تمیز کردن پنجره های خانه

تمیز کردن پنجره حداقل دو یا سه بار در سال باید انجام شود. در این مطلب ما روش تمیز کردن شیشه ها بدون دردسر با وسایل خانگی ارائه شده است. اگر به حفظ و نگهداری شیشه پنجره های خانه توجه نکنیم، بسیار زود کثیف می شوند و علاوه بر اینکه ظاهر خانه را بد نشان می دهند، خود شیشه ها به مرور فرسوده و شکننده می شوند.

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن پنجره

 • شیلنگ آب یا یک سطل آب سرد
 • برس نرم
 • یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی
 • یک ظرف یا کاسه بزرگ
 • پارچه تمیز
 • سرکه یا محلول آمونیاک

 

روش تمیز کردن پنجره

 • درون کاسه ای، مایع ظرفشویی را با مقداری آب ولرم مخلوط کنید. برای تمیز کردن پنجره هایی که فقط خاک گرفته اند، فقط از این محلول استفاده کنید. اما شیشه هایی که کثیف تر از این هستند، به محلولی قوی تر نیاز دارند. بدین منظور به محلول شوینده تان کمی آمونیاک و یا سرکه اضافه کنید. برای اینکه شیشه ها شفاف تر شوند، می توانید از نشاسته ذرت نیز استفاده کنید. افزودن الکل به محلول شوینده نه تنها شیشه ها را بدون گذاشتن خط و یا خطوطی تمیز می کند، بلکه باعث می شود که آنها زود خشک شوند. برای تمیز کردن پنجره هایی که فقط خاک گرفتند، از مخلوط مایع ظرفشویی با آب ولرم استفاده کنید
 • با استفاده از شیلنگ آب، شیشه پنجره را به خوبی مرطوب کنید. البته فشار آب باید ملایم باشد تا صدمه ای به شیشه نزند. با خیس کردن شیشه می توانید لکه های موجود روی شیشه را بدون خش انداختن تمیز کنید. البته برای صرفه جویی در آب می توانید با استفاده از اسفنج خیس روی لکه ها بمالید و آنها را با ملایمت پاک نمایید. با استفاده از شیلنگ آب، شیشه پنجره را به خوبی مرطوب کنید
 • وقتی شیشه کاملا خیس شد، با استفاده از برس و یا اسفنج شیشه را تمیز کنید. شیشه را از قسمت داخل، به صورت افقی یا عمودی تمیز کنید و قسمت بیرونی را برعکس آن انجام دهید. بدین ترتیب متوجه رگه های به جا مانده حاصل از شستشو و یا لکه ها می شوید. پس از اینکه دو طرف شیشه را یکبار تمیز کردید، پس از خشک شدن شیشه، در صورت نیاز یکبار دیگر آن را برس بکشید. وقتی شیشه کاملا خیس شد، با استفاده از برس و یا اسفنج شیشه را تمیز کنید
 • اکنون با پارچه ای نرم و خشک، از بالای شیشه به پایین بکشید و شیشه را خشک کنید. شیشه را حتما با پارچه تمیز کنید. اگر شیشه، خودش خشک شود، به احتمال زیاد شاهد لکه های خشک شده آب به روی شیشه خواهید بود. اکنون با پارچه ای نرم و خشک، از بالای شیشه به پایین بکشید و شیشه را خشک کنید. از کاغذ و یا روزنامه های باطله نیز می توانید برای خشک کردن شیشه استفاده کنید. حتی کاغذ روی شیشه مانند پارچه، پرزی باقی نمی گذارد.

نکاتی برای تمیز کردن شیشه و آینه‌ها

 

ابتدا گردوغبار را پاک کنید

ابتدا گرد و غبار را از شیشه پاک بکنید. اگر مدت نسبتا طولانی از تمیز کردن پنجره می‌گذرد، احتمالا مقدار چشمگیری گردوغبار و آلودگی روی آنها نشسته است. ابتدا با پارچه اینها را تمیز کنید؛ زیرا اگر این آلودگی‌ها با محلول شوینده ترکیب شوند، حالت ناخوشایندی به وجود می‌آورند و زحمت‌تان را دوچندان می‌کنند.

 

تمیزکردن را از بالا به پایین انجام دهید

اگر می‌خواهید شیشه‌ها و آینه‌های بدون لکه و تمیزی داشته باشید، باید تمیزکردن آنها را از بالا به پایین انجام دهید؛ زیرا با این روش، چکه‌های محلول‌های پاک‌کننده را که به پایین لغزیده‌اند نیز تمیز ‌می‌کنید. در حالی‌ که اگر از پایین به بالا تمیز کنید، این چکه‌ها نقاطی را که قبلا تمیز کرده‌اید کثیف می‌کنند؛ بنابراین، با تمیزکردن از بالا به پایین، خیالتان راحت می‌شود که زحمت‌تان به هدر نمی‌رود.‌

 

شیشه‌ها را در روز ابری تمیز کنید

شاید این نکته به نظرتان عجیب بیاید، زیرا احتمالا با آفتاب بهتر متوجه لکه‌های روی شیشه می‌شوید؛ اما توجه کنید که ممکن است آفتاب محلول پاک‌کنندۀ روی شیشه را سریع خشک کند و با این کار لکه بر جای بگذارد. بهتر است برای تمیز کردن شیشه منتظر روز ابری بمانید. در روز ابری، محلول مدت‌زمان بیشتری روی شیشه باقی می‌ماند و می‌توانید راحت‌تر شیشه‌ها را تمیز کنید.

 

از یک تی شیشه‌شو استفاده کنید

بهترین راه تمیز کردن شیشه و آینه؛ معرفی ترفندها و محصولات کاربردی – یک تی شیشه شو می تواند به تمیزی شیشه کمک بکند. تأثیر یک تی شیشه‌شوی ساده در تمیز کردن شیشه شگفت‌آور است. گاهی کشیدن پارچه یا روزنامه باعث خشک‌کردن همه محلول روی شیشه نمی‌شود و ممکن است هنوز مقداری از آن باقی بماند.

استفاده از یک تی شیشه‌شوی ساده خیالتان را راحت می‌کند که شیشه‌های تمیزی خواهید داشت. البته، در هنگام استفاده از تی شیشه‌شو، باید حواستان به قاب پایینی پنجره و کف زمین باشد که با ریختن محلول لکه ایجاد نشود. در صورت استفاده از تی شیشه‌شو، بهتر است پارچه یا روزنامه‌ای را در زیر پایتان پهن کنید.

 

برای تمیزکردن گوشه‌های پنجره از گوش‌پاک‌کن استفاده کنید

 

گوشه‌های پنجره معمولا محل تجمع آلودگی‌هایی است که پاک‌کردنشان کار ساده‌ای نیست. برای تمیزکردن این نقاط استفاده از ابزار مناسب بسیار ضروری است. گوش‌پاک‌کن وسیله‌ای مناسب برای پاک‌کردن کناره‌های پنجره است.

 

از یک بلوز کهنه یا دستمال میکروفایبر استفاده کنید

دستمال‌های میکروفایبر توانایی خیره‌کننده‌ای در پاک‌کردن شیشه‌ها و آینه‌ها دارند. همچنین بلوزها و تی‌شرت‌های کهنه نیز ابزاری ایدئال برای تمیز کردن شیشه هستند. این تی‌شرت‌ها از خود باقی‌مانده پنبه‌ به جای نمی‌گذارند و به‌خوبی محلول را جذب می‌کنند. همچنین، استفاده از تی‌شرت‌های قدیمی به‌جای دستمال توالت نیز راهی مناسب برای صرفه‌جویی در هزینه‌های نظافت خانه و کمک به حفظ محیط‌‌زیست است.

 

شیشه‌شوی خانگی خودتان را درست کنید

گاهی محلول‌های خانگی بهتر از انواع تجاری‌اند. محلول‌های خانگی بسیار اقتصادی‌تر از محصولات تجاری‌اند و مواد شیمیایی ناشناخته نیز ندارند. برای درست‌کردن شیشه‌شوی خانگی، ۱ پیمانه الکل مالشی، ۱ پیمانه آب و ۱ قاشق غذاخوری سرکه را با یکدیگر ترکیب کنید.

استفاده از الکل ایزوپروپیل و سرکه سفید نیز باهم یک اسپری شیشه‌شو با قابلیت تبخیر سریع به وجود می‌آورد. ‌این محلول خاصیت پاک‌کنندگی چشمگیری دارد و می‌تواند با محصولات تجاری رقابت کند. همچنین، از این محلول می‌توانید برای تمیزکردن و افزایش شفافیت کاشی‌ها و سایر سطوح نیز استفاده کنید.

 

از روزنامه تاریخ‌گذشته استفاده کنید

بهترین راه تمیز کردن پنجره و آینه؛ معرفی ترفندها و محصولات کاربردی – روزنامه از ابزار مناسب برای تمیز کردن پنجره است. برخی افراد از روزنامه برای تمیزکردن سطوح شیشه‌ای استفاده می‌کنند. این روش به‌خوبی عمل می‌کند. برخی دیگر هم دوست ندارند لکه‌های جوهر روی روزنامه روی دستشان باقی بماند.

خوب است بدانید وقتی روزنامه کمی مرطوب بشود، دیگر نمی‌تواند به‌خوبی شیشه را تمیز بکند. با این ‌حال، اگر به هر دلیلی از دستمال توالت یا پارچه استفاده نمی‌کنید، می‌توانید روزنامه را نیز امتحان کنید. بهتر است هنگام تمیز کردن پنجره با روزنامه، از دستکش استفاده کنید.

 

مراقب بدنه چوبی وسایلتان باشید

بسیاری از پاک‌کننده‌های شیشه و پنجره ممکن است به قاب‌های چوبی کنار پنجره‌ها و آینه‌ها آسیب بزنند. برای جلوگیری از پاشش چکه محلول روی چوب، می‌توانید یک تکه پارچه کوچک روی آنها قرار دهید تا این چکه‌ها را جذب کند. همچنین، بهتر است از اسپری‌کردن یک‌باره‌ای و زیاد محلول روی سطح خودداری بکنید و به‌جای آن، در بخش‌های کوچک کم‌کم اسپری کنید تا شیشه به‌‌خوبی تمیز بشود.

ابزارهایی برای تمیز کردن پنجره
 • گوش‌پاک‌کن: گوش‌پاک‌کن برای تمیزکردن اطراف پنجره‌ها ابزار مفیدی است.
 • کاردک شیشه: این کاردک‌ها به تمیزکردن لکه‌های بزرگ از روی شیشه کمک می‌کنند.
 • دستمال میکروفایبر: این دستمال‌ها قدرت جذب خیره‌کننده‌ای دارند و در تمیزکردن شیشه‌ها بسیار مؤثرند.
 • پاک‌کن تخته وایت‌برد: استفاده از پاک‌کن تخته وایت‌برد در انتهای کار به تمیزی بیشتر شیشه‌ها کمک می‌کند.
 • مسواک: استفاده از مسواکی کهنه برای تمیزکردن قسمت‌های پایینی پنجره که دسترسی به آن دشوار است روش مفیدی است.
 • تی شیشه‌شو: استفاده از تی شیشه‌شو تفاوت چشمگیری در نتیجه حاصل می‌کند.

 

پیشنهاد نویسنده: تمیز کردن آباژور

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن تمیز کردن پنجره های خانه

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.