همه چیز درمورد سبک دکوراسیون امروزی

بررسی دکوراسیون امروزی یا همان معاصر

مد در بخش دکوراسیون در گذشته بسیار کم رنگ و کم اثر بوده است. به طوری که ثروتمندان و صاحبان قدرت با توجه به بخشی از هنر هنرمندان، صاحب مد شده و آن را در میان هم رده‌ها و همنوعان خویش از نظر سطح تمکن مالی مطرح می‌کردند. به همین دلیل مدها دارای عمر کوتاهی بوده و دکوراسیون‌ها را مانند امروز تحت تأثیر خود قرار نمی‌داده‌اند.

 

پیشنهاد دکوریار: همه چیز درمورد ابعاد تشک

اما از طرفی ماندگاری مد به وجود آمده در این بخش بسیار طولانی و ماندگار بوده است. به طوری که بسیاری از بناها و مراکز تاریخی مد زمان خویش را که برای جامعه امروزی یک سبک محسوب می‌شدند تا به امروز حفظ کرده‌اند و همین دلیلی است بر علت‌های پدید آمدن مد در جامعه و کپی از آن‌ها برای به کار گیری مجدد.

 

سبک دکوراسیون مد وینتیج

نمونه این مورد را با مثال مد وینتیج (Vintage) یا عتیقه که به گذشتگان جامعه مربوط می‌شود. این دکوراسیون با توجه به موجودیت هر آنچه از گذشتگان آن جامعه به آن‌ها به ارث رسیده، به یک مد تبدیل می‌شود. مثلاً یک دست مبل که متعلق به دهه‌ها و یا حتی صده‌های گذشته است در جامعه نمایان شده و به سرعت مورد استقبال و استفاده مردم قرار می‌گیرد.

این دسته یعنی مد دکوراسیونی که از مدل‌های قدیمی سرچشمه می‌گیرد به صورت دوره‌ای در میان مردم رایج می‌شود. البته این موضوع تنها به بخش دکوراسیون و مسائل مربوط به آن نبوده و نیست، اما در این بخش بیشتر خودنمایی می‌کند. مبل‌های کلاسیک نمونه‌ای از این رواج دوره‌ای از مد شدن هستند که به صورت پیاپی وارد چرخه مد شده و از آن خارج می‌شوند. طول دوره بعضی از این موارد به پنجاه و بعضی دیگر به پانصد سال نیز می‌رسد.

مبل‌هایی که از نظر رنگ و ساختار دقیقاً مشابه تصاویر یا نمونه‌هایی هستند که از آن زمان باقی مانده‌اند. نوع دسته‌های مبل، رنگ پارچه‌ی آن‌ها، پایه‌ها و بعضاً مدل نشیمن آن‌ها نیز جز مواردی‌اند که ممکن است در یک نگاه شما را به یاد یک مبل قدیمی و خاص مربوط به گذشته‌ای دور بیاندازد. اگر این نمونه را برای مبل مثال زدیم، از این دست مثال‌ها برای سایر موارد نیز بسیار است.

برای نمونه ساختار داخلی خانه‌ها متأثر از سه حالت کلی است؛ گذشته، آینده و ترکیبی از هر دو که ممکن است مورد اول را شامل شود یا مورد دوم؛ هر دو و یا هیچ کدام. گچبری‌های داخل خانه‌ها، استفاده از سنگ در بدنه دیوارها، شیشه کاری خانه‌ها، درب و پنجره‌ها و حتی کاغذ دیواری به کار رفته در اتاق‌ها و محیط‌های مشابه، همه و همه نمود یک مد از دکوراسیون روز باشند.

سبک دکوراسیون امروزی

دکوراسیون امروزی ایرانی

اگر در گذشته میان خانه‌ها، سرسرا یا تالارهایی وجود داشت اکنون در بسیاری از خانه‌های شیک و مجلل وجود چنین مواردی را یک اعتبار و یک دکور لوکس تلقی می‌کنند که جز دکوراسیون معاصر است، در حالی که کاملاً به گذشته مربوط می‌شود. در مثال دیگر وجود ریزه کاری در نوع گچبری‌ها از مواردی است که در گذر زمان در خانه‌ها و دکوراسیون‌های ما در حال تغییر است.

در دکوراسیون امروزی جامعه ما این گچبری‌ها به سمت تزیینات سلطنتی حرکت کرده و با نگاه به مدل‌های قدیمی مانند نمونه‌های دوره قاجار و قبل از آن را به خود گرفته است. از گچ بری‌های مقرنسی تا آینه کاری‌های سقف‌ها و دیوارها، دوباره جای خود را در میان خانه‌های ایرانی پیدا کرده‌اند.

 

سبک طراحی دکوراسیون امروزی

با نگاه به این موارد که در درکوراسیون ایرانی پدیدار شده‌اند، سبک طراحی دکوراسیون امروزی از میان گذشتگان شکل گرفته در بین مردم جا می‌گیرد. اما دکوراسیونی نیز وجود دارد که از گذشته سایر کشورها به کشورمان وارد می‌شود و دکوراسیون امروزی ما را تشکیل می‌دهد.

برای مثال استفاده از دکوراتیوهای خاص قدیمی مانند گرامافون یا آینه‌های خاص قدیمی، میزها یا استندهای چوبی با شکل های کهن و یا لوسترها یا نورپردازی‌هایی که به صورت یک فرهنگ وارداتی دکوراسیون خانه‌های ما را شکل می‌دهند. به این ترتیب می‌توان دکوراسیون معاصر یا همان امروزی که از گذشته شکل گرفته و تکامل می‌یابد را با نمونه‌های ذکر شده در ذهن تصویر سازی کرد و به دنبال موارد بیشتر گشت. اکنون به سراغ مورد دوم یعنی دکوراسیون امروزی که مربوط به حال و تکنولوژی‌های کنونی است می‌رویم تا آشنایی کلی نسبت به آن‌ها برای شما ایجاد بیاوریم.

سبک دکوراسیون امروزی

 دکوراسیون امروزی

با در نظر گرفتن امروزی بودن این سبک‌ها می‌توان ادعا کرد همه این موارد به خاطر گذر زمان و ایجاد تغییرات در متد قدیمی و یا اصلاح آن‌ها شکل گرفته. اما متوجه می‌شویم که در بین این دکوراسیون‌های معاصر، هستند مواردی که خود یک خلق جدید بوده و از هیچ شکل گرفته‌اند. به جرات این موارد را یک دکوراسیون امروزی می‌توان خواند. با این تفاسیر به سراغ بسط و تشریح موارد مربوط به دکورهای امروزی و مد روز می‌رویم.

 

دکوراسیون مینیمال

مینیمال یعنی سادگی و استفاده از حداقلی‌ترین امکانات برای طراحی و ساختن یک دکوراسیون داخلی. برای رسیدن به یک دکوراسیون امروزی کافی است مسیر مینیمالیست‌ها را پی بگیرید تا با خیالی آسوده هر آنچه که در خانه شما به چشم می‌آید نمادی از یک دکوراسیون امروزی باشد.

از اتاق خواب و اتاق کار گرفته تا نشیمن و آشپزخانه همگی سادگی و زیبایی خاصی را نمایان خواهند کرد که شما از یک دکوراسیون معاصر می‌خواهید. حتی می‌توانید پا را فراتر گذاشته و سرویس بهداشتی و اتاق کودک را نیز با این سبک یعنی منیمال دکور و زیبا سازی کنید تا تمام و کمال به همه خواسته‌های امروزی خود دست یابید.

 

دکوراسیون مدرن

برای این نوع از دکوراسیون نیز در مطلب دکوراسیون مدرن چیست توضیحات کاملی ارائه شده است که اطلاعات مورد نیاز شما را کامل خواهد کرد. دکوراسیون مدرن یعنی دکوراسیون امروزی و دکوراسیون امروزی یعنی دکوراسیون مدرن.

این عبارت یعنی این که این دو هرگز از هم جدا نخواهند شد، اما به آن‌ها موارد یا مکمل‌هایی می‌تواند اضافه شود. بهتر است دید خود در بخش دکوراسیون مدرن را براساس تکنولوژی‌های روز دنیا و همین طور استفاده از روش‌های جدید در چیدمان متمرکز کنیم و از سایر معانی که برای آن تعریف کرده‌ایم یا مطرح است چشم پوشی نماییم.

دکوراسیون مدرن در بحث مد روز بودن با تکیه به ابزارها و نو آوری‌های این حوزه خود را در صدر این دسته بندی نگه داشته و خواهد داشت؛ چرا که در این مسیر پیش رو بوده و هرگز امکان دستیابی به امکانات آن توسط سایر دسته‌ها وجود نخواهد داشت. در مدرنیته علاوه بر دکوراتیوها و طراحی‌ها، اجرای خلاقانه نیز نقش اساسی در زمینه کسب رتبه شایسته در دکوراسیون امروزی بودن بازی می‌کند.

سبک دکوراسیون امروزی

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن همه چیز درمورد سبک دکوراسیون امروزی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.