تاریخ شب یلدا ۱۴۰۲

تاریخ شب یلدا ۱۴۰۲

تاریخ دقیق شب یلدا ۱۴۰۲ کی هست؟می دانید. امسال تاریخ شب یلدا ۱۴۰۲ کی هست و در چه روزی قرار است شب یلدا را جشن بگیریم؟می دانید شب یلدا در چه ماه و چه فصلی هست؟ در این مقاله از دکوریار باهم تاریخ دقیق شب یلدا ۱۴۰۲ را بررسی می کنیم و به تاریخچه و فلسفه شب یلدا می پردازیم.داستان ها و قصه هایی از اساطیر کهن ایران زمین درباره شب یلدا وجود دارد که در ادامه مقاله به آن می رسیم و در انتها به تمام پرسش ها درباره شب یلدا پاسخ خواهیم داد.

پیشنهاد نویسنده: تزئین خانه با گل و گیاه

شب یلدا ۱۴۰۲ کی هست؟

آیا میدانید شب یلدا ۱۴۰۲ چندم است و کی قرار است با عزیزانمان بلند ترین شب سال را جشن بگیریم و به همنشینی باهم بپردازیم. در حقیقت شب یلدا ۱۴۰۲ یا شب چله ۱۴۰۲ مصادف است با روز پنجشنبه تاریخ ۳۰/۰۹/۱۴۰۲ و تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی به پنجشنبه ۲۱ دسامبر ۲۰۲۳ مصادف می شود.

همیشه آخر آذر ماه به عنوان شب یلدا برای ما ایرانی ها در تقویم روز دلنشین و خاطره انگیزی بوده است زیرا که در این روز در کنار خویشاوندان خود قرار است بسیار بخندیم و خوش بگذرونیم.

شب یلدا ۱۴۰۲ چقدر طولانی تر است؟

هماهنطور که قبلا هم شنیده اید شب یلدا تنها حدود ۱ دقیقه و یا کمتر از سایر شب های سال طولانی تر خواهد بود. اما چیزی که باعث شده به این شب طولانی ترین شب سال گفته بشه این هست که همه ما در طول روز مشغول کار و یا تحصیل و یا سایر فعالیت روزمره خود هستیم و معمولا بیشتر شب های سال را فقط به استراحت اختصاص می دهیم.

ولی در شب یلدا بیشتر ما ایرانی ها برنامه مفرحی و لذت بخشی را در کنار عزیزانمان داریم و با وجود اینکه شب یلدا فقط ۱ دقیقه طولانی تر است ولی ما غنیمت می شماریم و ساعت ها در کنار هم به گفتگو و شعر خوانی و سایر رسومات شب یلدا می پردازیم.

بلندی شب یلدا با توجه به محل و مکان جغرافیایی متفاوت است برای مثال در باکو بلند ترین شب یلدا را داریم، درحالی که در چابهار شب یلدا از سایر نقاط جغرافیایی کوتاه تر است. علت این تفاوت هم این هست که به صورت کلی هرچه به سمت شمال غرب پیشروی کنیم شب یلدا بلندتر خواهد بود و هرچه به سمت شمال غرب پیشروی کنیم شب یلدا کوتاه تر خواهد بود.

شب یلدا چه ماهی و چه سالی است؟

خب دیگر چیزی به شب یلدا ۱۴۰۲ نمانده قبل از اینکه بگم شب یلدا چه ماه و چه فصلی هست، از صمیم قلب آرزو می کنم در این شب کنار هرکسی که دوست دارید بسیار لذت ببرید و بلندترین شب سال براتون کلی حال خوب و خنده به ارمغان بیاره.

تاریخ شب یلدا ۱۴۰۲ در روز پنجشنبه ۳۰ آذر ماه است که می شود اخرین شب ماه آذر و درست با به پایان رسیدن شب یلدا، پاییز نیز تمام می شود و از اول دی روز ها رفته رفته بلند تر و شب ها کوتاه تر خواهد شد و شب یلدا دقیقا در میان ۳۶۵ روز سال بلند ترین شب می باشد.

فلسفه و تاریخچه شب یلدا

در کنار اینکه شب یلدا را جشن میگیریم و خوش میگذرونیم، دانستن تاریخچه و فلسفه شب یلدا، لذت این شب را برای ما دوچندان و شیرینی شب یلدا را برای ما دلچسب تر می کند. از گذشته شب یلدا در ایران به منظور پیروزی و غلبه روشنایی بر تاریکی است.

مردم ایران بر این باور هستند که در شب یلدا خوبی و بدی به جدال هم رفته و خوبی پیروز می شود، با همنشینی در این شب تلاش می کنند تا کدورت ها را از بین برده و قلب و روح خود را صاف تر و زلال تر کنند. شب یلدا در ایران نماد محبت، عشق، مهربانی و روشنایی بوده است.

شب یلدا یک واژه از زبان سریانی است که به معنای زایش و تولید می باشد. ابوریحان بیرونی بر این باور بود که شب یلدا به معنی (میلاد خورشید) می باشد و تا الان هنوز هیچکس متوجه نشده که کلمه شب یلدا چطور وارد زبان فارسی شده است.

برخی بر این باور هستند شب یلدا از طریق مهاجران مسیحی که به کشور ما آمدند وارد فرهنگ ما شده است.قدمت شب یلدا به طور دقیق مشخص نیست و گفته میشود که پیشنیه شب یلدا حدود ۷ هزارسال می باشد.

شب یلدا از زمان داریوش یکم که میشود حدود ۵۰۰ سال پیش در تقویم ما ثبت شده است و این شب یلدا جشن گرفته می شود.در مورد برگزاری شب یلدا نیز فلسفه های زیادی وجود دارد، بسیاری بر این باور هستند که شب یلدا پیروزی نور بر تاریکی می باشد و عده ای دیگر شب یلدا به عنوان شب ( تولد میترا ) می شناسند. شب یلدا از سالیان سال قبل در میان ایرانیان وجود داشته است و این شب را نماد مهربانی و امیدواری و شادی می دانند.

جشن گرفتن برای دور کردن نحسی شب یلدا

جالب است که بندانید شب یلدا در فرهنگ ایرانی به عنوان ( شبی نحس ) شناخته می شود. برای ایرانیان از قدیم باستان به خصوص آنهایی که شغل اصلیشان کشاورزی و دامداری بوده است،شب یلدا که خبر از شروع فصل زمستان و سردی است به عنوان شبی نحس شناخته می شود و فرارسیدن شب یلدا برایشان اصلا خبر خوبی نبوده است.

علاوه بر تمام این ها به اعتقاد ایرانیان کهن، تاریکی نماد و مظهر اهریمن و شیاطین بوده است و در شب یلدا چون طولانی تر است و اهریمن بیشتر می مامنده است، آتش روشن می کنند و با همنشینی در کنار آتیش تاریکی این شب را روشن کرده و نور را بر تاریکی پیروز میکنند تا اهریمن و شیاطین در شب یلدا دور شود.

یکی دیگر از رسوماتی که در شب یلدا انجام می شود انداختن سفره ( مِیَزد ) که نسخه قدیمی تر سفره شب یلدا هست می باشد. در این سفره انواع میوه های خشک و تر و رنگانگ رو می گذارند و طبقه آداب و رسوم از آن میل می کنند.

فروش ویژه محصولات با تخفیف ویژه شب یلدا

پر فروش های هر ماه تمام محصولات فروشگاه دکوریار که در آن ماه دارای تخفیف های بیشتری هستند را شامل می شود.این محصولات شامل صندلی اداری ، میز اداری ، مبلمان خانگی و رستورانی ، میز خانگی ، انبارش و امنیت ، نور و روشنایی ، تجهیزات و لوازم خانگی و محصولات ارگونومی می شوند.

پیشنهاد نویسنده: رنگ سال ۱۴۰۳ چیه؟

برای تماشای ایده های جذاب طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از صفحه پینترست دکوریار دیدن کنید.


 سوالات متداول درباره تاریخ شب یلدا ۱۴۰۲

شب یلدا سال ۲۰۲۳ کی هست؟

تاریخ شب یلدا از تقویم میلادی در سال ۲۰۲۳ با روز پنجشنبه ۲۱ دسامبر سال ۲۰۲۳ مصادف می شود.

شب یلدا ۱۴۰۲ کی هست؟

تاریخ شب یلدا در تقویم شمسی با روز پنجشنبه ۳۰ آذر ماه مصادف می شود.

شب یلدا ۲۹ آذر است یا ۳۰ آذر است؟

شب یلدا اخرین روز از فصل پاییز یا بلندترین شب سال که تاریخ ۳۰ آذر ماه است برگزار می شود.

شب یلدا چند شنبه است؟

شب یلدا به صورت دقیق در روز پنجشنبه در تاریخ ۳۰ آذر ماه برگزار می شود.

شب یلدا چه ماهی است؟

شب یلدا در پنجشنبه ۳۰ آذر ماه در آخرین روز پاییز که ملقب است به بلند ترین شب سال برگزار می شود.

شب یلدا در چه فصلی است؟

شب یلدا آخرین شب از پاییز می باشد. یعنی از غروب آفتاب در تاریخ ۳۰ آذر ماه شروع شده و تا طلوع آفتاب ۱ دی ادامه دارد.

قدمت شب یلدا به چه زمانی می رسد؟

قدمت دقیق شب یلدا مشخص نیست، اما طبق شواهد و ظروف قدیمی و کتیبه ها قدمت آن به حدود ۷ هزار سال پیش برمیگردد. شب یلدا از زمان داریوش یکم که حدود ۵۰۰ سال پیش است در تقویم ما جایگرفته و این شب را جشن گرفته می شود.

میوه های شب یلدا چیست؟

طبق سنت ایرانیان شب یلدا را با میوه هایی چون انار،هندوانه،خرمالو،ازگیل،لبو و کدو حلوایی برگزار می کنند.

شیرینی شب یلدا چیست؟

علاوه بر میوه هایی که گفته شد شیرینی هایی نظیر باقلوا ایرانی و همینطور باسلق از خوردنی های خوشمزه شب یلدا می باشد.

رنگ مخصوص شب یلدا چیست؟

رنگ قرمز و سبز از رنگ هایی اصلی شب یلدا هستند. همچنین این دو رنگ با هم مکمل هم هستند. برای مثال چون میوه های شب یلدا نظیر انار و هندوانه قرمز هستند می توانید در ظرف های سبز آن هارا تزئین کنید.

شب یلدا کجا بریم؟

شب یلدا را اکثرا ایرانیان در منزل پدر مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ های خود جشن میگیرند ولی میتوانید برای گذراندن این شب جذاب از مکان های دیدنی شهر خود نیز استفاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.