روش هایی ساده و کارآمد برای چیدمان مبلمان گرد

چیدمان مبلمان گرد می‌تواند کاری دلهره آور باشد. وقتی با یک اتاق خالی روبرو هستید، پر کردن آن به روشی عملی و زیبا، کاری طاقت فرسا به نظر می‌رسد. اما طی سالیان گذشته، طراحان داخلی تعدادی از اصول ساده را که به راحتی قابل استفاده هستند، تشخیص داده اند.

 

یک مرکز کانونی برای چیدمان مبلمان گرد

هرگز قدرت یک نقطه کانونی در اتاق را دست کم نگیرید. بعضی اوقات این کانون ها به طور طبیعی در اتاق شما وجود دارند، مثلاً اگر پنجره برجسته ای داشته باشید یا یک شومینه داشته باشید، در برخی مواقع دیگر مانند زمانی که مبلمان شما گرد است ممکن است لازم باشد خود شما آن کانون ها را ایجاد کنید، مانند قرار دادن یک میز در وسط یا یک تلویزیون در روبرو. هر نقطه کانونی ای که انتخاب کردید به آن پایبند باشید و طبق آن مبلمان خود را بچینید. شما قرار است تا آنجا که ممکن است مبلمان گرد خود را دور این کانون بچینید.

مبلمان را به دیوار نچسبانید

اندازه اتاق شما تعیین می‌کند که حین چیدمان مبلمان گرد چقدر می‌توانید مبلمان خود را از دیوار دور کنید، اما حتی در یک فضای کوچک هم سعی کنید چند اینچ بین دیوار و مبلمان گرد خود فاصله بیندازید زیرا اگر مبلمان گرد به دیوار چسبیده باشد اصلا جلوه زیبایی به اتاق نمی‌دهند. برخلاف این اعتقاد رایج، این فضای کم بین دیوار و مبلمان می‌تواند باعث بزرگتر نشان دادن اتاق نشیمن شود. البته اگر فضای بزرگی دارید با خیال راحت مبلمانتان را طوری بچینید که به طور کامل در وسط اتاق باشند و فاصله بیشتری بین دیوار و مبلمان بیندازید.

 

فضایی برای چیدمان مبلمان گرد ایجاد کنید

افراد به طور طبیعی باید بتوانند بدون اینکه گردن خود را زیاد به اطراف بچرخانند یا در اتاق فریاد بزنند با یکدیگر صحبت کنند. مبل ها را رو به روی هم قرار دهید در نتیجه آن ها به اندازه کافی نزدیک هستند که افراد می‌توانند بدون بلند کردن صدایشان صحبت کنند. اگر اتاقتان خیلی بزرگ است و بیشتر از یک دست مبلمان گرد دارید می‌توانید در یک ناحیه دیگر از اتاقتان نیز این چیدمان را اجرا کنید.

 

تعادل را هنگام چیدمان مبلمان گرد پیدا کنید

تعادل همیشه در چیدمان مبلمان گرد و دکوراسیون منزل مهم است و باید به چیدمان اتاق نشیمن با استفاده از مبلمان و سایر وسایل اهمیت ویژه داد. اندازه و محل قرارگیری مبلمان خود را در نظر داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که همه مبلمان بزرگ یا کوچک را در یک منطقه یا در یک طرف اتاق قرار ندهید، چرا که باعث می‌شود فضا دچار انحراف شود.

سعی کنید مبلمان گرد خود را همانطور که هست در کنار هم و در وسط گرد بچینید و بین آن ها فاصله نیندازید. همچنین اطمینان حاصل کنید که در اتاقتان اشکال متنوع وجود دارد؛ اگر مبل های شما گرد هستند، بهتر است میز قهوه ی خود را که در وسط و به عنوان نقطه کانونی قرار می‌گیرد هم نیز گرد انتخاب کنید.

راهی برای رفت و آمد در نظر بگیرید

یکی از مهمترین مواردی که هنگام چیدمان مبلمان در هر اتاق باید به آن توجه کنید، محل رفت و آمد است. افراد نباید برای عبور از داخل اتاق و یا رد شدن و نشستن روی مبلمان اسباب و اثاثیه یا یکدیگر را لگدمال کنند. اطمینان حاصل کنید که بین میز و مبل و بین مبل و دیوار چند فوت فاصله دارید. مسیری روشن و واضح ایجاد کنید تا افراد بتوانند بدون مشکل از یک انتهای اتاق به سر دیگر راه بروند.

 

پیشنهاد نویسنده: راهنمای دکوراسیون اتاق دخترانه

 

از فرش هایی با اندازه مناسب استفاده کنید

اگر بتوانید مدیریت کنید، فرش باید زیر تمام مبلمان ها قرار بگیرد. اگر کف منزل شما پارکت است یا سنگ زیبایی دارد خالی گذاشتن بعضی قسمت های خانه از فرش خوب است، اما هنگام استفاده از فرش، اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمام مبلمان شما در یک چیدمان بتوانند روی آن قرار بگیرند. دست کم پایه های جلوی مبلمان باید روی فرش قرار بگیرد.(در صورت لزوم پایه های پشتی می‌توانند روی زمین باشند).

 

یک میز قهوه بزرگ تهیه کنید

در چیدمان مبلمان گرد وقتی نوبت به میزهای قهوه خوری می‌رسد، بیشتر اوقات میز بزرگ بهتر است. یک میز قهوه بزرگ در وسط مبلمان گرد شما هم برای زیبایی اتاق نشیمنتان و هم برای عملکرد بهتر در چیدمان مبلمانتان عالی است. این میز به عنوان یک لنگر برای اتاق عمل می‌کند و فضای زیادی را برای مردم برای قرار دادن نوشیدنی یا برای نمایش لوازم جانبی مورد علاقه شما ایجاد می‌کند.

یک میز بزرگ همچنین دسترسی راحت تری از تمامی مبلمان هایی که در اطراف آن چیده شده اند را فراهم می‌کند. با این اوصاف، اطمینان حاصل کنید که فاصله کافی بین مبلمان و میز قهوه برای عبور مردم وجود دارد. و اگر نمی‌توانید یک میز قهوه بزرگ پیدا کنید، دو میز کوچکتر یا  یک میز قهوه دیگر می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

 

میزها را در دسترس قرار دهید

هر مبل باید به راحتی به میزهای کنار یا میز قهوه دسترسی داشته باشد. از چیدمان هایی که مردم را مجبور به حرکت از جای خود می‌کنند، برای برداشتن نوشیدنی یا غیره خودداری کنید. وقتی نوبت به ارتفاع میز می‌رسد؛ ارتفاع میزهای کناری باید تقریباً به بازوهای مبل نزدیک باشد اگر نشد کمی پایین تر هم مناسب است اما برای میز قهوه در وسط، ارتفاع باید همان ارتفاع صندلی های مبل یا کمتر باشد.

 

در کنار چیدمان مبلمان گرد نورپردازی داشته باشید

روشنایی یکی از مهمترین عناصر هر اتاق است و غالباً از آن غفلت می‌شود پس به مقدار لازم به نور پردازی اتاق نشیمن توجه کنید. همیشه از ترکیبی از روشنایی بالای سر، چراغ های زمینی و چراغ های رو میزی استفاده کنید. چراغ زمینی در انتهای مبل یا پشت صندلی های آن ایده ای عالی به نظر می‌رسد. چراغ های رومیزی روی میزهای کناری، قفسه ها و حتی دیوارها نیز بسیار زیبا به نظر می‌رسند. روشنایی برای تعادل مناسب باید در سطوح مختلف قرار گیرد، بنابراین از انواع وسایل برای چیدمان مبلمان گرد به طور آزادانه در اتاق خود استفاده کنید.

 

از آثار هنری با اندازه مناسب استفاده کنید

چیزهایی که به دیوار آویزان می‌شوند، خواه تابلوی هنری باشد، خواه آینه یا اشیا مجسمه ای باید استراتژیک و متناسب با مبلمان گرد شما قرار گیرند. به عنوان مثال، برای تزیین دیوار با قاب عکس از یک قطعه بزرگ که تقریباً دو سوم طول مبل است استفاده کنید. اگر کاملاً مصمم به استفاده از یک قطعه هنری خاص هستید که خیلی کوچک است، آن را در یک قاب بزرگتر قرار دهید تا بتواند هنگام قرار گرفتن در کنار یک مبلمان بزرگ، خودش را نگه دارد.

قبل از اجرا چیدمان مبل گرد را بررسی کنید

در مورد چیدمان مبلمان گرد و لوازم جانبی بهتر است اگر برنامه شما خرید اکسسوری های جدید است، از قبل برنامه‌ریزی کنید. یا از طرح ریز آنلاین یا کاغذ گرافی به سبک قدیمی برای ترسیم نقشه مورد نظر خود استفاده کنید که می‌خواهید مبلمان را در کجای اتاق قرار دهید و قطعات آن را چگونه بچینید. این تنها روش مطمئن برای دانستن این است که آیا اوضاع به همان شکلی که شما می‌خواهید پیش می‌رود یا خیر.

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

1 دیدگاه روشن روش هایی ساده و کارآمد برای چیدمان مبلمان گرد

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.