نورپردازی خانه کوچک

نورپردازی خانه کوچک با افزایش قیمت ملک به طور پیوسته در سطح جهانی، بسیاری از ما امکان زندگی در فضاهای بزرگ و لوکس را نداریم و در انواع خانه کوچک زندگی می کنیم. با توجه به رشد شهر نشینی و افزایش جمعیت و تمرکز زندگی حول محور امکانات شهری، شهرها با آپارتمان‌های کوچک و پر تراکم رشد پیدا کرده و سبک زندگی خاصی را به افراد جامعه تحمیل کرده‌اند. در همین بین وجود خانه‌های کوچک رونق فراوانی پیدا کرده‌اند و مردم راحت‌تر می‌توانند چنین مکان‌هایی را تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

میزان نسبت رسیدگی به امورات خانه‌های کوچک و هزینه‌های آن‌ها متناسب با سطح درآمدی افراد بوده به همین دلیل تقاضا برای چنین خانه‌هایی رو به افزایش است. اکنون که اکثر افراد جامعه چنین شرایطی را برای زندگی خود انتخاب کرده‌اند، همگام با آن‌ها صنعت مد و دکوراسیون نیز همراه آن‌ها شده تا در این مسیر راه حل‌های جذابی را به آن‌ها پیشنهاد دهد. در زمینه‌های مختلف راهکارهای متنوعی ارائه شده است و مردم نیز با استقبال از این موارد، مشوقانی برای رشد و توسعه آنان شده‌اند.

با اینکه خانه‌ها کوچک شده‌اند اما این کوکی دلیل بر این نیست که در این نوع فضاها خلاقیت‌های ما در طراحی منازلمان دچار محدودیت شود. اگر چه در مواردی مانند استفاده از مبلمان خاص و بزرگتر از دسترس ما خارج شده‌اند، اما در عوض گزینه‌های بسیاری شکل می‌گیرند که نباید به سادگی از کنار آن‌ها عبور کرد. طراحی روشنایی منزل و نورپردازی خانه یکی از این موارد به حساب می‌آید.

چنین کاری که شاید تا به امروز کم اهمیت بوده و در ذهن شما معنی خاصی نداشته است می‌تواند تحولی عظیم در خانه و در پی آن باعث ایجاد احساسی خوب و خاص در منزل شما شود. پیش از آن که در مورد طراحی سیستم نورپردازی خانه کوچک شما به طرح موضوع بپردازیم به سراغ روشهای افزایش حداکثری نور در خانه خواهیم رفت.

نورپردازی خانه کوچک

روشنایی خانه های کوچک

هنگامی که می‌خواهیم در مورد طراحی نورپردازی خانه های کوچک صحبت کنیم اغلب آن را با پرداختن و ربط دادن به لامپ‌های ال ای دی و هر نوع نور مصنوعی به استباه می‌گیریم.

بیشتر ما فراموش می‌کنیم که بهره‌مندی از نور طبیعی و نور روز یا خورشید نعمت بزرگی برای روشنایی بخشیدن به خانه‌های ما است و باید بیشترین استفاده را از این نعمت خدادادی و رایگان ببریم و از ابزارهای دیگر در راه تکمیل این راه بهره ببریم. صحبت در مورد خانه‌های کوچک و چگونگی به حداکثر رساندن نور در آنها بخشی از فرایند نورپردازی خانه کوچک مورد بحث ما است. این مورد که در بین طراحان نیز علاقه مندان فراوانی دارد.

بیان کردن مطلب در این بخش به دو محور اساسی باز می‌گردد؛ نکته اول در مورد مقدار مناسب نور است که بیش از حد باشد و نه کمتر از حد معمول و استانداردی که برای آن تعریف می‌شود.

نکته دوم در مورد توزیع نور به صورت متوازن و کافی برای این اتاق و همین طور سایر اتاق‌های خانه. این مورد بخش مهمی از کار را تشکیل می‌دهد و سختی مسیر در همین بخش نهفته است. زیرا باید به استانداردها مسلط شده و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن در خانه اجرا کرد. اکنون سؤال این جا است که چگونه به این دو هدف خود دست پیدا کنیم؟ راه حل‌های متفاوت و پر شماری وجود دارد. طراحی، استقرار و استفاده از پنجره‌ها، سایه پردازی‌های خارجی و داخلی در خانه، استفاده از رنگ‌های سبک‌تر  و ملایم‌تر به نوان کمک کننده‌ها در روشنایی محیط و بسیار از این دست کارها که باعث افزایش و توزیع نور در محیط خواهند شد.

همه موارد فوق در طول روز جوابگوی نیاز ما به منظور افزایش نور خانه بود. با پایان یافتن روز و غروب آفتاب ما باید به سمت نور دهنده‌های مصنوعی در خانه رفته و آن‌ها را جایگزین نور روز کنیم. مطمئنا نورپردازی خانه کوچک در روز کم هزینه‌تر و کم کارتر از شب است. اکنون به سراغ انواع لوازم روشنایی بخش در خانه می‌رویم.

 

پیشنهاد نویسنده: نکاتی پیرامون دکوراسیون خانه مینیمالیستی

 

انواع لوازم روشنایی دهنده در خانه‌های کوچک

روشنایی بخش‌های متنوعی وجود دارند که در جای خود به صورت دقیق و با جزییات به آن‌ها خواهیم پرداخت. اما بیشتر آن‌ها در دسته‌های لامپ‌های ال ای دی، لامپ‌های فلورسنت و لامپ‌های هالوژنی قرار می‌گیرند که هر یک معایب و مزایایی دارند. با این حال ما به نوع آن‌ها فعلاً کاری نداریم و بیشتر منظور ما به نوع طراحی نورپردازی در خانه‌های کوچک امروزی است.

بخش اول شامل روشنایی‌های اساسی در هر بخش از خانه مربوط است و بخش دوم نیز مربوط به نور موجود در محیط‌های عادی و معمولی است که زیاد به چشم نیامده و نمی‌آیند. در بخش اول به بررسی و توضیح در مورد چراغ مطالعه در اتاق کار، چراغ خواب در اتاق خواب و انواع چراغ‌ها در آشپزخانه و سایر مناطق پرداخته خواهد شد و در بخش دوم نورپردازی‌هایی که هدفی را دنبال نمی‌کنند و منظور از وجود آن‌ها روشنایی محض است و نه چیز دیگر دنبال خواهند شد، مانند روشنایی در حمام و سرویس بهاشتی، روشنایی راهروها و روشنایی در انبار.

نورپردازی خانه کوچک

لوازم روشنایی خانه کوچک

به طور معمول باید بدانید که نورهای محیطی یک سوم نور مورد نیاز در خانه را تأمین می‌کنند حال این نوع نورها به کمک نور روز تولید شده باشند یا در شب با چشمه‌های نور مصنوعی تأمین گردند. کلید اصلی در گشایش قفل عدم وجود نورپردازی مناسب در خانه‌ها و به خصوص خانه‌های کوچک در نبود توازن میان بخش اول و دوم توضیحات فوق است.

یعنی میزان نور محیطی و نورهای اصلی با یکدیگر در سازگاری و تطابق نیستند. با این که هر کدام از این مجموعه‌ها هدف مشخصی دارند اما در کنار هم به یک هدف می‌اندیشند و آن هم روشنایی و زیبایی بخشی به خانه است. در نورپردازی خانه کوچک چگونه باید این عوامل را شناسایی و مدیریت کرد؟ چگونه باید با وظایفی که هر بخش بر عهده دارد نیازهای سایر بخش‌ها را نیز تأمین کرد. برای پاسخ دادن به این سؤالات ادامه مطلب را در قسمت زیر دنبال کنید.

 

روشنایی در محل و طراحی نمونه

با اینکه همه ما می دانیم طراحی و چیدمان در منزل به فاکتورهای زیادی مرتبط است اما برای رسیدن به یک دکور ایده آل، یک نورپردازی دلنشین و یک فضای خیره کننده ممارست و دقت نیاز است. بهترین کار برای این که نمونه اولیه شما در حالت مناسبی شکل بگیرد، استفاده از یک محیط با مقیاس کوچکتر به عنوان نمونه آزمایشی است. مشاهده نمونه‌های مشابه در بستر وب و نمایشگاه‌های دکوراسیون نیز در به دست آوردن یک طرح اولیه خوب و شیک کمک شایانی به شما خواهد کرد.

 

نورپردازی و روشنایی آشپزخانه کوچک

با در نظر گرفتن اینکه این محیط مدت زمان زیادی پذیرای افراد در خانه است، به همین دلیل باید جذابیت آن رعایت شده و خللی در کارایی آن به وجود نیاید. بعلاوه وجود نور کافی و مناسب برای آشپزخانه از ضروریات اولیه چنین مکانی است که باید در ابتدای طراحی و ساخت دکوراسیون آن این موارد لحاظ گردد. برای این بخش نور روز به صورت معدود و شاید بدون آن به پیش رود هر چند وجود پنجره و نورگیر نیز از الزامات طراحی است. با این وجود نور مصنوعی در آشپزخانه کاربرد بیشتری دارد.

ابزارهای پخش نور اگرچه در طی زمان پیشرفت کرده و دچار تحولاتی شده‌اند، اما در کارایی آن‌ها ضعفی به وجود نیامده است. هر چه لوازم نورپردازی جدیدتری استفاده کنید، کارایی بهتر و بیشتری نصیب آشپزخانه شما خواهد شد و هزینه‌های تحمیلی نیز به طور قابل قبولی کاهش پیدا خواهد کرد.

نورپردازی خانه کوچک

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن نورپردازی خانه کوچک

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.