استفاده از فرش و گلیم در دکوراسیون مدرن

هنگامی که قصد دارید از یک فرش و یا گلیم سنتی استفاده کنید، بهتر است آن‌ را به‌عنوان زمینه‌ی اصلی سالن و یا اتاقتان در نظر بگیرید. همان‌طور گفتیم آن‌ها پر از نقش و نگار و رنگ هستند. اگر بخواهیم پس از اتمام چیدمان فرشی را با دکوراسیون سالن هماهنگ کنیم، ممکن است دچار مشکل شویم و در آخر نتیجه کمی شلوغ شود.

 

پیشنهاد ویژه نویسنده: خودتان طراح منزل خودتان باشید!

 

پس راه حل چیست؟ پیش از هرچیز فرش مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. سپس دیگر اشیای خانه‌ را با توجه به شکل ظاهری آن بچینید. هرچه طرح فرش یا گلیم شما شلوغ‌تر باشد بهتر است مبلمان را ساده‌تر انتخاب کنید. می‌توانید از نقش و نگار فرشی که انتخاب کرده‌اید ایده بگیرید و از آن‌ها در بعضی از قسمت‌های دکوراسیون استفاده کنید. به‌طور مثال‌ کوسن‌ها می‌توانند گزینه‌های خوبی برای تقلید طرح و نقش فرش شما در فضا باشند. بدین ترتیب به‌راحتی بین همه‌‌ی اشیای موجود در اتاق هماهنگی ایجاد کرده و به‌دنبال آن هارمونی مطبوعی را وارد فضا‌ی‌ منزلتان می‌کنید.

 

رنگ فرش و گلیم راهنمای شماست

طرح‌ها و نقش‌ و نگار فرش‌ها و گلیم‌ها آن قدر چشم‌نواز هستند که معمولا با نگاه کردن به آن‌ها از توجه به رنگ فرش غافل می‌شویم. حال آن‌که شناخت رنگ زمینه‌ی فرش، به‌ ما کمک می‌کنید که آن‌ را بهتر و راحت‌تر با دکوراسیون مدرن خانه‌ی خود هماهنگ کنیم.

به‌طور مثال اگر زمینه‌ی فرش شما آبی‌ست، حتی اگر نقش و نگار آن با رنگ‌های طلایی و زرد و نارنجی ترکیب شده باشند، بهتر است در دکوراسیون اتاق از عناصر آبی رنگ استفاده کنید. اگر طیف‌های مختلف رنگ آبی را برای این‌کار در نظر بگیرید، دکوراسیون شما یک‌نواخت نخواهد بود و هارمونی خوبی ایجاد می‌شود. و یا اگر زمینه‌‌‌ی فرش شما رنگی روشن دارد می‌توانید آن‌ را برای رنگ دیوارها، کاغذدیواری و یا پرده‌ها نیز استفاده کنید. به‌طور کلی استفاده از رنگ زمینه‌ی فرش و گلیم در دیگر عناصر منزل باعث می‌شود که جلوه‌ی آن بیشتر و مشخص‌تر شود.

استفاده از فرش و گلیم در دکوراسیون مدرن

ایجاد کنتراست فرش و گلیم

بحث رنگ‌ها به‌همین جا ختم نمی‌شود. در دکوراسیون مدرن و امروزی، وجود کنتراست بین رنگ‌های یک فضا بسیار محبوب است. حتی اگر سلیقه و سبک شما باعث می‌شود که رنگ‌های متضاد را ترجیح دهید، فرش‌ها و گلیم‌ها همچنان جایگاه خود را در دکوراسیون منزل شما حفظ می‌کنند. به‌طور قطع هنگام طراحی یک سالن به‌همراه فرشی پر نقش و نگار، استفاده از رنگ‌های خنثی مثل سفید و بژ راحت‌تر است.

اما ریسک کردن، همیشه بد نیست. کافی‌ست رنگ دیوارها و یا یکی از مبلمان اصلی شما با رنگ فرش تضاد داشته باشد. بدین ترتیب فضای سالن شما حال و هوایی بسیار مدرن به‌خود می‌گیرد. درعین حال هم رنگ مبلمان و یا دیوار، و هم رنگ‌ فرش به‌خوبی خود را نشان می‌دهد. برای آن‌که این رنگ‌های متضاد را با اطمینان بیشتری انتخاب کنید، می‌توانید از ترکیب‌بندی خود فرش نیز کمک بگیرید.

استفاده از فرش و گلیم در دکوراسیون مدرن

از چیدمانی نو برای فرش و گلیم استفاده کنید

معمولا حس خوبی نسبت به فضاهایی که در آن‌ها از چندین فرش یا گلیم استفاده شده‌ است نداریم. آن‌ها ما را به‌یاد خانه‌هایی قدیمی می‌اندازد که سرتاسرشان از فرش‌ پوشیده شده بود و فضایی خفه در آن‌ها جریان داشت. با تنوعی که در زمینه‌ی کفش‌پوش‌ها به‌وجود آمد، بسیاری از ما به‌سمت استفاده از قالیچه‌ها و یا فرش‌های کوچک‌تر کشیده شدیم.

به‌همین دلیل شاید نکته‌ای که قصد گفتنش را داریم به‌نظرتان عجیب بیاید. شما می‌توانید از چندین فرش، گلیم و یا قالیچه در یک اتاق استفاده کنید و به‌جای خفه کردن فضای اتاق، از دکوراسیونی بسیار مدرن برخوردار شوید. برای این‌کار می‌توانید از یک فرش ساده‌تر به‌عنوان زمینه استفاده کرده و فرشی که کوچک‌تر و پرنقش تر‌ است را به‌حالت صاف و یا زاویه‌دار روی آن‌ پهن کنید. همچنین می‌توانید دو فرش کوچک را به‌هم بچسبانید و فرش بزرگ‌تری به‌دست آورید. این فرش‌های می‌توانند رنگ‌ها و نقش‌های یک‌دیگر را کامل کنند، و یا کاملا متضاد یک‌دیگر باشند تا در فضا کنتراست ایجاد شود.

 

فضای خالی را با فرش و گلیم پر کنید

بارها از نقش و نگار فرش‌ها و گلیم‌ها صبحت کردیم. همین موضوع در فضاهای خالی به‌کمک ما می‌شتابد. خیلی از اوقات، مخصوصا در سالن‌های بزرگ به فضای وسیعی بر می‌خوریم که مبلمان کافی برای پر کردن آن را نداریم. و یا شاید از شلوغی بیش از حد سالن فراری هستیم. ولی حتی در این صورت نیز خلوتی بیش از اندازه ممکن است پس از مدتی ما را آزار دهد.

در این حالت می‌توانیم از فرش یا گلیم برای پر کردن این قسمت استفاده کنیم. در راه‌روهای ورودی نیز معمولا همین شرایط وجود دارد. قالیچه‌های کوچک‌تر و یا فرش‌های نواری در این فضاها می‌توانند گزینه‌های خوبی به‌شمار روند.

 

آیا به‌دنبال فضایی جذاب برای فرش و گلیم هستید؟

اگر از ظاهر خشک و رسمی یک اتاق خسته شده‌اید و قصد جذاب‌تر کردن فضا را دارید، باز هم به فکر استفاده از یک فرش یا گلیم باشید. همان‌طور که در بالا بارها به آن اشاره کردیم تنوع رنگی فرش‌ها و گلیم‌ها بسیار زیاد است. همین موضوع به‌شما کمک می‌کند تا با وارد کردن رنگ‌ها و نقش‌های پرحرکت و مشخص، در دکوراسیون منزل خود ایجاد جذابیت کنید.

همچنین انتخاب فرش‌ها و گلیم‌هایی که رنگ‌های شادتری دارند باعث می‌شود که از حالت سنتی‌ آن‌ها کاسته شود و در نتیجه فضای خانه بیش از پیش حس و حال مدرن به‌خود بگیرد.

استفاده از فرش و گلیم در دکوراسیون مدرن

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن استفاده از فرش و گلیم در دکوراسیون مدرن

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.