انواع سبک دکوراسیون داخلی کدامند؟

سبک دکوراسیون داخلی مدرن

سبک دکوراسیون داخلی مدرن، با الهام از تحولات هنر مدرنیسم، در اوایل قرن 20 به وجود آمد. باید بدانید که این سبک بر خلاف سبک های قدیمی تر از خود، از تجمل و استفاده بیش از حد جزئیات دوری می کند و با در نظر گرفتن کارایی و کاربرد اثاثیه و وسایل خانه، فضایی ساده و به دور از در هم ریختگی ایجاد می کند.

با این تعریف اگر شما به خانه های منظم، مرتب و بدون زرق و برق علاقه دارید، سبک مدرن برای شما مناسب خواهد بود. همچنین از ویژگی های مهم این سبک دکوراسیون می توان به استفاده از خطوط صاف و مستقیم، استفاده از مصالح و مواد طبیعی مانند چوب، فلزات، چرم و الیاف طبیعی و استفاده از پالت رنگی خنثی اشاره کرد.

 

پیشنهاد نویسنده: همه چیز درمورد پارچه مبل

انواع سبک دکوراسیون داخلی کدامند؟

سبک دکوراسیون داخلی مدرن اواسط قرن 20

همان طور که از نام سبک دکوراسیون داخلی مدرن اواسط قرن 20 پیداست، استفاده از این سبک در منازل، از نیمه قرن بیست میلادی و بعد از جنگ جهانی دوم رایج شده است. سبک مدرن اواسط قرن 20، جلوه و ظاهری مدرن و امروزی دارد ولی با این حال، در آن عناصر سبک های قدیمی و سنتی نیز کاربرد دارد.

بد نیست بدانید که طراحی پلان باز در در فضاهای عمومی و مشترک خانه، ارتباط گسترده بین فضای داخلی و محیط اطراف، وضوح و کاربردی بودن و سادگی از ویژگی های اساسی سبک مدرنِ اواسط قرن 20 است. به طور معمول در این سبک، از رنگ های خنثی تیره به عنوان رنگ غالب و از رنگ های سرزنده و جسورانه، به عنوان رنگ دکوریجات و برخی وسایل خاص استفاده می شود.

 

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال

استفاده از سبک دکوراسیون داخلی مینیمال، با ایجاد تحولات در هنر مینیمالیست در دهه 1960 و 1970 میلادی، در خانه ها رایج شد. این سبک نیز همانند سبک مدرن، تکیه بر طراحی کاربردی دارد و از هر گونه شلوغی و در هم ریختگی در محیط خانه دوری می کند. همچنین از ویژگی های دیگر سبک مینیمال می توان به سادگی در شکل و طراحی اثاثیه، پوشش و دکور ساده دیوارها، فضای مرتب، باز و پر نور خانه و دکوریجاتی با جلوه ای ساده و بدون زرق و برق اشاره کرد.

انواع سبک دکوراسیون داخلی کدامند؟

سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

مانند دیگر سبک های دکوراسیون مدرن و امروزی، سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی سادگی، کارایی و کاربردی بودن را درون خود به تصویر می کشد. این سبک تحولی در طراحی فضای داخلی خانه است که در اوایل قرن 20 شکل گرفته است و همان طور که از نامش پیداست، در دهه 1950 در کشورهای دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و ایسلند بسیار مورد استفاده قرار گرفت. بد نیست بدانید استفاده از مواد طبیعی و عاری بودن از تزئینات و جزئیات اضافی از ویژگی های این سبک دکوراسیون است.

همچنین سبک اسکاندیناوی اغلب از پالت رنگی سفید و سیاه به همراه رنگ آبی و خاکستری برای ایجاد فضایی زیبا در دکوراسیون استفاده می کند. ناگفته نماند که در این دکوراسیون استفاده از خطوط منحنی و سینوسی و نقش های ارگانیک به خوبی دیده می شود که حس راحتی را در فضای خانه ایجاد می کند.

 

سبک دکوراسیون داخلی معاصر

همان طور که از نام سبک دکوراسیون داخلی معاصر پیداست، این سبک از وسایل و عناصری که در زمان حال وجود دارد، برای دیزاین منازل استفاده می کند. جالب است بدانید که سبک معاصر همیشه در حال تکامل است، به این معنی که بر خلاف دیگر سبک های دکوراسیون داخلی، ویژگی های آن ممکن است در چند سال آینده تغییر کند.

در حال حاضر سبک دکوراسیون معاصر، سبکی ساده با ظرافت و زیبایی دلفریب است که طرح و نقش ها به صورت هدفمند در آن استفاده می شود. همچنین این سبک از خطوط صاف و مستقیم و رنگ های خنثی در فضا استفاده می کند و دارای ویژگی های شبیه به دکوراسیون مدرن می باشد. به همین علت است که خیلی از افراد در تشخیص این نوع دکوراسیون و دکوراسیون مدرن دچار مشکل می شوند.

 

سبک دکوراسیون داخلی صنعتی

در سبک دکوراسیون داخلی صنعتی تلاش بر این است که اجزا و مصالحی که اغلب افراد می خواهند آن را پوشش دهند، به نمایش گذاشته شود. به طور معمول این سبک برای دکور اتاق های زیر شیروانی، خانه های مدرن و فضاهای تبلیغاتی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

جالب است بدانید که لوله ها، ستون ها، داکت ها و اتصالات در این دکوراسیون به روی کار استفاده می شود که یک فضای کاملا صنعتی را در فضای خانه به وجود می آورد. همچنین بر خلاف دیگر سبک های مدرن و امروزی، در دکوراسیون صنعتی ظرافتی دیده نمی شود و وسایل قدیمی و بازیافتی در دکوراسیون آن کاربرد دارد.

 

سبک دکوراسیون داخلی شهری

در سبک دکوراسیون داخلی شهری، از عناصر و دکوریجاتی استفاده می شود که حس و حال فضای شهری را در داخل خانه به وجود می آورد و به آن جلوه ای مدرن و منحصر به فرد می دهد. سبک شهری از نظر ظاهری به سبک دکوراسیون صنعتی که قبلا آن را معرفی کردیم، بسیار شبیه است ولی به طور کلی نسبت به آن، ظرافت و زیبایی بیشتری را در خانه ایجاد می کند. همچنین سطوح انعکاسی و آینه ها در این سبک، نقش مهمی را اجرا می کنند که باعث می شوند، محیط خانه از آن چه که هست، بزرگ تر و روشن تر به نظر بیاید.

 

دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی، یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون برای ایرانیان است که بسیاری از افراد، این سبک را به خاطر آرامش و راحتی غیر قابل وصف آن، در منازلشان استفاده می کنند. بد نیست بدانید که فرش ایرانی قلب این نوع دکوراسیون است و حتما باید از آن در دیزاین خانه استفاده کرد. همچنین در چیدمان و دکوراسیون به سبک ایرانی، اغلب مبل های کلاسیک و یا تخت های چوبی، گیلاس های شاه عباسی، ظروف سفالی، قاب های خطاطی شده، ترمه و گلیم کاربرد دارد.

 

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک یک سبک شیک، آرامش بخش و راحت است. این نوع دکوراسیون به روی مرتب بودن خانه تمرکز دارد و سعی می کند تا فضایی دور از شلوغی و در هم ریختگی ایجاد کند. جالب است بدانید که سبک کلاسیک هیچگاه از مد خارج نمی شود و شما می توانید در هر دوره زمانی از آن استفاده کنید.

در سبک کلاسیک با توجه به علاقه شخصیتان می توانید از هر دو نوع مبل راحتی و رسمی در چیدمان خانه استفاده کنید. همچنین از رنگ های پرطرفدار در این سبک می توان به رنگ های سفید، کرم، قهوه ای و زیتونی اشاره کرد. البته ناگفته نماند که رنگ های مد سال در دکوراسیون کلاسیک هیچ کاربردی ندارند.

 

سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی

سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی، سبکی لوکس و مجلل است که علاوه بر ظرافت و زیبایی، جلوه ای اشرافی نیز به خانه می دهد. در این سبک از مبلمان تا کوچک ترین عنصرهای دکوری، همگی لوکس و گران هستند.

همچنین پرده های ابریشمی، دیوار های حکاکی شده و آینه های قدی از ویژگی های بارز این سبک دکوراسیون می باشند. مبلمان رسمی در سبک فرانسوی، دارای پشتی منحنی و چوب های حکاکی شده و مبلمان راحتی، دارای پارچه های گران قیمت هستند. همچنین پالت رنگی مخصوص این سبک شامل رنگ های خنثی مانند سفید، نباتی، خاکستری و رنگ های مکمل یاسی، سبز، آبی و نقره ای می باشد.

 

سبک دکوراسیون داخلی انتقالی

سبک دکوراسیون داخلی انتقالیف ترکیبی بسیار دوست داشتنی از دو سبک دکوراسیون مدرن و سنتی می باشد. شاید این دو سبک دکوراسیون بسیار با یکدیگر تفاوت داشته باشند ولی طراحان داخلی به یک روش هوشمندانه دست یافته اند که این دو سبک را به بهترین شکل در یک فضا نمایش دهند. در سبک دکوراسیون انتقالی از مبل های راحتی، بزرگ و منحنی شکل که دارای ساختاری محکم هستند، استفاده می شود که این موضوع از ویژگی های سبک سنتی می باشد.

 

سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو

سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو یکی از سبک های برجسته قرن بیست است که فضایی ظریف و پر زرق و برق در خانه به وجود می آورد. این سبک در آن زمان انقلابی در دکوراسیون داخلی بود که از سنگینی و سختی سبک دکوراسیون ویکتوریایی فاصله گرفت. از ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون آرت دکو می توان به استفاده از اشکال هندسی مختلف و مواد و مصالح خاص اشاره کرد که به فضای خانه حس مدرن بودن را می دهد. همچنین در این سبک لوازم برنجی، نقاشی های جذاب و خوش نما و دکوریجات شیشه ای و آینه ای به وفور دیده می شود.

انواع سبک دکوراسیون داخلی کدامند؟

سبک دکوراسیون داخلی روستایی یا روستیک

گرما و صمیمیت از ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون داخلی روستایی است. بد نیست بدانید که این سبک ریشه در آداب و سنت های کشورهای مختلفی مانند انگلیس، فرانسه، ایتالیا و کشورهای اسکاندیناوی دارد که فضای دوست داشتنی و طبیعی خانه های روستایی را در محیط خانه به وجود می آورد.

از ویژگی های سبک دکوراسیون روستایی می توان به استفاده از عناصر چوبی، ظروف سفالی و مواد و مصالح ارگانیک اشاره کرد که در اندازه و انواع مختلف در فضای خانه قرار داده شده اند. همچنین رنگ های گرم مات و پارچه های طرح و نقش دار در این سبک بسیار پر طرفدار می باشد.

 

سبک دکوراسیون داخلی ساحلی

سبک دکوراسیون داخلی ساحلی با الهام از طبیعت دریا و ساحل، فضایی با طراوت، آرامش بخش و مهیج در فضای خانه به وجود می آورد و زیبایی برگرفته از خورشید ساحل و دریا را به محیط انتقال می دهد. فراوانی نور طبیعی در فضای خانه یکی از مهم ترین ویژگی های سبک دکوراسیون ساحلی است.

رنگ فیروزه ای، رنگ سبز دودی (کله غازی) و رنگ های خانواده آبی در کنار نور طبیعی و مصالح و مواد ارگانیک، اغلب فضای داخلی خانه هایی به سبک دکوراسیون ساحلی را تشکیل می دهند. البته در این سبک می توان برای ایجاد زیبایی بیشتر، از صدف، طناب و دیگر عناصر دریایی به عنوان دکوریجات استفاده کرد.

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن انواع سبک دکوراسیون داخلی کدامند؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.