صندلی ارگونومیک چیست؟

صندلی ارگونومیک چیست؟

 

صندلی ارگونومیک

ارگونومی چیست؟

ارگونومی مطالعه علمی افراد در محیط کار با هدف بهبود کارایی و بهره وری است.

“تعداد کارمندانی که از مشکلات کمر، گردن شانه ناشی از نشستن و مشکلات مربوط به وضعیت بدنی رنج می برند، همچنان در حال افزایش است.”

وقتی صحبت از صندلی ها می شود، یک سایز برای همه مناسب نیست. صندلی‌ ارگونومیک اغلب طبق مشخصات فردی سفارش داده می‌شوند و سطح بالایی از قابلیت تنظیم را برای کمک به پشتیبانی از کار در دست دارند. این اغلب شامل یک مکانیسم هوشمند طراحی شده برای تشویق حرکت بیشتر در طول روز کاری، بازوهای کاملاً قابل تنظیم، تنظیم ارتفاع صندلی و پشتیبانی کمری قابل تنظیم یا بادی است.

 

مزایای صندلی ارگونومیک

 • بهبود وضعیت بدن: صندلی ارگونومیک برای حمایت از بدن، ارتقای وضعیت بدنی خوب و جلوگیری از ناراحتی ساخته شده اند.
 • حمایت از ستون فقرات و موقعیتی طبیعی برای مفاصل خود فراهم کنید.
 • شانه ها، ستون فقرات و باسن را هم تراز کنید.
 • قابلیت تنظیم: صندلی های ارگونومیک بسیار قابل تنظیم هستند، به این معنی که می توانند متناسب با هر نوع بدنی تنظیم شوند و پشتیبانی ایجاد کنند. صندلی های ارگونومیک برای همه ساخته شده است.
 • افزایش بهره وری: هنگامی که در محل کار ناراحت هستید، تمرکز بر روی کار دشوار است و در عوض در نتیجه ناراحتی حواسش پرت می شود. راحت بودن به این معنی است که به احتمال زیاد تمرکز بیشتری دارید و کار با کیفیت بهتری تولید می کنید.

صندلی ارگونومیک

ارگونومیست‌ها نحوه تعامل افراد با محیط کار خود را مشاهده می‌کنند و سپس با طراحان برای ایجاد راه‌حل‌های صندلی که مشکلات رایج محل کار را برطرف می‌کند، از نزدیک همکاری می‌کنند. یک صندلی ارگونومیک تمام این اصول را در نظر می گیرد تا به شما کمک کند تا حد امکان موثر و راحت کار کنید.

هنگامی که صندلی به درستی تنظیم شود، این بدان معنی است که صندلی در واقع می تواند به شما کمک کند تا وضعیت کاری بهتری را اتخاذ کرده و حفظ کنید، از کاربر در برابر مشکلات دردناک مربوط به وضعیت قرارگیری بدن مرتبط با نشستن نامناسب محافظت کنید و در طول روز کاری خود بهره وری بیشتری داشته باشید.

به طور کلی پذیرفته شده است که دادن صندلی های پیچیده تر به افراد با تعداد تنظیمات دستی بیشتر، کیفیت ارگونومیک محل کار را بهبود می بخشد.

 

ویژگی هایی که در یک صندلی ارگونومیک باید جستجو کنید:

 • تنظیم عرض و عمق صندلی ارگونومیک

تنظیم عمق صندلی تعیین می کند که ران شما چقدر حمایت می کند. برای بررسی عمق صندلی خود، تا حد امکان روی صندلی خود بنشینید. فضایی که بین صندلی و پشت زانوهایتان نیاز دارید تقریباً سه انگشت عرض دارد. یک صندلی ارگونومیک دارای لغزنده صندلی است تا بتوانید به راحتی به این کار دست یابید. صندلی‌های ارگونومیک اغلب به سفارش ساخته می‌شوند و ارزیاب DSE شما ممکن است عرض پد صندلی با اندازه‌های متفاوت را پیشنهاد کند تا بتوانید راحت بنشینید. در همین راستا، ارزیاب شما ممکن است اضافاتی مانند برش دنبالچه یا صندلی فوم حافظه را برای کاهش فشار روی پایه ستون فقرات مشخص کند.

 • تنظیم ارتفاع صندلی ارگونومیک

یک صندلی ارگونومیک دارای بالابر گازی است تا بتوانید ارتفاعی را که در آن نشسته اید تنظیم کنید. ارتفاع مناسب به این معنی است که ساعد شما در یک راستا با میز شما قرار دارد. اگر در این حالت پاهای شما روی زمین صاف نمی ماند، به یک زیرپایی نیاز خواهید داشت.

 • دسته های کاملاً قابل تنظیم

دسته های بازو از شانه ها حمایت می کنند و از فشار روی بازو جلوگیری می کنند. آنها باید طوری تنظیم شوند که هنگام شل شدن شانه ها، یک زاویه 90 درجه راحت از طریق ساعد وجود داشته باشد. دسته‌های ارگونومیک معمولاً دارای تنظیم عرض هستند تا بتوانند نزدیک بدن باقی بمانند. قسمت بالای دسته نیز ممکن است بچرخد تا بتوانید تا حد امکان نزدیک به میز بنشینید.

 • پایه پنج ستاره

اگر در دفتری هستید که دارای 5 یا بیشتر کاربر صفحه نمایش است، مقررات DSE بیان می کند که صندلی های اداری باید دارای پایه پنج ستاره باشند. معمولاً از پلاستیک مرغوب یا آلومینیوم صیقلی ساخته می‌شوند، اینها از واژگون شدن صندلی جلوگیری می‌کنند و هنگام تنظیم وضعیت بدن، پای شما را ایمن روی زمین نگه می‌دارند. چرخ‌چرخ‌های روی پایه بر اساس مشخصات شغلی و محیط شما متفاوت خواهند بود: اگر دفتر شما فرش دارد، چرخ‌کن‌های کف نرم این را جبران می‌کنند و اگر روی صندلی آزمایشگاهی بلند هستید، به احتمال زیاد صندلی‌ای با چرخ‌گیرهای شکسته برای توقف خواهید داشت. صندلی از شما دور نمی شود

 • پشتیبانی

تکیه گاه صندلی ارگونومیک قابل تنظیم ارتفاع است تا بتواند حداکثر حمایت را از ناحیه کمری ستون فقرات ارائه دهد. شکل و پارچه می تواند بر اساس اصل ارگونومیکی که سعی در دستیابی به آن دارد متفاوت باشد، اما همگی سطح خوبی از حمایت را برای مطابقت با خطوط ستون فقرات ارائه می دهند. اگر روی صندلی مکانیزمی مانند مکانیزم شیب تعبیه شده است، این بدان معناست که ستون فقرات شما در حالی که در طول روز حرکت می‌کنید حمایت می‌شود.

 • پارچه

مشخصات HSE خاطرنشان می کند که صندلی، تکیه گاه ها و تکیه گاه ها باید به خوبی پوشانده شوند تا اطمینان حاصل شود که بدن کارگر به طور ناراحت کننده ای روی چهارچوب صندلی فشار نمی آورد. بالشتک باید محکم باشد تا نرم و با کیفیت باشد تا اطمینان حاصل شود که صندلی برای مدت زمان معقولی راحت باقی می ماند.

روکش‌های صندلی باید غیرلغزنده باشند، به راحتی تمیز یا شسته شوند، و از پارچه‌ای که «نفس می‌کشد» (قابل نفوذ در برابر رطوبت) باشد. روکش های باکیفیت و بادوام به راحتی و افزایش طول عمر صندلی کمک می کند.

 

برای اطمینان از اینکه اثاثه یا لوازم داخلی خطر آتش سوزی غیرقابل قبولی ندارند، صندلی ها باید مقررات BS 5852 را رعایت کنند.

 

نحوه صحیح نشستن و راه اندازی ایستگاه کاری

صندلی ارگونومیک

هنگامی که یک صندلی ارگونومیک مورد علاقه خود را پیدا کردید، باید یاد بگیرید که چگونه به درستی روی صندلی خود بنشینید و ایستگاه کاری خود را راه اندازی کنید.

یک صندلی ارگونومیک می تواند به بهبود وضعیت بدن، کاهش درد کمر و گردن، افزایش بهره وری و راحت تر کردن کار پشت میز کمک کند. اما اگر به درستی روی آن صندلی ننشینید، احتمالاً مزایای یک صندلی ارگونومیک را تجربه نخواهید کرد.

چک لیست «نحوه صحیح نشستن» ما را دنبال کنید تا مطمئن شوید که بیشترین بهره را از صندلی ارگونومیک خود می برید.

 • روی صندلی خود بنشینید:

هنگامی که می نشینید، مطمئن شوید که پشت شما تا حد امکان روی صندلی قرار دارد.

 • در ارتفاع مناسب بنشینید

شانه‌هایتان را شل کنید و دست‌هایتان را در آرنج خم کنید تا ساعدتان در راستای میز باشد.

 • عمق صندلی را بررسی کنید

زمانی که تا حد امکان به عقب نشسته اید، باید بین پشت زانو و صندلی صندلی 2 تا 3 انگشت فاصله وجود داشته باشد. در صورت لزوم از اسلاید صندلی برای تغییر استفاده کنید.

 • بررسی کنید که آیا به زیرپایی نیاز دارید یا خیر

هنگامی که در ارتفاع مناسب نشسته اید، اگر پاهای شما کاملاً صاف روی زمین نیست، به یک زیرپایی نیاز خواهید داشت.

 • ارتفاع مانیتور را بررسی کنید

ابروهای شما باید در یک راستا با بالای صفحه شما باشد.

 • فاصله مانیتور را بررسی کنید

وقتی به درستی روی صندلی ارگونومیک می‌نشینید، دست‌هایتان را جلوی خود بگیرید. بازوهای شما باید بتوانند صفحه نمایش شما را لمس کنند.

 • صفحه کلید و ماوس را نزدیک نگه دارید

برای صفحه کلید یا ماوس خود کشش نکنید. آرنج ها باید در راستای پهلوهای شما باشند.

 

مهم است که ایستگاه کاری خود را درست برای شما تنظیم کنید. این به این معنی است که مانیتور، میز و صندلی خود را در ارتفاع مناسب قرار دهید و از سه منطقه کاری برای تنظیم صحیح تجهیزات میز خود استفاده کنید و مطمئن شوید که همه چیز در جای مناسب قرار دارد.

0 دیدگاه روشن صندلی ارگونومیک چیست؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.