همه چیز درمورد سبک دکوراسیون فرانسوی

طراحی دکوراسیون به سبک فرانسوی اغلب با دیگر سبک‌ها به اشتباه گرفته می‌شود حتی برخی از طراحان داخلی که خود در فرانسه متولد شده اند اذعان داشتند که در ابتدا نمی‌دانستند که سبک فرانسوی وجود دارد و برای شان سوال بود که منظور مشتریان از سبک طراحی فرانسوی چیست.

با کمی تحقیق در مورد سبک دکوراسیون فرانسوی به سرعت متوجه می‌شوید که در اکثر موارد معنی سبک فرانسوی وجود لوازم و قطعات سفید شده، برخی اشیائ عتیقه نما، شمع‌ها و فانوس های دریایی زیاد با لوسترهای چشمک زن کریستالی، حوله‌های کتانی، تورهای سفید زیبا و سینی‌های نقره ای می‌باشد. اما این ها چیزهایی هستند که به سبک دکوراسیون  Shabby Chic یا French Provincial شهرت دارند و اگرچه شباهت هایی میان آن ها و سبک دکوراسیون فرانسوی وجود دارد اما ظاهر هیچ کدام دکوراسیون اصیل فرانسوی نیست.

اکنون این سوال در ذهن شما نقش می‌بندد که پس سبک طراحی داخلی فرانسوی چیست؟ بیایید با هم بعضی از اصول واقعی سبک دکوراسیون فرانسوی را کشف کنیم.

دکوراسیون داخلی در فرانسه

هر استان در فرانسه سبک و هویت مخصوص به خود با ساختمان ها، متریال‌ها و رنگ‌های مختلف دارد. هر چند هر متریالی ممکن است در هر جای کشور و در هر فصل سال قابل دسترسی باشد اما هنوز هم حس خاصی از هویت مربوط به هر منطقه، همراه با حسی از تعلقات و فرهنگ وجود دارد که به سختی می‌توان آن ها را متزلزل کرد. بر طبق این گفته، وقتی به اندازه کافی دقت کنید برخی نکات رایج در سبک های مختلف کشور فرانسه مشهود هستند هرچند که آن ها ممکن است چیزی باشند که شما انتظارش را ندارید.

 

پیشنهاد نویسنده: همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مینیمال

 

سبک فرانسه تماما مربوط به لوازم تزئینی و گران قیمت نیست

اگر فکر می‌کنید که سبک دکوراسیون کاخ ورسای(Versailles) چکیده ای از سبک اصیل فرانسوی است در اشتباه هستید. این شاید در دوران سلطنت لویی چهاردهم، دوره هزینه‌های شدید و فساد درباری شاهزادگان فرانسوی صدق می‌کرد اما همین افراط پادشان منجر به سقوط آن‌ها شد. مدرن بودن نکته مهمی است.

مدرنیته قسمت اعظم و مهم سبک فرانسوی است چه آن را در روش دکوراسیون خانه‌های مان یا در پوشش و تزئینات آن به کار ببریم. به طراحی حساب شده که در عین حال ظریف و محتاطانه است فکر کنید. حتی در اتاق خواب‌های کودکان، سبک فرانسوی معمولی همه چیز را در حداقل نگه می‌دارد. برای مثال یک پالت رنگ ساده و لوازم دکوری به دقت انتخاب شده که فضایی شسته و رفته ایجاد می‌کند که با رشد کردن کودک می توان آن را به سادگی تغییر داد.

در سبک فرانسوی صرفا از لوازم لوکس استفاده نمی‌شود

استثنائاتی وجود دارد اما به طور کلی در سبک فرانسوی تمایل به انتخاب محصولاتی با ظاهر شیک و با کیفیت که گران به نظر نمی‌رسند وجود دارد. در این سبک سنگ‌های عتیقه، کتان های سنگ شور، چوب‌های هواخورده در کنار متریال های براق و چشمک زن نظیر مرمر، تراورتن، چوب های جلایافته، پارچه های طلاکوب یا ابریشمی در کنار هم آورده می‌شوند. هیچ اشکالی ندارد که در این سبک از لوازم ارزان قیمت یا دست دوم استفاده کنید مادامی که احساس می‌کنید آن ها با فضای شما کاملا مطابقت دارند.

 

سبک دکوراسیون فرانسوی تماما به هارمونی و هماهنگ بودن اشیاء اشاره دارد

برای اکثر مردم فرانسه، ظرافت‌های خودمتظاهر ناخوشایند و فاقد جذابیت است و ظرافت و زیبایی را در هماهنگی و اعتدال می‌بینند. این بدان معنا نیست که آن ها از لوازم ظریف و لوکس خوششان نمی‌آید بلکه آن ها صرفا وسایلی را که برای نگاه ها بسیار خیره کننده هستند و به عبارتی وسایلی که بلند فریاد می ‌زنند «به من نگاه کن! به من نگاه کن» را دوست ندارند.

مهم نیست که آن ها گران قیمت باشند بلکه باید ظاهری متعادل داشته باشند. فرانسوی ها به طراحی و اشیائی کارآمد، عملی، زیبا و نوآورانه علاقه دارند. این به خاطر این است که خانه‌های فرانسوی معمولا کوچک هستند و فضای شان آنقدر زیاد نیست که آن را با لوازم غیرضروری هدر بدهند. هر چیزی در این سبک یا باید نقش و کاربردی داشته باشند یا بسیار پرزرق و برق باشند و یا در آن واحد هر دو ویژگی را داشته باشند تا به عنوان لوازم غیرضروری خوانده نشوند. تعادل جزء اساسی سبک دکوراسیون فرانسوی است.

 

شاید در این سبک لامپی با پایه برنجی براق مشاهده کنید اما می‌بینید که ظاهر آن با بقیه دکوراسیون متعادل شده است. متریال مورد استفاده در این سبک از اهمیت زیادی برخوردار هستند و در آن به شدت روی متریال های با کیفیت و اصالت تمرکز می‌شود نظیر سنگ، تراکاتا، چوب، گچ، پشم، آهن، استیل.

کتان چه مدل قدیم یا جدید آن احتمالا یکی از محبوب ترین پارچه هاست و این به خاطر زیبایی ظریف آن هاست. کتان نرم و لطیف است و در عین حال بی نظمی‌هایی در آن دیده می‌شود، آن ها را می توانید چین بدهید، تا کنید و روی سطح صاف پهن کنید. ظاهر کتان کامل و بی‌عیب و نقص نیست اما روی هر جایی که بندازید ظاهری طبیعی به خانه می‌دهد.

 مردم فرانسه در خانه‌های تماما سفید رنگ زندگی نمی‌کنند

منسوجات سفید، لوازم خانگی سفید، مبلمان سفید، کفپوش آهکی سفید، دیوارهای سفید. بنا بر برخی دلایل بسیاری از مردم فکر می‌کنند که خانه های فرانسوی همچون یک معبد سفید هستند. بله، رنگ سفید در سبک فرانسه به طور عمده استفاده می‌شود و رنگ استاندارد ساختمان است اما دکور سفید گاهی اوقات به عنوان سرد و فاقد جذابیت تلقی می‌شود که در این موارد فرانسوی ها از ترکیب آن با رنگ های دیگر واهمه‌ای ندارند.

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن همه چیز درمورد سبک دکوراسیون فرانسوی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.