خانه رویا هایتان را طراحی کنید!

خانه رویا هایتان را طراحی کنید!

 

با چیزهای ساده شروع کنید

شما به نرم‌افزارهای پیچیده نیازی ندارید که در تصمیم‌گیری در مورد طراحی دکوراسیون خانه به شما کمک کنند. همه چیزی که نیز دارید یک مداد و یک تکه کاغذ است. فکر کنید. به ویژگی‌هایی فکر کنید که می‌خواهید در هر اتاق داشته باشید. تنها ایده‌های ذهن‌تان را بر روی کاغذ پیاده کنید. حتی شکل‌های مبهم هم می‌توانند به تیم طراحی کمک کنند؛ و به منظورتان پی ببرند.

خانه رویا هایتان را طراحی کنید!

به آینده فکر کنید

آیا در حال حاضر بچه دارید یا اینکه می‌خواهید در آینده بچه‌دار شوید؟ آیا والدین مسن دارید؟ اگر چنین است، باید به اقامت گزیدن اعضاء خانواده در چندین سناریوی مختلف فکر کنید. مانند برگشتن دانشجویان از دانشگاه، جا دادن به نوه‌ها و والدین بزرگ، مراقبت کردن از والدین خود (حتی باید به اقامت فامیل‌های دور خود در ایام تعطیلات نیز فکر کنید.)

به علاوه، اگر می‌خواهید کار اداری خود را به خانه بیاورید؛ طراحی سفارشی خانه‌تان باید دارای یک دفتر کار یا فضای مناسب دیگر باشد. اصولا زمانی که به تسهیلات طرح خانه خود فکر می‌کنید؛ شما در حال تصمیم‌گیری در مورد خانواده‌ای هستید که دوست دارید به آن تبدیل شوید. به ویژگی‌هایی فکر کنید که در آینده برایتان راه‌گشا خواهند بود.

 

نما و بهترین استفاده از ملک

بسیاری از اوقات، آنهایی که در بازار به دنبال طرح‌های سفارشی برای خانه می‌گردند از قبل مکان ساختن خانه را دارند. اگر از قبل می‌دانید که خانه‌تان در کجا ساخته خواهد شد؛ حتما جا، اندازه و بهترین ویژگی‌های آن مکان را بررسی کنید. برای مثال، اگر خانه‌تان رو به یک منظره طبیعی خواهد بود؛ شاید بخواهید که پنجره‌های اتاق نشیمن را رو به آن منظره قرار دهید؛ تا اعضاء خانواده‌تان بتوانند از آن لذت ببرند.

 

ویژگی‌های موجود را اولویت‌بندی کنید

به محض اینکه ایده‌های خود را به شکلی مبهم ثبت کردید؛ شروع به اولویت‌بندی ویژگی‌های خانه جدیدتان کنید. طراحی سفارشی خانه به راحتی می‌تواند بودجه شما را به پایان برساند؛ اگر عنان خیالات خود را از دست دهید.

با توجه به تعداد بسیار زیاد گزینه‌های تجملی در دسترس، اولویت‌بندی مهمترین ویژگی‌های طراحی داخلی منزل خود بسیار حیاتی است. برای مثال، اگر همیشه رویای یک پنجره جعبه‌ای در آشپزخانه خود را داشته‌اید تا در آن بتوانید به رشد گل و گیاه بپردازید؛ شاید باید آن را در اولویت بالاتری نسبت به تسهیلات مربوط به اجاق گاز قرار دهید.

خانه رویا هایتان را طراحی کنید!

عملکرد و راحتی را در نظر بگیرید

در حالی که شما و طراح‌تان در حال فکر کردن به مکان اتاق‌های مختلف هستید؛ راحتی را در طراحی خانه در نظر بگیرید و اینکه اعضاء خانواده‌تان چگونه در اتاق‌ها ساکن خواهند شد. برای مثال، برای کاهش سر و صدا در اتاق‌های خواب، عاقلانه خواهد بود اگر آنها را به دور از نواحی پر رفت و آمد خانه قرار دهید. به همین شیوه، اگر از آن خانواده‌هایی هستید که دوست دارند در اطراف آشپزخانه جمع شوند؛ طراحی باز خانه و بین اتاق‌ها، آشپزخانه و اتاق نشیمن بسیار عالی خواهد بود. این نوع طراحی همچنین می‌تواند جابجایی بین اتاق‌ها را بسیار آسان‌تر کند.

 

به نور خانه فکر کنید

نور تاثیر بسیار قدرتمندی بر انسان‌ها می‌گذارد. در واقع در مناطقی که در طی زمستان نور کمی وجود دارد، اختلال عاطفی فصلی (SAD) بسیار رایج است. این اختلال احساس افسردگی، اضافه وزن، خواب آلودگی، اختلالات اجتماعی و تنبلی را با خود به همراه دارد. اگر قبلا دچار SAD شده‌اید، یا اگر به مکانی با آب و هوای ابری می‌روید؛ بهتر خواهد بود که به طراحی خانه خود یک نورگیر اضافه کنید تا میزان نور دریافتی را افزایش دهید.

حتی اگر هیچگاه در یک روز ابری احساس ناراحتی نکرده‌اید؛ باز هم نورگیرها حرکتی هوشمندانه خواهند بود؛ چرا که نیاز به نور مصنوعی را کمتر می‌کنند و نزدیک به ۳۰ درصد نور بیشتری را نسبت به پنجره‌های عمودی فراهم می‌آورند. نور حتی در قراردهی اتاق‌ها نیز نقش دارد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از نور صبحگاهی در اتاق غذاخوری خود لذت ببرید؛ عاقلانه خواهد بود که خانه را به سمت شرق بسازید تا بتواند نور بیشتری را جذب کند.

همچنین تفکر زیاد در مورد نحوه قرارگیری چراغ‌های خانه بسیار عالی خواهد بود. برای مثال، یک طراح خانگی نصب کردن چراغ‌های پرنور را برای آشپزخانه پیشنهاد خواهد داد؛ تا روند آماده‌سازی غذا سریع‌تر صورت گیرد. نورپردازی همچنین می‌تواند فضای خاصی را به وجود آورد. برای مثال، شمعدان‌های دیواری در اتاق خواب می‌توانند فضایی رمانتیک یا آرامش‌بخش بسازند.

فکر کردن به موارد بالا می‌تواند به شما کمک کند خانه رویایی‌تان را بسازید. در حال کار کردن با طراح خانگی‌تان، وقت زیادی را صرف فکر کردن به مسائل مختلف خانه کنید. به یاد داشته باشید که رک و راست بودن در مورد علایق خود بسیار آسان‌تر از این است که بعدا دوباره بخواهید طراحی دکوراسیون داخلی منزل  را تغییر دهید.

 

پیشنهاد نویسنده: دکوراسیون اتاق با رنگ خنثی

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

خانه رویا هایتان را طراحی کنید!

0 دیدگاه روشن خانه رویا هایتان را طراحی کنید!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.