چگونه یک خانه ماکسیمال داشته باشیم؟

شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟

شما ماکسیمالیست هستید و خانه ماکسیمال دوست دارید یا مینیمالیست هستید؟ آیا شما از آن دست افرادی هستید که معتقدند همین وسایل کم هم در خانه زیاد هستند و به ضروریات اکتفا می‌کنند؟ یا معتقدید که هنوز باید برای منزل وسیله تهیه کنید و از هر سفری چیزی به همراه می‌آورید تا به خانه برسانید؟ رنگ‌های خنثی را دوست دارید، یا تنوع رنگ‌ها را؟ در واقع شما مینیمالیست هستید یا ماکسیمالیست؟

در نهایت برای این سوال پاسخ اشتباه وجود ندارد؛ سادگی سبک مینیمال همان‌قدر زیباست که سبک خانه ماکسیمال با تنوع رنگ و جنس. این سلیقه شماست، پس آن را در آغوش بکشید و به اجرا در بیاورید. اما اگر می‌خواهید بدانید کدام یک از این دو سبک به خلق و خوی شما نزدیکتر است، با ادامه مطلب همراه شوید. چرا که تنها با شناخت روحیات خود و اطرافیان‌مان می‌توانیم محیط مطلوب و متعادلی داشته باشیم.

آیا شما مینیمالیست هستید؟

در مینیمالیسم همه‌چیز دارای خطوط و مرزهای واضح و روشنی است. در این سبک وجود فضاهای خالی، رنگ‌ها و الگوهای ساده، پاکی سطوح و سادگی اهمیت فراوانی دارد. این نکات برای به حداقل رساندن اختلال بصری است تا تمرکز تنها روی موارد محدود و کاربردی باشد.

دکور مینیمالیستی، به این معنی نیست که شما چیزهای زیادی ندارید، بلکه فقط به این معنی است که وسایل، سازمان‌دهی شده و موارد اضافی کنار گذاشته یا دور انداخته می‌شوند تا به‌طور مداوم در دسترس نباشند و دیده نشوند. اتاق مینیمالیستی ممکن است، دارای دیوارهای بدون رنگ یا به رنگ طبیعی باشد که گاهی فقط یک آویز یا قاب عکس ساده بر روی آن نصب می‌شود. این سادگی شامل مبلمان اتاق نیز می‌شود.

یک اتاق‌خواب ممکن است فقط یک‌تخت بدون تاج و تزئینات داشته باشد، نهایتا یک میز هم کنار تخت و یک فرش تک رنگ یا با طرح انتزاعی در کف اتاق یا حتی بدون فرش. لباس، کتاب، جواهرات، کفش، پتو و دیگر وسایل در یک کمد لباس یا پستوی پنهان نگهداری می‌شوند. هدف اصلی مینیمالیسم درشت‌نمایی عمدی چیزهایی است که بیشترین ارزش را دارند و در مقابل حذف هر چیزی که ذهن ما را از آن‌ها منحرف می‌کند.

مینیمالیست بودن تنها در مورد مالکیت کمتر نیست، بلکه در مورد رفع نیاز به دارایی‌های مادی است. دارایی‌هایی که گذشتن از آن‌ها راه رسیدن به چیزهایی است که ارزش واقعی و معنایی دارند. این سبک زندگی انسان مدرن را از وسواس مدرن و مصرف‌گرایی دور می‌کند.

 

آیا شما ماکسیمالیست هستید؟

ماکسیمالیسم در حالی که کاملا مخالف سبک مینیمالیسم است، لزوما در مورد به هم ریختگی یا افراط نیست. با این وجود، از لحاظ بصری، فضایی شلوغ‌تر دارد. ماکسیمالیسم سبکی است که با رنگ و الگوهای متنوع، محیطی خلاق و جذاب به وجود می‌آورد. فضا با حس زندگی اشباع می‌شود و گرچه در این سبک الویت با تنوع است ولی در مجموع، فضا یک مفهوم و داستان را القا می‌کند.

راحتی در سبک ماکسیمالیسم به عنون یک کلید است که به وسیله آن می توان ابزار و وسایل پرکاربرد را در دسترس قرار داد و نگران دیده شدن آنها نبود. به همین دلیل این سبک بسیار پویا و انعطاف پذیر است. دریک اتاق ماکسیمالیستی رنگ‌های روشن می‌توانند با الگوهای پیچیده و جسورانه ترکیب شوند.

همچنین در آن فضای زیادی برای نشستن و لم دادن وجود دارد. با توجه به میزان تحرک و فعالیت ساکنان آن ممکن است این اتاق نسبت به روز قبل خود متفاوت باشد. این اتاق گاهی شباهت زیادی به کتابخانه‌ها یا استودیوی هنرمندان پیدا می‌کند. حالا شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟ اتاق ماکسیمالیستی از الگو یا تم خاصی پیروی نمی‌کند.

از هر اینچ از فضای آن برای قراردادن اشیا مختلف استفاده می‌شود. فردی که تمایل ماکسیمالیستی دارد به تدریج اتاق را کامل می‌کند. آنها اغلب گروه‌هایی از اشیا را به صورت مجموعه یا کلکسیون جمع آوری می‌کنند که نه تنها ارزش هنری دارند که بیان کننده نوعی معنی و مفهوم نیز هستند.

ماکسیمالیست‌ها گاهی این اشیا را طی سفرهای خود جمع آوری می‌کنند، گاهی نیز عتیقه‌ها یا یادگاری‌های خانوادگی را به نمایش می‌گذارند که نسل به نسل منتقل شده است. فرد ماکسیمالیست نظم را در هرج و مرج دیده و آن را هیجان انگیز و الهام بخش می‌داند.

آیا شما هم فکر می کنید که به هردو گروه بالا تمایل دارید؟

شما ماکسیمالیست هستید یا مینیمالیست؟ باید بگوییم که بیشتر مردم به داشتن اتاقی با دکوراسیونی میانه‌ این دو سبک گرایش دارند. برای آن‌ها حفظ محیط بهداشتی و کاملاً تمیز مینیمالیستی غیرممکن است، مخصوصاً اگر بچه‌های کوچک یا حیوانات خانگی  داشته باشند و یا تنها زندگی نکنند.

همچنین اکثر مردم ترجیح می‌دهند که خانه‌ای راحت داشته باشند نه اینکه احساس کنند در یک اتاق بهداشتی در هتل زندگی می‌کنند. آن‌ها معتقدند میزانی از نظم و نظافت برای زندگی لازم است ولی این نظم نباید مانع حس راحتی در خانه شود بنابراین ممکن است این سبک‌ها را ترکیب کرده و از مزایای هر دو سبک مینیمالیستی و ماکسیمالیستی استفاده کنند.

 

نمای یک خانه ی ماکسیمالیست

در یک اتاق یا خانه ماکسیمال بر خلاف مینیمالیسم ها از رنگ های متنوعی استفاده شده. ما به دنبال حداقل نیستیم بلکه به دنبال حداکثر هایی هستیم که خانه از زیبا می کند. مبلمان کوچک و ساده نیستند بلکه بزرگترین حالت که می توانند با توجه به محیط باشند هستند.

فرش ها طرح های متنوعی دارند و پیرو ان پرده ها رو مبلی ها، کاغذ دیواری ها نیز طرح های ویژه ای دارند. اکثرا این طراحی را برای خانه هایی با محیط بزرگ استفاده می کنیم زیرا در محیط ها کوچک باعث به هم ریختگی می شود. در این محیط ها ممکن اشیای زیادی را ببینید که هرکدام یک خاطره را یادآور می شوند.

 

دکوراسیون خانه ماکسیمال چیست؟

مینیمالیسم همه چیز در مورد خلاص شدن از موارد اضافی و استفاده از تنها چیزهایی است که شما نیاز دارید. حداکثرگرایی بیشتر مربوط به طراحی است و از رنگ ها، شکل ها، لحن ها و بافت ها برای ایجاد فضایی فوق العاده استفاده می کند.

 

رنگ ها در دکوراسیون خانه ماکسیمال

دست شما در استفاده از رنگ ها کاملا باز است. طبق سلیقه ی خودتان می توانید از هر رنگی استفاده کنید  اما پیشنهاد ما به شما این است که از رنگ های به هم نزدیک استفاده کنید تا بتوانید شلوغی محیط را کمتر کرده و هارمونی بیشتری به وجود اورید.  یادتان باشد استفاده از رنگ های سفید و مشکی و همینطور رنگ های خنثی می تواند به شما کمک فراوانی کند. همچنین یادتان نرود هارمونی رنگ ها و استفاده از رنگ های روشن باعث آرامش روحی می شود. به طور کلی این نکات را باید در نظر داشته باشید:

  • استفاده از طرح های متنوع: یکی از چیزهایی که در این دکوراسیون به چشم می خورد طرح ها هستند. طرح ها می توانند جلوه ی بیشتر از رنگ ها به وجود آورند. اگر جزو کسانی هستید که طرح ها را می پسندید می توانید به راحتی از این طرح ها به هر شکلی که می خواهید استفاده کنید. مبلمان طرح دار، کاغذ دیواری های طرح دار در این سبک بسیار پر استفاده اند. میزان این طرح ها نیز بستگی به سلیقه ی شما می تواند با جلوه ی زیاد و یا با جلوه ی کم باشد.
  • کوچک های ارزشمند: شما می توانید از وسایل کوچکی که برای شما ارزشمند است در این دکوراسیون به راحتی استفاده کنید. برای مثال کتاب ها، شمع ها، قال عکس ها و …. این کوچک ها می توانند حال شما را بهبود دهند.

 

چگونه خانه خود را ماکسیمال کنیم؟

به چند نکته درباره خانه ماکسیمال توجه کنید:

  • ابتدا این که وسایل را کم کم به محیط اضافه کنید. برای مثال ابتدا یک کاغذ با طرحی که می پسندید را اضافه کنید و چند روز نظاره گر باشید که چه میزان از شلوغی و به شکل برای روحیه ی شما مناسب است. خانه ماکسیمال برای بسیاری بسیار آزار دهنده است که در ابتدا خودشان از این موضوع خبر ندارند. پس بهتر است خوب به ایده های خود فکر کنید و بعد آرام آرام اجرایشان کنید.
  • خانه ماکسیمال می تواند بیانگر روحیه ی شما باشد و یا حتی معرف شما پس به دنبال اشیای بسیار خاص و قیمتی نباشید . گاهی در حال پیاده روی کردن یک تیکه سنگ در کنار ساحل می تواند برای شما بسیار جذاب باشد پس آ« را می توانید به خانه بیاورید و گوشه ای از دکور خود قرار دهید.
  • در دکوراسیون خانه ماکسیمال شما از هرشئی برای دکور می توانید استفاده کنید اما تجربه ی شخصی دکوراسیون کارها نشان می دهد که کنترل نطم اشیای کوچک بسیار سخت تر از اشیای بزرگ است. به همین خاطر سعی کنید اشیای دم دستی خود را اشیای بزرگ انتخاب کنید.
  • شما در استفاده کردن هررنگی آزادید اما به روحیات، کشش های روحی، هارمونی ها بسیار توجه کنید.

پیشنهاد نویسنده: چه رنگ پرده ای بخریم؟

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن چگونه یک خانه ماکسیمال داشته باشیم؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.