ساعت دیواری را کجای خانه قرار دهیم؟

یک ساعت دیواری زیبا، می تواند جلوه ای منحصر به فرد در دکوراسیون داخلی منزلتان ایجاد کند، فقط کافیست هنگام انتخاب و نصب آن، به چند نکته ی ساده توجه کنید.

زاویه دید مناسب ساعت

شاید شما در دکوراسیون نشیمن منزلتان، از بعضی وسایل بیشتر از یکی داشته باشید… مثلا چند میز… چند گلدان… چند صندلی و…، اما معمولا بیشتر از یک عدد ساعت دیواری برای فضاهایی که با هم در ارتباطند، در نظر نمی گیریم.

همین امر، اهمیت این ماشین زمان را بیشتر کرده و ایجاب می کند بهترین مکان برای نصب آن در نظر بگیریم، مکانی که تقریبا از همه ی زوایا، دید مستقیمی به آن وجود داشته باشد و هر وقت اراده کردید، از زمان دقیق مطلع شوید! علاوه بر این، نباید ساعت را جایی نصب کنید که عقربه ها به خوبی مشخص نباشند، به عنوان مثال اگر نور خورشید در ساعاتی از شبانه روز، روی شیشه آن منعکس شود، مطمئنا برای تشخیص زمان دقیق به زحمت خواهید افتاد!

ارتفاع مناسب ساعت

برای رعایت زیبایی بصری، پیشنهاد می کنم ساعت را در ارتفاع 50-70 درصد فوقانی دیوار، نصب کنید؛ گرچه این عدد، با توجه به ارتفاع دیوارها و همچنین ابعاد ساعت، می تواند متغیر باشد.

 

پیشنهاد نویسنده: روکش ها و پارچه مبل مختلف

به ساعتتان به چشم یک تابلوی هنری نگاه کنید!

همان طور کهآثار هنری، به دیوارهای خانه زیبایی می بخشند، یک ساعت دیواری هم می تواند جذابیت فضا را دوچندان کند. اما برای این منظور باید تناسب میان ابعاد دیوار با ساعتی که قرار است روی آن نصب کنید رعایت شود؛ انگار که این دیوار را برای قرار دادن ساعت شما بنا کرده اند! این تناسب بهتر است تا حدودی در خصوص رنگ و متریال مصرفی برای ساخت ساعت، با سبک مبلمان فضا هم در نظر گرفته شود، تا تعلق آن به سایر اجزای دکوراسیون، بیشتر احساس شود. به عنوان مثال، تنها یک ساعت گرد ساده رنگی برای یکنشیمن مدرن، می تواند جذابیتی را ایجاد کند که یک ساعت گرانقیمت منبت کاری شده برای یک فضای کلاسیک سلطنتی…

 

ترکیب آینه و ساعت

حتما ساعت های آینه ای را دیده اید، در این ساعت ها، عقربه ها و اعداد، به جای یک صفحه ی ساده، روی یک آینه نصب شده اند. این ترکیب شیک و مدرن علاوه بر آنکه وسیله ای است برای نمایش زمان، به فضا عمق میدان داده و آن را وسیع تر نشان می دهد.

ترکیب بندی ساعت با تصاویر

می توانید یکی از دیوار های نشیمن را به ترکیبی هنرمندانه از چند قاب عکس به همراه ساعت دیواری تان اختصاص دهید، تناسب سبک ساعت دیواری با قاب ها را فراموش نکنید! برای نتیجه گیری بهتر، ابتدا چند ترکیب مختلف را روی کاغذ جانمایی کنید و بهترینشان را روی دیوار، پیاده سازی کنید.

ساده یا طرحدار؟!

اگر در طراحی ساعتی که انتخاب کرده اید جزییات زیادی به کار رفته، پیشنهاد می کنم آن را روی یک دیوار ساده نصب کنید تا همچون اثری هنری و منحصر به فرد، بر دیوار خودنمایی کند . اگر چنین ساعتی را روی دیواری کوچک یا با زمینه ی کاغذ دیواری با طرحهای شلوغ نصب کنید، به راحتی، زیبایی از هر دو سلب خواهد شد! معمولا هنگام چیدمان مبل ها، دیوار بزرگتر را به کاناپه ی سه نفره اختصاص می دهیم.

اگر یک ساعت دیواری مدرن و زیبا و نه چندان کوچک، انتخاب کرده اید، این جا یکی از بهترین مکان هاست. نصب یک ساعت دیواری مناسب، این دیوار بزرگ مهم را از سادگی خارج کرده، و آن را به یک دیوار کانونی تبدیل خواهد کرد.

ساعت دیواری را کجا و در چه ارتفاعی نصب کنیم؟

یکی از رایج ترین سوالات ذهنی افراد، در مورد جایا مکان و ارتفاع مناسب نصب ساعت دیواری است که بهتر است در چه ارتفاعی از سطح زمین ساعت را به دیوار نصب کنیم. از آنجایی که انتخاب یک دیوار اشتباه و یا نصب در ارتفاع کمتر یا بیشتر، تأثیر منفی بر روی دیزاین دکوراسیون داخلی می گذارد، یک دکوراتور ماهر هیچ گاه، بی گدار به آب نزده و برای نصب ساعت دیواری به عنوان پر بیننده ترین و پرکاربردترین تابلوی هر خانه، بهترین مکان و ارتفاع استاندارد را در نظر می گیرد .

اما کدام دیوار برای نصب ساعت دیواری مناسب تر است؟ ارتفاع مناسب نصب ساعت دیواری کدام است؟ آیا این ارتفاع در خانه های مختلف با سقف های متفاوت، متغییر است؟ و …

 

کدام دیوار برای نصب ساعت دیواری مناسب تر است؟

طراحی دکوراسیون داخلی هر مجموعه ای با استفاده از المان ها و عناصر مختلفی شکل می گیرد، اما طراحی هیچ مجموعه یا خانه ای بدون ساعت دیواری انجام نمی شود. حال با توجه به این که یکی از پرکاربرد ترین اکسسوری های دکوراسیون داخلی ساعت دیواری است، اگر آن را در بخش مناسبی از دکور خود قرار ندهید، حتماً دکوراسیون شما تا حد زیادی جلوه خود را از دست خواهد داد.

 

جای مناسب ساعت دیواری

اصلی ترین نکته برای نصب ساعت دیواری در یک اتاق، دید کامل آن از تمامی نقاط و زاویه های موجود در آن اتاق است. به عنوان مثال برای مناسب ترین جای ساعت دیواری در اتاق پذیرایی، می توان پشت کاناپه را پیشنهاد داد. گزینه دیگر برای جای ساعت دیواری در اتاق پذیرایی، فضای بالای شومینه است. از آنجا که شومینه به عنوان یک نقطه کانونی در نظر گرفته می شود، نصب یک ساعت دیواری در بالای آن نه تنها نمای شومینه را کامل می کند، بلکه جلوه بیشتری به دکوراسیون داخلی شما می بخشد.

 

بهترین جا برای نصب ساعت دیواری

اگر اهل ابتکار و نوآوری هستید و دوست دارید مانند یک دیزاینر خاص و متفاوت وارد عمل شوید، به جای قرار دادن یک آینه بر روی میز کنسول، نصب ساعت دیواری را امتحان کنید. مناسب ترین جا برای نصب ساعت دیواری در اتاق خواب، دیوار روبروی سرویس خواب می باشد.

اما چنانچه جزء دسته افرادی هستید که مشکل خواب دارند، از نصب ساعت دیواری در اتاق خودداری کرده و در نهایت یک ساعت دیجیتالی یا رو میزی روی پاتختی خود قرار دهید تا تا علاوه بر بی صدا بودن ساعتف دید کمتری به آن داشته باشید. نصب یک ساعت قدیمی بر بالای میز خاطره، حس نوستالوژیک عمیق تری برای شما و علاقمندان به عکس های این میز به وجود خواهد آورد.

ارتفاع مناسب برای نصب ساعت دیواری

همان طور که پیش تر از این هم اشاره کردیم ارتفاع مناسب نصب ساعت دیواری جزء عوامل بسیار مهم در جلوه گری آن است اما متأسفانه اغلب اوقات از قلم می افتد. به طور کلی ارتفاع مناسب برای نصب ساعت دیواری باید به گونه ای باشد که، مرکز ساعت هم سطح چشم یک فرد با قد متوسط قرار بگیرد.

نصب ساعت دیواری در ارتفاع های بالاتر یا پایین تر، از حالت استاندارد خارج شده و تأثیر منفی بر دکوراسیون شما می گذارد. روش بعدی برای تعیین ارتفاع مناسب نصب ساعت دیواری استفاده از متر است. در این روش باید مرکز ساعت حدود 152 الی 156 سانتی متر از سطح زمین بالا تر باشد و برای خانه هایی با سقف بلند این ارتفاع می تواند به 165 سانتی متر هم برسد.

 

نصب ساعت دیواری در بالای تلویزیون

آیا ارتفاع مناسب نصب ساعت دیواری در خانه های مختلف با سقف های متفاوت متغییر است؟ امروزه سقف های کاذب در خانه های مختلف ارتفاع های متفاوتی برای دیوارهای خانه به وجود می آورند. اما این تفاوت ارتفاع آنقدر چشمگیر نیست که ارتفاع استاندارد برای نصب ساعت دیواری را زیر سؤال ببرد و شما را مجبور به انتخاب ارتفاع بسیار کم یا بسیار زیاد نماید.

اما در صورتی که شما و خانواده شما همگی جزء افراد قد بلند یا قد کوتاه هستید، به جای تعیین خط دید یک فرد با قد متوسط می توانید، ارتفاع مناسب نصب ساعت دیواری را با خط دید قد خودتان تنظیم کنید و در صورتی که برای تعیین ارتفاع مناسب نصب ساعت دیواری از روش دوم استفاده می کنید، می توانید در محدوده بازه اندازه ها، اندازه دلخواه خود را انتخاب کنید.

 

رایج ترین اشتباهات حین خرید ساعت دیواری

مسلماً هر فردی، زمان خرید کالای مورد نظر، با توجه به هزینه خود قصد خرید زیبا ترین را دارد، سوال اینجاست که آیا این زیبا ترین بهترین گزینه هم هست یا نه! از نظر یک دیزاینر ماهر، یک عنصر زیبای واحد، نمی تواند باعث زیبایی و جلوه گری یک مجموعه شود، مگر آنکه هارمونی خاصی بین این عنصر با سایر اجزای مجموعه در نظر گرفته شود. ساعت دیواری هم به عنوان یک المان کاربردی و مهم در خانه از این قاعده مستثنی نیست. بهتر است قبل از خرید ساعت به هارمونی بین رنگ، بافت، فرم دیوار و مبلمان خانه یا فضایی که می خواهید ساعت را در آنجا نصب کنید، توجه کنید.

اشتباه رایج بعدی برای نصب ساعت دیواری غافل شدن از همخوانی بین اندازه ساعت و ابعاد دیواری است که قصد دارید ساعت را بر روی آن نصب کنید. انتخاب یک ساعت کوچک برای یک دیوار بزرگ و عکس آن انتخاب یک ساعت بزرگ برای یک دیوار کوچک ، یا انتخاب یک ساعت گرد بزرگ برای یک دیوار باریک و بلند یا یک ستون، مسلماً طراحی دکور شما را تبدیل به یک فاجعه خواهد کرد.

در نتیجه بهتر است قبل از خرید ساعت دیواری، دیوار مورد نظر و جایگاه مناسب برای نصب آن را مشخص کرده، سپس برای خرید اقدام کنید. برخی از افراد نسبت به صدای تیک تاک عقربه های ساعت بسیار حساسند، خرید ساعت های دیجیتالی بهترین گزینه است که به این افراد توصیه می کنیم. در انتخاب ساعت دیواری مناسب آشپزخانه توجه داشته باشید هر ساعتی برای دیوارآشپزخانه مناسب نیست. ساعتی که قرار است بر روی دیوار آشپزخانه نصب شود باید قابل شستشو باشد.

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

1 دیدگاه روشن ساعت دیواری را کجای خانه قرار دهیم؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.