سیمان برای دکوراسیون داخلی

آیا سیمان برای دکوراسیون داخلی مناسب است؟

تا چند سال پیش استفاده از سیمان تنها در ساخت بزرگراه‌ها، پل‌ها و سدها خلاصه می‌شد و کسی فکرش را هم نمی‌کرد که روزی ممکن است تزئینات بتنی و دست‌سازه‌های بتنی تبدیل به بخشی از دکوراسیون منزل شوند. با نگاهی به طراحی‌های چند سال اخیر دکوراسیون داخلی، شاهد این هستیم که انواع اکسسوری بتنی مثل گلدان بتنی به آرامی وارد این حیطه شده است. بتن به عنوان عضو تازه‌ی دکوراسیون می‌تواند در ساخت طیف وسیعی از تزئینات منزل نقش مؤثری داشته باشد؛ از شمعدان بتنی گرفته تا گلدان بتنی و حتی لامپ.

 

آیا سیمان برای طراحی داخلی عجیب نیست؟!

شاید در ابتدا ایده استفاده از سیمان در دکوراسیون منزل، کمی بی‌روح و سرد به نظر برسد اما صلابت دست‌سازه‌های بتنی شما را بی‌اختیار جذب خود خواهد کرد. بتن به عنوان یک پس‌زمینه خنثی می‌تواند سبک‌های مختلف طراحی مانند کلاسیک، صنعتی، مینیمالیستی و حتی سنتی را در خود جای دهد. ترکیب انواع اکسسوری‌ بتنی چوبی و فلزی مانند شمعدان بتنی می‌تواند روح طبیعت را در منزل جاری سازد. همچنین بتن می‌تواند به عنوان ماده اصلی دست‌سازه‌های بتنی باشد یا در بخشی از تزئینات بتنی آن استفاده شود.

 

پیشنهاد نویسنده: اتاق پذیرایی مدرن

 

بتن هم به عنوان پس‌زمینه دکوراسیون و همه به عنوان اکسسوری بتنی مختلف می‌تواند جلوه خاصی به منزل ببخشد و آن را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان دهد. بتن اثر شگفت‌انگیزی در برجسته نشان دادن عناصر به کار رفته در دکوراسیون و عمق دادن به فضای داخلی نیز خواهد داشت. اگر از مدل‌های قدیمی دکوراسیون خسته شده‌اید و به دنبال یک طراحی جدید می‌گردید، تزئینات بتنی می‌توانند گزینه مناسبی باشند. در ادامه مقاله به تعریف بتن، خواص بتن و استفاده‌های بتن در دکوراسیون داخلی منزل خواهیم پرداخت.

 

تعریف بتن

بتن که در زبان انگلیسی و فرانسوی به ترتیب با نام‌های «Concrete» و «Beton» و شناخته می‌شود، اغلب به صورت ترکیبی از سیمان، آب و مصالح سنگی دانه‌بندی شده است. این ترکیب در طول تاریخ دچار تغییرات زیادی شده است. آنچه ما امروزه در صنعت ساختمان و معماری می‌بینیم به این صورت تهیه می‌شود؛ دوغاب سیمان در بین سنگ دانه‌ها مانند چسب عمل می‌کند، آن‌ها را به یکدیگر می‌چسباند و یک ترکیب منسجم را تشکیل می‌دهد.

بتن کاربرد وسیعی دارد که وقتی در نما و تزئینات ساختمان استفاده می‌شود، با نام بتن تزئینی (Decorative Concrete) شناخته می‌شود. بتن دکوراتیو و تزئینات بتنی چیزی جدای از بتن معمولی نیست و تنها با اضافه شدن رنگ، اسید و چند ماده پلیمری به بتن معمولی پدید آمده است. آن را می‌توان در ساخت نمای ساختمان‌ها و انواع اکسسوری بتنی استفاده کرد. انواع بتن تزئینی با استفاده از این روش‌ها تولید می‌شوند:

 • بتن‌ با رنگ رویه: این نوع بتن با رنگ‌های سیمانی (Concrete Dyes) رنگ می‌شوند. این نوع رنگ‌ها سال‌ها وجود داشته‌اند اما به تازگی خواص آن‌ها در راستای ماندگاری بیشتر بر سطوح سیمانی، تقویت شده‌اند. رنگ‌های بر پایه الکل بر اثر نور خورشید ناپدید می‌شوند ولی رنگ‌هایی که دارای فاکتورهای ضد UV هستند، از بین نمی‌روند.
 • بتن‌های مهر خورده (Stamped Concrete): این بتن کاربردهای فراوانی در تزئینات داخلی دارد چون با استفاده از آن می‌توان طرح‌های دلخواهی مانند آجر، سنگفرش، قلوه سنگ و حتی صدف یا فسیل را روی سطح مورد نظر اجرا کرد. می‌توان به بتن مهر خورده، رنگ نیز اضافه کرد ولی باید این نکته را در نظر گرفت که رنگ بعد از مدتی محو می‌شود.
 • بتن رنگی: این نوع بتن به عنوان مصالحی مدرن، مقاوم، پردوام و سازگار نسبت به دیگر مصالح جایگزین (‌فولاد، چوب و …‌) در عصر حاضر جایگاه ویژه و پر مصرفی به خود اختصاص داده است.‌ ‌بتن‌ رنگی کاربرد قابل توجهی در نما و تزئینات بتنی دکوراسیون داخلی دارد. رنگ‌های مورد مصرف در بتن بعضا باعث کاهش شدید دوام و مقاومت بتن می‌شود.
 • روکش‌های مهر خورده (Stamped Overlays): روکش‌های مختلفی با طرح بافت، آجری و سنگی وجود دارند. برای ساخت چنین روکش‌هایی، یک مهر کشسانی روی بتنی که از قبل آماده شده و در فاز نرم قرار دارد، تحت فشار قرار می‌گیرد. در نتیجه بتن با طرحی که روی آن افتاده، خشک می‌شود. برای این که مهر در انتهای کار به بتن نچسبد، باید مواد جداکننده در ترکیب بتن ریخته شود.
 • بتن‌های با اسید رنگ شده (Acid Stain): اسید استین بدون رنگ است ولی وقتی نمک‌های فلزات موجود در اسید با آهک هیدراته موجود در بتن ترکیب می‌شوند، تشکیل یک ماده رنگی می‌دهند. این ماده رنگی تبدیل به بخشی از بتن می‌شود و باعث رنگی شدن بتن می‌شود. اسید باعث راه پیدا کردن نمک درون بتن و در نتیجه ترکیب آن با آهک می‌شود. هرچه عیار بتن بیشتر باشد میزان رنگ پذیری آن بیشتر است.
 • روکش‌های سیمانی پلیمری (Polymer Cement Overlays): بیش از 20 سال است که این روکش برای تغییر شکل بتن استفاده می‌شود. با اضافه کردن رزین پلیمری به مخلوط سیمان می‌توان استحکام و کارایی بتن را افزایش داد. روکش سیمانی پلیمری یک راه عالی برای اضافه کردن طرح، رنگ و بافت به بتن است بدون این که نیاز به تعمیرات خاصی در طول زمان داشته باشد.

 

خواص بتن

بتن تزئینی ماده‌ای است که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد:

 • دوام بالا
 • فراوانی و در دسترس بودن مصالح
 • ارزان بودن
 • مقاوم در برابر جذب آب و رطوبت
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • شکل پذیری مناسب
 • سهولت در اجرا
 • زیبایی و جذابیت

تزئینات بتنی منزل مانند شمعدان بتنی از مهم‌ترین بخش‌های دکوراسیون داخلی محسوب می‌شوند بنابراین در انتخاب آن‌ها علاوه بر زیبایی باید به کیفیت نیز توجه کرد. بتن می‌تواند انواع مختلف دست‌سازه‌‌های بتنی مانند شمعدان بتنی را پدید آورد که در طول سال‌های متمادی دستخوش تغییر نشود. به دلیل استحکام بالای آن، جای تعجب نخواهد بود که اکسسوری بتنی مانند گلدان بتنی بتواند سال‌های طولانی بدون هیچ فرسایشی در تراس باقی بماند.

 

استفاده سیمان در دکور

استفاده از بتن در دکوراسیون در قالب تزئینات بتنی و دست‌سازه‌های بتنی می‌تواند اثر مهمی بر تغییر چهره منزل داشته باشد. بتن در دو بخش پس‌زمینه (دیوار و کف) و اکسسوری بتنی موجود در منزل کاربرد فراوانی دارد. بر خلاف ظاهر ساده‌ای که دست‌سازه‌های بتنی مانند شمعدان بتنی دارند، می‌تواند با قرار گرفتن در یک طراحی منسجم، بسیار متمایز دیده شود. بتن را می‌توان در بخش‌های مختلفی از دکوراسیون داخلی مشاهده کرد:

سیمان برای دکوراسیون داخلی

این مقاله را هم بخوانید: اتاق مطالعه مینیمال

 

گلدان بتنی

چندی قبل گلدان بتنی تنها در پارک‌ها، گلخانه‌ها و میدان‌های شهر دیده می‌شدند اما با تغییر نگرش افراد، اکسسوری‌های بتنی بادوام به خانه‌هایی با سبک‌های مختلف راه پیدا کرده است. دوام و مقاومت گلدان بتنی باعث شده است، خانه‌هایی که حیاط بزرگی دارند از چنین تزئیناتی برای زیباسازی استفاده کنند. بعضی از طرح‌های این گلدان بتنی شکوه و عظمت خاصی در فضای حیاط ایجاد می‌کنند. همچنین در فضای داخلی منزل از گلدان‌هایی با اندازه کوچک‌تر برای نگهداری گیاهان کوچک استفاده می‌شود.

گلدان بتنی یکی از انواع اکسسوری‌‌های بتنی ساده است که گل و گیاه را ایمن نگه می‌دارد و از آسیب دیدن ریشه گیاه در برابر باد و شرایط جوی نامناسب جلوگیری می‌کند. گلدان بتنی به سادگی آب و رطوبت را درون خود نگه می‌دارد بنابراین بهتر است برای گیاهانی مانند کاکتوس استفاده شود که نیاز به آب کمتری دارند. گلدان بتنی در هر شکل و سبکی وجود دارند بنابراین قابلیت هماهنگ شدن با لوازم منزل را دارند.

زنده ماندن یک گیاه سبز داخل یک گلدان بتنی با ظاهری سخت و خشن یک تضاد قابل تأمل به وجود می‌آورد. گل و گیاه کاشته شده در یک گلدان بتنی درون دکوراسیون صنعتی منزل می‌تواند حس طبیعت زنده در یک فضای شهری مدرن را تداعی کند.

 

شمعدان سیمانی

یکی از تزئینات بتنی کوچک که می‌تواند شمعی را در خود جای دهد، شمعدان بتنی است. انواع شمعدان بتنی با این که کوچک هستند ولی نقش بزرگی دارند چون باید از ریختن موم شمع جلوگیری کنند. شاید آخرین گزینه‌ای که می‌توانست به ذهن طراحان این حوزه برسد، استفاده از بتن برای ساخت جاشمعی و شمعدان بتنی است. چنین ایده‌ای موفق عمل کرده است و با استقبال بسیاری مواجه شده است.

 

میز و صندلی سیمانی

ترکیب بتن و فلز تبدیل به یک مجموعه هنری جذاب می‌شود که می‌توان آن را در کنار هم یا در کنار میز و صندلی‌هایی با جنس‌های دیگر قرار داد. صلابت دست‌سازه بتنی مثل یک میز بتنی نازک غذاخوری در میان صندلی‌های فلزی یا بتنی نمادی از طراحی مدرن است. چنین ترکیبی جایگاه خاصی در دکوراسیون صنعتی دارد. خوردن غذا روی یک میز غذا خوری بتنی می‌تواند حس غذا خوردن در طبیعت را ایجاد کند.

این دست‌سازه می‌تواند توسط شرکت، استادکار یا به صورت سفارشی ساخته شود. با اضافه کردن تزئینات بتنی مثل صندلی‌های بتنی به ساختار آشپزخانه یا کنار اپن، می‌توان به قلب خانه نشانه‌هایی از طراحی صنعتی را اضافه کرد. همچنین با استفاده از بتن طرح چوب می‌توان از حس گرمی در کنار دوام بتن بهره‌مند شد.

 

لامپ بتنی

این اکسسوری بتنی مبتکرانه در سه نوع رومیزی، آویز دار و دیوارکوب وجود دارد. ترکیب بتن و طراحی مدرن باعث به وجود آمدن لامپ بتنی شده است. در این نوع از دست‌سازه‌های بتنی بتن می‌تواند به عنوان پایه یا قاب دور لامپ مورد استفاده قرار گیرد. با در کنار هم قرار گرفتن فلز برنج، فولاد، بتن و لامپ شیشه‌ای یک تضاد مدرن ایجاد می‌شود که ابتدا انسان را شوکه می‌کند و بعد وی را به وجد می‌آورد.

 

ساعت بتنی

با شنیدن این اصطلاح، شنونده به یاد ساعت‌های خورشیدی قدیمی می‌افتد ولی در اینجا منظور ساعت‌های عقربه‌ای است که دارای صفحه بتنی هستند. این نوع از دست‌سازه‌های بتنی و اکسسوری بتنی زیبا فضای روستایی را به خانه‌ای که غرق در تکنولوژی‌های روز دنیا است، می‌آورد. با نگاه کردن به آن می‌توان ساعت‌ها محو تماشای عبور عقربه‌ها از روی یک سطح سرد و بی‌تحرک شد.

 

قفسه‌های بتنی

کلمه قفسه انسان را به یاد قفسه‌های فلزی و چوبی می‌اندازد ولی استفاده از بتن در ساخت این بخش از خانه و تزئینات بتنی می‌تواند هویت جدیدی به آن دهد. قفسه‌های بتنی با ظاهری متفاوت، نمای جدیدی به مجموعه کتاب‌ها می‌دهند و حس متمایزی از یک کتابخانه مدرن در ذهن ایجاد می‌کنند.

دست‌سازه‌های بتنی مانند قفسه‌های ساده و طرح دار، جلوه کتاب‌های نفیسی مانند دیوان حافظ، مثنوی معنوی و گلستان سعدی را چند برابر می‌کنند. بدون شک می‌توان گفت، بتن یک ماده مستحکم برای ساخت قفسه‌هایی است که روی دیوار نصب می‌شوند. اعضای خانواده می‌توانند سنگین‌ترین کتاب‌ها، قاب عکس‌ها و حتی یادگاری‌های خود را روی این تزئینات بتنی بگذارند، بدون آن که نگران افتادن قفسه و تخریب دیوار باشند.

 

کاغذ دیواری بتنی

تصور این که بتوان از نمای بتن روی دیوار بدون تحمل دردسرهای نصب بتن‌های واقعی، بهره‌مند شد، با استفاده از این کاغذ دیواری طرح بتن به واقعیت پیوسته است. این کاغذ دیواری یک طراحی واقعی از دکوراسیون صنعتی را به اتاق می‌بخشد.

 

شومینه بتنی

به جای استفاده از مصالح سنتی مانند چوب، سنگ و آجر در ساخت شومینه، می‌توان سراغ گزینه‌های جایگزینی دیگری مانند بتن رفت. ساخت تزئینات بتنی و مثلا یک شومینه ساخته شده از سیمان در منزل باعث ایجاد یک حس روستایی در محیط محل زندگی می‌شود.

رای تماشای ۵۰ ایده نورپردازی مدرن از این ویدیو دیدین کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.