نکات مهم و تخصصی چینش خانه

نکات کلیدی برای چینش خانه بهتر

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که به دنبال راهی برای چیدمان بهتر منزل خود هستید به شما توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید. ما در این مطلب قصد داریم تا چند نکته در رابطه با چیدمان برای شما بیان نماییم، پس با ما همراه باشید. طراحان داخلی چیدمان فضای داخلی ازهیچ قانون خاص و سختگیرانه ای پیروی نمی کنند.

 

پیشنهاد نویسنده: نورپردازی آشپزخانه

 

ما باید خلاقیت، اکتشافات و تخیل خود را تقویت کنیم. شاید در اطرافیان و دوستان شما افرادی وجود داشته باشند که با حداقل امکانات و فضا طرح جذابی برای چیدمان اتاق خواب و منزل خود اجرا می کنند. نکات ساده و کاربردی در زمینه چیدمان و سبک شناسی منزل وجود دارد که قصد داریم برای شما بازگو کنیم.

نکات مهم و تخصصی چینش خانه

 وسایل اضافی را حذف نمایید

فضای خانه خود را بیش از حد شلوغ نکنید، سعی کنید وسایل به اندازه ای باشد که بتوانید به راحتی در خانه مانور دهید. شما نیازی به پر کردن تمام فضای خانه با تجهیزات را ندارید. پول خود را به جای تجهیزات، برای کیفیت خرج کنید.

 

وسایل خود را با فرش هماهنگ کنید

اگر می خواهید فضای منزل شما اشرافی به نظر برسد، فرش بزرگ را انتخاب کنید که تمام سطح زمین را بپوشاند. اگر فضای شما کوچک است به جای پهن کردن قالیچه های کوچک بهتر است یک فرش متناسب با فضای خود را پهن کنید. پایه های جلویی صندلی ها را روی فرش قرار دهید.

 

در طراحی داخلی جلب توجه کنید

وسایلی که برای جلب توجه انتخاب می کنید می تواند یک هود در آشپزخانه، یک اثر هنری در اتاق خواب، یک تابلوی باشکوه در نشیمن و هر چیز چشمگیر دیگری باشد، مانند شومینه، لوستر، مجسمه و…. بهترین راه برای جلب توجه، ساخت ورودی خانه است زیرا همه ابتدا به ورودی خانه نگاه می کنند.

 

در وسایل منزل تغییر ایجاد کنید

اگر وسایلتان با یکدیگر و با فضایی که دارید مطابقت ندارد، از آنها استفاده نکنید. آنها را کنار بگذارید شاید در جای دیگری به کار آیند.

 

مقیاس ها را در نظر بگیرید

شاید شما چیزی را بسیار دوست داشته باشید، این دلیل نمی شود که از آن در چیدمان خود استفاده نمایید. یک شیء ممکن است برای یک فضا بسیار مناسب باشد ولی در یک فضای دیگر بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک و نامناسب به چشم بیاید.

پس در نظر گرفتن مقیاس یکی از موارد مهم در چیدمان می باشد. هماهنگی وسایلی که با هم متناسب نیستند جلوه زیبایی به منزل نمی دهد، مثل: صندلی مربعی یا یک قفسه کتاب و یک لوستر بزرگ در یک اتاق منظم نتیجه خیلی رضایت بخشی ندارد.

 

 

ایجاد تغییرات اساسی در منزل

در اثاث خانه به دنبال خطوط زیبا و خوشایند و فرم محکم و جاندار باشید. آثار هنری جالبی را که بیانگر شخصیت شما باشند در گوشه و کنار خانه قرار دهید. آثار هنری همچنین بهانه بسیار خوبی برای آغاز گفت و گو با مهمان ها هستند.

نکات مهم و تخصصی چینش خانه

چیدمان و سبک شناسی در دکوراسیون و معماری

یکی از رشته های مهم و پرکاربرد در دکوراسیون و معماری چیدمان و سبک شناسی می باشد. این رشته از رشته ها و حرفه های جذاب برای افرادی است که از تبدیل فضای خام به فضای زیبا لذت می برند. بدون شک، این حرفه از محبوب ترین مشاغل در نزد هنرجویان است.

طراحی فضای داخلی نه تنها بکارگیری خلاقیت است بلکه ترکیب آن نیز با مهارت های تکنیکی می باشد. حتی نزدیکان شما احتمال دارد بخواهند منزلشان را بازسازی کنند، مبلمان خود را تعویض کنند و به فضا رنگ و بوی جدیدی بدهند.

 

بعضی از وسایل به کارتان نمی آیند

یکی از اتفاقات مهمی که در طول اسباب کشی می افتد، تشخیص این نکته است که مقدار وسایل تان خیلی بیشتر از چیزی است که قبلا تصورش را می کردید. واقعیت این است که بسیاری از این وسایل دیگر برایتان کارکردی نخواهند داشت. بنابراین فهرستی از وسایلی که مدت هاست مورد استفاده قرار نگرفته اند، تهیه کنید و سعی کنید قبل از جا به جایی آن ها را به فروش برسانید یا به کسانی بدهید که به این وسایل نیاز دارند.

این کار باعث می شود در خانه جدید وسایل ضروری کمتری داشته باشید و هزینه بیهوده ای برای جا به جایی وسایلی که به آن ها نیاز ندارید، پرداخت نکنید.به خاطر داشته باشید پروسه جمع کردن وسایل و پاکسازی آن ها دو مقوله کاملا متفاوت است و اولویت با پاکسازی است. پاکسازی را می توانید حداقل دو ماه قبل از اسباب کشی انجام دهید و جمع کردن وسایل را به هفته آخر موکول کنید.

 

هر خانه استایل خاص خودش را دارد

واقعیت این است که بسیاری از وسایل خانه قبلی ممکن است به خانه جدید نیایند. اینجاست که به جای عوض کردن وسایل خانه که هزینه زیادی روی دست تان خواهد گذاشت می توانید سراغ اکسسوری ها بروید. برای مثال ممکن است خانه قدیمی شما دیوارهای رنگ شده داشته باشد؛ اما در خانه جدید از کاغذ دیواری های مدرن و پوستری برای پذیرایی، سقف یا پشت تلویزیون استفاده کنید، که باعث می شود مبلمان تان به پذیرایی یا اتاق خواب نیاید.

در چنین شرایطی سعی کنید با استفاده از کوسن های هماهنگ با طرح کاغذ دیواری ها یا انواع تابلو، ظروف و حتی رویه مبل، سنخیت بیشتری در فضای خانه جدید ایجاد کنید. استفاده از انواع مدرن و ارزان پارچه مبلمان و پرده ها روش دیگری است که اگر روش قبلی جواب نداد، می توانید به سراغ آن بروید.

 

انتخاب سبک طراحی دکوراسیون

اگر برای چیدمان خانه خود یک سبک مشخص انتخاب نموده اید، مطمئن باشید نصف راه را رفته اید. یک خانه در صورتی از طراحی ایده آل برخوردار است که فضای داخل با نمای بیرون آن همخوانی داشته باشد. از جمله سبک هایی که می توانید برای طراحی داخلی انتخاب کنید سبک سنتی، مدرن و معاصر هستند که انتخاب آن ها به عهده شماست.

اگر به رنگ های خنثی و مبلمان های جدید علاقمند هستید می توانید سبک مدرن و یا معاصر را انتخاب کنید اما اگر می خواهید حسی دوست داشتنی از حال و هوای گذشته در خانه خود تداعی کنید می توانید سبک سنتی را انتخاب نمائید..

 

اولویت بندی اتاق ها در چینش خانه

یکی از مهم ترین روش هایی که به سریع تر انجام شدن چیدمان خانه کمک می کند و از تجمع وسایل در اتاق ها جلوگیری می نماید، چیدمان وسایل به صورت کلی است. ابتدا مشخص کنید کدام اتاق برای شما اولویت بیشتری دارد، سپس یک طرح کلی در ذهن خود تصور کنید و با توجه به آن وسایل را در آن بگذارید. چیدمان اتاق ها را بر اساس اولویت آنها به ترتیب انجام دهید.

برای مثال می توانید چینش خانه را ابتدا از دکوراسیون اتاق خواب، اتاق نشیمن و سپس آشپزخانه شروع کنید. حداکثر یک الی دو اتاق انتخاب کنید و وسایل را همزمان در آن ها قرار دهید. سعی کنید تمام اتاق ها را بر اساس یک سبک کلی طراحی کنید اما در صورت تمایل می توانید اتاق خواب را مدرن و اتاق نشیمن را سنتی طراحی نمائید.

 

رنگ آمیزی دیوارها در چینش خانه

یکی از آسان ترین و ارزان ترین روش های تبدیل یک مکان ساده و بی روح رنگ آمیزی آن است. با توجه به سلیقه خود اتاق ها را رنگ کنید. در انتخاب رنگ دقت نمائید و رنگ های غنی، برجسته و زنده را برگزینید. حتی سایه های خنثی قهوه ای یا خاکستری روشن تاثیر بسیاری بر رنگ سفید بی روح خواهند گذاشت. مهمترین بخش رنگ آمیزی این است که اگر پس از رنگ آمیزی دیوار، رنگ مورد پسند شما واقع نشد مجدداً می توانید رنگ آمیزی نمائید. دیواری را که می خواهید بیشترین توجه به سمت آن معطوف شود با رنگ های برجسته رنگ آمیزی کنید.

شما با این کار به راحتی یک نقطه کانونی ایجاد می کنید که توجه افراد را در اولین نگاه به سمت خود جلب می نماید. از سایه های کم رنگ یا پررنگ دیوار می توانید برای انتخاب گلدان های گل، کوسن های مبلمان و فرش بهره ببرید. با انجام این کار هارمونی رنگ ها را رعایت کرده و فضایی جذاب از نظر بصری ایجاد خواهید نمود.

نکات مهم و تخصصی چینش خانه

شروع چیدمان با وسایل بزرگ

اصولاً بزرگ ترین وسایل مهم ترین و گران ترین وسایل هستند و به دلیل این که ممکن است مسیر تردد را ببندند و هرج و مرج در فضا ایجاد کنند باید حتماً در ابتدا چیده شوند. برای مثال، در اتاق غذاخوری چیدمان را با میز نهارخوری شروع کنید و در اتاق نشیمن ابتدا کاناپه یا مبلمان خود را قرار دهید. در اتاق خواب نیز، تخت خواب بزرگ ترین و اصلی ترین المان به شمار می آید.

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن نکات مهم و تخصصی چینش خانه

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.