طراح دکوراسیون داخلی کیست؟

طراح دکوراسیون داخلی آرشیتکتی است که مسئولیت فراهم کردن دستور ساخت محیط داخلی یک آپارتمان، مغازه، مرکز تفریحی، باشگاه ورزشی، دفتر اداره، استودیوی هنری، غرفه نمایشگاهی، سالن آرایش، مطب پزشکی و حتی گاهی کارگاه‌های تولیدی و صنعتی، گاراژها و هر سازه‌ای با محیط داخلی بسته و نیمه بسته به عهده او گذاشته شده است.

این مسئولیت، ابعاد مختلفی دارد، از جمله: توجه به قوانین محلی، اِعمال کردن کدهای استاندارد معماری، نقشه کشیِ معماری، درک، تهیه دستور و نظارت بر ویرایش و توسعه لوله‌کشی، درک و نظارت بر ویرایش و توسعه سیم‌کشی، طراحی و اجرای نورپردازی، درک، تهیه دستور و نظارت بر ویرایش و اجرای سامانه‌های گرمایش و تهویه مطبوع، جایگذاری، کارگذاری و تعمیرات المان‌های ساختنی و بالأخره پرداخت‌های تکمیلی.

این یعنی طراحان داخلی می‌بایست آموزش‌های وسیعی در موضوعات متنوع طراحی و اجرای ساختمان دیده باشند و همچنین،‌ قادر باشند به پیمانکاران مختلف نقشه عملیات مورد نظر همراه با دستور کار با دقت زیاد و در جزئیات بالا بدهند و بر کار آنها نظارت کنند. لذا یک طراح داخلی باید بتواند به سرعت طرح‌های چرکنویس اولیه با دست و یا نرم‌افزار‌های طراحی و معماری مانند اتوکد تهیه کند و اسناد و فرم‌های قرارداد را با لحاظ کردن همه قوانین محلی و منطقه‌ای بنویسد.

 

پیشنهاد نویسنده: طراحی دکوراسیون نوجوان کنکوری

 

مهارت های طراح دکوراسیون

امروزه یک طراح داخلی هرچه دوره‌های آموزشی و مهارتی بیشتری در موضوعاتی که شرح آنها گذشت، بگذراند و به مهارت‌ها،‌ تجربیات، دقت و سرعت خود در کار بیفزاید، موفق‌تر است. متأسفانه در بعضی کشورها، آموزش رسمی، جامع و مناسبی برای طراحان داخلی برگزار نمی‌شود. در گذشته نیز، دانشی تحت عنوان طراحی داخلی وجود نداشت و طراحان داخل ساختمان‌ها، دانش معماری و دکوراسیون را به جای دانش طراحی داخلی کسب می‌کردند.

البته این وضعیت در همه‌ کشورها وجود ندارد؛ اما هر کسی هم نمی‌تواند طراح داخلی موفقی شود. اگر با وضعیتی همانند شرایط فوق‌الذکر، کسی بخواهد وارد حرفه طراحی داخلی شود، به سرعت با انجام دادن یکی دو پروژه، بازار کار را از دست خواهد داد و متأسفانه در راه کسب چنین تجربه‌ای، تعدادی پروژه طراحی داخلی هم تباه خواهند شد.

طراح دکوراسیون داخلی کیست؟

 

یک طراح دکوراسیون، معمولاً‌ عضو اصناف، سندیکا‌ها یا کلوپ‌هایی مربوط به این حرفه است و مشتریان می‌توانند سوابق وی را از این طریق، بررسی کنند. طراحان می‌بایست بیمه‌های مسئولیت حرفه‌ای داشته باشند، تا در زمان‌هایی که اموری در روند انجام پروژه‌ها نامطلوب پیش رفت، خسارات ناشی از آن را پوشش دهد.

طراح دکوراسیون، اگر دوران فعالیت حرفه‌ای درخشانی داشته باشند، نام‌آور می‌شوند و در صنف طراحان، معمولاً آنها را به خوبی می‌شناسند. گاهی هم شهرت آنها با انجام یک یا چند پروژه برجسته طراحی داخلی که مستقر در سازه‌های معروف یا پرترددی، به ویژه توسط معماران یا اصناف مرتبط باشد، رقم می‌خورد.

اگر شما این مقاله را به این دلیل می‌خوانید که می‌خواهید یک طراح دکوراسیون شوید، ایده بسیار جالبی دارید و این صنعت به افراد با استعداد، خوش فکر و کوشای بیشتر نیاز دارد. حرفه طراحی داخلی، همانند بسیاری مشاغل دیگر، روند یادگیریی دائمی و مادام‌العمر دارد، که هرگز متوقف نمی‌شود؛ همچنان که برای تنوع ایده‌پردازی و خلاقیت، هیچ مرزی نمی‌توان متصور شد.

طراح دکوراسیون می‌بایست در جمع‌آوری اطلاعات در زمینه کدهای استاندارد معماری و صنعت ساختمان، کدها و قوانین محلی، استانداردها و قوانین کار، محصولات و لوازم دکور، روش‌های صنعتی و متریال‌ها و بالأخره پدیده‌های جدید معماری و سبک‌های مهندسی و هنری، همیشه به روز باشند. طراحی داخلی، از مشاغلی است که می‌بایست نسبت به آن هیجان و علاقه بسیار داشته باشید تا در این حرفه موفق شوید؛ چون مانند بسیاری از مشاغل دیگر،‌ پیشرفت در این حرفه نیز، مستلزم انگیزه و تلاش فراوان، در کنار علاقه و دید مثبت به کار و خلق آثار معماری داخلی است.

باری به هر جهت نمی‌توان وارد این حرفه یعنی طراح دکوراسیونشد و موفقیت کسب کرد. اگر قصد شما واقعاً‌ وارد شدن به این رشته است، پیشنهاد می‌کنیم به عنوان کارآموز یا دستیار وارد مجموعه‌ای شوید و کار رایگان بکنید تا به شما اجازه دهند دستی بر آتش بگیرید. این به شما کمک می‌کند تا پس از گذشت مدتی، متوجه شوید که آیا طراحی داخلی واقعاً شغل مورد علاقه شماست یا نه. به نظر می‌رسد با گذراندن چنین مرحله‌ای، بتوانید تصمیم درست و منطقی‌تری درمورد تبدیل شدن به یک طراح دکوراسیون بگیرید.

طراح دکوراسیون داخلی کیست؟

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن طراح دکوراسیون داخلی کیست؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.