چگونه طراحی داخلی منزل را خودمان انجام دهیم؟

شاید طراحی داخلی منزل خود، بدون کمک گرفتن از طراحان و دکوراتورها کار چندان ساده ای به نظر نرسد، اما غیر ممکن هم نیست. مسلما اگر هر کسی بدون اطلاعات کافی و دانستن نکات به طراحی داخلی خانه خود بپردازد، نمی تواند نتیجه چندان جالبی بگیرد، اما اگر اصول مهم کار را بدانید و نمونه کارهای خوب را نیز از نظر بگذرانید، می توانید طراحی داخلی منزل را خودتان به تنهایی انجام دهید. هنوز هم در این باره مردد هستید؟ با ما همراه باشید تا بفهمید چطور می توانید از پس این کار بر بیایید.

 

طراحی داخلی منزل

زندگی مدرن و امروزی با فضاهای کوچک و بسته ای که آپارتمان ها در اختیار ما گذاشته اند، مفهوم خانه را تا حد سرپناه تنزل داده است. این در حالی است که خانه نباید صرف جایی برای سکونت باشد. ما باید از وقت گذراندن در محیط خانه خود لذت ببریم. اما این چطور ممکن است؟ اگر طراحی داخلی منزل خود را با دقت و سلیقه پیش ببرید، می توانید فضایی دوست داشتنی و مطلوب خلق کنید که لیاقت خانه نام گرفتن را دارد.

برای طراحی داخلی و بازسازی منزل باید ابتد دیدی کامل به پلان آن داشته باشید. منظور از دید، داشتن نگاهی معمارانه و طراحانه است، نه یک دید عمومی و سطحی. شما باید از ورودی منزل خود شروع کرده و همه فضاها را به ترتیب، مورد بررسی قرار دهید. طی این کار، شما متوجه نقاط ضعف و قوت خانه خود می شوید.

برای مثال، اگر ورودی خانه شما فضای مناسبی در اختیارتان بگذارد، می توانید بخشی از آن را برای قرار دادن جاکفشی در نظر بگیرید. اگر خانه تان دارای نقطه ضعف هست، نگران نباشید. تقریبا همه خانه ها نقاط ضعفی دارند، حتی آن هایی که به دست معماران طراحی می شوند. شما می توانید این نقاط ضعف را با ابتکار برطرف کنید.

 

برای طراحی داخلی منزل از کجا شروع کنیم؟

کار شما در طراحی داخلی، این است که نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را کم رنگ کنید تا پلان خانه تان بهبود پیدا کند. سپس تک تک فضاها را برای زیبایی بیش تر مد نظر قرار می دهید. حال به شرح نحوه طراحی داخلی فضاهای مختلف منزل خواهیم پرداخت: کار شما در طراحی داخلی، این است که نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را کم رنگ کنید تا پلان خانه تان بهبود پیدا کند

 

چگونه طراحی داخلی منزل را خودمان انجام دهیم؟

 

طراحی داخلی ورودی خانه

ورودی خانه در معماری اصیل کشور ما فضایی بود برای مکث و تقسیم که در آپارتمان های امروزی در صورتی که وجود داشته باشد، می توان در آن جاکفشی قرار داد و با استفاده از گل و گیاه، فضایی زیبا و با طراوت در آن ایجاد نمود. قرار دادن آینه در ورودی خانه خیلی خوب است و می تواند راهرو را نیز بزرگ نشان دهد.

اما بر اساس اصول فنگ شویی، بهتر است آینه را رو به روی درب ورودی قرار ندهید، زیرا این کار از ورود انرژی به خانه شما جلوگیری می کند. پهن کردن یک فرش کوچک و به کار بردن مجسمه یا المان در طراحی ورودی نیز می تواند مناسب باشد. بهتر است رنگ غالب در دکوراسیون ورودی را روشن انتخاب کنید، زیرا رنگ های روشن، دعوت کننده هستند و فضا را نیز دلباز جلوه می دهند.

 

طراحی داخلی آشپزخانه

طراحی داخلی آشپزخانه، امری مهم است. آشپزخانه، یک فضای عملکردی است، پس اگر می خواهید آن را بازسازی کنید، حواستان باشد که عملکرد را به هم نریزید. آشپزخانه ها همه دارای مثلث کار هستند، اما مثلث کار باید فرم مناسبی داشته باشد. این یعنی یخچال، گاز و سینک باید در موقعیتی قرار گیرند که وقتی می خواهید مواد را از اولی برداشته، در دومی طبخ کرده و ظروف حاصل را در سومی بشویید، راحت باشید.

اگر آشپزخانه شما فضای زیادی دارد، بهتر است میز غذاخوری را به آن منتقل کرده و فضای موجود در نشیمن یا پذیرایی را ذخیره کنید. در جانمایی یخچال، سعی کنید آن را طوری قرار دهید که در معرض دید نباشد. اگر جایی ندارید که چنین باشد، برای آن قاب درست کنید. در صورتی که آشپزخانه شما کم نور و کوچک است، رنگ کفپوش، کابینت ها و کاشی های بین کابینتی یا بک اسپلش را روشن لحاظ کنید.

چگونه طراحی داخلی منزل را خودمان انجام دهیم؟

طراحی داخلی پذیرایی

در طراحی داخلی منزل در قسمت پذیرایی باید سعی کنید سبک دکوراسیون و ظاهر عناصر آن را با سبک مبلمان و تزیینات هماهنگ کنید. برای مثال، اگر سبک کاغذ دیواری های شما کلاسیک است، مبل های اسپرت و پرده زبرا نخرید. اگر سبک مینیمال را مد نظر دارید، پرده های والان دارد و مبل های سلطنتی برای دکوراسیون پذیرایی شما مناسب نیستند.

همه چیز باید در هماهنگی باشد. آشپزخانه شما باید تا حد امکان از دید پذیرایی مخفی باشد، زیرا چندان جالب نیست که مهمانان شما از فعالیت های آشپزخانه با خبر شوند. نورپردازی پذیرایی باید یکدست باشد، مگر در قسمت هایی که می خواهید روی یک تابلو، مجسمه یا هر عنصر دکوری دیگری تاکید کنید.

 

طراحی داخلی منزل و نشیمن

نشیمن شما باید در مرحله اول، فضایی باید راحت و مطابق سلیقه خود شما. اگر در چیدمان نشیمن تردید دارید یا نمی دانید مبلمان را چطور قرار دهید از نقطه کانونی کمک بگیرید. نقطه کانونی، نقطه ای است که معمولا مرکز توجه بوده و چیدمان مبلمان در حول آن صورت می گیرد.

نقطه کانونی نشیمن می تواند شومینه یا تلویزیون باشد. برای این که دکوراسیون دیوار پشت تلویزیون یا بالای شومینه را زیبا کنید، می توانید از یک کاغذ دیواری متفاوت و جذاب بهره بگیرید. همچنین می توانید این دیوار را با دیوارکوب بپوشانید. استفاده از کناف می تواند فضلی نصب مناسبی برای تلویزیون ایجاد کند.

اگر فضای نشیمن شما کوچک است، مبلمان خود را ظریف انتخاب کنید. مبلمان ال شکل هم می تواند گزینه خوبی باشد. رنگ های تیره برای فضاهای کوچک مناسب نیستند. استفاده از متریال های روشن و براق به خاطر بازتاب نور و بزرگ تر جلوه دادن فضا در چنین فضاهایی مناسب تر است.

استفاده از گل و گیاه در فضای نشیمن، در صورتی که نور کافی داشته باشد، خیلی خوب است و علاوه بر زیبایی به شاداب شدن شما نیز کمک می کند. رنگ های مورد استفاده در فضای نشیمن باید گرم باشند و فضا را صمیمی جلوه دهند. از آن جایی که مدت قابل توجهی از زمان روزانه شما در این مکان می گذرد، بهتر است رنگ های تیره و افسرده کننده را در طراحی داخلی این فضا به کار نبرید.

نورپردازی نشیمن هم باید مثل پذیرایی یکدست و یکنواخت باشد، اما می توانید برای تاکید روی بخش های دکوری از نورپردازی موضعی استفاده کنید. به کار بردن نور مخفی در کناره های سقف کاذب نیز می تواند ایده جالبی باشد. استفاده از آبنما در دکوراسیون نشیمن نیز در کنار زیبایی منحصر به فرد خود می تواند آرامش بخش و رویایی باشد، پس در صورت امکان، آن را در نظر بگیرید.

چگونه طراحی داخلی منزل را خودمان انجام دهیم؟

طراحی اتاق خواب

از آن جایی که اتاق خواب ها به بازیابی انرژی از دست رفته ما در طول روز کمک می کنند، طراحی داخلی آن ها اهمیت زیادی دارد. در طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید سعی شود فضا برای استراحت و آرامش مناسب لحاظ گردد. ست کردن پرده ها با روتختی و مبل (در صورت وجود) می تواند به زیبایی بیش تر اتاق خواب شما کمک کند. اگر اتاق خواب کوچکی دارید، سعی کنید از وسایل چند منظوره استفاده کنید تا فضای کم تری اشغال شود.

رنگ های تند برای دکوراسیون اتاق خواب، زیاد مناسب نیستند، زیرا آرامش شما را بر هم می زنند. رنگ های تیره هم فضا را دلگیر می کنند، اما استفاده محدود از آن ها ایرادی ندارد. اگر دوست دارید از کاغذ دیواری استفاده کنید، طرح هایی را انتخاب کنید که آرامش شما را مخدوش نمی کنند.

می توانید از ترکیب یک کاغذ دیواری ساده در کنار یک مدل طرح دار نیز بهره ببرید. نورپردازی اتاق خواب نیز باید ملایم و آرامش بخش باشد. حتما چراغ خواب و چراغ مطالعه در نظر بگیرید تا در طول شب نیازی به روشن کردن چراغ اصلی نداشته باشید. اگر تراس دارید، فضایی برای نشستن در آن لحاظ کنید. قرار دادن یک میز کوچک هم خالی از لطف نیست.

 

پیشنهاد نویسنده: اتاق مهمان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن چگونه طراحی داخلی منزل را خودمان انجام دهیم؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.