نحوه چینش آشپزخانه

آشپزخانه یکی از قسمت‌های پرتردد هر خانه‌ای به شمار می‌رود و خانم‌ها بیشترین حضور را در آنجا دارند. داخل آشپزخانه وسایل کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد که بسته به متراژ، میزان فضای کاربردی و سبک دکوراسیون مورد نظر شما، چینش آشپزخانه اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم راهنمای کاملی برای چیدمان استاندارد آشپزخانه را به شما ارائه کرده و ایده‌های جذابی را برای چیدمان آشپزخانه به‌ویژه آشپزخانه‌های کوچک بررسی کنیم.

مثلث طلایی در چینش آشپزخانه

یکی از گزینه‌های مهم برای چیدمان استاندارد آشپزخانه توجه ویژه به مثلثی موسوم به مثلث طلایی است که اهمیت زیادی دارد. این مثلث در واقع بین یخچال فریزر، سینک آشپزخانه و اجاق گاز به دست می‌آید؛ به این صورت که در هر گوشه از مثلث طلایی یخچال، اجاق گاز و سینک قرار می‌گیرد.

البته چیدمان در این بخش نیز استانداردهای خودش را دارد. به عنوان مثال بهترین محل قرارگیری یخچال فریزر نزدیک به ورودی آشپزخانه است و محل قرارگیری اجاق گاز باید در فضای آشپزی و نزدیک محل غذاخوری باشد. در نهایت با قرارگیری این دو وسیله در محل خود می‌توان مکان سینک را نیز در ضلع سوم این مثلث و در فضای کاربردی میان یخچال و اجاق گاز تعیین کرد. البته ناگفته نماند در آشپزخانه‌های امروزی به ویژه آشپزخانه های کوچک شاید رعایت اصل مثلث طلایی خیلی هم ساده و باب میل ما نباشد.

اما باید توجه داشته باشیم که به عنوان مثال یخچال فریزر نباید در نزدیکی اجاق گاز یا محل قرارگیری سینک باشد؛ چرا که رطوبت و گرما روی یخچال تاثیر منفی خواهد داشت. اما اگر واقعا چاره‌ای نبود در نظر داشته باشید که حداقل یک متر فاصله میان یخچال فریزر و اجاق گاز یا سینک را رعایت کنید.

موضوع مهم دیگر چینش آشپزخانه این است که باوجود رعایت فاصله‌ی ۲ تا ۲.۵ متری میان یخچال فریزر، اجاق گاز و سینک، باید این نکته را در نظر داشت که اجاق گاز به هیچ عنوان نباید نزدیک پنجره باشد و برای خروج دود و بوی غذا باید از هود استفاده کرد.

یکی از گزینه‌های مهم برای چیدمان استاندارد آشپزخانه توجه ویژه به مثلثی موسوم به مثلث طلایی است که اهمیت زیادی دارد. این مثلث در واقع بین یخچال فریزر، سینک آشپزخانه و اجاق گاز به دست می‌آید؛ به این صورت که در هر گوشه از مثلث طلایی یخچال، اجاق گاز و سینک قرار می‌گیرد.

اهمیت فضای نگهدارنده در چینش آشپزخانه

یکی دیگر از بخش‌هایی که اهمیت ویژه‌ای دارد فضاهای نگهدارنده در آشپزخانه است که محل قرارگیری مواد غذایی خشک و دیگر لوازم مورد نیاز است. این فضا بهتر است در کنار محل قرارگیری یخچال فریزر و نزدیک به ورودی آشپزخانه تعبیه شود؛ چرا که نه تنها تا لوازم ضروری مورد نیاز مانند مواد غذایی خشک، کیسه‌های نایلون، انواع دستمال و ظروف پرکاربرد مانند ظروف غذاخوری را در آنجا نگهداری کنید، بلکه همزمان می‌توانید از مواد غذایی داخل یخچال و مواد خشک نیز بهره ببرید.

یکی از موضوعات مهم در سبک چیدمان استاندارد آشپزخانه این است که یخچال فریزر و مواد خشک نزدیک به اپن یا پیشخوان در نظر گرفته شوند که مواد غذایی یا هر وسیله‌ ضروری و پرمصرف دیگری را بلافاصله پس از خارج کردن از محل خود بتوانید روی اپن قرار دهید.

 

فضای کنار سینک و فضای کنار اجاق گاز

دو فضا در کل چینش آشپزخانه اهمیت ویژه‌ای دارند. فضای کنار فضایی است که خانم‌ها بارها‌ و بارها سراغ آن می‌روند؛ چرا که در طول روز نیاز دارند از ظروف مختلف استفاده کنند. این فضا باید خلوت باشد و تا بتوان از آن برای چیدن ظروف، تمیزکاری یا حتی قراردادن ماشین ظرفشویی استفاده کرد.

البته استفاده‌ بهینه از فضای آماده‌سازی یا تمیزکاری چینش آشپزخانه با اندازه‌ آشپزخانه‌ شما رابطه‌ مستقیم دارد؛ چرا که اگر آشپزخانه بزرگ باشد می‌توان ماشین ظرفشویی را در جای دیگری قرار داد یا از جزیره‌ها به عنوان فضای کافی برای کارهای آشپزخانه استفاده کرد.

فضای دیگر فضای خالی اطراف اجاق گاز است. استفاده‌ بهینه از این فضا نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. این فضا به هیچ عنوان نباید شلوغ باشد تا بتوانید به سادگی لوازم و مواد غذایی پخت‌وپز را روی آن قرار دهید و بعد از آماده شدن غذا بتوانید آن را در ظروف مورد نظر سرو کنید. از آنجایی که این فضا کنار اجاق گاز قرار دارد پس بهتر است لوازم دست و پاگیر که با پاشیده شدن روغن نیاز به تمیزکاری دارند، روی آن نباشد.

اگر بتوان کابینتی را نزدیک اجاق گاز و فضای کنار آن تعبیه کرد، دسترسی به ظروف و لوازم مورد نیاز راحت‌تر خواهد بود. یکی دیگر از نکات مهم در این بخش این است که لوازم برقی کوچک و پرکاربرد مانند همزن، آسیاب برقی، تستر یا حتی چای‌ساز و قهوه‌ساز می‌توانند در نزدیکی این فضا قرارگیرند تا دسترسی به آنها ساده‌تر شود. با اینکه ادویه‌ها باید نزدیک اجاق گاز باشند ولی بهتر است فاصله‌ آنها با گرما مناسب و استاندارد باشد تا کیفیت آنها دستخوش تغییر نشود.

 

انواع چینش آشپزخانه

هنگام چینش آشپزخانه باید در نظر داشته باشید که باید امکان تردید به سادگی فراهم شده باشد، مواد غذایی و لوازم برقی و غیربرقی مورد نیاز بسته به میزان کاربرد به سادگی در دسترس باشند، شخص بتواند از سمت راست به چپ حرکت کند و لوازم بزرگ مانند اجاق گاز یا یخچال فریزر طوری قرار گرفته باشند که روی آنها تسلط کافی داشته باشید.

چینش آشپزخانه خطی

آشپزخانه خطی یا تک دیواره که بیشتر در فضاهای کوچک یا آشپزخانه‌های کم‌عرض دیده می‌شود، ساده‌ترین حالت چیدمان وسایل آشپزخانه است. در این حالت لوازم آشپزخانه در کنار یک دیوار چیده می‌شوند و یخچال فریزر در سمت دیگر قرار می‌گیرد. البته باید در آشپرخانه اپن یا پیشخوان مناسب در نظر گرفت.

 

چینش آشپزخانه L یا U شکل

در این نوع از چیدمان وسایل آشپزخانه، از دو یا سه دیوار برای چیدمان لوازم و قرارگیری کابینت‌ها و پیشخوان‌ها استفاده می‌شود. البته این نوع از چیدمان وسایل آشپزخانه بیشتر برای آشپزخانه‌های بزرگ است که حتی می‌توان فضای سرو غذا را با محیط کاری آشپزخانه جدا کرد.

 

چینش آشپزخانه جزیره‌ای

اگر آشپزخانه‌ی شما فضای کافی و بزرگی دارد، می‌توان از طرح جزیره‌ای استفاده کرد. در واقع فضای جزیره‌ای می‌تواند در وسط آشپزخانه و برای کارهای مختلفی چون سرو غذا، آماده‌سازی مواد غذایی یا فضای دکوراسیونی مورد استفاده قرار گیرد.

 

چینش آشپزخانه راهرویی

یکی از مرسوم‌ترین اشکال چینش آشپزخانه به صورت راهرویی در دو طرف آشپزخانه و به صورت موازی روی پیشخوان است. در این حالت ماشین ظرفشویی، سینک و اجاق گاز در یک سمت و یخچال در طرف مقابل قرار می‌گیرد تا مثلث طلایی نیز شکل گرفته باشد.

 

چیدمان لوازم برقی و غیربرقی آشپزخانه

برخی عادت دارند هر چه لوازم برقی و غیربرقی دارند داخل کابینت‌های آشپزخانه قرار دهند. در حالی که می‌توان از ایده های جذاب برای نحوه چیدمان وسایل در آشپزخانه بهره گرفت. شما می‌توانید قفسه‌هایی را در آشپزخانه تعبیه کنید و لوازم خود را به زیبایی در آنها بچینید تا با الهام‌گیری از سبک طراحی اکسپوژر بتوانید هر چیزی که دوست دارید در معرض دید قرار دهید.

نکته‌ قابل توجه دیگر محل قرارگیری لوازم برقی یا غیربرقی سبک و سنگین است که باید بسته به میزان استفاده از آن‌ها حواستان باشد که این وسایل را کجا قرار می‌دهید. به عنوان مثال یک وسیله‌ پرمصرف یا سبک باید در محلی قرار گیرد که دسترسی آن ساده بود و نیازی نباشد برای برداشتن آن دائما خم و راست شوید.

در بسیاری از موارد می‌توان از فضاهای اضافی در کابینت‌ها یا زیر پیشخوان و اپن برای اضافه کردن در یا قفسه استفاده کرد تا بتوان لوازم مورد نظر را در آنجا قرار داد. این کار نه تنها کمک می‌کند فضای بیشتری در اختیار داشته باشید، بلکه دست شما را برای چیدمان وسایل مختلف و جداکردن آنها باز می‌گذارد.

 

امروزه در بسیاری از آشپزخانه‌ها برای قرارگیری یخچال فریزر، لباسشویی، اجاق گاز و حتی ماشین ظرفشویی و فر محل مناسبی در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید در قسمت بالای ماشین لباسشویی با در نظر گرفتن فضای مناسب یا قرار دادیک سطح کابینتی، ماشین ظرفشویی خود را قرار دهید.

 

نقش کشوهای کابینت و قفسه‌ها

اگر به دنبال ایده‌های جذاب برای نحوه چیدمان وسایل در آشپزخانه هستید، از نقش کشوهای کابینت و قفسه‌های غافل نشوید. برای این که چیدمان خلاقانه‌تری داشته باشید می‌توانید فضای داخل کشوها یا قفسه‌های کابینت را به طرح‌بندی‌های مختلفی تقسیم کنید و استفاده‌ بهتری از فضا داشته باشید. علاوه بر این همان طور که در بالا اشاره کردیم، نیازی نیست تمام وسایل آشپزخانه‌ شما داخل کابینت قرار بگیرد. بنابراین می‌توانید قفسه‌هایی را در آشپزخانه‌ خود ایجاد کنید یا از فضای موجود بهره بگیرید و وسایل خود را به صورت جذاب و خلاقانه بچینید.

 

چینش آشپزخانه کوچک

دنیای پرجمعیت امروز با توجه به شرایط اقتصادی، موقعیتی را رقم زده است که خانواده‌های کم‌جمعیت و چه بسا پرجمعیت، در خانه‌هایی با متراژ کم زندگی می‌کنند که آشپزخانه‌ کوچک دارند. بنابراین موضوع چیدمان آشپزخانه کوچک اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند؛ چرا که به هر حال باید با شرایط کنار آمد و از سوی دیگر باید بهترین استفاده را از فضا برد.

با رعایت چند نکته‌ کلیدی می‌تواند حتی از حضور در یک آشپزخانه‌ کوچک لذت برد. نکته‌ اول این است که باید همیشه یادتان باشد در چیدمان استاندارد آشپزخانه کوچک ، لوازم و وسایل باید طوری چیده شوند که بیشتر استفاده را دارند و از حضور لوازم غیرضروری یا خیلی بزرگ باید جلوگیری شود. قطعا می‌دانید که در یک آشپزخانه‌ی کوچک نمی‌توانید از تمام لوازم خود استفاده کنید.

اجاق گاز، یخچال فریزر و سینک که باید به همان صورت مثلث طلایی قرار گیرند، اما شاید دیگر جایی برای قرارگیری ماشین لباسشویی و ظرفشویی در آشپزخانه وجود نداشته باشد. از سوی دیگر باید دسترسی و تسلط کامل به اجاق گاز و یخچال فریزر فراهم باشد.

نکته‌ مهم دیگر در چینش آشپزخانه کوچک این است که پیش از چیدن هر وسیله‌ای خوب به فضا دقت کنید. اول اینکه تلاش کنید رنگ کفپوش، دیواره‌ها، کابینت‌ها و پرده‌ها تا جایی که امکان دارد روشن باشد تا فضا بزرگتر و دل‌بازتر به نظر برسد. از طرف دیگر حواستان باشد اگر فضایی وجود دارد که با کمی تغییر می‌توان از آن استفاده کرد حتما این کار را انجام دهید. اگر توانستید درهای کابینت‌های بالایی را بردارید و آنها را به قفسه تبدیل کنید.

تلاش کنید از قفسه‌ها و محفظه‌های شیشه‌ای بیشتر بهره بگیرید، چرا که هم فضای کافی برای قرار دادن وسایل در اختیار شما قرار می دهد و هم اینکه بر زیبایی ظاهری آشپزخانه می‌افزاید. اما یادتان باشد فضا را خیلی شلوغ نکنید.

شلوغی بیش از اندازه و قراردادن هر چیزی در فضای باز آشپزخانه هم جلو عملکرد بهتر شما را می‌گیرد و هم اینکه زیبایی ظاهری را از بین خواهد برد. اگر به دنبال ایده‌های جذاب برای نحوه چیدمان وسایل در آشپزخانه هستید، از نقش کشوهای کابینت و قفسه‌های غافل نشوید. برای اینکه چیدمان خلاقانه‌تری داشته باشید می‌توانید فضای داخل کشوها یا قفسه‌های کابینت را به طرح‌بندی‌های مختلفی تقسیم کنید. استفاده‌ی بهتری از فضا داشته باشید.

چینش آشپزخانه ایرانی

با در نظر گرفتن تمام نکاتی که در بالا گفته شد، باید این مورد را در نظر داشته باشید که باوجود به رعایت تمام استانداردهای مرسوم، گاهی نیاز است در بخش‌های بومی‌سازی صورت گیرد و خانه یا آشپزخانه ایرانی چیده شود. البته این تصمیم‌گیری همچنان رابطه‌ مستقیمی با میزان فضا دارد. به عنوان مثال، ایرانی‌ها به داشتن کابینت‌های زیاد و قرار دادن تمام وسایل داخل آن‌ها، یا قراردادن لوازم برقی آشپزخانه روی کابینت‌ها علاقه‌ی زیادی دارند.

اما باید یادتان باشد در حالت اول که باید آشپزخانه‌ بزرگی داشته باشید و حالت دوم تقریبا منسوخ شده است. اما همیشه راهکاری وجود دارد. اگر آشپزخانه‌ شما بزرگ باشد که می‌تواند از طرح جزیره‌ای یا فضای داخل کابینت‌ها به سادگی استفاده کنید، اما اگر آشپزخانه‌ کوچک یا تک دیواره دارید باید با این موضوع کنار بیایید که فضای زیادی برای کابینت‌ها وجود ندارد.

در این حالت می‌توانید از قفسه‌ها کمک بگیرید و برخی لوازم برقی و غیربرقی را داخل آن‌ها قرار دهید یا این‌که از میزتاشوی دارای کشو به عنوان پیشخوان یا اپن برای جداکردن فضای آشپزخانه با اتاق نشیمن بهره بگیرید. یکی دیگر از روش‌های چیدمان آشپزخانه‌ ایرانی الگوبرداری و الهام‌گیری از سبک چیدمان کافه‌ها است.

در این حالت چینش آشپزخانه حتی می‌توان کنار پیشخوان یا اپن صندلی قرار داد و از فضای بیشتری برای کارکردن و قراردادن وسایل داخل کابینت‌ها استفاده کرد. معمولا این طرح از چیدمان آشپزخانه برای مواردی به کار می‌رود که آشپزخانه باریک باشد و با توجه به قرارگیری کابینت‌ها در دو طرف و دیگر لوازم داخل آشپزخانه، فضای زیادی برای کارکردن یا سرو غذا وجود نداشته باشد.

دو نمونه از چیدمان استاندارد آشپزخانه به صورت L و U شکل که در بخش‌های قبلی این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم از دیگر سبک‌های چیدمان آشپزخانه ایرانی است که به دلیل در اختیار قراردادن فضای کافی طرفداران زیادی دارد.

اما استفاده از وسایل مختلف می‌تواند بر ایرانی بودن سبک چیدمان آشپزخانه‌ شما تاکید کند. به عنوان مثال ایرانی‌ها علاقه دارند داخل آشپزخانه علاوه بر کفپوش موجود، از فرش یا گلیم استفاده کنند. این کار باعث می‌شود حس ایرانی بودن چیدمان آشپزخانه دوچندان شود.

نکته‌ جالب دیگر اینجا است که با استفاده از سرامیک‌های دارای طرح سنتی هم می‌توانید حس فرش و گلیم ایرانی را زنده کنید و هم اگر از طرفداران کاشی و سرامیک باشد، رضایت‌تان جلب شود. یکی دیگر از کارهایی که برای چیدمان آشپزخانه ایرانی می‌توانید انجام دهید استفاده از کاشی یا ظروفی با طرح‌های سنتی است که نمایی جذاب و اصیل را برای آشپزخانه‌ شما به ارمغان می‌آورد.

 

نکته پایانی چینش آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهمترین بخش‌های هر خانه‌ای است که کاربرد زیادی دارد و به ویژه خانم‌ها برای چینش آشپزخانه اهمیت زیادی قائل هستند. بنابراین همزمان با رعایت استانداردها و اصول لازم برای چیدمان استاندارد آشپزخانه می‌توان تغییراتی که دوست دارید اعمال کنید. اما یادتان باشد نکات کلیدی زیاد اهمیت ویژه‌ای دارند:

  • در هر موقعیتی، چه آشپزخانه‌ کوچک چه آشپزخانه بزرگ، فرقی نمی‌کند که از طرح سنتی یا مدرن استفاده کنید، مهم این است که چیدمان اجاق گاز، سینک و یخچال فریزر قانون مثلث طلایی را رعایت کند.
  • فضای اطراف اجاق گاز، سینک و یخچال فریزر اهمیت ویژه‌ای دارد که از هر کدام باید بتوانید به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.
  • نقش کابینت‌ها، قفسه‌ها و کشوها را در پیاده‌سازی ایده‌های جذاب برای چیدمان وسایل آشپزخانه نادیده نگیرید.
  • استفاده از فرش و گلیم یا کاشی و سرامیک با طرح‌های سنتی و قراردادن ظروف قدیمی نقش مهمی در چیدمان آشپزخانه ایرانی دارد.
  • چیدمان آشپزخانه می‌تواند به صورت خطی، L یا Uشکل، راهرویی و جزیره‌ای باشد.
  • محل قرارگیری یخچال فریزر و مواد خشک باید نزدیک ورودی باشد.
  • برای چیدمان آشپزخانه‌های کوچک به جای پیشخوان یا اپن می‌توان از میز تاشو یا متحرک برای جداسازی فضای آشپزخانه و اتاق نشیمن استفاده کرد.

پیشنهاد نویسنده: نحوه چیدمان بالکن خانه

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

1 دیدگاه روشن نحوه چینش آشپزخانه

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.