آباژور مناسب اتاق خواب

آباژور مناسب اتاق خواب وسیله های روشنایی برای اتاق لازم وضروری هستند و بر روی روحیات و احساسات فردی تاثیر مثبت می گذارند، نوعی از وسیله های روشنایی مناسب برای اتاق آباژور ها می باشند،که در نگاه اول ممکن است خیلی مهم به نظر نرسند اما در واقع نقش مهمی در تعیین میزان روشنایی اتاق شما دارند.  آباژور مناسب همچنین می تواند به سبک و احساس هر اتاقی  بیافزاید. در هنگام خرید آباژورها باید به یکسری نکات دقت شود تا محیط اتاق شما را جذاب تر کند.

 

توجه به نکات لازم هنگام تهیه آباژور

 

اندازه: ارتفاع آباژور باید حدود 2/3 ارتفاع خود لامپ باشد. عرض سایه بان نباید بیش از دو برابر عرض پایه لامپ باشد.و اندازه ها باید باهم تناسب داشته باشند حتی اندازه کلی آباژور باید متناسب با فضای اتاق مورد نظر شما باشد.

 

شکل: شکل سایه بان آباژور بهتر است که با پایه لامپ مطابقت داشته باشد،سایه های دایره ای با پایه های گرد، سایه های مربعی یا مستطیلی با پایه های مربع یا زاویه ای، تناسب و هماهنگی در طراحی بدنه آباژور در زیبایی آن تاثیر بسزایی دارد.

 

تطابق اندازه لامپ و آباژور: اندازه آباژور باید با شکل و اندازه لامپ تطابق داشته باشد اگر لامپ نسبت به سایه بان بزرگتر باشد حرارت لامپ باعث آسیب به بدنه سایه بان می شود،واگر لامپ خیلی کوچک باشد روشنایی لازم را ایجاد نخواهد کرد.

 

جنس آباژور: هنگام خرید آباژور توجه به جنس آن امر مهمی است که نباید نادیده گرفته شود مانند (جنس بدنه، جنس آسترسایه بان، کیفیت روشنایی وغیره) آباژورها در جنس های متنوعی طراحی و ساخته می شوند در نتیجه طراحی و ساخت اصولی آنها و با کیفیت بودن جنس آباژور تاثیر فراوانی در زیبایی دکوراسیون محیط و میزان روشنایی دارد.

 

انواع پایه های آباژور:

 

پایه ها به شکل های گرد، مربع، زاویه ای یا شمعدانی هستند.که در ادامه درمورد آنها توضییح میدهیم.

  • پایه های گرد: پایه های گرد معمولاً سنتی به نظر می رسند.
  • پایه های مربعی وزاویه ای: پایه های مربعی و زاویه ای حس مدرنی دارند.
  • پایه های شمعدانی: این پایه ها با هر دکور و شکلی از آباژور مناسب هستند.

آباژور مناسب اتاق خواب

 

انواع آباژور مناسب اتاق

 

 

آباژور مربع و زاویه ای: آباژورهای مربعی و زاویه ای  بهترین کارایی را دارند. پایه ها و سایه بان آن ها بصورت زاویه ای طراحی می شوند ولبه های صاف آنها ظاهری لوکس و جذاب به آنها می دهد. آنها دارای دهانه های بزرگ در بالا و پایین هستند،در نتیجه میزان نوردهی بالایی از خود ساطع می کنند.

 

آباژور های دایره ای: آباژور های دایره ای شکل شامل شکل های (بیضی، مخروطی و طبلی) که دارای پایه های گرد یا شمعدانی هستند. این آباژورها برای فضای اتاق مناسب هستند و جلوه زیبایی دارند. آباژورهای بیضی و مخروطی شکل اساساً در هر دکوری قرار می گیرند، در حالی که آباژور های طبلی شکل ظاهری سلطنتی و قیمتی دارند وبیشتر مناسب هال و پذیرایی میباشند.

 

آباژورهای زنگوله ای: این آباژور ها شبیه زنگوله هستند که سایه بان آنها از قسمت بالایی باریک و قسمت پایینی آن گشاد است و نور را در حداکثر محدوده ساطع می کند. این آباژورهای زنگی شکل دارای طراحی سنتی شکل هستند و با پایه های گرد یا شمعدانی تناسب خاصی پیدا میکنند.

 

آباژور های گنبدی: شکل آنها نیمه کروی است و نور را به سمت پایین ساطع می کنند. به دلیل دهانه بزرگی که دارند، برای روشنایی ایده آل هستند،سایه بان های گنبدی در طراحی های متنوعی ساخته می شوند وبا هرسبکی سازگاری دارند.

 

آباژورهای شیشه ای: جنس شیشه این آباژور ها می تواند شفاف یا مات باشد.ظاهر و طراحی پایه های آنها معمولاً به شکل گرد،مربع و مستطیل می باشند آباژورهای شیشه ای به راحتی تمیز می شوند و اغلب از نظر ظاهری چشمگیر وزیبا هستند،در عوض نیاز به مراقبت بیشتری دارند زیرا بسیار ظریف و شکننده هستند.

 

آباژورچوبی: این آباژور ها تماما از چوب ساخته می شوند ویا جنس سایه بان آنها میتواند متفاوت باشد،طراحی آنها بصورت گرد، مربع و مستطیل میباشد،لایه های نازک چوب تمام نور را از خود ساطع میکند و جلوه زیبایی را در فضای اتاق شما به وجود می آورند.

 

رنگ لامپ های آباژور: لامپها در رنگهای متنوعی تولید می شوند، که هر مکانی رنگ متناسب با  فضای خود را می پذیرد،فضای اتاق خواب فضایی آرام و ساکت است که انتخاب رنگ لامپ ها باید به آرامش و راحتی اتاق شما بیفزاید.عده ای عادت دارند که قبل از خواب در تخت خود به مطالعه بپردازند و از روشنایی آباژور استفاده میکنند درنتیجه رنگ لامپ ها باید به گونه ای باشد که چشم آنها را اذیت نکند.

 

اندازه آباژور: آباژورها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند هنگام خرید به اندازه آباژور و فضای اتاق خود توجه کنید اگر اتاق شما کوچک است انتخاب آباژور بزرگ و پر تزئین مناسب آن نمی باشد زیرا هم از لحاظ نور پردازی بسیار پر نور شده و موجب اذیت شدن چشم ها وحتی سردرد خواهد شد و هم از لحاظ دکوری فضای اتاق شما را شلخته و ناهماهنگ نشان میدهد.

آباژور مناسب اتاق خواب

تعدادآباژور: اصولا وجود ۱ الی ۲ آباژور برای فضای اتاق مناسب می باشد زیرا تعداد بیشتر آن ها هم فضا را شلوغ می کند وهم از لحاظ نور پردازی روشنایی زیادی ایجاد خواهد کرد.

 

آباژور های ایستاده: این آباژور ها برخلاف آباژور های رو میزی دارای پایه بلندی هستند و در گوشه اتاق از آن ها استفاده می کنند، طرح های متنوعی از آنها وجود دارد و به دلیل بزرگ بودن نیاز به فضای زیادی دارند و مناسب اتاق هایی با متراژ بالا هستند.

 

میزان مصرفی انرژی: دقت به میزان مصرف انرژی آباژور ها امر مهمی است که عده ای این موضوع را نادیده میگیرند، زیرا مصرف انرژی بالا موجب گرم شدن لامپ ها شده و حرارت را در فضای اتاق شما انتقال میدهد که در فصل گرما این مسلئه مشکل آفرین خواهد بود، وعلاوه بر تولید گرما از لحاظ هزینه مصرفی برق بسیار پر مصرف بوده و مقرون به صرفه نیستند.

 

در بالا اطلاعات لازم در مورد آباژور های مناسب اتاق را برایتان توضییح دادیم، برای خرید آباژور مناسب و با کیفیت به فروشگاه اینترنتی دکوریار که بسیار معتبر و مقرون به صرفه میباشد مراجعه کنید تا خریدی با رضایت مندی کامل داشته باشید.

امیدواریم که اطلاعات برایتان مفید بوده باشد.

پیشنهاد نویسنده: راهنمای خرید چراغ دیواری

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.