چیدمان خانه مینیمال

شاید تا به حال عبارت طراحی و چیدمان خانه مینیمال به گوشتان خورده باشد. سبکی از طراحی و چیدمان که روز‌به‌روز طرفدار بیشتری پیدا می‌کند. افرادی که معتقدند زیبایی در سادگی است و دوست دارند محیط خانه‌شان کمترین آشفتگی بصری را داشته باشند به این مدل از طراحی روی می‌آورند. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم سبک مینیمال چیست و برای داشتن خانه‌ مینیمال چه نکاتی را باید رعایت کرد.

 

چیدمان خانه مینیمال چیست؟

سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون خانه به سبکی گفته می‌شود که با ساده‌گرایی و اجتناب از چیزهای غیرضروری، تمرکزش بر روی چیزهایی است که در زندگی روزمره‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند و برایمان اهمیت دارند. در مینیمالیسم از هرگونه تجمل بیهوده پرهیز می‌شود و اگر قصد دارید دکوراسیون مینیمالیستی در خانه‌تان پیاده کنید باید بدانید در همین آغاز کار باید خط قرمزی بر روی تجملات بکشید.

 

تنوع رنگ را در چیدمان خانه مینیمال فراموش کنید!

در طراحی چیدمان خانه مینیمال توجه خاصی روی استفاده از فضای بهینه‌ منزل وجود دارد و نظم و ترتیب خاصی در چینش وسایل به چشم می‌خورد. در یک چیدمان مینیمال سعی می‌کنید که خانه‌‌‌تان را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کنید، نه اینکه نمایشگاه دارایی‌هایتان باشد.

به طور خلاصه برای رسیدن به یک چیدمان مینیمال باید وسایل غیرضروری را حذف کنید. تزئینات زیاد در یک طراحی مینیمال جایی ندارد و هرچه از تزئینات محیط بکاهید، به مفهوم واقعی سبک مینیمال نزدیک می‌شوید. اما به طور خاص چند نکته‌ دیگر هم به شما در رسیدن به چنین دکوراسیونی کمک می‌کند که در ادامه آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

 

حداقل رنگ در طراحی مینیمال خانه

در سبک مینیمال سعی می‌شود که از حداقل رنگ در طراحی فضای داخلی خانه استفاده شود. توصیه می‌شود در یک چیدمان مینیمال از یک رنگ استفاده کنید، اما اگر تک‌رنگ بودن دکوراسیون با سلیقه‌ شما جور نیست می‌توانید از دو یا حداکثر سه رنگ استفاده کنید.

 

توجه‌ کنید هرچه از تعداد رنگ کمتری استفاده کنید، به مفهوم مینیمالیسم نزدیک‌تر شده‌اید. در انواع طراحی مینیمال رنگ سفید نقشی اساسی دارد. اگر به دکوراسیون‌های مینیمال در نقاط مختلف جهان توجه کنید خواهید دید، سفید پراستفاده‌ترین رنگ است. سفید علاوه بر اینکه رنگی خنثی و نماد سادگی است، می‌تواند با هر رنگ دیگری هم به خوبی جفت شود.

 

در سبک چیدمان خانه مینیمال تزئینات را کم کنید

همان‌طور که پیش از این گفتیم سبک مینیمال با تزئینات زیاد مخالف بوده و یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای رسیدن به یک خانه‌ مینیمال حذف تزئینات تا جای ممکن است. البته توجه کنید که این به معنای حذف کامل تزئینات از دکوراسیونتان نیست، اما باید سعی کنید تعدادشان را محدود کنید.

لازم نیست تمام فضاها و دیوارهای خانه‌ شما با چیزی اشغال شده باشد، بلکه بعضی فضاها را به حال خود رها کنید. هرچه تزئینات کمتر باشد، ذهن و چشم شما در طول روز کمتر خسته خواهد شد. تابلوها روی دیوارها جز حواس‌پرتی چیزی برایتان ندارند. اگر آن‌ها را حذف کنید، به مبل‌ها و کف اتاق بیشتر توجه می‌شود. در یک محیط مینیمال نباید نقاط جلب‌توجه‌کننده زیاد و پراکنده باشند.

 

در چیدمان خانه مینیمال هر چه مبلمان ساده‌تر، بهتر

در خانه‌های ایرانی‌ معمولا مبلمان‌های پر زرق و برق و تجملاتی دیده می‌شود و این دقیقا چیزی است که مینیمالیسم با آن مخالف است. در طراحی مینیمالیستی شما باید سعی کنید از مبلمان‌های ساده و بدون تجمل استفاده کنید. تجمل مبلمان پیچیدگی فضا را افزایش می‌دهد. تنها چیزهایی را در فضای خانه نگه دارید که از آن‌ها استفاده می‌کنید. اگر یک صندلی در خانه‌ شما اضافی است و برای روز مبادا نگهش داشته‌اید، آن را دور بریزید.

میزها و ویترین‌های کوچک، مبل‌های چند نفره یا تک نفره‌ زیاد فقط و فقط در فضا بی‌نظمی ایجاد می‌کنند. با بی‌رحمی روی همه‌شان چشم بپوشید و محیط زندگی‌تان را ساده‌تر کنید. سعی کنید تنها وسایل کاربردی را نگه دارید. در واقع با این کار «غیرضروری‌ها» را حذف می‌کنید تا «ضروری‌ها» برجسته شوند.

چیدمان خانه مینیمال

در سبک چیدمان خانه مینیمال نباید از فرش استفاده کنید

سعی کنید از فرش و قالیچه به هیچ‌وجه استفاده نکنید. بگذارید کف‌پوش خانه خودش را نشان دهد و به محیط زندگی‌تان جلوه‌ دیگری ببخشد. عدم استفاده از فرش و قالیچه می‌تواند فضای خانه‌ شما را بازتر هم نشان دهد. اما شاید کف خانه‌تان به نوعی نباشد که بتوانید آن را خالی بگذارید. در این مواقع به جای فرش و قالیچه سراغ موکت‌های شیک ولی ساده بروید.

 

سبک چیدمان خانه مینیمال و استفاده از اشکال هندسی ساده

در چیدمان مینیمال باید سعی کنید اجزای تشکیل‌دهنده‌ دکوراسیونتان از اشکال ساده هندسی تشکیل شده باشند. مثلا انتخاب یک گلدان با پیچ‌ و تاب‌های عجیب و شکستگی‌های زیاد مناسب یک محیط مینیمال نیست. خطوط منحنی، فرم‌های پیچیده و شکست‌های زیاد در طراحی اجزای دکوراسیون باعث می‌شود یک محیط از مینیمال بودن خارج شود.

 

سبک چیدمان خانه مینیمال و استفاده از نور طبیعی

از نکات بارز مینیمالیسم استفاده‌ از نور طبیعی تا جای ممکن است. استفاده از پنجره‌های بزرگ، عدم استفاده از پرده یا پرده‌های ضخیم و اجازه‌ دادن به نور طبیعی برای ورود به محیط از نکاتی است که در یک دکوراسیون مینیمالیستی رعایت می‌شود.

نور طبیعی یک روشنایی کاملا عادی را به وجود می‌آورد و بر خلاف نورپردازی مصنوعی تجملی نیست. البته طبیعی است که در تمام ساعت شبانه‌روز استفاده از نور طبیعی ممکن نیست و باید سراغ نورپردازی مصنوعی هم رفت. سعی کنید در این نورپردازی از نور تک رنگ و یخی استفاده کنید. استفاده از نورهای تند یا نامرسوم می‌تواند ذهن شما را خسته کند و البته سادگی را از محیط بگیرد.

 

فضای چیدمان خانه مینیمال را تا می‌توانید خلوت کنید

سعی کنید از حداقل وسایل در طراحی فضای داخلی خانه‌تان استفاده کنید. در واقع باید بیشتر محیط خانه‌ شما را فضای خالی تشکیل دهد، نه فضایی که با وسایل و دارایی‌های شما پر شده است. در چیدمان مینیمال به جای اینکه وسایلتان را به رخ بکشید، سعی می‌کنید با سادگی و خلوت بودن فضا توجه بصری جذب کنید که زیبایی منحصر به فردی خواهد داشت.

نکاتی که به آن‌ها اشاره شد از اصولی‌ترین قواعد یک چیدمان مینیمال به شمار می‌آیند. اگر این نکات را با چیدمان معمول خانه‌های ایرانی مقایسه کنید خواهید دید که دکوراسیون‌های ایرانی توجه زیادی به تزئینات و تجملات داشته و دقیقا در نقطه مقابل سبک مینیمال قرار دارند. ممکن است شما هم از کودکی فقط چنین دکوراسیون‌هایی را در خانه‌هایتان تجربه کرده باشید.

 

آیا سبک چیدمان خانه مینیمال ارزش امتحان کردن دارد؟

اما حالا که با سبک چیدمان خانه مینیمال بیشتر آشنا شدید شاید بهتر باشد که شانسی هم به این نوع طراحی بدهید، شاید با ذائقه شما بیشتر جور باشد. به خصوص اگر جزو افرادی هستید که بی‌نظمی به شدت آشفته‌تان می‌کند، سبک مینیمال کاملا برایتان مناسب است.

در سبک چیدمان خانه مینیمال سعی می‌شود تا جای ممکن از غیرضروری‌های کاسته شود تا ضروری‌ها بیشتر به چشم بیایند. یک خانه‌ مینیمال به جای اینکه دارایی‌های صاحب‌خانه را به رخ بازدیدکنندگان بکشد، با سادگی‌اش افراد را مجذوب خود می‌کند. طراحی به سبک مینیمال مناسب افرادی است که بی‌نظمی در محیط می‌تواند بر روی تمرکزشان به شدت تاثیر بگذارد.

 

پیشنهاد نویسنده برای علاقه مندان: چیدمان یک خانه مینیمال

چیدمان خانه مینیمال

 

  • سبک چیدمان خانه مینیمال برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که معتقدند زیبایی در سادگی است و دوست دارند محیط خانه‌شان کمترین آشفتگی بصری را داشته باشند به این مدل از طراحی روی می‌آورند

  • سبک مینیمال چیست؟

سبک مینیمال در طراحی دکوراسیون خانه به سبکی گفته می‌شود که با ساده‌گرایی و اجتناب از چیزهای غیرضروری، تمرکزش بر روی چیزهایی است که در زندگی روزمره‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند و برایمان اهمیت دارند

  • چیدمان مینیمال چه اصولی دارد؟

به طور خلاصه برای رسیدن به یک چیدمان مینیمال باید وسایل غیرضروری را حذف کنید. تزئینات زیاد در یک طراحی مینیمال جایی ندارد و هرچه از تزئینات محیط بکاهید، به مفهوم واقعی سبک مینیمال نزدیک می‌شوید

  • در سبک مینیمال از چند رنگ استفاده می شود؟

در سبک مینیمال سعی می‌شود که از حداقل رنگ در طراحی فضای داخلی خانه استفاده شود. توصیه می‌شود در یک چیدمان مینیمال از یک رنگ استفاده کنید، اما اگر تک‌رنگ بودن دکوراسیون با سلیقه‌ شما جور نیست می‌توانید از دو یا حداکثر سه رنگ استفاده کنید

  • آیا در سبک مینیمال می توان از فرش استفاده کرد؟

بگذارید کف‌پوش خانه خودش را نشان دهد و به محیط زندگی‌تان جلوه‌ دیگری ببخشد. عدم استفاده از فرش و قالیچه می‌تواند فضای خانه‌ شما را بازتر هم نشان دهد. اما شاید کف خانه‌تان به نوعی نباشد که بتوانید آن را خالی بگذارید. در این مواقع به جای فرش و قالیچه سراغ موکت‌های شیک ولی ساده بروید.

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن چیدمان خانه مینیمال

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.