چگونه لوستر منزل خود را نصب کنیم؟

این سوال که چگونه لوستر منزل خود را نصب کنیم؟ همواره یکی از دغدغه های مشتریان بوده و همچنان نیز هست. نصب یک لوستر بسیار ساده بوده تنها کافیست قوانین برق و احتیاط را بلد و رعایت نمایید. ابتدا مراحل نصب یک لوستر منزل را بیان کرده و سپس به نصب آن اقدام می کنیم:

 • برسی سقف
 • ایجاد یک قلاب محکم در سقف
 • سیم کشی صحیح
 • نصب کلید
 • نصب ریموت (اختیاری)
 • قطع کردن فیوز
 • اطمینان از صحت لوستر(معمولا در فروشگاه ها تست می شود)
 • اندازه گیری زنجیر و تنظیم ارتفاع آن (متناسب با سقف منزل)
 • آویزان کردن لوستر منزل از قلاب سقف
 • اتصال سیم ها
 • تنظیم نهایی
 • قرار دادن لاله های لوستر
 • قرار دادن لامپ های لوستر منزل
 • روشن کردن فیوز
 • تست نهایی لوستر منزل

حال به تشریح تک تک موارد بالا می پردازیم

چگونه لوستر منزل خود را نصب کنیم؟

نصب لوستر منزل و قلاب آن

مهترین نکته در نصب لوستر قلاب آن می باشد که وابسته به سازنده ساختمان می باشد. معمولا برای تهیه قلاب یک زنجیر از یکی از تیر آهن ها را آویزان می کنند، تا سهولت کار و همچنین امنیت آن بیشتر شود. اما اگر منزل شما چنین ویژگی ندارد باید یک فضای امن را برای خانواده خود محیا کنید، زیرا خطراتی چون پرتاب لوستر منزل از سقف شمارا تهدید می کند. اگر سقف شما کاذب می باشد باید یک مکان بسیار امن درست کرد، برای این کار کافیست از رول بولت ها استفاده نمایید.

 

نکات انتخاب رول بوت ها در لوستر منزل

این رول بولت ها در اندازه های مختلف وجود دارند و هر چه لوستر منزل شما سنگین تر باشد، باید از رول بولت های بزرگتری استفاده کنید.(این رول بولت ها مناسب برای حداکثر 15 کیلو گرم می باشد.) نحوه نصب آنها هم به این صورت است که ابتدا یک سوراخ در سقف ایجاد کرده و رول بولت را به راحتی وارد آن کنید. آنگاه قسمت چنگک مانند آن را با انبردست آن قدر بچرخانید که پره های رول بولت در سقف باز شود و کاملاً محکم شود.

آنگاه قلاب روزت لوستر را به چنگک رول بولت وصل کنید و سپس سیم های که از کلید برق آمده را به لوستر منزل وصل کنید.(توجه کنید که می توانید نوع کلید ها را به صورت دوپل تایین کنید) همچنین امکان نصب ریموت ها نیز میباشد. نکته: تایین دوپل برای لوستر به چه معنا می باشد؟ در واقع دوپل همان انتخاب لامپ ها به گونه سوا سوا می باشد، که در اکثر لوستر ها رعایت می شود. و مصرف پایین و زیبایی نوین از مزایای آن می باشد.

نکته: اگر سقف کاذب است و وزن لوسترها حداکثر ۱۰ کیلوگرم است می توانید از رول بولت های پروانه ای استفاده کنید.

اگر اطمینان کافی از استحکام ندارید یک زنجیر بلند از قلاب آویزان کرده و یک گونی برنج 10 کیلویی(یا هر وزنه ی دیگری) را از ارتفاع کم آویزان کرده و یک روز کامل صبر کنید. اگر اتفاقی نیافتاد سپس اقدام به نصب لوستر منزل نمایید.

چگونه لوستر منزل خود را نصب کنیم؟

انتخاب مته مناسب برای لوستر منزل

برای ایجاد سوراخ از دریل با مته مناسب استفاده کنید (پیشنهاد ما مته شماره ۱۶ است)،  آنگاه پروانه های پیچ را بسته و آن را در سوراخ فشار دهید.پروانه در داخل سوراخ باز شده و حالا قسمت چنگک مانند آن را بچرخانید تا محکم شود. آنگاه لوستر را به آن آویزان کنید. اگر وزن لوستر منزل بیشتر از ۱۰ کیلوگرم است، هرگز از سقف کاذب استفاده نکنید و به سقف اصلی ساختمان برسید.

بعد یک تکنسین برق یا خودتان قلابی را به سقف اصلی ساختمان جوش دهید یا از رول بولت هایی که در قسمت بالا  توضیح داده شد، استفاده کنید. حالا به سراغ سقف های یونولیت ( آکاستیو یا آکاسیو ) می رویم. در این نوع سقف ها ابتدا به وسیله یک گردبر به قطر حدوداً ۱۲ سانتی متر، یک سوراخ در سقف ایجاد کنید.

وقتی که به آکاستیوهای سقف رسیدید با یک پیچ گوشتی، شروع به ساییدن آکاستیوها کنید تا به یک سقف بتنی برسید ( مطمئن باشید که به یک سقف بتنی خواهید رسید). حدوداً قطر این آکاستیوها ۲۵ سانتی متر است. یا می توانید از سه عدد پیچ و رول پلاک هم استفاده کنید.

اگر لوستری که نصب می کنید از نوع سقفی و چسبیده به سقف است پس نیازی به پر کردن آن سوراخی که ایجاد کرده اید نیست زیرا لوستر روی آن را می پوشاند. ولی اگر لوستر منزل شما از نوع آویزان است،یا رزت لوستر(سر لوستر که محافظ سیم ها و قلاب می باشد)را به سقف بچسبانید یا باید از یک گچ کار بخواهید که آن سوراخ را پر کند. در نصب لوستر های صفحه ای در سقف های یونولیت یک نکته وجود دارد.

بعد از این که به سقف بتنی رسیدید و رول بولت یا پیچ رول پلاک را نصب کردید، آنگاه به وسیله سیم رابیتس مرکز قسمت فلزی بعلاوه شکل این لوسترها را با انبردست به رول بولت وصل کنید. سیم رابیتس را چند دور، دور آن بچرخانید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید. چهار عدد پیچ ام دی اف هم به آن بزنید تا این طرف و آن طرف نرود. آنگاه لوستر را به قسمت “فلزی بعلاوه شکل” وصل کنید.

چگونه لوستر منزل خود را نصب کنیم؟

 

پیشنهاد نویسنده: ویژگی های آشپزخانه مدرن

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن چگونه لوستر منزل خود را نصب کنیم؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.