طراحی داخلی به سبک ایران باستان

وقتی صحبت از سبک های متفاوت طراحی دکوراسیون برای منازل و یا محیط کار به میان می‌آید، بیشتر در پی آن هستیم تا از سبک های متداول مانند ایران باستان در این حوزه، ایده بگیریم و یا از آن استفاده کنیم. یکی از رایج ترین سبک ها در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از سبک دکوراسیون شرقی است که قاره آسیا و علی الخصوص محدوده شرق آسیا را در برمی گیرد. در این بین هم دیده شده که سبک دکوراسیون‌های مربوط به منطقه خارمیانه که شامل کشور عزیزمان ایران نیز می شود، نادیده گرفته خواهد شد.

 

مقاله جذاب دکوریار: دکوراسیون تم تیره اتاق

 

سبک دکوراسیون ایرانی یکی از چندین سبک معروف در طراحی دکوراسیون‌ منازل است که شامل دو نوع دکوراسیون سنتی ایرانی و دکوراسیون ایران باستان است.

کشور عزیزمان ایران با پیشینه‌ی پرشکوهی که از تاریخ، فرهنگ، هنر و … دارد می تواند منبعی بسیار غنی از ایده‌ها و سلیقه هایی برای طراحی و یا تغییر سبک دکوراسیون های منازل و یا حتی محیط کار شما باشد. سبک دکوراسیون ایران باستان که آمیخته ای از فرهنگ و هنر ایرانی است می تواند شکوه و عظمت امپراطوری ایرانیان در گذشته را به نمایش بگذارد.

موضوع مورد بحث ما در این مقاله نیز دکوراسیون ایران باستان خواهد بود که در ابتدا خاصیت‌های این نوع از دکوراسیون را مورد بررسی قرار می‌دهیم و سپس نکاتی را که باید در این نوع دکوراسیون به آن توجه داشته باشید را بیان می‌کنیم، پس از آن هم به سراغ محدودیت‌های مربوط به استفاده از این سبک دکوراسیون در منازل کوچکتر می‎‌رویم. با ما همراه باشید تا بهتر با سبک دکوراسیون ابران باستان آشنا شویم:

 

سبک دکوراسیون ایران باستان مناسب چه فضاهایی است؟

اکثر طرفداران سبک دکوراسیون ایران باستان افرادی هستند که خانه‌های با متراژ نسبتاً بزرگتری در اختیار دارند و حاضر به پرداخت مبلغ قابل توجهی برای داشتن این سبک دکوراسیون در خانه‌های خود هستند. شاید با خود فکر کنید که علت این مسئله چیست و چرا یک خانه کوچک پاسخگوی این طرح از دکوراسیون نیست؟ در جواب باید گفت خاصیت این سبک از دکوراسیون به نحوی است که نیازمند اکسسوری‌هایی با ارتفاع بلندتر و حجم بیشتر است، پس فضای زیادی از خانه‌ی شما را اشغال می‌کند.

بعنوان مثال، غالباً از انواع مبلمان سلطنتی در دکوراسیون ایران باستان استفاده می شود که نسبت به سایر مدل‌ها جای بیشتری هم می گیرد؛ ضمن اینکه  این سبک از مبلمان با این نوع از دکوراسیون بهترین هماهنگی را خواهند داشت، منبت کاری‌های آن نیز شکوه و عظمت را هر چه بهتر به محیط اطراف القا می‌کنند.

طراحی داخلی به سبک ایران باستان

نکاتی که باید در طراحی داخلی+ به سبک ایران باستان لحاظ کنید

 • استفاده از انواع سنگ مرمر برای دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان
 • حکاکی‌های مربوط به دوره‌ی هخامنشی و استفاده از تندیس‌ها
 • استفاده از رنگ‌های خنثی مانند سفید و کرم در کنار رنگ‌هایی با شکوه مانند زرشکی، آبی ارغوانی و طلایی
 • همچنین بکارگیری ستون‌های بلند ( با شیارهای بعضاً طولی و راه‌ راه بر روی سطح آن و نیز سرستون‌هایی با شمایل پرندگان افسانه‌ای و یا سر شیر یا گاو )
 • درب های سنگین و بزرگ و بعضاً تا ارتفاع سه متر
 • استفاده از ظروف منبت کاری شده، حجّـاری‌ها و مجسمه های کوچکی که از گل پخته شکل گرفته‌اند و مجسمه‌های مفرغی شکل که از جنس عاج بوده و به صورت کاملاً ناشیانه و زمخت ساخته شده اند.
 • قاب‌های بلند مرمر به همراه نقاشی های مربوط به گذشته روی دیوارها
 • فرش‌ و گلیم که بعنوان سرآمد هنرهای ایران زمین مطرح میشود و استفاده از نوعی که دارای نقوش باستانی و اماکن تاریخی میباشد مناسب این سبک از دکوراسیون خواهد بود.
 • نورپردازی خیره کننده و استفاده از لوستر های زینتی، بلند و پرحجم
 • استفاده از پنجره‌های با ارتفاع نسبتاً بلند و عریض
 • استفاده از مبل سلطنتی بدلیل منبت کاری های با شکوه روی آن
 • آیینه کاری و گچ بری‌ همراه با سه طرح؛ نقش مایه های نیمه طبیعی و تجریدی ، طرح های هندسی و نقوش گیاهی و در آخر، نقوش حیواناتی که عمدتاً به عنوان نماد قرار می‌گیرند.
 • استفاده از ظروف زینتی و دکوری با نقش و نگارهای قدیمی
 • استفاده از پرده‌های والان دار با سبک و سیاق سلطنتی
 • استفاده از ظروف دم دستی مسی
 • قرار دادن آب نماهای ساخته شده از مرمر یا مس و هر آنچه که شما را یاد ایران باستان بیا‌ندازد، در این نوع از دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

استفاده از سبک دکوراسیون ایران باستان در طراحی داخلی

دکوراسیونی که متاسفانه به علت کم توجهی ما به آن، به تاراج رفته و تازگی‌ها توسط مردم متمول اروپا و غرب رونق گرفته است و تلفیق آن با مدرنیته، منجر به خلق ایده هایی جذاب، با شکوه و خاص شده است. کاربرد متداول این سبک از دکوراسیون در خانه های بزرگتر به این معنی نیست که امکان استفاده از آنها در خانه های با متراژ کمتر میسر نیست، بلکه می‌توان سایر وسایل تزئیناتی (اکسسوری‌ها) مانند گلدان‌ها، مجسمه‌ها و…که به نسبت فضای کمتری در خانه شما می‌گیرد، را بکار گرفت.

 

محدودیت‌های استفاده در طراحی داخلی از سبک ایران باستان

 • مسئله محدودیت فضا در خانه های با متراژ کوچک بعلت حجیم بودن اکسسوری‌ها و لوازم مورد استفاده
 • هزینه‌ی گاهاً زیاد استفاده از این سبک طراحی دکوراسیون در منازل
 • مسئله تهیه وسایل و لوازم مورد استفاده برای همخوانی و هماهنگی هرچه بیشتر، که گاهاً این امر بسیار دشوار خواهد بود.
 • محدودیت ارتفاع کم سقف خانه های امروزی که موجب می‌شود تا درب‌ها، پنجره‌ها، پرده‌ها و… در این سبک دکوراسیون، نتواند جلوه‌ی واقعی و آن شکوه و عظمت را به نمایش بگذارد.
 • این روزها با توجه به مسائل موجود اغلب خانه ها در سطح کلان شهرها از متراژ نسبتاً پایینی برخوردار هستند لذا سبک‌هایی از دکوراسیون که بتواند این نیاز را در خانه‌های کوچک برآورده کند، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. اما به هر حال سبک دکوراسیون ایران باستان هم مخاطبان خاص خود را می‌طلبد.

طراحی داخلی به سبک ایران باستان

تفاوت سبک دکوراسیون ایران باستان و طراحی داخلی دکوراسیون سنتی ایرانی

این سوالی است که ممکن است از ذهن شما نیز عبور کرده باشد. باید بدانید که مرز بین دکوراسیون سنتی ایرانی و سبک دکوراسیون ایران باستان بسیار نزدیک به یکدیگرند هر چند که ملزومات و اکسسوری های مورد استفاده در دکوراسیون سنتی ایرانی بیشتر بر پایه صنایع دستی‌ای است که بسیاری از آنها هنوز هم در اکثر شهرهای کشورمان تولید و ساخته می‌شوند.

صنایعی مانند سفالگری و ساخت انواع ظروف مسی و شیشه ای، فرش بافی،گلیم بافی و ترمه دوزی، مینا کاری و … که هر یک از آنها با توجه به نوع کاربرد و سلیقه‌ی افراد می‌توانند در طراحی دکوراسیون سنتی ایرانی ایفای نقش کنند.

پس گاهی حتی با یک تغییر کوچک مثلاً نصب یک تابلوی برجسته روستایی بر روی دیوار، گذاشتن یک تخت چوبی و پهن کردن گلیمی بر روی آن و قرار دادن سماوری در کنار آن، و یا برپا کردن یک کرسی کوچک در یکی از اتاق ها می تواند حال و هوای گذشته ها را در خانه‌هایمان زنده کند. دیزاین و فضاسازی خانه‌ی یک خانواده ایرانی با یک دکوراسیون ایرانی، نه تنها به حفظ فرهنگ و اصالت ایرانی کمک می‌کند بلکه با این کار فرزندانمان را نیز با تاریخ و فرهنگ غنی کشورمان آشنا می‌سازیم.

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن طراحی داخلی به سبک ایران باستان

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.