رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود و دلایل انتخاب رنگ سال چیست؟

ممکن است تصور کنید که مد شدن یک رنگ در هر سال، چیزی اتفاقی و یا حاصل سلیقه عمومی است. اما جالب است بدانید که انتخاب رنگ سال هم برای خودش تشکیلات و ضوابطی دارد! ما هر ساله پیش از شروع سال میلادی جدید، در انتظار می‌مانیم تا بدانیم رنگ سال جدید چیست و چطور این رنگ را وارد زندگی خود کنیم. کمپانی پنتون به صورت غیررسمی هر سال رنگ مشخصی را برای سال آینده انتخاب می‌کند. این رنگ در صنعت مد و فشن و تبلیغات و دکوراسیون داخلی و بسیاری موارد دیگر، تاثیر به سزایی دارد.

تاریخچه و نحوه انتخاب رنگ سال

برای توضیح در این مورد، باید به دهه‌ها پیش، یعنی دقیقا سال ۱۹۶۳ برگردیم، در این زمان یک فارغ‌التحصیل رشته شیمی به نام لارنس هربرت، یک سیستم برای استاندارد کردن رنگ‌ها، بنا نهاد. به هر رنگ، به این ترتیب، عددی اختصاص داده می‌شد و دیگر قضاوت متغیر مردم، باعث نمی‌شد که رنگی با رنگ دیگر اشتباه گرفته شود.

متعاقب این کار، آقای لارنس شرکتی را تأسیس کرد و نامش را پنتون Pantone گذاشت. پنتون به معنی «همه رنگ‌ها» است. (پن یعنی همه و تون هم معنی رنگ را می‌دهد.) به این ترتیب دیگر مردم و صاحبان صنایع مد، می‌توانستند به صورت عینی‌تری در مورد رنگ‌ها با هم تبادل نظر داشته باشند. به زودی این شرکت با تبلیغ در هفته‌های مد نیویورک برای خود، شهرتی کسب کرد.

سپس پای هدایا و اشیای با برند و مارک پنتون به میان آمد و پس از آن فروشگاه‌ها و بوتیک‌هایی با این برند، پا گرفتند. حتی کافه‌تریایی در موناکو تأسیس شد که اغذیه را بر اساس رنگ، به مشتری‌ها پیشنهاد می‌کرد. این کالاها یا اغذیه البته واقعا توسط خود پنتون تولید نمی‌شدند، اما تحت مجوز و لیسانس این شرکت تولید و توزیع می‌شدند. جالب است بدانید که استانداردهای رنگ پنتون، یکی از سیستم‌های استانداردی که توسط مرجع بین‌المللی رنگ یا International Colour Authority (ICA) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب رنگ سال چه اهمیتی دارد؟

همه ما از تاثیر رنگ‌ها بر روحیه و احساسات انسان باخبریم اما تاثیرات رنگ از این هم فراتر می‌رود و حتی روی جسم ما هم اثر می‌گذارد. مثلا برخی رنگ‌ها به کاهش فشار خون و یا افزایش اشتها کمک می‌کنند. هرساله افراد سرشناسی در زمینه‌های مختلف مثل مد و دکوراسیون و هنرمندان و سیاست‌مداران و روانشناسان در کمپانی پنتون دور هم جمع می‌شوند تا با انتخاب رنگ سال، روی انرژی و روحیه مردم سراسر جهان تاثیر بگذارند. این افراد با انتخاب رنگ سال تلاش می‌کنند تا روحیه جهان را به سوی تعادل جهت بدهند.

به طور کلی انتخاب رنگ سال، تاثیری روانکاوانه بر روحیه و سبک زندگی افراد دارد؛ حتی اگر ما از این اثر آگاه نباشیم باز هم تحت تاثیر این انتخاب قرار می‌گیریم. انتخاب رنگ سال بر بسیاری از صنعت‌ها اثرگذار است. این اثر را به طور واضح در حوزه مد و فشن، دکوراسیون داخلی، هنر، صنعت تبلیغات، طراحی و دیزاین و بسیاری موارد دیگر مشاهده می‌کنیم.

رنگ سال چطور انتخاب می شود؟

گرچه بسیاری از شرکت‌ها منتظر می‌مانند تا بر اساس رنگ سال، محصولات خود را دیزاین کنند، شرکت پنتون از مدت‌ها قبل این رنگ‌ها را در زندگی مردم جهان دنبال می‌کند تا به بهترین انتخاب ممکن برسد. درواقع دلیل انتخاب رنگ هر سال را باید در سلسله اتفاقاتی جستجو کرد که سال پیش برای جهان رخ داده است. انتخاب رنگ سال، فرایند بسیار پیچیده‌ای دارد که تمام اتفاقات سال گذشته در کل جهان در آن اثرگذار است. به طور مثال زمانی که در یک سال، جهان بلایای طبیعی را به طور گسترده تجربه می‌کند، رنگ سال بعد به گونه‌ای انتخاب می‌شود که به لحاظ روانی بر مردم جهان اثر بگذارد و آرامش به آنان ببخشد.

رنگ سال چطور تعیین می‌شود؟

پنتون هر ساله در همایشی رنگ سال را انتخاب می‌کند و این رنگ، خیلی زود توسط طراحان و صاحبان صنایع پوشاک و مد، مورد توجه قرار می‌گیرد و وارد محصولاتشان می‌شود. البته پنتون رأسا، دست به انتخاب رنگ سال نمی‌زند و این کار را بعد از نظرخواهی از طراحان دکور و مد، تولیدکنندگان صنعتی و خرده فروشان انجام می‌دهد. گاهی، فراگیر شدن استفاده از یک رنگ سال زمان‌بر می‌شود و مدت بیشتری طول می‌کشد تا رنگ در اذهان و سلایق مردم جا بیفتد.

 

پیشنهاد نویسنده: راهنمای چیدمان اتاق نشیمن و پذیرایی به سبک ایرانی

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود و دلایل انتخاب رنگ سال چیست؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.