در فضای داخلی منزل خود نیست. یکی از دلایلی که این روزها سبب متفاوت شدن دکوراسیون‌های داخلی شده است ایده پردازی‌های آشپزخانه‌های اپن است که نمای زیباتری را برای شما فراهم می‌کند.

 

جایگاه آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته در دنیای مدرن

در کل می‌توان گفت امروزه در اکثر خانه‌ها، و به خصوص در خانه‌های آپارتمانی شاهد استفاده از آشپزخانه‌های اوپن بوده، اما در برخی از منازل که هنوز دکوراسیون سنتی ایرانی خود را حفظ کرده‌اند، شاهد آشپزخانه‌های بسته هستیم. شاید بسیاری از افراد حق انتخاب در این رابطه نداشته باشند، اما اگر شما در ساخت منزل خود دخیل هستید، می‌توانید با توجه به ویژگی‌هایی که به آن‌ها اشاره شد از بین آشپزخانه اوپن و بسته یکی را انتخاب کنید.

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.