هنر ست کردن در خانه

بعضی از افراد استعداد ذاتی خاصی در ست کردن وسایل خانه و تزئین محیط زندگی‌شان دارند. اگر شما از این دسته افراد نیستید، ناامید نشوید. چرا که شما می‌توانید با یادگیری یک سری مهارت‌های خاص، دکوراسیون‌تان را به بهترین شکل ممکن تزئین نمایید. ما در این مطلب قوانین و اصول اولیه طراحی داخلی را به شما معرفی می‌کنیم تا با رعایت آن‌ها بتوانید محیط جذاب و زیبایی را برای خودتان ایجاد نمایید.

قانون عددهای فرد

اگر در حوزه‌ی عکاسی فعالیت کرده باشید، حتما با قانون یک سوم آشنا هستید. ایده‌ی اصلی قانون در مورد اشیا و جزئیاتی است که در یک دسته‌بندی فردی مرتب شده‌اند و از لحاظ بصری نسبت به گروه‌های زوج، بسیار جذاب‌تر، به یاد ماندنی‌تر و هماهنگ‌تر بنظر می‌رسند. البته توجه کنید که اشیای موردنظر شما باید تقریبا شبیه به هم باشند.

یعنی در عین حال که نقاط مشترکی با هم دارند، اما در جزئیات با هم متفاوت هستند. برای ست کردن وسایل خانه از لوازمی استفاده کنید که بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. این قاعده اصلی در ست کردن وسایل خانه است و هدف این است که دکوراسیون شما ظاهر یکنواخت و کسل‌کننده‌ای را به خود نگیرد. پس پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این قانون تبعیت نمایید.

 

نقطه کانونی اتاق

نقطه کانونی اتاق‌تان را پیدا کنید. نقطه کانونی یعنی اینکه وقتی شما وارد اتاق می‌شوید، به صورت ناخودآگاه چشمان شما به آن سمت کشیده شده و نگاه شما به آن جلب می‌شود.

 

پیشنهاد دکوریار: سبک دکوراسیون شبی شیک چیست؟

هر چیزی که در اطراف نقطه کانونی شما قرار خواهد گرفت، باید بتواند آن را تعریف نماید. اگر نمی‌دانید که دکوراسیون اتاق‌تان را از کجا شروع کنید، پس بهتر است که اول نقطه کانونی دکوراسیون تان را تعیین نمایید. بسیاری از اتاق‌ها با توجه معماری‌شان نقطه کانونی‌شان از قبل مشخص می‌شود. مثلا یک پنجره بزرگ با ویوی زیبا یا شومینه. اگر اتاق شما هیچ نقطه کانونی ندارد، ما در اینجا گزینه‌هایی را برای ایجاد آن به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 • یکی از دیوارهایتان را به رنگ متفاوتی در آورید و سپس آن را با قفسه یا آثار هنری زیبایی تزئین نمایید.
 • قبل از اینکه نقطه کانونی را ایجاد کنید، در مورد کاربرد اتاق‌تان فکر کنید. مثلا اگر اتاق مطالعه می‌خواهید، می‌توانید با قفسه‌های کتاب نقطه کانونی اتاق‌تان را ایجاد نمایید.
 • مبلمان بزرگ در اتاق نشیمن می‌توانند به عنوان نقطه کانونی اتاق‌تان عمل کنند. مثلا یک تابلو هنری بزرگ یا آینه‌ی بزرگ در فضای اتاق‌تان می‌توانند بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد.
 • هنگامی که نقطه کانونی اتاق را پیدا کردید، باید بتوانید فضای اطراف آن را تزئین نمایید. رنگ‌های اصلی نقطه کانونی اتاق را شناسایی کنید و از آن‌ها به عنوان رنگ‌ عناصر باقیمانده اتاق استفاده نمایید. این نقطه کانونی به ایجاد تعادل در فضای اتاق‌تان کمک زیادی خواهد کرد.

 

قوانین اندازه‌گیری اولیه در ست کردن وسایل خانه

زمانی که صحبت از ست کردن وسایل خانه می‌شود، عموما پرده‌ها و مبلمان اولین چیزی هستند که به ذهن‌ ما خطور می‌کنند. اندازه‌گیری‌های خاصی در مورد دکوراسیون مبلمان و پرده‌ها وجود دارند که می‌توانند ظاهر بهتری را به اتاق‌تان بدهند. ما در اینجا یک سری اندازه‌های کلی را به شما معرفی می‌کنیم تا همیشه آن‌ها را به خاطرتان بسپارید:

 • فاصله میز جلو مبلی: بین میز جلو مبلی و مبل‌تان بهتر است که به اندازه ۱۵ الی ۱۸ اینچ فاصله وجود داشته باشد.
 • تابلوهای هنری: فاصله‌ی استاندارد تابلوها و قاب‌های عکس از کف زمین ۵۶ تا ۶۰ اینچ می‌باشد. توجه کنید که اگر تابلو یا قاب‌های عکس خود را بالای مبل آویزان می‌کنید، نباید آن‌ها از دوسوم عرض مبل بزرگ‌تر باشند.
 • فاصله تلویزیون: اینکه فاصله مبل و تلویزیون‌تان چقدر باشد، کاملا به اندازه‌ی تلویزیون بستگی دارد. ساده‌ترین قاعده این است که اندازه‌ی قطر تلویزیون را در عدد ۲ ضرب کنید. این عدد همان فاصله‌ی تلویزیون از محل نشستن شما را نشان خواهد داد.
 • اندازه پرده‌ها: برای اینکه پنجره و پرده‌تان بزرگ‌تر از طراحی اصلی خود بنظر برسد، بهتر است که پرده‌ها را ۶ تا ۸ اینچ بزرگ‌تر از قالب اصلی در آورده و آویزان نمایید.
 • اگر فرش‌تان به اندازه‌ی کافی بزرگ است، شما می‌توانید تمام پایه‌های مبلمان‌تان را روی آن قرار دهید. هر چند که برخی از طراحان خانه‌های مدرن، پیشنهاد می‌کنند که به اندازه‌ی ۱۲ الی ۱۸ اینچ از سطح کفپوش اتاق را از چهار طرف فرش خالی نگهدارید.
 • اگر فضای اتاق‌تان کوچک است و شما را مجبور می‌کند که از قالیچه‌های کوچک استفاده کنید، شما می‌توانید هیچ کدوم از پایه‌های مبلمان را روی قالیچه قرار ندهید.
 • بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی پیشنهاد می‌کنند که فقط دو پایه‌ی مبلمان خود را روی فرش قرار دهید. این باعث می‌شود که همه چیز در دکوراسیون شما با هم هماهنگ شده و فضای دلنشینی را ایجاد نمایید.

 

فضاهای منفی

گاهی اوقات کمتر، بهتر است. از ایجاد فضاهای شلوع و درهم و برهم خودداری کنید تا از ایجاد فضاهای منفی جلوگیری نمایید. همینطور گاهی اوقات مشاهده می‌شود که شکل‌های متضاد باعث ایجاد فضاهای عجیب و غریب می‌شوند که حس بدی را به افراد حاضر در آنجا منتقل می‌کنند. در هنگام ست کردن وسایل خانه حتما این مورد را مد نظر قرار دهید.

روشنایی

روشنایی نقش بسیار مهمی در دکوراسیون و ست کردن وسایل خانه دارد. بهتر است اول در مورد انواع روشنایی‌هایی ممکن در فضای خانه صحبت بکنیم. ما به طور کلی سه نوع روشنایی داریم:

 • محیطی: این نوع روشنایی، همان روشنایی عمومی است و ما همیشه آن را در فضای خانه‌ها می‌بینم. روشنایی محیطی به طور یکنواخت اتاق را روشن می‌کند.
 • فعالیت خاص: همانطور که از نامش مشخص است، این نوع روشنایی برای یک فعالیت خاص بکار برده می‌شود. مثلا شما قسمتی از اتاق نشیمن خود را با آباژور به فضای مطالعه تبدیل می‌نمایید.
 • تاکید: چراغ تاکید برای برجسته کردن یک شی خاص در فضای دکوراسیون خانه است. اضافه کردن انواع متفاوت روشنایی می‌تواند به فضای اتاق شما بعد و جلوه‌ی خاصی دهد. بهتر است که با روشنایی محیطی شروع کنید و سپس از روشنایی تاکید و فعالیت خاص برای ایجاد دکوراسیونی مدرن و شیک کمک بگیرید.

با اینکه این دستورالعمل‌ها بسیار کاربردی و پیشنهاد شده هستند، اما شما نباید از نقض این قوانین بترسید. چرا که ممکن است آن‌ها برای هر فضایی به خوبی کار نکنند. خلاقیت خودتان را بکار بگیرید و مطمئن باشید که می‌توانید متناسب با فضا و سلایق خودتان دکوراسیون‌تان را بچینید.

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

1 دیدگاه روشن هنر ست کردن در خانه

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.