همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مدرن قرن بیستم

بعد از پایان جنگ جهانی و ورود جهان به دوره ی مدرن پسا جنگ، در آمریکایی که به دور از خرابی ها ایستاده بود، سبک دکوراسیون داخلی دور از فضای کلاسیک آن زمان در میان قشر متوسط جامعه محبوب شد. هم اکنون این روش چیدمان خانه و زندگی را سبک مدرن نیمه قرن بیستم در دکوراسیون می خوانند. در ادامه همراه می شویم با اصول و مثال های این سبک از دکوراسیون که فراتر از نیمه دوم قرن بیستم، تا به الآن با ما حرکت کرده و هنوز هم هواداران خودش را دارد.

دکوراسیون داخلی به سبک نیمه دوم قرن بیستم

این شکل از سبک مدرن زندگی، در پی آمیختن چیزها با هم بوده. طبیعت و صنعت، داخل و خارج خانه، کاربرد و زیبایی، هنر و زندگی و هر آنچه که در دهه های 40 تا 70 باعث می شده انسان ها از خاطرات بد دوران جنگ دور شوند. مانند هر نوع سبک مدرن دکوراسیون، خطوط، اشکال، فرم ها و احجام به صورتی بدون تکلف استفاده می شده اند.

سبک مدرن نیمه قرن بیستم در دکوراسیون داخلی، همچنین مبلمان و آثار هنری مخصوص خودش را دارد. طبیعتاً انتظار داریم این سبک از چیدمان فضای داخل خانه در جامعه آمریکا طرفداران زیادی داشته باشد. با توجه به اینکه نقطه اوج این سبک حدود پنجاه سال پیش بوده، استفاده از آن یک نوستالژی بی نظیر است.

در کشور ما هم برای افرادی که با فرهنگ و سبک زندگی آمریکایی آشنایی دارند، مثلاً فیلم های شاخص دهه 50 تا 70 میلادی دیده اند، داشتن دکوراسیون مدرن به این شیوه بسیار هیجان انگیز است. مانند تمام اشکال زندگی مدرن، افرادی که از تقارن و تکلف دوره ی کلاسیک خسته شده اند، بهترین گزینه را استفاده از فضای ساده اما دلپذیر نوین خواهند دانست. همزمان نوستالژی موجود در سبک مدرن نیمه قرن بیستم در دکوارسیون داخلی مزید بر علت می شود.

 

سبک نیمه قرن بیستم از نظر مفهوم

ایده اصلی پشت سر سبک مدرن قرن بیستم در دکوراسیون داخلی، مخلوط کردن اجزای مختلفی از زندگیست که قبل از آن جدا از هم در نظر گرفته می شدند. به عنوان مثال تلفیق داخل و خارج خانه با اضافه کردن پنجره های بزرگ و استفاده از متریال شیشه در اندازه های بزرگ. به این وسیله آنچه که جداکننده ی دو محیط محسوب می شد از میان می رود.

در دنیای مدرن آمریکای پس از جنگ، افراد تحصیل کرده و دنیای کتاب و داستان و میهمانی همواره تقاضای محیطی مناسب برای تفریحات این چنینی را داشته. ایجاد ارتباط نزدیک بین قسمت های مختلف خانه و کم کردن دیوارهای اضافه، همگی به سمت سبک مدرن نیمه قرن بیستم در دکوراسیون حرکت می کردند.

مبلمان خاص سبک قرن بیستم

در عصر آغاز این سبک، طراحان مبل و اشیا دکوری زیادی در آمریکا شروع به ساخت و ایده پردازی مخصوص این روش چیدمان کردند. حاصل این تلاش ها یک گروه از مبلمان خاص است. به عنوان مثال صندلی تخم مرغی یا همان Egg یکی از آن هاست. یکی دیگر از مبلمان معروف این دوره که امروزه هم تولید می شود و طرفدار زیاد دارد، کاناپه مارشمالو است.

 

از هر کدام که بخواهید می توانید به عنوان نقطه کانونی خانه استفاده کنید. مبل ها می توانند به سمت تلویزیون باشند یا رو به روی آثار هنری قرار بگیرند. در خانه هایی که از پنجره بزرگ رو به فضای سبز استفاده می کنند هم چند مبل راحتی به سمت بیرون می تواند بهترین جا برای مطالعه با استفاده از نور طبیعی باشد.

 

پیشنهاد نویسنده: همه چیز درمورد سبک دکوراسیون فرانسوی

 

خطوط ساده و نقوش گرافیکی

مانند هر سبک مدرنی، چیدمان، طرح های روی دیوار و شکل وسایل خانه بر پایه استفاده از خطوط راست تشکیل شده اند. در میان این خطوط بی تکلف می توانید از آثار هنری ساده و زیبا هم استفاده کنید.

همان طور که در تصویر بالا شاهد هستید، همراه با یک صندلی نارگیلی ساده اما زیبا به عنوان نقطه مورد توجه فضا، چند عکس روی دیوار و یک کمد ساده، کل تزئینات اتاق را تشکیل می دهند. این روش علاوه بر هدیه کردن زیبایی به شما، روند زندگی را آسان حفظ می کند. جلوی پیچیدگی های بی دلیل را می گیرد و ذهن را رها از تکلف نگاه می دارد.

 خطوط ساده و فرم های خالص

متریال دیگری که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، کاغذ دیواری با طرح های ساده اما جذاب است. این اشکال بعضاً فرمی ریاضی وار دارند و گاهی شبیه یک نقاشی به نظر می رسند.

الیاف کاغذ دیواری بافت برجسته ای ندارد و رنگ ها به سمت خنثی بودن تمایل پیدا کردند. اساساً در سبک مدرن نیمه قرن بیستم برای دکوراسیون داخلی کمتر با رنگ های جیغ و زننده مواجه می شوید.

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن همه چیز درمورد سبک دکوراسیون مدرن قرن بیستم

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.