خانه باید چند لوستر داشته باشد؟

قبل از هر چیزی باید توجه داشته باشید برای چه فضایی و چه هدفی، به دنبال خرید انواع لوستر هستید. برای تأمین نور و روشنایی منزل‌ تان اقدام به خرید لوستر کرده اید یا اینکه به دنبال یک اکسسوری و وسیله ‌ای برای زیبایی و تزیین فضای خانه‌ تان هستید، شاید هم هر دو. پس اول ببینید که قصدتان از تهیه لوستر یا چند لوستر چیست و بعد برای خرید آن اقدام کنید. در ادامه با ما باشید تا یاد بگیریم چگونه یک لوستر مناسب خانه های کوچک انتخاب کنیم؟

پیشنهاد نویسنده: حداقل های یک دکوراسیون خوب چیستند؟

لوستر چیست؟

لوستر همان شی‌ای است که هم می‌تواند خاصیت زینت‌بخشی داشته باشد و هم می‌تواند از یک منبع نور چند عدد را در‌خود جای دهد. فکر ساختن لوستر از آن‌جایی به ذهن انسان رسید که پس از اختراع لامپ توسط ادیسون، انسان به این می‌اندیشید که می تواند چند عدد لامپ را برای نور‌دهی بیشتر در یکجا داشته باشیم یا خیر. یکی‌از ویژگی‌هایی که باید در انتخاب لوستر به آن دقت کنیم، جنس بدنه آن است که زنگ نزند و یا تغییر رنگ ندهد.

لوستر ها با اینکه زرق و برق لوستر های سنتی را ندارند ولی در عین سادگی، شیک و جذاب هستند. یکی از مزیت های بزرگ لوسترهای مدرن این است که در جنس های متفاوت با استایل ها و فرم های بسیار خلاقانه و جالب طراحی و تولید می شوند. یکی از زیباترین نوع طرح های لوستر مدرن را، مدل های کریستالی تشکیل می دهند. با ما همراه باشید تا لوستر مدرن و انواع آن را بهتر بشناسید و ظاهری دیدنی برای محیط زندگی خود ببخشید.

خانه باید چند لوستر داشته باشد؟

خرید لوستر جدید مناسب خانه های کوچک

هر خانه‌ای با توجه به متراژ، نوع چیدمان و فضاهای داخلی منزل نیاز به لوستر و منبع نور متناسب با همان فضا را دارد، برای انتخاب لوستر جدید و منبع نور و همچنین استفاده از آن‌ها در سیستم روشنایی امری است که باید به نکاتی توجه کنید تا پس از خرید دچار مشکل و پشیمانی نشوید. نورپردازی خانه یک عنصر حیاتی برای هر طراح دکوراسیون داخلی است، انتخاب نوع نور، میزان روشنایی منزل و انتخاب فضای مناسب برای آن از اصول اولیه و مهم در نورپردازی منزل ( مخصوصاً خانه های کوچک ) می‌باشد.

انواع لوسترهای کلاسیک و چراغ‌های سقفی برای تأمین نور در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند و لوسترهای دیواری و چراغ‌های کوچک نیز به عنوان منبع‌ نور کوچک، روشنایی خانه را تکمیل می‌کنند و در واقع نقش مکمل را دارند و استفاده از مدل‌های مختلف در فضاهای متفاوت مانند اتاق خواب، سالن پذیرایی و آشپزخانه امکان‌پذیر میباشد. همچنین در هنگام انتخاب لوستر و نورپردازی خانه به میزان مصرف انرژی آن‌ها باید دقت شود.

نورپردازی اشتباه در منازل ( به خصوص خانه های کوچک ) می‌تواند تمام هنر معماری را از بین ببرد و باعث شود زیبایی‌های منزل به چشم نیاید، از همین رو باید در انتخاب لوستر مناسب بسیار دقت کرد. بنابراین انتخاب نور مناسب برای منزل میتوان مانند خلق یک اثر هنری باشد که با انتخاب صحیح می‌تواند زیبایی‌ها را دوچندان کرد و همچنین نورپردازی خانه غلط می‌تواند یک دکوراسیون زیبا را زشت نمایش بدهد، پس برای انتخاب لوستر مناسب چند نکته ساده باید رعایت شود.

 

نکات خرید لوستر

 • لوستر های آویز و یا لوسترهای سقفی باید به عنوان منبع اصلی نور در نظر گرفته شوند و نور بیشتری نسبت به بقیه لوستر های فرعی داشته باشد.
 • بهتر است منبع‌های نوری کوچک‌تر باید برای روشن کردن بخشی از خانه، قسمتی از دیوار برای نمایش تابلو نقاشی یا یک اثر هنری استفاده شود.
 • همچنین آیتم‌های دکوراتیو برای نمایش بهتر به نور غیر مستقیم نیاز دارند، گزینه مناسب نوع دیواری می باشد.
 • جایگزین نمودن لامپ‌های قدیمی با لامپ‌های LED می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف انرژی نورپردازی خانه کمک کند.
 • از کنج های باقی مانده در فضای اتاق استفاده کنید ، آباژورهای کوچک برای گوشه‌های خانه گزینه‌های بسیار مناسبی میباشند.

 

ارتفاع سقف برای نصب لوستر

توجه به ارتفاع و بلندای سقف هنگام انتخاب لوستر خیلی مهم است. اگر سقف پذیرایی ‌تان بلند است، لوسترهای آویزدار و چند طبقه انتخاب خوبی است و اگر سقف کم ‌ارتفاعی دارید، پیشنهاد ما به شما خرید لوستر سقفی است که هم کوتاهی سقف شما کمتر نشان داده شود و هم اینکه مزاحمت برای اهالی خانه ایجاد نکرده و تبدیل به یک مانع نشود و در ضمن زیبایی آن تحت‌ تاثیر فضای کم ‌ارتفاع قرار نگیرد. در این میان کمک گرفتن از دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با لوستر در خانه‌‌های با سقف کوتاه روش بسیار خوبی برای تنظیم نور فضاست.

 

نور مناسب برای مکان مورد نظر

یکی از رایج ترین سوالات خریداران لوستر این است که، مثلاً برای فضای ۴۰ یا ۵۰ متری با ارتفاع حدود ۳ متر چه لوستری مناسب است؟

باید عنوان کنیم که یک جواب مشخص و قاطع برای این سوال وجود ندارد، بهتر است برای تعیین تعداد لوستر یا تعداد شاخه های هر لوستر دو فاکتور مهم را در نظر بگیرید:

 • میزان نوردهی لوستر با توجه به تعیین هدف از خرید لوستر
 • تناسب لوستر با محیطی که قرار است لوستر در آن قرار بگیردمیزان روشنایی بقیه منابع نوری را حساب کنید و سپس لوستری انتخاب کنید که تکمیل کننده آن باشد. برای مثال تامین روشنایی مناسب برای فضای ورودی، به میزان نور ۲۰۰ تا ۴۰۰ وات نیازمند است.

دقت داشته باشید که لوستر دارای چند لامپ است زیرا هرچه تعداد لامپ هایش بیشتر باشد، نور و روشنایی بیشتری را تولید می کند و اگر این میزان روشنایی بیشتر از حد مورد نیاز شما برای آن فضا باشد، مجبور می شوید لامپ های بعضی از شاخه های آن را خاموش کنید که در این حالت جلوه ی نازیبایی پیدا خواهد کرد. البته می توانید از لوسترهایی که لامپ هایشان دارای پوشش است نیز استفاده کنید تا میزان نور خروجی را کنترل کنید.

خانه باید چند لوستر داشته باشد؟

توجه به کاربری اتاق در هنگام خرید لوستر جدید

انتخاب لوستر جدید و نور مناسب برای هر اتاق باید نسبت به کاربری آن فضا انتخاب شود، به این معنی که هنگام انتخاب نور مناسب باید در نظر گرفت در این اتاق چه کاری انجام می‌شود و بر همین اساس نور و منبع نور مناسب با اتاق را انتخاب کرد ، روشنایی خانه در همه بخش‌های آن یکسان و یک شکل نیست و به همین ترتیب لوستری که برای اتاق پذیرایی انتخاب می‌شود با اتاق خواب فرق می‌کند.

به عنوان مثال اگر فضای پذیرایی کوچک نیست و ارتفاع سقف مناسب باشد ، میتوانید از لوستر های بزرگ و مجلل برای جلب توجه در مرکز پذیرایی استفاده کنید و از لوستر هایی با تعداد شعله های کمتر برای میز ناهار خوری استفاده کرد، همچنین برای انتخاب لوستر جدید اتاق خواب هم باید توجه داشته باشید نیازی به نصب لوستر بزرگ نیست.

زیرا اتاق خواب فضایی است که متراژ کوچک تری دارد و برای ریلکس کردن و استراحت کاربری دارد بنابراین ما به لوستر خیلی پر نور نیازی نداریم. بنا براین از لوسترهایی که تعداد لامپ کم‌تر دارند یا تنها با یک چراغ روشن می‌شوند برای اتاق خواب مناسب‌تر هستند، استفاده از تعداد منبع نور زیاد برای اتاق خواب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

 • روشنایی که برای اتاق خواب یا فضاهای استراحت در نظر گرفته می‌شود باید از منابع نوری و لوسترهای ظریف‌تر تابیده شود.
 • لوسترها در قدیم بیشتر برای اتاق غذاخوری و بالای میزهای بزرگ استفاده می‌شدند که این لوسترها معمولاً با کریستال‌های بسیار ساخته می‌شدند تا نور بیشتری را منعکس کنند اما لوسترهای امروزی انواع مختلفی دارند و با سبک‌های مختلف ارائه می‌شوند.

 

 • اولین سوال قبل از خرید لوستر چیست؟

قبل از هر چیزی باید توجه داشته باشید برای چه فضایی و چه هدفی، به دنبال خرید انواع لوستر هستید. برای تأمین نور و روشنایی منزل‌ تان اقدام به خرید لوستر کرده اید یا اینکه به دنبال یک اکسسوری و وسیله ‌ای برای زیبایی و تزیین فضای خانه‌ تان هستید، شاید هم هر دو. پس اول ببینید که قصدتان از تهیه لوستر یا چند لوستر چیست و بعد برای خرید آن اقدام کنید

 • مزیت لوسترهای مدرن چیست؟

یکی از مزیت های بزرگ لوسترهای مدرن این است که در جنس های متفاوت با استایل ها و فرم های بسیار خلاقانه و جالب طراحی و تولید می شوند. یکی از زیباترین نوع طرح های لوستر مدرن را، مدل های کریستالی تشکیل می دهند

 • آیا متراژ خانه در خرید لوستر مهم است؟

هر خانه‌ای با توجه به متراژ، نوع چیدمان و فضاهای داخلی منزل نیاز به لوستر و منبع نور متناسب با همان فضا را دارد، برای انتخاب لوستر جدید و منبع نور و همچنین استفاده از آن‌ها در سیستم روشنایی امری است که باید به نکاتی توجه کنید تا پس از خرید دچار مشکل و پشیمانی نشوید

 • لوسترهای دیواری چه کاربردی دارند؟

لوسترهای دیواری و چراغ‌های کوچک نیز به عنوان منبع‌ نور کوچک، روشنایی خانه را تکمیل می‌کنند و در واقع نقش مکمل را دارند و استفاده از مدل‌های مختلف در فضاهای متفاوت مانند اتاق خواب، سالن پذیرایی و آشپزخانه امکان‌پذیر می باشد

 • ارتفاع سقف برای نصب لوستر باید چقدر باشد؟

توجه به ارتفاع و بلندای سقف هنگام انتخاب لوستر خیلی مهم است. اگر سقف پذیرایی ‌تان بلند است، لوسترهای آویزدار و چند طبقه انتخاب خوبی است و اگر سقف کم ‌ارتفاعی دارید، پیشنهاد ما به شما خرید لوستر سقفی است که کوتاهی سقف شما کمتر نشان داده شود

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

خانه باید چند لوستر داشته باشد؟

0 دیدگاه روشن خانه باید چند لوستر داشته باشد؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.