آشپزخانه به سبک زیبای دکوراسیون اسکاندیناوی

در میان تمام دکوراسیون‌های دنیا بعضی از دکوراسیون اسکاندیناوی هستند که به صورت خاص مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آن‌ها رشد روز افزاون و افزایشی داشته است. یکی از این دکوراسیون‌ها، دکوراسیون اسکاندیناوی است.

 

دکوراسیون اسکاندیناوی چیست؟

در ابتدا به کلیت نام گذاری و پیدایش دکوراسیون اسکاندیناوی (Scandinavian) می‌پردازیم. دکوراسیون اسکاندیناوی در اوایل قرن بیستم شکل گرفت و به عنوان یک جنبش در طراحی مطرح شد. علت این شهرت نیز در به‌کارگیری از سادگی و کاربردی بودن آن بود. این سبک دکوراسیون که به آرامی در حال رشد بود در پنج کشور دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد شکوفا شد. اوج شکوفایی این مجموعه طراحی در سال 1950 شروع شده بود و تأثیر گذاری آن در بعد از جنگ جهانی دوم به چشم آمد.

اگر بخواهیم به جزییات پیدایش این نوع طراحی نیز وارد شویم باید بدانید که در سال 1914 یک طراح دانمارکی که مدیریت یک شرکت تزییناتی و هنری را برعهده داشت مجله‌ای با نام ” سبک هنری واقعی ” را راه اندازی کرد. این نام گذاری و حرکت در مسیر پدید آمده شروع راهی بود برای رسیدن به صنایع دستی دانمارکی و ایجاد سبک هنری جدید در صنعت دکوراسیون و همین طور رقابت با هنرهای نو موجود در آن دوره.

آشپزخانه به سبک زیبای دکوراسیون اسکاندیناوی

آشپزخانه به سبک دکور اسکاندیناویایی

 

از اوایل سال 1930 طراحان دیگری وارد این عرصه شده و سعی در تکامل و ورود سبک‌های خود در این زمینه شدند. از طراحی‌های صنذلی و مبلمان گرفته تا لامپ‌ها و پارچه‌های چاپی، همگی متأثر از طراحی سبکی بودند که هنوز نام اسکاندیناوی بر آن نهاده نشده بود. پس از آن بود که عصر طلایی دیزایین اسکاندیناوی شروع به رشد و بلوغ رسید. با فراگیری این موضع از سال‌های اولیه دهه پنجاه تا اواخر دهه هفتاد میلادی همه جوایز طراحی به طراحان سبک دکوراسیون اسکاندیناوی دادده می‌شد و کالاهای ساخته شده با ویژگی‌های این سبک به سرعت در میان عموم شناخته می‌شدند.

در سال 1954 نمایشگاهی با عنوان طراحی در اسکاندیناوی برگزار شد که در حوزه مد و برای دکوراسیون مدرن بنا شده بود. هدف از این نمایشگاه که در امریکا نیز شکل گرفته بود شناساندن این سبک در بخش مبلمان به مردم امریکا بود. و بر خلاف نام نمایشگاه که در حوزه مبلمان بود به هیچ وجه این نمایشگاه خود را به کالای خاصی مثل مبلمان محدود نکرد و تمام موارد مورد استفاده در دوره خود را به بررسی گذاشته و پیشنهاداتی ارائه می‌داد.

 

پیشنهاد نویسنده: آشپزخانه اپن یا آشپزخانه بسته؟

آشپزخانه به سبک زیبای دکوراسیون اسکاندیناوی

تلفن همراه، الکترونیک، اتومبیل‌ها و بسیاری از این نوع در بخش طراحی صنعتی این نمایشگاه عرضه و مطرح گردید. هدف از برگزاری این نمایشگاه‌ها در دهه پنجاه میلادی آشنا کردن عموم مردم با این سبک برای بازاریابی در حوزه مربوطه بوده است که به نظر می‌رسد این موضوع به موفقیت بیش از انتظار دست یافته بود.

در این بین تمام الگوهایی که دکوراسیون اسکاندیناوی در بطن خود جای داده و با سبک خود به جای جای جهان صادر می‌کند بر پایه افسانه سازی و سیاست‌های نژادی انسان شکل گرفته و طراحی شده است. همین موضوع باعث می‌شود به این نتیجه برسیم که سبکی که برای تلطیف روح انسان شکل گرفته بسیار تأثیر گذار بوده و ویژگی‌هایش کاربردی‌تر از یک طراحی محض و خشک است.

سبک دکور اسکاندیناوی

به سبک دکوراسیون اسکاندیناوی اثر تقلید یا شبیه سازی نیز گفته می‌شود؛ چرا که این سبک به نوعی از مینیمالیست و شاخه‌های دیگری از دکوراسیون شکل گرفته است. اکنون ما می‌خواهیم جنبه‌های مختلفی از این دکوراسیون را برای شما تشریح کنیم تا به همراه هم به یک کلیت و اجماع در مورد دکوراسیون اسکاندیناوی برسیم. اکنون نوبت آن رسیده است تا به بررسی نمونه‌های از دکوراسیون‌هایی به سبک اسکاندیناویایی بپردازیم تا شما علاوه بر به دست آوردن الگوهایی زیبا و خاص از این سبک ذهنیت خود را با آن تطبیق دهید و اگر جایی نیاز به شناسایی یا توضیح در مورد دکوراسیون‌های اسکاندیناوی شد به راحتی این موضوع را در دست بگیرید.

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

آشپزخانه به سبک زیبای دکوراسیون اسکاندیناوی

0 دیدگاه روشن آشپزخانه به سبک زیبای دکوراسیون اسکاندیناوی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.