کریسمس ۲۰۲۴

کریسمس ۲۰۲۴

شاید به یاد بیاورید از کودکی وقتی پای فیلم و سریال های خارجی می نشستیم کریسمس را در آن مشاهده می کردیم و یاد عید نوروز خود می افتادیم.همیشه به این فکر میکردیم که چرا بابانوئل با این همه هدیه های رنگارنگ به خانه ما نمی آید و بعد ها که بزرگتر شدیم و رسومات و فرهنگ ایرانی در ما بالغ تر شد متوجه شدیم که کریسمس در رسوم و فرهنگ ایرانی نیست. ولی هنوز که هنوزه به این فکر می کنیم که کریسمس چیست و بابانوئل چه کسی است و از کجا پدید آمده است؟

همیشه رویداد هایی مثل عید نوروز و کریسمس و اعیاد های دیگر پر از شادی و حس خوب بوده است، فرقی هم نمی کند که این جشن کریسمس برای ما باشد یا نباشد.قطعا آگاهی و اطلاعات بیشتر راجب این عید مسیحیان به ما کمک می کند حس بهتری و روشن تری راجع به این رویداد داشته باشیم. در این مقاله به بررسی کریسمس ۲۰۲۴ می پردازیم و در انتها به تمام سوالات شما در رابطه با کریسمس ۲۰۲۴ پاسخ خواهیم داد.

تاریخچه کریسمس

کریسمس در 25 دسامبر جشن گرفته می شود و هم یک جشن مذهبی مقدس و هم یک پدیده فرهنگی و تجاری در سراسر جهان است.دو هزار سال است که مردم در سراسر جهان کریسمس را با سنت ها و اعمالی که ماهیت مذهبی و سکولار دارد، رعایت می کنند.

مسیحیان روز کریسمس را به عنوان سالگرد تولد عیسی مسیح، رهبر روحانی که آموزه هایش اساس دین آنها را تشکیل می دهد، جشن می گیرند. آداب و رسوم رایج کریسمس شامل تبادل هدایا، تزئین درختان کریسمس، حضور در کلیسا، تقسیم غذا با خانواده و دوستان و البته انتظار برای رسیدن بابانوئل است. 25 دسامبر روز کریسمس از سال 1870 یک تعطیلات فدرال در ایالات متحده است.

کریسمس چگونه آغاز شد؟

اواسط زمستان برای مدت طولانی در سراسر جهان به عنوان کریسمس جشن گرفته شده است. قرن ها قبل از ورود مردی به نام عیسی، اروپاییان اولیه نور و تولد را در تاریک ترین روزهای زمستان جشن می گرفتند. بسیاری از مردم در انقلاب زمستانی شادی می کردند، زمانی که بدترین زمستان پشت سر آنها بود و می توانستند منتظر روزهای طولانی تر و ساعات طولانی نور خورشید باشند.

در اسکاندیناوی، اسکاندیناوی ها عید کریسمس را از 21 دسامبر که انقلاب انقلاب زمستانی می باشد، تا ژانویه جشن می گرفتند. پدران و پسران به نشانه بازگشت خورشید، کنده های بزرگ را به خانه می آوردند و آنها را آتش می زدند. مردم تا زمانی که چوب سوخته شود، جشن می گرفتند، که ممکن بود تا 12 روز طول بکشد. نورس ها معتقد بودند که هر جرقه ناشی از آتش نشان دهنده خوک یا گوساله جدیدی است که در سال آینده متولد می شود.

پایان ماه دسامبر زمان مناسبی برای جشن در بیشتر مناطق اروپا بود. در آن زمان از سال، بیشتر گاوها ذبح می‌شدند تا در زمستان به آنها غذا داده نشود. برای بسیاری، این تنها زمانی از سال بود که گوشت تازه داشتند. علاوه بر این، بیشتر شراب و آبجو ساخته شده در طول سال در نهایت تخمیر و آماده نوشیدن شد.

در آلمان، مردم در تعطیلات نیمه زمستان، خدای بت پرست اودن را گرامی داشتند. آلمانی‌ها از اودن وحشت داشتند، زیرا معتقد بودند که او پروازهای شبانه در آسمان انجام می‌دهد تا مردمش را مشاهده کند و سپس تصمیم بگیرد که چه کسی موفق شود یا از بین برود. به دلیل حضور او، بسیاری از مردم ترجیح دادند در داخل بمانند.

پیشنهاد نویسنده: رنگ سال ۱۴۰۳ چیه؟

آیا واقعا کریسمس روز تولد عیسی است؟

در سالهای اولیه مسیحیت، عید پاک جشن اصلی بود. تولد عیسی جشن گرفته نشد. در قرن چهارم، مقامات کلیسا تصمیم گرفتند تا تولد عیسی را به عنوان تعطیلات در نظر بگیرند. متأسفانه، کتاب مقدس تاریخ تولد او را ذکر نکرده است (این واقعیتی است که پیوریتن ها بعداً برای انکار مشروعیت جشن به آن اشاره کردند).

اگرچه برخی شواهد نشان می دهد که تولد او ممکن است در بهار اتفاق افتاده باشد، پاپ ژولیوس اول 25 دسامبر را انتخاب کرد. معمولاً اعتقاد بر این است که کلیسا این تاریخ را در تلاش برای پذیرش سنت های جشن بت پرستی Saturnalia را جذب کنید. این رسم که ابتدا جشن میلاد مسیح نامیده شد، در سال 432 به مصر و در پایان قرن ششم به انگلستان گسترش یافت.

با برگزاری کریسمس همزمان با جشنواره‌های سنتی انقلاب زمستانی، رهبران کلیسا شانس استقبال عمومی از کریسمس را افزایش دادند، اما از توانایی دیکته کردن نحوه برگزاری آن چشم پوشیدند. در قرون وسطی، مسیحیت، در اکثر موارد، جایگزین دین بت پرستی شده بود.

در کریسمس، مؤمنان در کلیسا شرکت کردند، سپس در فضایی مست و شبیه کارناوال شبیه به Mardi Gras امروزی جشن گرفتند. هر سال، یک گدا یا دانش‌آموز تاج «ارباب بدحکومت» را می‌گرفت و جشن‌های مشتاق نقش رعایای او را بازی می‌کردند.

فقرا به خانه ثروتمندان می رفتند و بهترین غذا و نوشیدنی خود را می خواستند. اگر صاحبان آنها را رعایت نمی کردند، بازدیدکنندگان آنها به احتمال زیاد آنها را با شیطنت می ترسانند. کریسمس زمانی از سال شد که طبقات بالا می‌توانستند «بدهی» واقعی یا خیالی خود را به جامعه با سرگرم کردن شهروندان کمتر خوش شانس بازپرداخت کنند.

تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ کی هست؟

اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آئین پروتستان و ارتدوکس روز کریسمس را در تاریخ ۲۵ دسامبر اعلام کردند و کریسمس را در این روز جشن میگیرند. ایام دوازده روزه کریسمس از تاریخ ۲۵ دسامبر شروع شده و تا تاریخ ۶ ژانویه ادامه دارد.

تاریخ کریسمس ۱۴۰۲ کی هست؟

کریسمس ۱۴۰۲ در ایران با روز دوشنبه ۴ دی ماه مصادف می شود و ایران روز مسیحیان تولد حضرت عیسی را جنس میگیرند. جشن دوازده روزه کریسمس به تاریخ شمسی از تاریخ ۴ دی ماه تا تاریخ ۱۶ دی ماه جشن گرفته می شود.

تبریک کریسمس ۲۰۲۴

اگر در اطرافیان خود آشنا یا دوستی دارید که مسیحی است می توانید روز کریسمس که در تقویم میلادی می شود روز Monday December 25 و به تقویم شمسی می شود روز دو شنبه ۴ دی ماه را به او تبریک بگویید.

می توانید برای تبریک کریسمس از پیام های تبریک یا کارت پستال استفاده کنید و یا اینکه برای دوست خود کادو های مربوط به کریسمس تهیه کنید تا در ذهن او خاطره ای دلنشین از کریسمس ۲۰۲۴ ثبت کنید. همچنین کارشناسان دکوریار می توانند شمارا برای تبریک کریسمس ۲۰۲۴ و خرید کادو برای کریسمس ۲۰۲۴ راهنمایی کنند.

عکس کریسمس ۲۰۲۴

معمولا در مناسب ها و رویداد هایی مانند اعیاد و کریسمس افراد عکس های دسته جمعی می گیرند و آن را قاب می کنند و در خانه و اتاق خود آن را می گذارند و این روز به یاد ماندنی رو برای همیشه ثبت می کنند تا هر موقع آن را مشاهده کردند حس خوب آن روز را به یاد بیاوردند. می توانید برای خرید قاب عکس و ثبت تصاویر و لحظه های دلنشین و خاطره انگیز خود از دکوریار کمک بگیرید و قاب عکس آنلاین سفارش دهید تا در کوتاه ترین زمان تصویر دسته جمعی کریسمس خود را درب منزل تحویل بگیرید.

۶ سنت جذاب کریسمس

۱- تماشا کردن فیلم در کریسمس

قطعا تماشای فیلم در کنار دوستان و خانواده یکی از لذت بخش ترین کارها می باشد. برای کریسمس خود می توانید یک فیلم خوب و ارزشمند را تهیه کنید و در کنار خانواده تماشا کنید و پس از آن باهم درباره فیلم کریسمس خود صحبت کنید و آن را تجزیه و تحلیل کنید

پیشنهاد دکوریار برای دیدن فیلم در کریسمس

اسم فیلم:

christmas Bloody 2022

کارگردان:

Joe Begos

ژانر:

ترسناک

کشور سازنده:

آمریکا

بازیگران:

Jonah Ray – Riley Dandy

خلاصه داستان:

شب کریسمس است و توری فقط میخواهد مست شود و مهمانی برود، اما وقتی یک بابانوئل روباتیک در یک فروشگاه اسباب بازی در آن نزدیکی غوغا می کند و در شهر کوچکش کشتار گسترده ای را آغاز می کند، او مجبور به نبردی برای بقا می شود و …

۲- یک درخت کریسمس بچینید

پس از گذراندن یک ماراتن سینمایی دنج، چرا به یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های کریسمس که قدمت آن به قرن پانزدهم می‌رسد، نپیوندید؟ این هنر لذت بخش انتخاب و تزئین درخت کریسمس است. تنها در ایالات متحده، سالانه 30 تا 35 میلیون درخت کریسمس واقعی خانه‌های جدیدی پیدا می‌کنند، چه خودتان انتخاب کنید، چه بخرید یا یک درخت مصنوعی را انتخاب کنید. تزیین درخت شروع لذت بخش فصل تعطیلات را نشان می دهد.


چیدمان درخت کریسمس بزرگ


چیدمان درخت کریسمس خانگی


چیدمان درخت کریسمس کوچک


چیدمان درخت کریسمس

۳- میهمانی برای شام کریسمس برگزار کنید

از بسیاری از سنت های کریسمس که در سراسر جهان جشن گرفته می شود، رایج ترین موضوع جشن یک وعده غذایی مشترک است. با پیوستن به دوستان و خانواده با هم برای لذت بردن از یک وعده غذایی خوشمزه، خاطرات بسازید و به سال فکر کنید. اگر ایده تعامل با یک گروه بزرگتر در این فصل تعطیلات برای شما احساس ناراحتی می کند، به دنبال صرف یک وعده غذایی ویژه با خانواده خود باشید.

همانطور که ممکن است تصور کنید، انتخاب های غذایی بی شماری وجود دارد که مردم در سراسر جهان در طول کریسمس از آنها لذت می برند، با این حال، برخی از مواد اصلی اصلی وجود دارد که بخشی از بسیاری از وعده های غذایی کریسمس هستند. برخی از غذاهای کلاسیک عبارتند از بوقلمون کبابی، ژامبون یا مرغ، سیب زمینی، چاشنی، و البته شما نمی توانید سس را فراموش کنید. همچنین می توانید این غذا را با چند کوکتل نیز ست کنید.

۴- کوکی های کریسمس بپزید

در حالی که همه ما عاشق یک وعده غذایی خوب هستیم، فرآیند واقعی پختن غذا در کنار هم اغلب یک سنت خانوادگی است. درست کردن کلوچه، پختن کیک، یا ساختن خانه های شیرینی زنجفیلی با روحیه تعطیلات که بهتر است به آن بدهید تا دریافت کنید، مطابقت دارد. فراموش نکنید که برای زمانی که بابانوئل می رود، چند کوکی (با یک لیوان شیر) کنار بگذارید. برخی از میان وعده های محبوب کریسمس عبارتند از:

شیرینی های قندی با تزئینات پیچیده

مردان نان زنجبیلی

ثبت یود

کیک کدو

غذای توله سگ/گوزن شمالی (Chex Mix Treat)

۵- در کریسمس به یکدیگر هدیه بدهید

هدیه دادن یکی از محبوب‌ترین سنت‌های کریسمس است (مخصوصاً برای کودکان) و به زمانی برمی‌گردد که سه حکیم هدایایی از طلا، کندر و مر را به نوزاد عیسی در آخور تقدیم کردند. هدایا معمولاً در زیر درخت کریسمس یا درون جوراب‌هایی با الگوهای جشن قرار می‌گیرند. هدایای منحصر به فردی را که می توانید برای خانواده و دوستان خود دریافت کنید، مرور کنید.

زمان و مکان مبادله هدیه بسته به محل زندگی شما در جهان می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، در برخی از کشورهای اروپایی (هلند، آلمان، چک)، برخی از هدایا در اوایل 5 دسامبر، درست قبل از روز سنت نیکلاس در 6 دسامبر باز می شوند.

۶- کارت های کریسمس ارسال کنید

تبادل کارت تبریک در تعطیلات به یک سنت بزرگ تبدیل شده است. این یک راه عالی برای برقراری ارتباط با دوستان و خانواده و بیان اینکه به آنها فکر می کنید است. امسال سال بسیار غیرمعمولی بود و بسیاری از ما خیلی از خانه دور نبودیم، به این معنی که احتمالاً مدتی است که برخی از دوستان و خانواده دورتر شما چهره شما را دیده‌اند. از کارت تبریک سالانه تعطیلات در دسامبر امسال بسیار بیشتر استقبال خواهد شد. آیا می دانستید که تنها در ایالات متحده سالانه بیش از دو میلیارد کارت کریسمس ارسال می شود؟

وقتی نوبت به انتخاب کارت های کریسمس برای عزیزانتان می رسد، طیف گسترده ای از طرح های زیبا و منحصر به فرد ما را در نظر بگیرید که جشن تعطیلات را به تصویر می کشد. کارت های کریسمس انحصاری Minted توسط یک جامعه جهانی از هنرمندان مستقل طراحی شده است که تضمین می کند شما همیشه یک طرح منحصر به فرد و شیک را پیدا کنید.

تعدادی گزینه سفارشی‌سازی از طریق Minted وجود دارد تا حس شخصی بیشتری به تبریک تعطیلات شما اضافه کند. دوستان و خانواده خود را با طراحی های زیبا، کیفیت برتر، و صنعتگران مجرب تحت تاثیر قرار دهید. در مورد روند طراحی منحصر به فردی که امسال شاهد آن هستیم بیاموزید.

هدیه کریسمس

هدیه دادن در کریسمس یکی از اصلی ترین سنت ها و رسومات کریسمس می باشد. هدیه ای که در کریسمس می دهید باید چیزی باشد که در ذهن کسی که به او هدیه می دهید بماند و برای او کاربردی باشد. به همین خاطر می توانید قبل از خرید هدیه کریسمس اول به این فکر کنید که شخصی که قرار است به او هدیه بدهید در حال حاضر چه چیزی به بیشتر نیاز دارد. برای خرید هدیه کریسمس می توانید از مشاوره و راهنمایی کارشناسان دکوریار هم استفاده کنید تا در نهایت یک کادوی جذاب برای دوست یا خانواده خود خریداری کنید.

بابانوئل چه کسی است؟

بابا نوئل، شخصیت افسانه ای که حامی سنتی کریسمس در ایالات متحده و سایر کشورها است و برای کودکان هدیه می آورد. تصویر محبوب او بر اساس سنت های مرتبط با سنت نیکلاس، قدیس مسیحی قرن چهارم است. کریسمس پدر نقش را در بسیاری از کشورهای اروپایی ایفا می کند.

پیشنهاد نویسنده: تاریخ شب یلدا ۱۴۰۲خواندن مقاله

سوالات متدوال درباره کریسمس

تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ کی هست؟

تاریخ کریسمس ۲۰۲۴ به تقویم میلادی مصادف با روز Monday December 25 و در تقویم شمسی مصادف با روز دو شنبه ۴ دی ماه می باشد.

تعطیلات کریسمس چند روز هست؟

تعطلات کریسمس دوازه روز می باشد که از ۲۵ دسامبر تا ۶ ژانویه ادامه دارد.

بابانوئل کیست؟

بابا نوئل، شخصیت افسانه ای که حامی سنتی کریسمس در ایالات متحده و سایر کشورها است و برای کودکان هدیه می آورد.

کریسمس برای چه کسانی است؟

مسیحیان روز کریسمس را به عنوان سالگرد تولد عیسی مسیح، رهبر روحانی که آموزه هایش اساس دین آنها را تشکیل می دهد، جشن می گیرند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.