چطور یک میز ناهارخوری مناسب انتخاب کنیم؟

در سال‌های گذشته میز ناهارخوری به عنوان جزئی از وسایل مورد نیاز منزل تبدیل شده است. بهتر است برای انتخاب میز ناهارخوری دقت لازم را داشته باشید، خیلی از افراد برای انتخاب میز ناهارخوری خصوصیات خاصی را مدنظر خود دارند که این ویژگی‌ها قطعاً از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اما پایه و اساس اکثر این انتخاب‌ها براساس پارامترهایی مانند استحکام، سبک و استایل، مقرون به صرفه بودن و فضای مورد نیاز می باشد. در ادامه قصد داریم برخی از ویژگی‌هایی را که برای انتخاب یک میز نهارخوری به شما کمک می‌کند را بیان کنیم. درواقع به شما خواهیم گفت چطور یک میز ناهارخوری مناسب را انتخاب کنید.

 

فاکتورهایی که در ابعاد میز ناهارخوری موثرند

آیتم های بسیاری هستند که به شما کمک می کنند تا به خوبی اندازه و ابعاد میز ناهارخوری خود را تشخیص دهید. اولین نکته این است که فضای شما برای قرار دادن میز غذا خوری چقدر است. چند نفر قرار است از این میز استفاده کنند. اول اینکه محدوده شما برای قرار دادن میز ناهارخوری در خانه چقدر است؟ چند نفر قرار است دور این میز بنشینند؟ آیا شما دارای شرایط ویژه ای مانند حضور یک مهمان همیشگی در منزل خود هستید؟ چه شکلی از میز ناهار خوری مورد پسند شماست؟

پاسخ دادن به هر یک از این سوال ها شما را یک گام، به انتخاب درست و مناسب نزدیک تر می کند، اما علاوه بر تمامی این فاکتورها شما باید فضای لازم و کافی برای عبور افراد در اطراف میز، همچنین ایجاد تناسب بین اندازه میز و اتاق ناهار خوری که از اصلی ترین عامل ها در ایجاد تعادل بصری است، را هم لحاظ کنید.

میز ناهارخوری مناسب

تناسب بین ابعاد میز ناهارخوری و محل قرار گیری آن

اگر از آن دسته از افرادی هستید که می خواهند دکوراسیون داخلی منزل خود را مانند یک طراح حرفه ای بچینید، باید این قسمت را با دقت بیشتری بخوانید. همان طور که پیش تر از این هم اشاره شد ایجاد تعادل بصری یکی از اصلی ترین نکات برای چیدمان خانه محسوب می شود.

میز غذا خوری به عنوان یک عامل کاربردی و تزئینی به شکل نامحسوس تأثیر بسیاری روی دیزاین خانه می گذارد، بنابراین برای انتخاب صحیح آن باید کمی دقیق تر باشید. در این قسمت قصد داریم رازهای تناسب بین متراژ خانه و سایز میز ناهارخوری را شرح دهیم.

شما می بایست ابتدا طول و عرض فضایی را که می‌خواهید میز ناهارخوری را در آن قرار دهید اندازه بگیرید از اندازه بدست آمده حدود ۱۸۰ سانتی متر کم کنید تا طول و عرض دقیقه میز بدست آید. البته این مقدار با در نظر گرفتن نوع صندلی ممکن است کمی متفاوت باشد. زمانی که روی صندلی و میز ناهارخوری می‌نشینید باید احساس راحتی داشته باشید که فضای کافی برای زانوها وجود داشته باشد تا بتوانید در آن احساس بهتری کنید.

پاها به پایه‌های میز برخورد نکند تا شما بتوانید تعادل خود را در حین نشستن حفظ کنید. پای این میز باید منعطف باشد تا در صورت نیاز بتوانید صندلی‌های بیشتری را قرار دهید میزهایی که چهارپایه به شکل خرک دارند و میزهایی که پایه‌های تکی انعطاف‌پذیر دارند می توانند صندلی‌های بیشتری را به خود ببینند.

 

برای خانه های کوچک چه سایزی از میز ناهارخوری مناسب است؟

پیش از هر چیز در مورد خانه های کوچک با متراژ کم صحبت می کنیم. خرید وسیله در خانه های کوچک به علت کم بودن متراژ و کم بودن فضا برای مانور، به بررسی های موشکوفانه ای نیاز دارد. معمولاً در این خانه ها، میز غذا خوری در آشپزخانه و یا نزدیک به آن قرار می گیرد.

با توجه به جایگاه قرار گیری میز در خانه بهتر است شما از میز دو نفره یا چهار نفره یا صندلی کانتر برای اُپن آشپزخانه استفاده کنید، تا آشپزخانه ی شما فضای مناسب برای رفت و آمد داشته باشد. البته استفاده از میز ناهارخوری تاشو برای چنین خانه هایی یک ایده ی بکر و بسیار مناسب می باشد. این میز ها در صورت نیاز به سایز بزرگ تری از میز به راحتی قابل باز شدن هستند و زمانی که شما به آن احتیاج ندارید، می توانید قسمت های اضافه شده را تا داده و فضای خالی بیشتری را در خانه به وجود آورید.

میز ناهارخوری مناسب
برای بالای میز ناهارخوری می توانید از لوستر آویز های جذاب استفاده کنید.

ابعاد مناسب و استاندارد میز ناهارخوری

در ادامه با اندازه های استاندارد انواع مختلف میز غذاخوری آشنا می شوید و در خصوص فضای مناسب هرنوع میز غذاخوری توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 

ابعاد مناسب و استاندارد میز ناهار خوری گرد

استفاده از میزهای گرد موجب صمیمی و دلپذیر تر شدن فضا می شوند. زمانی که شما در اطراف یک میز گرد نشسته اید به خوبی می توانید بدون چرخاندن گردن با همه اشخاصی که دور میز نشسته است صحبت کنید. چناچه می خواهید تعداد زیادی صندلی برای این میز تهیه کنید، ممکن است گزینه مناسبی نباشد.

زیرا با آوجود آن که دیدن همه افراد به راحتی میسر می شود اما حتماً افرادی که نسبت به هم در گستردگی میز قرار گرفته اند برای ادامه گفتگو مجبور به فریاد زدن خواهند شد. همچنین دسترسی به غذا و مخلفاتی که در مرکز این میزها قرار می گیرد، به سختی انجام می شود. به همین جهت ساخت اندازه های بزرگ ( برای تعداد 8 نفر به بالا) از میزهای گردچندان رواج ندارد. ابعاد مناسب میز گرد به شرح زیر هستند:

 • قطر میز گرد برای 2 نفر 90 سانتی متر
 • قطر میز گرد برای 4 نفر 100 سانتی متر
 • قطر میز گرد برای 6 نفر 120 سانتی متر
 • قطر میز گرد برای 8 نفره 142 سانتی متر

 

ابعاد مناسب برای میز ناهار خوری مربع

یک میز ناهارخوری مربعی مزایا و معایبی مشابه یک میز گرد دارد. شما می توانید از یک میز ناهارخوری مربعی برای ایجاد یک فضای صمیمی و گرم استفاده کنید. چناچه می خواهید بیش از چهار صندلی در اطراف میز خود قرار دهید بهتر است به جای یک میز مربع یک میز غذا خوری مستطیل شکل را خریداری نمایید.

در صورتی که اتاق ناهار خوری شما کوچک است، میز های مربعی انتخاب خوبی محسوب نمی شوند مگر اینکه یکی از اضلاع آن را به دیوار بچسبانید تا در فضا صرفه جویی کنید. ابعاد میز مربعی خوب نیز به شرح زیر هستند:

 • ابعاد میز ناهار خوری مربع 2 نفره 75 * 75 سانتی متر
 • ابعاد میز ناهار خوری مربع 4 نفره 96 * 96 سانتی متر
 • ابعاد میز ناهار خوری مربع 6 نفره 150 * 150 سانتی متر
 • ابعاد میز ناهار خوری مربع 8 نفره 180 * 180 سانتی متر

 

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری مستطیل ( بیضی )

متداول ترین و رایج ترین انتخاب در بین اشکال مختلف میز ناهارخوری میزهای مستطیلی می باشد. این میزها با آنکه فضای زیادی را اشغال نمی کنند می توانند فضای زیادی را در اختیار شما قرار دهند. و از همه مهم تر ان که یک محیط راحت برای دسترسی به همه چیز به وجود می آورد. علاوه بر این برخی از میز های مستطیلی دارای قابلیت تبدیل شوندگی هستند و امکان تغیر طول را فراهم می کنند. یک میز مستطیلی باریک می تواند گزینه مناسبی برای اتاق های باریک باشد. ابعاد آن نیز به شرح زیرند:

 • ابعاد میز ناهار خوری مستطیل 2 نفره 110 * 75 سانتی متر
 • ابعاد میز ناهار خوری مستطیل 4 نفره 150 * 75 سانتی متر
 • ابعاد میز ناهار خوری مستطیلی 6 نفره 90 * 150 سانتی متر
 • ابعاد میز ناهار خوری مستطیلی 8 نفره 90 * 180 سانتی متر
 • ابعاد میز ناهار خوری مستطیلی 10 نفره 120 * 243 سانتی متر
 • ابعاد میز ناهار خوری مستطیلی 12 نفره 120 * 335 سانتی متر

میز ناهارخوری مناسب

ارتفاع مناسب میز ناهار خوری

همان طور که صفحات میز غذاخوری می تواند در اشکال مختلفی باشد، ارتفاع میز ناهارخوری کاملا یکسان می باشد. این ارتفاع بایستی به اندازه کافی بالا باشد تا فضای کافی برای افرادی که عادت دارند در هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن زانوهای خود را روی هم بیندازند یا جمع کنند وجود داشته باشد.

از طرفی نباید آنقدر ارتفاع آن زیاد باشد که شخص حین غذا خوردن احساس خفگی کند. به همین دلیل ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری بین 71 تا 76 سانتی متر می باشد و این اندازه با ارتفاع استاندار صندلی ها که بین 46 تا 58 سانتی متر است کاملاً هماهنگ می باشد.

پیشنهاد نویسنده: انواع میز ناهارخوری را بشناسیم!

 

برای تماشای ۵۰ ایده نورپردازی مدرن از این ویدیو دیدین کنید.( برای تماشای ویدیو از اتصال فیلتر شکن خود اطمینان حاصل بفرمایید )

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.