مبل تخت خواب شو بخریم یا نه؟

آیا در سال میزبان مهمانان زیادی هستید؟ آیا تابه‌حال با مشکل کمبود جای خواب مهمان در خانه مواجه شده‌اید؟ چند بار تاکنون به خرید مبل تخت خواب‌شو فکر کرده‌اید؟ شاید شما هم موافق باشید که چیدمان خانه‌های کوچک و زندگی در آن‌ها سبک خاص خود را می‌طلبد. در این میان پذیرایی و اسکان چند مهمان در خانه‌ می‌تواند تا حدودی برای میزبان چالش‌برانگیز باشد.

 

پیشنهاد نویسنده: لوستر اتاق خواب و نکات مهم انتخاب آن

 

قطعا برای همه ما این امکان وجود ندارد که در خانه‌مان اتاقی مجزا برای اقامت مهمانان در نظر بگیریم یا برای هر عملکرد مثل کار، ورزش و استراحت فضایی مستقل اختصاص دهیم.  بنابراین به دکوراسیون و لوازمی نیاز داریم که بتوانند با عملکردهای مختلف تطبیق یابند و در شرایط متغیر قابل استفاده باشند.

مبل تخت خواب‌شو یکی از این لوازم تطبیق‌پذیر است که به کمک آن می‌توانید اتاق نشیمن خود را به فضایی برای خواب و استراحت تبدیل کنید. پس اگر خرید مبل تخت خواب‌شو ذهن شما را هم به خود مشغول کرده یا به دنبال ایده‌هایی برای استفاده مفید از متراژ خانه خود هستید، در این نوشتار با ما همراه باشید.

 

آیا خرید مبل تخت خواب‌شو ضروری است؟

پاسخ این سوال طبعا به متراژ فضای کار و زندگی شما بستگی دارد. علاوه بر آن عواملی مانند مهمان، تعداد اعضای خانواده، تعداد اتاق و مواردی این‌چنین در این میان حائز اهمیت هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید مبل تخت خواب‌شو به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

  • از مبل تخت خواب‌شو چه انتظاری دارید؟ از آن بیشتر به‌عنوان مبل برای نشستن بهره می‌گیرید یا تختخواب برای استراحت؟ یا شاید هم هر دو؟ همانند روند خرید هر نوع مبل یا کاناپه، ابتدا باید مشخص کنید که چگونه می‌خواهید از مبل تختخواب‌شو استفاده نمایید.
  • چه کسانی از مبل تختخواب‌شو استفاده می‌کنند؟ بزرگ‌سالان یا کودکان؟ این نکته موضوع مهمی در انتخاب اندازه مبل در حالت باز است.
  • می‌خواهید مبل تخت خواب‌شو به تخت تک‌نفره تبدیل گردد یا تخت دونفره؟ این نکته را هم مدنظر داشته باشید که یک مبل تختخواب‌شوی بزرگ لزوما فضای زیاد و راحتی برای خواب فراهم نمی‌کند.
  • آیا در منزلتان حیوان خانگی دارید؟ شاید لازم باشد روکش مبل را متناسب با این نکته انتخاب نمایید.

اگر از مبل تخت خواب‌شو به‌طور روزانه برای نشستن بهره می‌گیرید و فقط گه‌گاهی آن را به تخت تبدیل می‌کنید، ظاهر مبل و انتخاب پارچه مبلی مناسب بیشتر از راحتی تشک تخت، ابعاد تخت در حالت باز شده و نظافت آن اهمیت پیدا می‌کند. اما اگر هدفتان از خرید مبل تخت خواب‌شو استفاده همیشگی از آن به‌عنوان تخت باشد، جنس، راحتی و ساختار تشک و سهولت مکانیزم باز و بسته شدن آن اهمیت بالایی خواهد داشت.

مبل تخت خواب شو

انواع مبل تخت خواب‌شو

این دسته از مبلمان انواع مختلفی دارند که با توجه به آنچه تا به حال گفته شد، بعد از مشخص شدن هدف  خرید مبل تخت خواب‌شو به دنبال مدلی باشید که کاربرد بیشتری برای شما داشته باشد. برای خرید مبل تخت خواب‌شو، انواع آن را بشناسید:

 

فوتن

فوتن یک مبل‌ تخت خواب‌شو با ساختاری ساده است. این مبل از یک بالشتک با کلاف فلزی یا چوبی تشکیل ‌شده است که با جمع شدن می‌تواند به‌عنوان یک صندلی مورد استفاده قرار گیرد و با باز شدن نیز به شکل یک تختخواب راحت درمی‌آید، این مبل‌ها بسیار به مبل توگو شباهت دارند.

 

صندلی خواب (Sleeper chair)

اگر در یک فضای کوچک زندگی می‌کنید و معمولاً پذیرای مهمان هستید، یک یا دو صندلی خواب می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای منزل شما باشد چراکه هر صندلی با حرکتی ساده به یک‌ تخت نرم و راحت تبدیل می‌شود. با این ‌وجود نه ‌تنها از فضا استفاده بهینه کرده‌اید، بلکه مهمانان شما از یک خواب راحت و دلچسب در منزلتان بهره خواهند برد.

 

مبل بازشونده

مبل‌های بازشونده می‌توانند به‌عنوان یک مبل راحتی سه‌نفره نقش‌آفرینی کنند و به ‌خوبی از عهده هر دو وظیفه خود یعنی مبل راحتی و تختخواب برمی‌آیند. همانند صندلی خواب، این مبل‌ها نیز در اندازه و طرح‌های متنوعی عرضه می‌شوند که با انواع سلیقه‌ها مطابقت پیدا می‌کنند. همچنین به ‌منظور صرفه‌جویی در فضا، مبل‌های تختخواب‌شو به‌صورت دوطبقه نیز طراحی می‌شوند.

 

مزایا و معایب مبل تختخواب شو بازشونده

یکی از معایب مبل تختخواب شو بازشونده این است که نمی‌توان از آن‌ها به عنوان مبل راحتی بهره برد. مبل تخت خواب‌شو هم مانند سایر مبلمان خانه در ابعاد و اندازه‌های مختلفی در بازار موجود است. بهتر است قبل از خرید مبل تخت خواب‌شو، مساحت فضای موردنظر خود را اندازه‌گیری کنید و با توجه به مساحت اتاق به دنبال ابعادی از مبل تختخواب‌شو باشید که هنگام بسته شدن، فضای کافی را در اتاق برای انجام کارهای روزمره در اختیارتان قرار دهد.

 

نکات خرید مبل تخت خواب‌شو

از آنجایی‌که تصمیم دارید از یک مبل در چند کاربرد از جمله تخت خواب استفاده کنید، بهتر است هنگام خرید تمامی جوانب را بسنجید. جنس پارچه رومبلی، کلاف مبل، فنر، فنر به‌ کار رفته و موارد این چنینی باید قبل از خرید مبل تخت خواب‌شو با دقت مورد بررسی گردد. موارد زیر نکاتی است که باید قبل از خرید در نظر بگیرید:

مبل تخت خواب شو

اندازه مبل تختخواب‌شو

مبل‌های تختخواب‌شو در اندازه‌ها و اشکال گوناگونی در بازار عرضه می‌شوند. برای انتخاب اندازه این‌گونه مبل‌ها ابتدا باید به ابعاد بازشده مبل، فضای موجود خود و تعداد افراد استفاده‌کننده آن توجه کنید. مبل تختخواب‌شو را به حالت باز یا گسترده درآورده و پشت تا پشت آن را اندازه بگیرید تا ماکزیمم فضای اشغال‌شده مشخص شود. سپس ابعاد تشک را اندازه‌گیری نمایید. انتخاب اندازه تشک به تعداد و سایز استفاده‌کنندگان بستگی دارد و می‌تواند برای خوابیدن یک یا دو فرد بالغ، نوجوان، کودک یا حتی حیوانات خانگی مناسب باشد.

 

استفاده بهینه از فضای خانه با خرید مبل تخت خواب‌شو برقی

مبل تخت خواب‌شو را به حالت گسترده درآورید و ماکزیمم فضای اشغال شده توسط آن را اندازه بگیرید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، چیدمان فضا و همخوانی سایر مبلمان و لوازم با مبل تختخواب‌شو است. برای مثال ممکن است بخواهید یک مبل تختخواب‌شو را به‌عنوان جزیی از یک دست مبلمان کامل (به همراه یک یا چند مبل دیگر) خریداری نمایید یا در کنار آن از المان‌های دیگری نظیر میز و پاف جلومبلی بهره بگیرید. پس می‌بایست ابعاد کل مبلمان را نسبت به فضایی که در اختیار دارید، در نظر بگیرید.

 

نکات مهم دکوراسیون نشیمن و پذیرایی با مبل راحتی تخت خواب‌شو

در هنگام انتخاب مبلمان، به هارمونی رنگ‌ها و چیدمان المان‌های گوناگون در دکوراسیون خانه خود توجه کنید.

 

شکل ظاهری و روکش

گزینه‌های متنوعی از روکش‌ها و پارچه‌های مبلی در جنس‌ها، طرح‌ها، رنگ‌ها، کیفیت‌ها و قیمت‌های گوناگون پیش روی شما است. در انتخاب پارچه مبلی علاوه بر نمای ظاهری و همخوانی با ترکیب رنگ دکوراسیون خانه بهتر است به فاکتورهای دیگری ازجمله دوام و قابلیت شستشو، نیز توجه داشته باشید، خصوصا اگر در خانه کودک یا حیوان خانگی دارید. مبل‌های تختخواب‌شو بسته به مکانیزم باز و بسته شدنشان ممکن است ظاهری بسیار ساده و عملکردی داشته باشند یا با متعلقات و اجزای دکوراتیو بیشتری همراه باشند.

 

انتخاب پارچه مبلی مناسب برای مبل تختخواب شو

هنگام انتخاب پارچه مبلی مناسب برای مبل تخت خواب‌شو به دوام و نحوه شستشوی آن دقت کنید.

مبل تخت خواب شو

جنس کلاف

جنس کلاف یا همان اسکلت نگهدارنده مبل عاملی تعیین‌کننده در استحکام، دوام و وزن آن است. کلاف مبل تختخواب‌شو معمولا چوبی، فلزی یا ساخته شده از فرآورده‌های چوب و رزین است. برای مثال چوب‌های سخت فرآوری شده نسبت به سایر متریال‌های چوبی معمولا از استحکام و کیفیت بالاتری برخوردارند، اما این امر سبب افزایش قیمت تمام‌شده مبلمان می‌گردد. تراز نبودن، لق شدن اجزا و سر و صدای مبلمان (قیژ قیژ کردن) می‌تواند به دلیل جنس نامرغوب کلاف یا اتصالات نامناسب آن باشد.

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن مبل تخت خواب شو بخریم یا نه؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.