انواع آباژور و موارد استفاده از آن ها

انواع آباژور

انواع آباژور چیستند؟ یک وسیله کاربردی و همچنین تزئینی است که در اتاق خواب یا سالن از آن استفاده می‌شود. آباژورها ظاهری شیک و زیبا به محیط می‌بخشند و در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مورد توجه هستند. این وسیله یکی از منابع نوری خانه است که در انواع مختلف پایه دار، دیواری یا پایه بلند برای مصارف گوناگونی از جمله چراغ خواب یا چراغ زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آباژور می‌تواند با کلاهک خود که از جنس‌های مختلف شیشه، پلاستیک یا پارچه است نوری رنگی ایجاد کرده و در نورپردازی خانه نقش مهمی ایفا کند. نور مناسب در دکوراسیون خانه اهمیت دارد و با آباژورها می‌توان این نور را کنترل کرده و به شیوه مناسب آن را جهت‌دهی کرد.

آباژور یکی از منابع نور و روشنایی است که گاهی به عنوان چراغ خواب نیز از آن استفاده می‌شود، برخی از آباژورها مناسب چراغ خواب و برخی با نور بیشتر و ظاهر دکوری خود مناسب تزیين سالن هستند. چراغ خواب‌ها نیز انواع مختلف دارند و برخی مانند آباژورها دارای شید یا کلاهک هستند و برخی انواع آن رویه کلاه مانند آباژور را نداشته و تنها چراغی کوچک مناسب زمان خواب هستند.

 

چند نکته از انواع آباژور که خوب است بدانید

 • انواع آباژور  دارای طراحی ویژه و زیبا هستند و اغلب کاربرد تزئینی نیز دارند ولی چراغ خواب کاربردی است.
 • انواع آباژور لزوما دارای کلاهک نیست ولی آباژور دارای کلاهک یا شیدی به شکل ذوزنقه یا استوانه است.
 • انواع آباژور اغلب رومیزی یا دیواری هستند ولی آباژور می‌تواند دیواری، رومیزی، ‌پایه‌دار یا سقفی باشد.
 • نور انواع آباژور ملایم است ولی آباژور می‌تواند نور بیشتری داشته باشد و منبع نور سالن نیز باشد.

 

آباژور چیست؟

آباژور وسیله دکوری و زیبایی است که نوری ملایم دارد. آباژور از یک کلاهک که به آن شید نیز می‌گویند، لامپ، حباب، سیم و اتصالات برق تشکیل شده و در برخی از انواع آن پایه کوتاه یا بلندی نیز دارد. سبک طراحی آباژور نیز می‌تواند مدرن یا کلاسیک باشد. این وسیله روشنایی لوکس در چیدمان اتاق خواب یا سالن مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جنس‌های مختلفی از جمله رزین، چوب، کریستال، برنز، شیشه، سنگ، استیل، سرامیک، فلز و پلی‌استر ساخته می‌شود. در ادامه هر کدام از انواع آباژور را معرفی می‌کنیم.

انواع آباژور

آباژورها انواع مختلفی دارند که با توجه به کاربرد آن‌ها، شکل و طراحی‌شان نیز متفاوت می‌شود. آباژورها به صورت کلی دیواری، سقفی، ایستاده یا رومیزی هستند. کاربرد هر آباژور و نحوه قرارگیری و نصب آن در شکل و طراحی نهایی تاثیرگذار است.

 

انواع آباژور رومیزی

نوعی از آباژور که محبوبیت فراوانی دارد آباژور رومیزی است. این نوع دارای پایه‌ای کوتاه است و روی میز قرار می‌گیرد. پایه آباژور رومیزی می‌تواند بسیار کوتاه یا کمی بلند باشد. آباژور رومیزی اغلب در اتاق خواب قرار می‌گیرد و نوری ملایم در فضا منتشر می‌کند. شید آباژور رومیزی مات است و شدت نور را کاهش می‌دهد.

 

انواع آباژور  پایه بلند

آباژور‌ پایه بلند که به پایه‌دار نیز شهرت دارد، دارای پایه‌ای بلند است. پایه این آباژور‌ بر روی زمین در اتاق خواب یا سالن قرار می‌گیرد و شید و کلاهک آن در ارتفاعی هم‌سطح قد انسان یا کمی بلندتر از آن واقع می‌شود، به این ترتیب نوری ملایم ولی با پخش بالا در فضا منتشر می‌شود. این نوع آباژورها بیشتر در طراحی دکوراسیون داخلی سالن مورد استفاده قرار می‌گیرند و به عنوان منبع نور در نورپردازی بخش‌هایی از خانه نیز از آن‌ها بهره می‌گیرند.

 

انواع آباژور دیواری

انواع آباژور دیواری در برخی از سبک‌های دکوراسیون داخلی مانند سبک‌های روستیک و کلاسیک استفاده می‌شود و دارای تکیه‌گاهی برای نصب بر روی دیوار است. اغلب از چند آباژور‌ دیواری برای دکوراسیون استفاده می‌شود تا حالت قرینه طراحی داخلی سالن یا اتاق حفظ شود.

 

انواع آباژور  خمیده

آباژور‌ خمیده نوعی از آباژور پایه‌دار یا پایه بلند است که گردنی کشیده و خمیده دارد. به این ترتیب محل قرارگیری پایه بر روی زمین در بخشی از خانه و کلاهک آن در فاصله یک یا چند متری قرار می‌گیرد. آباژور‌ خمیده در دکوراسیون داخلی مدرن به خانه و سالن‌ها زیبایی می‌بخشد و عنصری شیک و لوکس در فضای خانه‌های مدرن است.

 

آباژور سقفی

آباژور‌ سقفی کاربردی همانند لوستر دارد؛ با این تفاوت که منبع نوری ملایم است و مانند لوستر نوری با شدت بالا پخش نمی‌کند. قرار گرفتن آباژور‌ بر روی سقف پخش نور را گسترده‌تر کرده و این نوع آباژور‌ نسبت به انواع دیگر، روشنایی بیشتری دارد.

 

انواع سبک آباژور

آباژور‌ در انواع مختلف کلاسیک، مدرن و سبک نئوکلاسیک ساخته شده و هر کدام از این سبک‌ها در دکوراسیون داخلی مرتبط با خود به کار می روند.

آباژور مدرن

آباژور‌ مدرن زیبایی خاصی در یک فضای مدرن ایجاد می‌کند. این آباژور‌ها از متریالی همچون فلز و بتن ساخته شده و با ظاهری ساده و شیک به فضا هویتی نوگرایانه می‌بخشند.

 

آباژور کلاسیک

آباژور‌های کلاسیک با طراحی ویژه و قدیمی خود نقشی پررنگ در دکوراسیون‌های کلاسیک دارند. یک اتاق خواب به سبک کلاسیک با آباژوری پایه کوتاه و رومیزی تکمیل شده و زیبایی بصری اتاق را افزایش می‌دهد.

 

آباژور سلطنتی

آباژورهای سلطنتی دارای جزئیات بسیار، پایه‌های چوبی حکاکی شده، شیدهای کارشده، براق،‌ طلایی و طرح‌های ویترای پر نقش و نگار هستند. از این نوع آباژور در یک اتاق خواب لوکس و با شکوه استفاده می‌شود.

 

انواع آباژور بر اساس موقعیت در منزل

آباژورها با توجه به دکوراسیون داخلی خانه در هر نقطه‌ای قابل استفاده هستند. طراحان داخلی اغلب برای تزیین اتاق خواب از آباژور رومیزی یا آباژور دیواری استفاده کرده و در طراحی سالن از آباژور کنار سالنی بهره می‌گیرند تا زیبایی خانه را با یک عنصر دکوری زیبا و نور ملایم و لطیف آن افزایش دهند.

 

آباژور مناسب اتاق خواب

آباژور‌ با توجه به کاربرد و طراحی اتاق خواب، عنصری کاربردی در کنار تخت خواب است. بسیاری از افراد علاقه دارند پیش از خوابیدن نوری ملایم برای مطالعه و سایر فعالیت‌ها در فضا منتشر شود. آباژور می‌تواند با نور خود این نیاز را برآورده کرده و علاوه‌بر آن در زیبایی محیط نیز تاثیرگذار باشد.

 

آباژور کنار سالنی

آباژور‌ کنار سالنی نقش مهمی در دکوراسیون خانه دارد. ایجاد نور مناسب، برقراری هارمونی در وزن وسایل، پرکردن فضاهای خالی، ایجاد خط دید مناسب و جدا کردن فضاها با پایه بلند از جمله کارکردهای این وسیله است.

 

انواع آباژور بر اساس جنس

آباژور‌ها از جنس‌های مختلف ساخته می‌شوند. جنس هر آباژور‌ بر اساس سبک طراحی، کاربرد و موقعیت قرارگیری آن انتخاب می‌شود. لازم است آباژور‌ پایه‌دار از جنس با کیفیتی ساخته شود تا پایه آن مقاومت کافی را برای ایستادگی داشته باشد.

 

آباژور چوبی

آباژور‌های کلاسیک چوبی دارای چوب‌های حکاکی یا خراطی شده هستند. چوب عنصری طبیعی است که در انواع دکوراسیون داخلی به کار می‌رود. در طراحی آباژور‌ مدرن نیز از چوب‌های ساده و یکدست استفاده می‌شود. در برخی موارد از یک لایه چوب نازک برای ساخت شید آباژور‌ استفاده می‌کنند.

 

آباژور شیشه‌ای

آباژور‌ شیشه‌ای در همه انواع سبک‌های طراحی محبوبیت دارد و انواع مختلفی از شیشه مانند شیشه‌های رنگی، شیشه مات یا براق، شیشه‌های مشجر و … در ساخت آن به کار می‌رود.

 

انواع آباژور کریستالی

آباژور‌های سنتی و سلطنتی بیشتر از این جنس تولید می‌شوند. کریستال لوکس و با شکوه است و ساخت آباژور‌ از این جنس نمایی خیره‌کننده به دکوراسیون اتاق خواب سنتی شما می‌بخشد و موجب انتشار گسترده‌تر نور و انعکاس آن در فضا می‌شود.

 

 آباژور برنز

در طراحی دکوراسیون داخلی سنتی، روستایی، روستیک و کلاسیک از آباژور‌ برنزی استفاده می‌شود. این فلز با ظاهر قدیمی خود کمتر در طراحی‌های مدرن کاربرد دارد.

آباژور سنگی

آباژور‌ سنگی یا بتنی در طراحی داخلی مدرن به کار می‌رود. این آباژورها اغلب از سنگ یک تکه صیقل یافته ساخته شده و ظاهری مدرن، شیک و امروزی دارند. از سنگ‌های مختلف از جمله مرمر برای پایه آباژور‌ استفاده می‌شود.

 

آباژور استیل

این جنس نیز برای آباژورهای مدرن یا فانتزی به کار می‌رود. استیل براق درخشندگی خاصی به محیط می‌بخشد و جلوه‌ای زیبا به خانه یا اتاق خواب می‌دهد.

 

آباژور سرامیکی

سرامیک می‌تواند طرحدار یا ساده باشد. این جنس آباژور ظاهری لوکس و زیبا دارد، چشم‌نواز است و می‌تواند در سالن یا اتاق خواب به کار رود.

 

آباژور فلزی

آباژورهای فلزی از جنس‌های مختلف و آلیاژهای گوناگون ساخته می‌شوند، رنگ‌های تیره‌تر در دکوراسیون کلاسیک و انواع براق در دکوراسیون مدرن استفاده می‌گردد. فلز می‌تواند در بخش پایه باعث انعکاس نور لامپ شود و در بخش شید نیز با ایجاد حفره‌ها، نور را به شکلی زیبا و طرح‌دار در فضا منتشر کند.

 

آباژور با جنس پلی‌استر

آباژورهای پلی‌استری و پارچه‌ای دارای طرح‌های بسیار متنوع هستند. از این طرح‌های گوناگون در انواع دکوراسیون داخلی بهره گرفته می‌شود. پلی‌استر بافتی نرم و زیبا دارد و استفاده از این جنس در کنار سایر وسایل می‌تواند فضایی گرم و دلنشین بسازد.

 

آباژور رزینی

آباژور رزینی دارای مدل‌های مختلفی در سبک‌های مدرن،‌ فانتزی و عروسکی است. رزین جنسی براق است که می‌تواند در ترکیب با گل‌های طبیعی خشک در رنگ‌های مختلف و با طراحی‌های گوناگون اجرا شود.

 

اجزای آباژور

آباژور‌ دارای ساختاری ساده است، یک شید یا کلاهک روی یک لامپ و یک پایه بلند یا کوتاه این وسیله دکوری را می‌سازد. همین اجزا ساده می‌توانند در شکل‌های گوناگون با تنوع بالایی در طراحی یک آباژور نقش بازی کنند. شید به شکل مثلث، ذوزنقه یا اشکال هندسی چتر مانندی است که ضمن حفاظت از حباب لامپ، نور آن را نیز کاهش می‌دهد. لامپ درون آباژور منبع اصلی نور است. این لامپ با اتصال به برق نور آباژور را تأمین می‌کند. میان شید و لامپ یک حباب وجود دارد که از لامپ در برابر شکستگی حفاظت می‌کند.

 

در هنگام خرید و قرار دادن آباژور در خانه به این نکات توجه کنید:

 • آباژورهایی با شید تیره‌رنگ را برای اتاق خواب استفاده کنید. شید تیره نور را ملایم کرده و برای اتاق خواب مناسب‌تر است.
 • آباژور نور را به پایین هدایت می‌کند و برای استفاده از این وسیله در سالن لازم است ارتفاع مناسبی داشته باشد، پایه آباژور سالنی باید بلند باشد تا نورپردازی مناسبی توسط آن صورت گیرد.
 • به جنس شید توجه کنید، این قسمت آباژور در معرض گرمای لامپ قرار دارد و بهتر است با کیفیت باشد تا به مرور زمان رنگ آن دچار تغییر نشود.
 • به هماهنگی جنس میزی که آباژور رومیزی را روی آن قرار می‌دهید با پایه یا شید آباژور دقت کنید.
 • از آباژور‌ رومیزی در اتاق خواب استفاده نمایید.
 • بهترین انتخاب برای نورپردازی ملایم در سالن استفاده از یک یا دو آباژور پایه بلند است.
 • از انواع آباژور خمیده برای نورپردازی بر روی میز ناهارخوری استفاده کنید.

پیشنهاد نویسنده: سبک دکوراسیون بوهمیان

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

1 دیدگاه روشن انواع آباژور و موارد استفاده از آن ها

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.