سبک دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

طراحی داخلی به سبک دکوراسیون نئوکلاسیک حتی اگر به تدریج با جزئیات و تفسیرهای جدید هم روبرو شود باز از عرصه مد خارج نمی‌شود؛ یکی از این تفسیرهای جدید و مدرن نئوکلاسیسم است.

این سبک تمام ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون کلاسیک را دارد و ترکیبی از آن است ولی خیلی بهتر از سبک دکوراسیون کلاسیک با واقعیت خانه ها و آپارتمان های مدرن سازگار است. در مقالات قبلی درباره انواع سبک های دکوراسیون داخلی صحبت کردیم اما در این مطلب ما به شما خواهیم گفت که سبک دکوراسیون نئوکلاسیک چیست و چه ویژگی ها و قوانینی دارد و حتی مبل مناسب برای این سبک را معرفی خواهیم کرد.

 

ویژگی های سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

نئوکلاسیسم تعبیری مدرن از سبک دکوراسیون کلاسیک است؛ بنابراین ویژگی های مشخص کلاسیک تقریبا بدون تغییر حفظ شده‌اند. اگرچه از لحاظ بصری ساده‌تر است اما هنوز هم یک سبک غنی، لوکس و قابل احترام با مواد و دکوراسیون گران قیمت است.

نئوکلاسیک به فضا نیاز دارد زیرا کل ترکیب دکوراسیون به آن بستگی دارد؛ این سبک به سمت تقارن و حضور مراکز برجسته ای که در قسمت داخلی بنا شده است گرایش پیدا می‌کند. به طور مثال، یک شومینه در اتاق نشیمن، یک میز ناهارخوری لوکس در آشپزخانه یا یک تخت چهارنفره در اتاق خواب.

طرح های رنگی در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

استفاده از رنگ در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک بسیار پر اهمیت است. طرح های رنگی نئوکلاسیک شبیه به پالت رنگ کلاسیک است ؛ گسترده و متنوع است اما روند کلی به وضوح معلوم است. رنگ پس زمینه می‌تواند هم تاریک و هم روشن باشد: سفید، بژ، خاکستری، سایه های قهوه ای، ماسه ای و ترکیبی از همه ی این ها.

رنگ های روشن و اشباع بیشتر برای دکوراسیون استفاده می‌شوند : مبلمان، پارچه، لامپ، نقاشی و رنگ هایی مثل : کبود، زمرد، خردلی، زیتونی رنگ هایی هستند که نباید به یکباره زیاد از آن ها استفاده کرد و در 1-2 وسیله به کار برده شود کافی است. اگر کلاسیک ها به ترکیبات گرم گرایش دارند ضروری نیست که در فضای داخلی نئوکلاسیک هم از این ترکیبات استفاده شود بلکه در اینجا استفاده از پالت سرد و تیره و حتی دو رنگ متضاد رایج است.

نکته اصلی این است که اندازه اتاق این اجازه را به ما بدهد که از این رنگ ها استفاده کنیم و فضای داخلی بیش از حد پر و تاریک به نظر نرسد. احساس راحتی کنید و همه سایه های طبیعی را باهم ترکیب کنید: نقره ای، کرم، طلایی، آبی و شکلاتی. این رنگ ها در هر ترکیبی خوب می‌شوند و همیشه زیبا و گران به نظر می‌رسند.

 

مواد و طرح مناسب سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

نئوکلاسیک در طراحی فضای داخلی در مقایسه با خواستار های سبک کلاسیک هنگام استفاده از مواد، نرم تر و قابل انعطاف پذیرتر است. در اینجا می توانید از انواع ساده چوب، سنگ تزئینی و حتی ترکیب مواد طبیعی با مصنوعات استفاده کنید.

 

کف پوش مناسب سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

برای کف پوش می توان از کف پوش سنتی یا پارکت استفاده کرد چون به طور مستقیم از سبک کلاسیک آمده است اما می توانید آن را با یک لمینت عملی تر و بی تکلف تر جایگزین کنید که از پوشش هندی تقلید می‌کند. برای اتاق هایی که در معرض رفت و آمد هستند سنگ، کاشی و سرامیک هم مناسب است.

 

طراحی سقف سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

همیشه رنگ سقف اتاق نشیمن در دکوراسیون داخلی موضوع مهمی بوده است. سقف های ایده آل در سبک نئوکلاسیک سفید هستند : بوم رنگ ساده یا یک بافت مات یا ساتن را انتخاب کنید.

اگرچه حتی در یک اتاق کوچک هم می‌توان از بافت براق به نفع خود استفاده کرد اما پیشنهاد ما به شما بافت های مات است. در لبه های سقف، طرح های گچ بری مرتبی بزنید و در اطراف لوستر می‌توانید از طرح های تزئینی مثل یک گل سرخ استفاده کنید و به آن جلوه زیبایی ببخشید.

طراحی دیوار سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

یکی دیگر از موضوعات مهم در دکوراسیون داخلی طرح و رنگ دیوار اتاق نشیمن است. دیوارها معمولا در فضای داخلی سبک نئوکلاسیک با قالب و تابلوهایی با اشکال و خطوط ساده تزئین می‌شوند و می‌توان به عنوان جایگزین از کاغذ دیواری هایی با رنگ های خنثی، ساده و یا با نقوش گل نیز استفاده کرد.

 

پرده و منسوجات سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

ویژگی پرده اتاق نشیمن در این سبک دکوراسیون  موضوع بعدی است که به آن می پردازیم . در دکوراسیون نئوکلاسیک بیشتر از پارچه های طبیعی استفاده می‌شود؛ بهتر است به جای ژاکارد و ملیله، به پارچه های پنبه ای، کتان، لنین و پارچه های مخلوط توجه کنید. این پارچه ها نه تنها ارزان تر هستند بلکه کار با آن ها بسیار آسان تر و نگهداری از آن ها نیز راحت تر است.

ترکیبات تزئینی در پرده ها در سبک نئوکلاسیک سبک تر و مختصر تر از سبک کلاسیک است. پیشنهادی که ما داریم این است که قسمتی از پایین پرده خود را به صورت متراکم روی زمین گرد کنید. اگر می‌خواهید فرش بیندازید سعی کنید که روی کل کف پوش را با فرش نپوشانید، 2/2.5 متر فرش در قسمت طولی کفایت می‌کند.

 

نورپردازی و نور پس زمینه سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

فضای داخلی نئوکلاسیک باید روشن باشد، بنابراین مراقب نورپردازی باشید. شما به یک لوستر، لامپ های بلند روی زمین، گلدان های تزئینی، لامپ های کوتاه رومیزی و آباژور نیاز خواهید داشت. همه ی لامپ ها باید به صورت متقارن قرار بگیرند: در هر دو طرف مبل، روی میزهای تخت خواب، در دو طرف آینه ؛ و سعی کنید عناصری مانند آویز و المان های کریستالی برای تزئین لوستر خود انتخاب کنید.

در اتاق خواب، اتاق نشیمن یا اتاق نهارخوری یک لوستر لوکس و بزرگ تبدیل به نقطه کانونی در دکوراسیون و مرکز توجهات می شود. برخلاف دکوراسیون سبک کلاسیک در پس زمینه ای که تمام جزئیات مدرن از آن خسته می‌شوند، در نئوکلاسیک می‌توانید از نورپردازی های تزئینی استفاده کنید.

 

مبلمان سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

در طراحی فضای داخلی، نئوکلاسیک چیزهای زیای را از روند سبک مینیمالیستی مدرن آموخته است. از حداقل مبلمان و تنها در جاهای ضروری استفاده کنید، در این صورت وضعیت به صورت بصری آسان تر خواهد شد.

در کل پیشنهاد می شود از دو سبک مبل راحتی و مبل کلاسیک استفاده کنید و در بیشتر مواقع از چوب روشن یا قرمز و گاها نیز از چوب های رنگ شده شود. مبلمان اضافی و سنگین وزن تقریبا هیچ گاه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. تکیه گاه های بلند و برازنده به سهولت استفاده از صندلی و تخت خواب ها کمک می‌کند. میزهای تزئینی، میزهای قهوه و یا میزهای ضیافت و سایر عناصر کلاسیک در کنار مبلمان خوب به نظر می‌ رسند.

 

دکور و لوازم جانبی سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

دکوراسیون نئوکلاسیک همچنان مجلل و غنی است اما مطیع تر از فضای داخلی کلاسیک به نظر می‌رسد. قالب، ستون، گچ، آستانه و پانل های دیواری در سبک نئوکلاسیک مختصر و مدرن تر هستند.

می‌توانید از پارچه مبلی روزمره و کاربردی تر به جای مخمل استفاده کنید. در سبک نئوکلاسیک همانند کلاسیک گلدوزی، سایبان و لامپ ها در جای خود باقی مانده اما ساده تر شده است.

طراحی پنجره ها، درها و قوس ها با استفاده از عناصر گچ بری و پلیورها را فراموش نکنید. یکی از لوازم جانبی شیک در سبک نئوکلاسیک یک شومینه واقعی یا مصنوعی است؛ آن را با محدودیت تزئین کنید، اما کل منطقه را با یک قاب چوبی حک شده یا یک آینه بزرگ برجسته کنید. در فضای داخلی نئوکلاسیک، سطوح آینه دار خیلی رایج است، این سطوح آینه دار درجات بصری اتاق را بزرگ تر می کند و سبک دکوراسیون نئوکلاسیک را روشن تر جلوه می‌دهد.

پیشنهاد نویسنده: سبک دکوراسیون یونان باستان چیست؟

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

1 دیدگاه روشن سبک دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.