استفاده از فرش ایرانی در خانه

اضافه کردن فرش ایرانی در دکوراسیون مدرن، جایگاه ویژه ای گرفته است. در واقع استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون داخلی منزل می تواند ظاهر فضای داخلی را به کل تغییر دهد و زیبایی دوچندانی به دکوراسیون داخلی بدهد. حال در ادامه می‌خواهیم از ویژگی های دکوراسیون با فرش ایرانی بیشتر بگوییم شاید نظر شما هم جلب شد تا از فرش ایرانی در دکوراسیون مدرن و کلاسیک منزل خود استفاده نمایید.

 

دکوراسیون با فرش ایرانی

استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون مدرن و کلاسیک علاوه بر اینکه در بسیاری از منازل ایرانی رواج پیدا کرده است؛ می‌توانید در منازل کشور های اروپایی و دیگر کشور های آسیایی مشاهده کنید، چرا که طراحی دکوراسیون با فرش ایرانی می‌تواند زینت دهنده هر نوع فضایی باشد. سبک دکوراسیون معاصر باشد یا سنتی، فرقی نمی کند. فرش شرقی به علت تنوع در رنگ، الیاف و اندازه در نوع خود بسیار متنوع است و به همین جهت از آن در هر فضایی به راحتی می‌توانید استفاده کنید.

 

پیشنهاد نویسنده: انتخاب لوستر برای اتاق غذاخوری

 

 جایگاه فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی

این فکر را نکنید که استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون داخلی خانه‌های امروزی کار زیاد سختی است. شما با کمی دقت و خلاقیت می‌توانید آن را با یکپارچگی و هماهنگی با سایر عناصر دکوراسیون مدرن امروزی به کار ببرید. از دکوراسیون‌های گرم و صمیمی خانه‌های ییلاقی گرفته، تا دکوراسیون ساده و سرد خانه‌های مینیمال شهری و مدرن، همه و همه ظرفیت پذیرش قالی و گلیم ایرانی را در خود دارند.

از هیچ چیز نترسید، شما می‌توانید با خلاقیت خودتان و کمی دقت در یکپارچگی چیدمان، قالی ایرانی را در اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، اتاق خواب، آشپزخانه‌های ایرانی و راهرو و راه پله‌ها به راحتی استفاده کنید. به جرات می‌توان گفت که استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون اتاق نشیمن، قالی ایرانی در دکور اتاق خواب، اضافه کردن فرش ایرانی به راهرو و … جلوه ی بسیار دلنشینی به فضا می‌بخشد.

استفاده از فرش ایرانی در خانه

 فرش ایرانی در دکوراسیون داخلی

در طراحی و دکوراسیون با فرش ایرانی بهتر است نکات خاصی را در نظر بگیرید، به عنوان مثال اگر قصد اضافه کردن فرش ایرانی به دکوراسیون مدرن را دارید از رنگ‌های خنثی یا ترکیبات رنگ نزدیک به هم استفاده کنید. مبلمان را با فرش مطابقت دهید و از ترکیب کردن رنگ‌ها و نقش‌های فرش با دکوراسیون های مختلف نترسید.

سعی کنید اگر فرش ایرانی بسیار پر نقش و نگار است، پرده ها و وسایل دیگر ساده باشند. در ادامه علاوه بر ذکر نکات مهم در طراحی دکوراسیون با فرش ایرانی که باید رعایت کنید، تصاویری از چند نوع اتاق با شرایط و کاربردهای گوناگون وجود دارد که معروف ترین طراحان جهان با فرش‌های شرقی و ایرانی آن‌ها را آراسته‌اند.

 

فرش ایرانی در اتاق نشیمن

همانطور که می‌دانید؛ اتاق نشیمن یا همان پذیرایی، جایی است که اعضای خانواده و مهمانان دور هم جمع می‌شوند و به گفتگو و فعالیت‌های روزمره می‌پردازند. از این رو چیدمان اتاق نشمین در خانه اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه چه اتاق نشمین شما بزرگ و چه کوچک باشد، فرش ایرانی را می‌توانید در اندازه های مختلف استفاده کنید. همچنین رعایت 11 نکته زیر بسیار مفید خواهد بود:

 • اگر قصد اضافه کردن فرش ایرانی به دکوراسیون پذیرایی را دارید، بهتر است سرتاسر کف را با فرش نپوشانید و قسمت بیشتری از موکت یا کفپوش خانه را به نمایش بگذارید. عکس زیر می‌تواند برای اضافه کردن فرش ایرانی به دکوراسیون اتاق نشیمن الهام بخش باشد.
 • اگر فرش بزرگی برای اتاق نشیمن انتخاب کرده‌اید، می‌توانید مبل‌ها را تماما روی فرش بگذارید. فرش های ایرانی را بیشتر در جلوی شومینه یا بخاری قرار می‌دهند تا حس صمیمیت فضا بیشتر شود.
 • حتما لازم نیست از فرش های مستطیلی استفاده کنید؛ از فرش های مربع شکل در دکوراسیون مدرن استفاده نمایید.
 • می توانید  فرش ایرانی به دکوراسیون مدرن و مینیمالیستی از یک دکوراسیون مینیمالیستی اضافه کنید. دقت داشته باشید که بهتر است، رنگ پرده ها، کاغذ دیواری، مبلمان یک دست باشد و یک فرش ایرانی پر نقش و نگار پهن نمایید. استفاده از رنگ های خنثی در کنار فرش های پر نقش ایرانی بسیار به دکوراسیون شما جلوه می دهد.
 • اگر قصد اضافه کردن فرش ایرانی به زیر میز نهار خوری را دارید، سعی کنید جای دیگری از پذیرایی فرش ایرانی پهن نکنید. در واقع بهتر است در یک فضا فقط از یک فرش ایرانی استفاده کنید و فضا را دلنشین کنید.

 

 • اگر قصد استفاده از کاغذ دیواری یا رنگ کردن دیوار را دارید، فرش خود را متضاد از آن انتخاب کنید. برای مثال، اگر فرش دارای طرح های پیچیده است، کاغذ دیواری یا رنگ دیوار را به رنگ ساده و بدون طرح انتخاب کنید. اگر هم رنگ فرش قرمز است، بهتر است رنگ دیوار آبی روشن، کرمی و یا هر رنگ متضاد یا خنثی دیگری باشد.
 • استفاده از یک فرش ایرانی و اصیل به عنوان دیوار آویز بسیار جلوه ی زیبایی به دکوراسیون منزل شما می‌دهد و گرما بصری را افزایش می‌دهد.
 • دقت داشته باشید که اگر فرش را روی زمین می اندازید، به طرح های پیچیده فکر کنید و یا اگر فرش را بر روی دیوار آویزان می کنید، طرح فرش را ساده انتخاب کنید.
 • در انتخاب نوع و طرح فرش نیز دقت کنید. فرش های ایرانی دستبافت یقیناً هم از نظر کیفیت و هم زیبایی نسبت به فرش های ماشینی در اولویت قرار دارند.
 • بهترین گزینه برای محیط‌های با وسعت کم فرش‌هایی با طرح‌های خلوت، بافت درشت و رنگ‌های روشن هستند. استفاده از فرش ایرانی با طرج های ظریف در خانه های با وسعت کم، باعث میشود که خانه کوچکتر به نظر برسد. پس در انتخاب رنگ، طرح فرش ایرانی در دکوراسیون داخلی، دقت داشته باشید.
 • در آشپزخانه ها فضای زیادی نداریم، به همین دلیل باید از فرش های کوچک مثل قالیچه یا کناره استفاده نمایید. اگر میز غذا خوری دارید، می‌توانید از فرش های گرد یا چهارگوش استفاده نمایید و آن را به طور کامل در زیر میز ناهار خوری یا غذا خوری خود پهن کنید. همانطور که گفتیم، میز ها جز استثنائاتی هستند که می‌توانند روی فرش در دکوراسیون ما قرار بگیرند.

استفاده از فرش ایرانی در خانه

اضافه کردن فرش ایرانی در دکوراسیون مدرن، کلاسیک و … می‌توانید جلوه خیره کننده بدهد. با استفاده از خلاقیت خود و رعایت نکاتی که ذکر شد، می‌توانید بهترین دکوراسیون منزل را داشته باشید.

برای تماشای 50 ایده نورپردازی مدرن از این ویدیو دیدین کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.