کاناپه چیست؟

کاناپه نوعی مبل سه نفره و گاهی مبل چهار نفره است که به منظور نشستن بیشتر از یک نفر ساخته و طراحی شده‌است. کاناپه‌ها برای لمیدن و خواباندن دست، بازو و کمر طراحی و ساخته می‌شوند. بیشتر این نوع اسباب دارای دسته‌هایی هستند که در دو طرف آن و برای استراحت و جاگیری دست‌ها به کار می‌روند.

کاناپه‌ها را معمولاً در اتاق‌های نشیمن، اتاق مخصوص تلویزیون، اتاق ناهارخوری و اتاق استراحت قرار می‌دهند. ساختار کاناپه‌ها چوبی یا فلزی است و روکش آن‌ها از جنس پارچه، چرم یا ترکیب هر دوی آن‌ها است. در هتل‌ها، شرکت‌ها، اتاق‌های انتظار و گاهی مغازه‌ها از کاناپه استفاده می‌کنند.

کاناپه دقیقا چیست؟

تعداد مبل های راحتی معمولا بصورت یک کاناپه 3نفره، یک کاناپه 2نفره و دو مبل تک یا بصورت یک کاناپه 3نفره و 4عدد مبل تک می باشند. مدل و طرح کاناپه در مبل راحتی، مبل سلطنتی و استیل بسیار حائز اهمیت است و نقش تعیین کننده ای در زیبایی یک سرویس مبلمان دارد برای همین است که طراحان مبلمان بر روی کاناپه تاکید ویژه ای دارند و همیشه سعی بر خاص و زیبا شدن کاناپه دارند.

 

معنی کاناپه در بازار ایران

گاهی در بین فروشنده ها و مردم بجای واژۀ کاناپه از کلمه مبل 3نفره یا مبل 2نفره استفاده می شود. زیاد نگران این موضوع نباشید شاید تنها فرق مبل و کاناپه در همین واژگان باشد. به هرحال این موارد در زمان خرید مبلمان چندان مهم نیست و شما می توانید مبل خود را به هر طریقی که دوست دارید نام گذاری کنید. کاناپه واژه ای که از زبان فرانسه وارد زبان ما شده است. اگر بخواهیم معادل آنرا در فارسی و اینکه مورد قبول در بازار مبل باشد می توانیم مبل 3نفره یا مبل 2نفره را جایگزین کنیم.

 

 

پس فرقی برای مبل و کاناپه نمی توان متصور شد جز اینکه مهمترین فرق کاناپه با مبل در تعداد آنهاست. کاناپه مبل3 و 2نفره است و مبل می تواند تکنفره، 2 و 3نفره باشد. هرجا که اسم مبل را می شنوید باید منتظر اعداد 2،1 و 3 نفره برای دنباله آن باشید و هرجا که نام کاناپه را شنیدید برای مبل راحتی باید منتظر اعداد 2 و 3 برای دنباله آن باید باشید. کاناپه مبل های سلطنتی، استیل و کلاسیک فقط در ابعاد 3نفره طراحی و تولید می شوند.

 

کاناپه کلاسیک

از آنجایی که تفاوت بین مبل راحتی و کاناپه را متوجه شدیم و یا به عبارت بهتر حال که متوجه شدیم تفاوتی بین مبل راحتی 3 یا 2نفره با کاناپه وجود ندارد و اینها اصطلاح هستند بهتر است در ادامه چند مدل و طرح از کاناپه و مبل را درکنار هم ببینیم.

در گذشته مرسوم بود که مدل کاناپه با مبل های آن یا اگر بخواهیم این واژه فرانسوی را حذف کنیم بهتر است بگوییم مدل مبل 3نفره با مبل تکنفره از لحاظ شکل و طراحی ظاهر یکسان بود ولی امروزه با پیشرفت در حوزه طراحی داخلی و چیدمان مبلمان، این موضوع دیگر مطرح نیست و نمی توان قانون مطلقی برای آن در نظر گرفت. شما می توانید مبل 3نفره و مبل های تکنفره را بصورت ترکیبی انتخاب کنید.

 

 ترکیب مبل و کاناپه

یک مبل یا کاناپه 3نفره با 4عدد مبل تکنفره کلاسیک. یک کاناپه 3نفره راحتی چستر با 4عدد مبل راحتی تکنفره ساده، منظور بدون لمسه کاری است. همانطور که گفته شد قانون سفت و سختی برای این ترکیب بندی وجود ندارد و بسته به سلیقه و نوع طراحی و چیدمان شما دارد. این اتفاق می تواند توسط یک طراح داخلی انجام گیرد هرچه باشد آنها بر این حوزه تسلط کافی دارند و در مقوله ترکیب بندی استاد هستند.

ترکیب کاناپه با مبل فقط برای مبل های راحتی نیست. در مورد مبل کلاسیک و سلطنتی نیز می تواند اتفاق بیفتد. شما می توانید کاناپه مبل کلاسیک خود را از یک مدل و مبل و صندلی های آن را از یک مدل دیگر انتخاب کنید. رنگ چوب آنها را یکسان و پارچه کاناپه را متفاوت از بقیه مبل و صندلی ها در نظر بگیرید. یکی از نکاتی که در مورد فرق بین مبل و کاناپه باید به آن اشاره کرد این است که واژه مبل به کل اجزا یک سرویس مبل گفته می شود که کاناپه نیز زیر مجموعه مبل و یکی از اجزای آن است.

انواع کاناپه

  • کاناپه دو نفره: همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد کاناپه 2نفره مختص مبل راحتی است. یکی از نکات مهم در مورد کاناپه مبل راحتی، میزان راحت بودن آن است. کاناپه ای انتخاب کنید که بتوانید در زمان تماشای برنامه موردعلاقه‌تان به‌راحتی بر روی آن دراز بکشید و هم‌زمان نیز خستگیِ ناشی از یک روز کاری را از تن بیرون کنید. اندازه طول کاناپه باید با قد شما هماهنگ باشد تا در زمان استراحت، پایتان آویزان نشود. این موضوع یکی از نواقص کاناپه 2نفره است که باعث شده است خریداران مبل بجای آن از مبل های تکنفره استفاده کنند.
  • کاناپه سه نفره: برای مبل راحتی، کلاسیک، استیل و سلطنتی کاربرد دارد و نقش بسیار مهمی در زیبایی و چیدمان سرویس مبلمان دارد. اولین قضاوتی که در مورد یک سرویس مبلمان می شود در مورد کاناپه آن است. اگر کاناپه‌ای که می‌خواهید بخرید مخصوص اتاق نشیمن است و می‌خواهید روی آن لم بدهید و استراحت کنید، بهتر است یک کاناپه عمیق و بزرگ خریداری کنید. گستره عمق استاندارد کاناپه‌ها چیزی حدود 90 سانتی‌متر تا 95 سانتی‌متر است. اگر پیش‌بینی می‌کنید که می‌خواهید خود را به تمامی داخل کاناپه غرق کنید و کاملا در آن قرار بگیرید، و یا اگر یکی از اعضای خانواده شما قد بلندی دارد، به دنبال انوع عمیق‌تر این کاناپه بروید که حدود 105 سانتی‌متر عمق دارند و وقتی روی آن لم می‌دهید کاملا راحت هستید.
  • کاناپه مبل کلاسیک: کاناپه در مبل کلاسیک 3نفره و دسته آن تمام پارچه و یا به اصطلاح دسته متکایی است و این یکی از تفاوتهای مبل کلاسیک با استیل است. کاناپه در مبل کلاسیک بصورت تشک دوبل است درحالیکه برای مبلهای تکنفره کلاسیک کف بصورت ثابت طراحی و ساخته می شوند.
  • کاناپه مبل استیل یا سلطنتی: کاناپه در مبل استیل و سلطنتی بخاطر شباهت بسیار نزدیکی که با هم دارند، دارای ساختار یکسانی هستند. کاناپه در مبل استیل و سلطنتی بصورت دسته چوبی یا دسته منبتی بکار می رود و این تفاوت مهم در کاناپه های مبل کلاسیک با استیل و سلطنتی است. کاناپه مبل استیل همانند مبل های تکنفره بصورت تشک دوبل طراحی و ساخته می شوند.
  • کاناپه تکی: برای خانه های کوچک یکی از پرکاربردترین هاست که می تواند محلی برای استراحت و تماشای تلویزیون باشد. راحتی اولین گزینه ای است که در این موارد برای کاناپه های تکی در نظر گرفت.
  • کاناپه تختخواب شو: یکی دیگر از انواع پرکاربرد کاناپه مخصوصا برای خانه ها و اتاق های کوچک است. شما می توانید از آن هم بعنوان یک مبل 3نفره برای اعضای خانواده و در زمان مهمانی استفاده کنید و هم بعنوان یک سرویس خواب یک یا دونفره.
  • کاناپه فانتزی: شاید بیشتر از اینکه جنبه مصرفی و راحتی داشته باشد جنبه دکوری دارد و برای برجسته کردن گوشه ای از منزل استفاده می شود.

 

پیشنهاد نویسنده: کتابخانه خانگی کوچک

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

1 دیدگاه روشن کاناپه چیست؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.