۷ اصل مهم در چیدمان منزل

۷ اصل مهم در چیدمان منزل

بهترین چیدمان منزل با این اصول اولیه طراحی شروع می شود

چیدمان منزل چیزی بیش از یک فرآیند خلاقانه و شهودی است – مانند هر طراحی خوب، این عمل نیز ریشه در مجموعه ای از اصول اساسی اما مرتبط دارد. برای بسیاری از ما، پروژه‌های طراحی داخلی خانه با یک تابلوی خلق و خوی شروع می‌شوند که با سنجاق کردن بهترین ایده‌های چیدمان منزل به صورت آنلاین و با نشانه‌گذاری خانه‌های حسادت‌انگیز که در مجلات طراحی می‌بینیم، آن را کنار هم قرار می‌دهیم. یک درس سریع در مورد اصول اولیه چیدمان منزل به شما کمک می کند تا با یک جفت چشم تازه به تمام الهامات طراحی که به دنبال آن هستید نزدیک شوید تا واقعاً بفهمید چه چیزی برای طراحی خانه شما مفید است.

هفت اصل اساسی چیدمان منزل عبارتند از تعادل، هارمونی، ریتم، تناسب و مقیاس، تاکید، کنتراست و جزئیات.

فهرست محتوا

۱- تعادل در چیدمان منزل

ویژگی بارز یک اتاق با چیدمان خوب، تعادل بصری بین تمام عناصر تشکیل دهنده اتاق – از رنگ ها، خطوط و فرم ها گرفته تا مبلمان، نور و دکوراسیون است. اتاقی که به درستی متعادل باشد، حس اعتماد به نفس و آرامش را در طراحی داخلی خانه تراوش می کند. برای درک بهتر اصل تعادل، بیایید نگاهی گذرا به سه نوع مختلف تعادل که معمولاً در طراحی داخلی به کار می‌روند بیاندازیم:

تعادل متقارن یا رسمی

تعادل متقارن یا رسمی اولین و پرکاربردترین رویکرد تعادل در طراحی داخلی است. برای دستیابی به تعادل متقارن، یک فضا به طور مساوی به دو طرف تقسیم می شود که یکدیگر را آینه می کنند.

به عنوان مثال، یک جفت مبل یا صندلی استراحت که رو به روی یکدیگر قرار دارند و یک میز قهوه بین آنها در یک  اتاق نشیمن قرار داده شده است . یک جفت میز کناری با لامپ های یکسان در دو طرف تخت در اتاق خواب نمونه دیگری از تعادل متقارن است. مهم است که به خاطر داشته باشید که در چیدمان منزل مدرن، تقارن بیش از حد در یک اتاق می تواند فضا را تحت الشعاع قرار دهد، سفت و سخت یا حتی خسته کننده به نظر برسد.

تعادل نامتقارن

تعادل نامتقارن یک رویکرد مدرن در اصول طراحی داخلی و چیدمان منزل است که در هنگام تزئین اتاق، انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد. به جای تکیه بر آینه کاری یا استفاده از اشیاء یکسان، نکته کلیدی ایجاد تعادل بین وزن بصری اشیایی است که از نظر اندازه، شکل و ابعاد مشابه هستند.

تعادل شعاعی

تعادل شعاعی یک رویکرد پیچیده است و به راحتی در فضاهای کوچکتر انجام نمی شود. یک عنصر کانونی، مانند میز ناهار خوری یا لوستر دایره ای شکل، در قلب طراحی شعاعی قرار دارد و تمام اشیاء دیگر در اطراف آن متمرکز شده اند.

 

نکته این سبک چیدمان منزل

تعادل در طراحی داخلی خانه به فضاهای مثبت و منفی در یک اتاق نیز گسترش می یابد. به عنوان مثال، اگر فضای منفی بیش از حد در یک اتاق وجود داشته باشد، احساس می شود کم، خالی یا حتی بدون مبلمان. در حالی که اگر اتاقی با  مبلمان زیاد  و وسایل دکوری زیاد پر شود، احساس به هم ریختگی، آشفتگی و شلوغی می کند. یک اتاق با طراحی مینیمال از فضای منفی بسیار بیشتری استفاده می کند، در حالی که می توان با کاهش فضای منفی بین اشیا، فضایی راحت تر و جذاب تر ایجاد کرد.

 


پیشنهاد نویسنده

۴ دلیل برای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی

۲- هارمونی در چیدمان منزل

هماهنگی در اصول طراحی داخلی، حس همبستگی در سبک، تم، زیبایی شناسی، خلق و خوی حتی شخصیت یک فضا است. نسبت به آن به عنوان یک حس تعلق و وحدت فکر کنید که طراحی داخلی و چیدمان یک اتاق را ثابت می کند. این بدان معنا نیست که هر عنصر یا شیء دکوراسیون خانه در اتاق باید یکسان باشد یا در یک دسته قرار گیرد، بلکه باید راهی وجود داشته باشد که همه آنها از یکدیگر تعریف کنند. به عنوان مثال، استفاده از طرح رنگی یکسان برای برجسته کردن یک اتاق.

نکته سبک هارمونی در چیدمان منزل

اگر در پیدا کردن موضوع یا سبک برای پروژه طراحی داخلی خود مشکل دارید، با شیئی که دوست دارید شروع کنید. این می تواند یک قطعه هنری یا یک پارچه طرح دار یا حتی یک تکه مبلمان باشد. آن را نقطه کانونی خود قرار دهید و اجازه دهید بقیه انتخاب ها را برای فضا هدایت کند.

۳- ریتم در چیدمان منزل

ممکن است تعجب کنید که ریتم در فهرست اصول طراحی داخلی و چیدمان منزل چه می کند، اما درست مانند موسیقی، بدون ریتم هیچ هارمونی وجود ندارد. ریتم استفاده از رنگ ها، الگوها و بافت ها در تکرار یا تضاد برای ایجاد علاقه و حرکت بصری است که به نوبه خود چشمان شما را در اتاق هدایت می کند. به عنوان مثال، می‌توانید از رنگ‌های یکسان در یک اتاق در فواصل زمانی مختلف استفاده کنید، یک دیوار زرد را می‌توان با روکش‌های زرد رنگی که روی مبل‌هایی که روی دیواری با رنگ‌های متفاوت قرار گرفته‌اند، به همراه یک اثر هنری با لهجه‌های زرد در جای دیگری تحسین کرد.

نکته سبک ریتم در چیدمان منزل

هنگام مخلوط کردن الگوها و رنگ ها، “قاعده سه” کلی را در نظر داشته باشید – یک عنصر پایه، خنثی یا اصلی را انتخاب کنید و آن را با دو الگو یا رنگ کوچکتر جفت کنید. مخلوط کردن تنها دو عنصر می تواند به سادگی به عنوان یک “عدم تطابق” شناخته شود. ساده ترین و راحت ترین راه برای تمرین ریتم سرمایه گذاری روی لوازم جانبی کوچکتر، عکس ها، آثار هنری و کوسن ها است.

 


پیشنهاد نویسنده

اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

۴- نسبت و مقیاس در چیدمان منزل

اکنون که اصول تعادل و هماهنگی را بررسی کردیم، زمان آن رسیده است که به اصل اساسی چیدمان منزل که در واقع آنها را راهنمایی می کند بپردازیم، تناسب و مقیاس. مقیاس این است که چگونه اندازه یک شی در اتاق با اندازه تمام اشیاء دیگر در فضا یا حتی در رابطه با مقیاس انسان تناسب یا تضاد دارد.

اگرچه این ممکن است کمی علمی‌تر و ریاضی‌تر به نظر برسد، اما لزوماً لازم نیست به متخصصان کمک کنید تا به شما در کشف آن کمک کنند. همیشه روی تصویر بزرگتر تمرکز کنید و برای راهنمایی به چشمان خود تکیه کنید.

نکته سبک نسبت و مقیاس در چیدمان منزل

هنگام انتخاب آثار هنری برای یک اتاق، یک قانون کلی که باید به خاطر داشته باشید این است که قاب باید نصف یا دو سوم عرض مبلمانی باشد که روی آن قرار داده شده است – به عنوان مثال، یک مبل در اتاق نشیمن یا تخت در اتاق خواب .

۵- تاکید در چیدمان منزل

در حالی که تعادل و هارمونی سنگ بنای طراحی داخلی خوب و چیدمان منزل اصولی است، اما رعایت ساده این دو می تواند منجر به احساس یکنواختی و استحکام در یک فضا شود. اینجاست که اصل اساسی تأکید مطرح می‌شود. تأکید صرفاً استفاده از یک عنصر کانونی است که یک فضا را ثابت می‌کند – به عنوان مثال، یک لوستر برجسته در اتاق نشیمن.

نکته سبک تاکید در چیدمان منزل :

نورپردازی تاکیدی در ایده‌های دکوراسیون منزل به هر نوری گفته می‌شود که برای برجسته کردن قسمت خاصی از اتاق یا تمرکز بر یک شی خاص مانند یک اثر هنری استفاده می‌شود. یک چراغ تاکیدی همچنین می تواند خود یک لوستر یا یک لامپ بیانیه باشد.

۶- کنتراست در چیدمان منزل

یین و یانگ؛ آبنوس و عاج؛ موارد مخالف جذب می‌شوند. زمانی که صحبت از طراحی داخلی خانه به میان می‌آید برای همه این مفاهیم و موارد دیگر جایی وجود دارد. در کنتراست حس بازیگوشی، درام، تنوع و علاقه بصری وجود دارد. کنتراست به عنوان یک اصل اساسی در طراحی داخلی می تواند به ترکیب رنگ های متضاد اشاره داشته باشد.

الگوهای متضاد مانند راه راه با گل. سبک های متضاد مانند مینیمالیسم اسکاندیناوی با کمی بوهمیا. بافت های متضاد مانند رنگ مات و براق؛ و حتی اشکال متضاد – به مبلمان هندسی با زاویه سخت با نورپردازی مجسمه‌سازی و موارد دیگر فکر کنید. بدون تضاد، یک اتاق می تواند کسل کننده، مسطح و یک نواخت به نظر برسد.

نکته سبک کنتراست در چیدمان منزل

قبل از اینکه عناصر مختلف را متضاد کنید، باید اندازه یک فضا را در نظر گرفت. به عنوان مثال، الگوهای بسیار بزرگ یا متفاوت می تواند فضای کوچکی را تحت الشعاع قرار دهد. الگوهای متضاد برای فضاهای بزرگتر مناسب تر هستند.

۷- جزئیات در چیدمان منزل

توجه به جزئیات آخرین اصول اولیه طراحی داخلی است، اما دلیلی وجود دارد که چرا به معنای واقعی کلمه از آن به عنوان شکل گفتار استفاده می شود. تمام چیدمان های خوب در نهایت به ریزدانه ها ختم می شود. اتاقی که به خوبی چیدمان شده و بدون کارهای تکمیلی باشد، همیشه ناقص به نظر می رسد.

همچنین این یک اصل چیدمان منزل است که می توانید بدون نظارت یک متخصص طراحی داخلی واقعاً از آن لذت ببرید. این آخرین مرحله در فرآیند طراحی داخلی و چیدمان خانه به شما این امکان را می دهد که واقعاً فضا را متعلق به خود کنید و شخصیت، علایق و موارد دیگر را در آن القا کنید. از شکل و اندازه کلیدهای نور و تجهیزات سخت افزاری مانند دستگیره در گرفته تا پرتاب، بالش و فرش – این چیزهای کوچک هستند که به اتاق شخصیت می بخشند.

 


پیشنهاد نویسنده

بازسازی خانه بدون بیل و کلنگ

سوالات متداول

اصول چیدمان منزل چیست؟

هفت اصل اساسی چیدمان منزل عبارتند از تعادل، هارمونی، ریتم، تناسب و مقیاس، تاکید، کنتراست و جزئیات.

چگونه منزل خود را اصولی چیدمان کنیم؟

با رعایت هفت اصل تعادل-هارمونی-ریتم-تناسب و مقیاس-تاکید و کنتراست می توانید خانه خود را اصولی چیدمان کنید. همچنین از مشاوره و راهنمایی طراحان دکوریار غافل نشوید.

1 دیدگاه روشن ۷ اصل مهم در چیدمان منزل

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.