خرید لوستر چه ضرورتی دارد؟

خریداری لوستر | لوسترها یکی از بهترین و زیباترین لوازم نورپردازی خانه‌ها هستند. اگر شما هم تصمیم به خریداری لوستر دارید یا نمی دانید چرا باید لوستر بخریمن، باید بدانید که انخاب لوستر مناسب خیلی مهم است. لوسترها یکی از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون داخلی خانه‌ها هستند. شما در هر فضایی که بخواهید (آشپزخانه، اتاق خواب، حیاط و…) می‌توانید از انواع لوسترها استفاده کنید. فقط باید در هنگام خریداری لوستر بدانید که قرار است از آن در چه محلی استفاده کنید.

در این مقاله قصد داریم شما را با تمام نکاتی که برای خریداری لوستر مناسب باید بدانید آشنا کنیم. پس اگر شما یا نزدیکانتان قصد خریداری لوستر دارید، پیش از خرید حتماً این مقاله را بخوانید. ما در این مقاله به تمام سؤالاتی که ممکن است قبل از خریداری لوستر داشته باشید، پاسخ داده‌ایم.

 

چرا خرید لوستر مناسب برای خانه مهم است؟

مدل لوستر، جنس آن، ابعاد آن و… همگی تأثیر مستقیمی در فضای داخلی و دکوراسیون خانه خواهد داشت. شاید تنوع قیمت‌ها و مدل‌ها، انتخاب لوستر مناسب را برای شما هم سخت کرده باشد. شما قبل از هر چیز باید بدانید برای چه فضایی دنبال لوستر می‌گردید. هدفتان چیست؟

آیا یک وسیله برای تأمین زیبایی خانه و تزئین آن می‌خواهید؟ یا صرفاً به دنبال روشنایی بیشتر خانه هستید. یا هر دو؟ پیش از جواب دادن به این سؤال‌ها، نباید اقدامی برای خریداری لوستر بکنید.

خرید لوستر مناسب

مدل و سبک لوستر باید چگونه باشد؟

اولین و مهم‌ترین نکته در خرید لوستر، تصمیم‌گیری دربارۀ مدل و سبک آن است. لوسترها در سبک‌های مختلف سنتی، صنعتی، مدرن و… طراحی می‌شوند. بنابراین شما باید لوستری را بخرید که با طراحی خانه‌تان همخوانی داشته باشد. بسته به اینکه دکوراسیون منزل شما سنتی است یا مدرن، باید لوسترهای مدرن یا سنتی تهیه کنید.

پس قبل از بررسی اندازه و سایر ویژگی‌های فنی لوستر، در ابتدا سبک آن را مشخص کنید. برای راحتی کار انتخاب، می‌توانید به مجلات و وب‌سایت‌های دکوراسیون داخلی نگاهی بیندازید. دیدن این تصاویر برای طراحی فضای خانه به شما ایده‌های خوبی خواهد داد.

 

در هنگام خریداری لوستر چه جنس و رنگی را انتخاب کنیم؟

توجه داشته باشید که لوسترها معمولاً جزو لوازمی نیستند که بخواهیم چند وقت یک بار عوضشان کنیم. بنابراین بهتر است در هنگام خریداری لوستر به تمامی جوانب توجه کنیم. جنس لوسترها متنوع است و از مصالحی مثل فلزهای تزئینی، کریستال، سنگ و… ساخته می‌شوند.

شما باید به سراغ جنسی بروید که با مصالح استفاده شده در خانه‌تان هماهنگ باشند. در انتخاب رنگ لوستر هم، باید به هماهنگ بودن آن با رنگ لوازم دیگر مثل پرده، فرش و مبل توجه کنید. شما ممکن است بخواهید چند سال یک بار روکش مبل‌ها، پرده‌ها، رنگ دیوارها و… را عوض کنید. اما عوض کردن لوسترها خیلی دیر به دیر اتفاق می‌افتد. پس بهتر است از همان ابتدا جنس و رنگی را انتخاب کنید که با طیف‌های رنگی موجود در خانۀ شما هماهنگ باشد.

 

لوستر بزرگ بخریم یا کوچک؟

فضای کوچک، به لوستر بزرگ نیازی ندارد. در مقابل در یک اتاق وسیع، لوستر بزرگ خودش را نشان می‌دهد و تناسب بیشتری با فضا دارد. از این گذشته، اگر برای یک خانۀ کوچک، لوستر بزرگ بخرید، زمانی که تمام لامپ‌هایش را روشن کنید، برق زیادی مصرف خواهد شد.

بنابراین در انتخاب اندازۀ لوستر، حتماً متراژ محلی را که قرار است در آن نصب شود لحاظ کنید. با این فرمول ساده می‌توانید ابعاد لوستر مناسب برای منزلتان را به دست بیاورید: طول و عرض اتاق را برحسب فوت با هم جمع کنید. (تبدیل متر به فوت= متر * 3.3). عدد به دست آمده، قطر لوستر مناسب شما بر حسب اینچ است.

خرید لوستر مناسب

نکات تکمیلی خریداری لوستر برای انتخاب سایز

  • اگر اتاق کوچک‌تر از 3 8 3 متر باشد، عرض لوستر بین 43 تا 50 سانت مناسب است.
  • اگر اتاق حدود 4 8 4 متر باشد، عرض لوستر بین 60 تا 70 سانت مناسب است.
  • اگر اتاق حدود 4.5 در 4.5 متر باشد، عرض لوستر بین 65 تا 82 سانت مناسب است.
  • برای به دست آوردن ارتفاع مناسب لوستر هم می‌توانید ارتفاع اتاق را به اعداد 4 و 5 تقسیم کنید. فرض کنید ارتفاع اتاق شما 3 متر است. با تقسیم این عدد به 4 و 5، اعداد 75 و 60 سانتی‌متر به دست می‌آید. بنابراین ارتفاع مناسب لوستر برای آن اتاق بین 60 الی 70 سانتی متر است. هر چه ارتفاع دیوارهای خانه بیشتر باشد، به لوستر بلندتر و بزرگ‌تری نیاز خواهید داشت.

 

چند لوستر باید بخریم؟

یکی دیگر از سؤالاتی که در هنگام خریداری لوستر پیش می‌آید این است که چند لوستر باید بخریم؟ آیا لازم است در تمام اتاق‌ها لوستر نصب شود؟ جواب این سؤال هم به اندازۀ فضای خانه بستگی دارد. مثلاً اگر خانۀ شما یک سالن بزرگ دارد، بهتر است برای تأمین نور، چند لوستر در آن نصب شده باشد. البته ممکن است شما ترجیح بدهید برای یک فضای بزرگ، به‌جای چند لوستر از یک لوستر خیلی بزرگ استفاده کنید. این مسئله کاملاً به سلیقه و ترجیح شما بستگی دارد.

 

نورپردازی لوستر باید چگونه باشد؟

قصد شما از خریداری لوسترچیست؟ در کنار توجه به زیبایی لوسترها، میزان و نحوۀ نورپردازی آن‌ها بسیار مهم است. انتخاب رنگ و تعداد لامپ‌های لوستر باید با توجه به فضا و کارکردی که دارد انجام شود. ممکن است تعداد زیاد لامپ‌ها باعث شود دکوراسیون خانه جلوه‌ای نداشته باشد.

هدف ما از نورپردازی، روشن کردن اتاق پذیرایی، محل مطالعه یا آشپزخانه است. البته بعضی وقت‌ها هدف از روشن کردن یک محیط، تأکید بر حضور تابلوها یا مجسمه‌هایی خاص در بخش‌هایی از خانه است. شما می‌توانید علاوه بر لوسترها، از نورهای هالوژن، مهتابی‌ها، آباژورها و دیوارکوب‌ها هم برای نورپردازی استفاده کنید. ترکیب این نورها با هم موجب زیباتر به نظر رسیدن خانه و دکوراسیون آن خواهد شد.

 

چه لامپی برای لوسترها مناسب‌تر است؟

شما باید ساده‌ترین نوع لامپ‌ را در هنگام خرید لوستر انتخاب کنید. اگر مدل لامپ لوسترها خیلی خاص باشد، در صورتی که یکی از آنها آسیب ببیند، خیلی سخت می‌توانید مشابهش را پیدا کنید. اگر هم بخواهید لامپ دیگری به‌جای آن ببندید، ظاهر یکدست و زیبای لوستر را خراب خواهد کرد.

پس بهتر است از همان ابتدا سعی کنید لامپ‌های ساده‌تر و کم‌مصرف را انتخاب کنید. نکتۀ مهم دیگر، تلفیق لامپ‌های رنگ آفتابی و مهتابی در یک لوستر است. ترکیب این دو نور روشنایی بیشتری ایجاد می‌کند و لوستر را زیباتر نشان خواهد داد. اگر در خانه از چراغ‌های هالوژن سقفی هم استفاده می‌کنید، می‌توانید لوستری انتخاب کنید که تعداد لامپ کمتری داشته باشد.

 

 شکل قرار گرفتن لامپ‌های لوستر چه تأثیری در نورپردازی دارد؟

شکل قرار گرفتن لامپ‌ها تأثیر زیادی در میزان و نحوۀ نورپردازی لوسترها دارد. لا بعضی از لوسترها به سمت سقف و رو به بالا هستند. در این لوسترها، تمرکز نورپردازی به سمت سقف است. در بعضی انواع لوسترها هم لامپ‌ها رو به پایین هستند. تمرکز نورپردازی در این لوسترها به سمت لوازم خانه و اثاثیه‌ای است که زیر لوستر قرار دارند.

البته در این میان لوسترهای سقفی پایه کوتاه هم وجود دارند. این لوسترها معمولاً در خانه‌هایی که سقف کوتاهی دارد استفاده می‌شوند. تمرکز نورپردازی در این لوسترها به طرف دیوارهاست. اینکه لوستر شما حباب‌دار باشد یا بدون حباب نیز، در میزان و نحوۀ نورپردازی تأثیر مستقیم دارد. بنابراین در هنگام خرید لوستر، علاوه بر توجه به جنس، رنگ و زیبایی ظاهری، به جهت قرار گرفتن لامپ‌ها هم توجه کنید.

 

راهنمای خرید لوستر برای بخش‌های مختلف خانه

همان‌طور که می‌دانید، نمی‌توان برای همۀ بخش‌های خانه از لوسترهای یک شکل و هم‌اندازه استفاده کرد. لوستری که برای استفاده در آشپزخانه انتخاب شده، قطعاً برای سالن پذیرایی مناسب نیست. ما در ادامه ویژگی‌های لوستر مناسب برای هر بخش از خانه را با ذکر مثال بیان خواهیم کرد.

 

خرید لوستر برای سالن یا اتاق پذیرایی

اتاق پذیرایی جایی است که لوسترهای متنوعی می‌توان برای آن انتخاب کرد. سه سبک رایج برای خرید لوستر پذیرایی‌ها عبارت است از:

 

خرید لوستر مدل کریستال

این لوسترها برای خانه‌هایی که دکوراسیون سنتی و کلاسیک دارند مناسب‌اند. معمولاً بزرگ و سنگین و مناسب سقف‌های بلند و فضاهای بزرگ هستند. لوسترهای کریستالی نور بسیاری منعکس می‌کنند. توجه داشته باشید که اگر گرد و غبار روی کریستال‌ها باشد و یا جنس لوستر مرغوب نباشد، نور به‌خوبی منعکس نخواهد شد.

 

خرید لوستر مدل لاله

این لوسترها هم بیشتر برای دکوراسیون سنتی مناسب هستند. روی لاله‌ها معمولاً طرح‌هایی با دست نقاشی می‌شود. وجود این طرح‌ها تأثیر مثبتی روی میزان پخش نور خواهد داشت. ابعاد این لوسترها بزرگ است و وزن زیادی دارند. جنس لوسترهای مدل لاله از برنز، برنج و نقره یا آب طلاست.

 

خرید لوستر لوسترهای شید دار

به هر شاخه یا شید این لوسترها یک آباژور کوچک وصل است. این لوسترها از پخش نور به صورت مستقیم جلوگیری می‌کنند. اگر این سبک را می‌پسندید ولی به نور زیاد در خانه علاقه دارید، باید نور این لوسترها را با دیوارکوب و هالوژن و… ترکیب کنید.

 

خرید لوستر برای آشپزخانه

در آشپزخانه به لوستری نیاز دارید که نور را به یک نقطۀ خاص (معمولاً میز غذاخوری) معطوف کند. دو لوستر مناسب برای آشپزخانه عبارت است از:

خرید لوستر مناسب

خرید لوسترهای آویزی

این لوسترها انتخاب مناسبی برای نصب بالای میز غذاخوری یا وسط سقف آشپزخانه‌ها هستند. لوسترهای آویزی نور را روی نقطه‌ای خاص متمرکز می‌کنند و جلوۀ زیبایی به محیط خواهند داد. اگر به نور بیشتری در آشپزخانه نیاز دارید، می‌توانید چند لوستر آویزی با فاصلۀ کم را کنار هم نصب کنید.

 

خرید لوسترهای حبابی

لوسترهایی که حباب سرپایین داشته باشند، برای آشپزخانه مناسب‌ترند. این لوسترها نور را دقیقاً روی سوژه متمرکز می‌کنند. ترکیب نور این لوسترها با هالوژن‌های سقفی آشپزخانه‌ها هم بسیار چشم‌نواز خواهد بود.

 

خرید لوستر برای اتاق خواب

از نور اتاق خواب برای استراحت، مطالعه، آرایش و… استفاده می‌شود. بنابراین نور آن نباید بیش از اندازه زیاد و مستقیم باشد. می‌توانید لوسترهایی انتخاب کنید که انعکاس نورشان در آینه، فضا را روشن‌تر کند. دو نوع لوستر رایج برای استفاده در اتاق خواب عبارت است از:

 

خرید لوسترهای حبابی و کلاهک‌دار سر بالا

این لوسترها نور را روی سقف متمرکز می‌کنند و چشم شما در هنگام استراحت اذیت نخواهد شد. برای مطالعه هم می‌توانید از نور آباژورها یا دیوارکوب‌ها استفاده کنید.

 

خرید لوسترهای حبابی و کلاهک‌دار سر پایین

اگر علاوه بر خوابیدن از اتاق خواب برای کار و درس خواندن استفاده می‌کنید، به نور بیشتری احتیاج خواهید داشت. لوسترهای حبابی که کلاهک لام‌هایشان به سمت پایین باشد، انتخاب خوبی برای شماست.

 

خرید لوستر برای اتاق نشیمن

از اتاق نشیمن بیش از سایر قسمت‌های خانه استفاده می‌شود. تلفیق نور لوستر، دیوارکوب‌ها و آباژور می‌تواند انتخاب خوبی برای تأمین روشنایی اتاق‌های نشیمن باشد. محبوبیت دو گروه از لوسترها برای اتاق نشیمن بیشتر از انواع دیگر است:

خرید لوستر مناسب

خرید لوسترهای فانتزی

حال و نشیمن حالت غیر رسمی‌تری دارند. بنابراین می‌توانید از لوسترهای فانتزی برای این مکان‌ها استفاده کنید. لوسترهای فانتزی تنوع مدل زیادی دارند. نکتۀ مهم در انتخاب این لوسترها، هماهنگی رنگ لوستر با دکوراسیون هال و اتاق‌های نشیمن است.

 

 خرید لوسترهای کروی و توپی

این لوسترها معمولاً برای فضاهای مدرن‌تر استفاده می‌شوند. تنوع لوسترهایی که دارای اشکال هندسی هستند بسیار زیاد است. شما باید در هنگام خرید لوسترهای هندسی به نوع سقف، میزان نور و تناسب با رنگ‌های محیط و… دقت کنید. ممکن است فضای هال و پذیرایی در منزل شما از هم جدا نباشد. در این صورت بهتر است مشابه لوستری که در پذیرایی استفاده شده، در هال هم باشد. این انتخاب به ایجاد تناسب بیشتر در فضای خانه کمک خواهد کرد.

 

پیشنهاد نویسنده: معرفی لوستر ها در خانه

برای تماشای ۵۰ ایده نورپردازی مدرن از این ویدیو دیدین کنید.( برای تماشای ویدیو از اتصال فیلتر شکن خود اطمینان حاصل بفرمایید )

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.