جزیره آشپزخانه چیست؟

اگر به دنبال ایده‌های چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه باشید، احتمالا با عبارت جزیره آشپزخانه روبرو شده و برایتان این سوال پیش آمده که جزیره چیست؟ در این پست قصد داریم به این سوال پاسخ داده و نمونه‌هایی از این نوع آشپزخانه برای انواع دکوراسیون‌ها را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 

جزیره در آشپزخانه چیست؟

جزیره آشپزخانه یک پیشخوان مستقل است که جدا از دیگر کابینت‌ها و پیشخوان‌ها، درست در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرد. این قطعه چند کاره به کارایی آشپزخانه افزوده و ظاهر آشپزخانه را زیبا می‌کند. در طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های امروزی، جزیره به یک عنصر ضروری بدل شده است.

یک جزیره آشپزخانه، به کارایی آشپزخانه می‌افزاید و نحوه کار در آشپزخانه را به کل تغییر داده است. حداقل کاری که یک جزیره انجام می‌دهد، این است که یک پیشخوان اضافی و جای بیشتر برای وسیله‌ها به آشپزخانه اضافه می‌کند. با اضافه کردن گاز، سینک ظرف‌شویی و صندلی به یک جزیره، این پیشخوان به تنهایی مرکز فعالیت‌های زیادی در آشپزخانه می‌شود.

به همین خاطر است که وقتی می‌خواهید آشپزخانه‌تان را توسعه دهید، بیشتر طراحان و کابینت سازها استفاده از جزیره آشپزخانه در دکوراسیون خانه را توصیه می‌کنند. با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد یک جزیره نیاز است، برای شما شرح دهیم.

جزیره آشپزخانه چیست؟

اندازه مناسب جزیره آشپزخانه چیست؟

یک جزیره باید فضای کافی برای پیشخوان داشته باشد تا بتوانید فعالیت‌های مورد نیازتان را بر روی آن انجام دهید. به علاوه نباید آنقدر بزرگ باشد که فضای آشپزخانه را به کل اشغال کند و اجازه حرکت آزادانه در فضا را از شما بگیرد. در بیشتر آشپزخانه‌ها به جای جزیره‌های ثابت و غیر متحرکت، از میزهای متحرک استفاده می‌شود.

 

جزیره را کجا بگذاریم؟

جزیره بیشتر در وسط آشپزخانه‌های بزرگ قرار می‌گیرد. و اگر آشپزخانه کوچک باشد، جزیره در مرز بین اتاق نشیمن و آشپزخانه قرار می‌گیرد. به هر ترتیب، جزیره را در هر کجای آشپزخانه یا خانه که قرار می‌دهید، مطمئن شوید به اندازه کافی با دیوارها و کابینت‌ها و دیگر وسایل فاصله دارد و جلوی رفت و آمد را سد نمی‌کند.

 

ارتفاع مناسب برای جزیره آشپزخانه چقدر است؟

معمولا ارتفاع استاندارد جزیره، ۹۰ سانتی‌متر است. ولی اگر قصد دارید از آن به عنوان سطح کار استفاده کنید، ۷۰ تا ۷۵ سانتی‌متر مناسب است. اگر می‌خواهید از جزیره به عنوان میز صبحانه استفاده کنید، به یاد داشته باشید که فاصله سطح نشیمن صندلی با سطح پیشخوان جزیره، همیشه ۳۰ سانتی متر است.

جزیره هر ارتفاعی که داشته باشد، باید این فاصله حفظ شود. این نوع جزیره‌ها که از سبک‌های روستایی الهام گرفته شده‌اند، از قفسه‌های باز و جای زیاد بهره می‌برند. البته در این نوع جزیره، مرتب نگه‌داشتن فضا کمی دشوار می‌شود.

 

جزیره مخصوص انبار وسایل مختلف

این نوع جزیره، یک کابینت ثابت با پیشخوانی معمولی است. سینک ظرف‌شویی یا گاز ندارد و شبیه به یک کمد در وسط آشپزخانه است.

 

جزیره مخصوص آماده سازی مواد غذایی و شستشو

در این نوع از جزیره آشپزخانه از سینک ظرفشویی استفاده شده است. به علاوه فضایی بر روی پیشخوان این جزیره‌ها فراهم شده که بر روی آن می‌توانید مواد غذایی را آماده کنید و حتی برای مهمانی‌های سلف سرویس از آن استفاده کنید.

جزیره آشپزخانه چیست؟

جزیره مخصوص میز غذاخوری

یک جزیره آشپزخانه که برای غذاخوری طراحی شده است، باید فضای کافی برای قرارگیری زانوها در زیر آن را داشته باشد. به همین خاطر، لبه‌های پیشخوان در سمت صندلی‌ها باید به اندازه ۶۰ سانتی‌متر، از جزیره بیرون زده باشد.

 

جزیره آشپزخانه مخصوص آشپزی

وقتی اجاق‌ گاز روی جزیره کار شده باشد، آشپز به وسط اشپزخانه هدایت می‌شود و به این ترتیب تسط کامل به فضای اطراف پیدا می‌کند. ولی مشکل این نوع جزیره این است که ریخت و پاش زیادی دارد و آشپزخانه را کمی سلخته نشان می‌دهد.

 

جزیره آشپزخانه مخصوص آشپزی و غذاخوری

برای این منظور، توجه داشته باشید که بهتر است سطح غذاخوری از سطح آشپزی پیشخوان بالاتر باشد تا امنیت بیشتری برقرار شود.

 

میز متحرک چرخ‌دار

این نوع جزیره برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب است تا هر زمان آن را نیاز نداشتید به یک گوشه حرکت دهید. ابعاد این نوع جزیره آشپزخانه معمولا ۶۰ سانتی‌متر در ۹۰ سانتی‌متر است.

 

جزیره‌های L-شکل

چیدمان ال، تنها به مبل‌های ال شکل محدود نمی‌شود. این شکل از جزیره، امکان انجام فعالیت‌های زیادی را به شما می‌دهد. می‌توانید از یک طرف آن برای آشپزی و از طرف دیگرش به عنوان میز غذاخوری یا سینک ظرف شویی یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

 

جزیره‌های T-شکل

می‌توانید میز غذاخوری را به وسط جزیره آشپزخانه بچسبانید و فضای آشپزخانه را یکپارچه کنید.

جزیره آشپزخانه چیست؟

جزیره آشپزخانه منحنی

جزیره آشپزخانه منحنی، برای ایجاد حس حرکت و پویایی در محیط مناسب است. به علاوه، به دلیل احاطه شدن توسط جزیره، تسلط شما بر قسمت‌های مختلف جزیره بیشتر خواهد شد. سینک ظرفشویی چه بزرگ باشد و چه کوچک، باید به چاه تخلیه متصل باشد. لوله تخلیه را هم میتوان از داخل کابینت ها رد کرد و هم از زیر زمین.

ماشین ظرفشویی مکمل مناسبی برای سینک ظرفشویی در جزیره است. بهتر است ماشین ظرفشویی و سینک ظرفشویی نزدیک به هم باشند، تا هم استفاده از آن‌ها راحت باشد و هم از یک چاه تخلیه استفاده کنند. یخچال زیر پیشخوان برای نگهداری مواد غذایی، و پذیرایی از مهمانان و افراد خانواده، ایده جالبی است.

 

گاز روکار جزیره آشپزخانه

گاز روکار جزیره آشپزخانه از آن جهت خوب است که به آشپز اجازه می‌دهد، به جای نگاه کردن به دیوار، به تمام فضا تسلط داشته باشد. بهتر است گاز از هر طرف ۶۰ سانتی‌متر با لبه های کناری جزیره و حداقل ۱۵ سانتی‌متر با لبه عقبی جزیره فاصله داشته باشد. برای راه‌اندازی گازهای برقی به یک مدار ۲۴۰ ولتی در زیر گاز نیاز دارید. برای گازهای گازی هم یک کپسول کوچک گاز کفایت می‌کند.

 

جنس پیشخوان جزیره آشپزخانه

سنگ گزینه‌ای مناسب برای جزیره آشپزخانه است؛ زیرا هم محکم است و هم در برابر حرارت و آب مقاوم است.

 

استیل ضدزنگ در جزیره آشپزخانه

در اشپزخانه‌های اداری و رستوران ها، بیشتر از پیشخوان‌هایی با جنس استیل ضدزنگ استفاده می‌کنند. چرا که در برابر حرارت، آب، رطوبت و انواع آلودگی مقاوم است.

 

استفاده از چوب در جزیره

چوب یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرد کردن مواد بر روی آن است. به علاوه اگر خط و خش روی آن بیوفتد، به راحتی می‌توان آن را سمباده زد.

در آخر باید به یاد داشته باشید که از جزیره آشپزخانه مطابق با نیازتان استفاده کنید تا هم فضای کافی برای کار در آشپزخانه فراهم شود و هم ظاهر آشپزخانه‌تان زیبا و مرتب باقی بماند. اضافه کردن مواردی که از آنها هیچ استفاده‌ای نمی‌کنید، تنها مساله را پیچیده‌تر می‌کند. امیدواریم از مطالب ارائه شده لذت برده باشید و به سوال شما در مورد جزیره پاسخ داده باشیم. در صورت داشتن هر گونه سوال و یا پیشنهاد، می‌‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

پیشنهاد نویسنده: چگونه لوستر منزل خود را نصب کنیم؟

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن جزیره آشپزخانه چیست؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.