آیتم های یک اتاق خواب خوب

اتاق خواب خوب برای داشتن خواب خوب

همه انسان ها حدوداً یک سوم عمر خود را خواب هستند؛ به همین علت فراهم کردن اتاق خواب خوب و محل مناسبی برای خواب که منجر به آسایش و آرامش فرد شود اهمیت زیادی دارد. اتاق هر فرد بهترین فضایی است که بعد از یک روز کاری و پرمشغله باعث حال خوب فرد می شود. یکی از مشکلاتی که امروزه اغلب افراد با آن درگیر هستند فضای کوچک اتاق خواب در آپارتمان هاست. بهترین راه حل برای این مشکل انتخاب صحیح سرویس خواب است. در این مقاله قصد داریم مهم ترین مسائل پیرامون طراحی یک اتاق ایدهآل برای داشتن یک خواب راحت را با یکدیگر بررسی کنیم. همراه ما باشید.

 

اتاق خواب خوب با انتخاب یک تخت خواب راحت

مهم ترین وسیله برای اتاق خواب خوب «یک تخت خواب استاندارد و خوب» است. تخت های استاندارد با زمین مماس نیستند و ارتفاع آن ها به گونه ای تنظیم شده که هوا در گردش باشد تا به دلیل گرما یا رطوبت، میکروبی در آن نقطه رشد نکند. بهترین زاویه برای نشستن روی تخت زاویه ای است که پاها با کف زمین در تماس بوده و بین ران و زانو زاویه 90 درجه تشکیل شده باشد. ارتفاع 35 تا 40 سانتی متر، بهترین ارتفاع تخت برای افراد بالغ است.

اگر این ارتفاع بیشتر باشد، نشستن و دراز کشیدن روی تخت سخت تر و تمیز کردن آن دشوارتر می شود. در صورتی که این ارتفاع کم تر باشد هنگامی که فرد روی تخت می نشیند پاهایش جمع شده و احساس ناخوشایندی به او دست می دهد. ارتفاع 20 تا 30 سانتی متری هم بهترین ارتفاع برای تخت خواب کودک است. در ادامه تجهیزات مختلف تخت و سرویس خواب را که منجر به یک خواب خوب و دلنشین می شود با یکدیگر بررسی می کنیم.

 

رنگ اتاق خواب خوب

انتخاب رنگ تخت خواب کاملاً سلیقه ای بوده و هر فردی نظر متفاوتی دارد. رنگ های تیره یا خنثی معمولاً برای اشخاص مسن و رنگ های شادتر برای کودکان یا نوجوانان مناسب تر است.

آیتم های یک اتاق خواب خوب

روتختی اتاق خواب خوب

امروزه روتختی های مختلفی با جنس های متنوع و طرح های جذاب وجود دارد که باعث زیبایی بیشتر اتاق خواب می شود. شما می توانید رنگ روتختی خود را متناسب با فصول سال انتخاب کنید؛ به عنوان مثال از رنگ های سرد و خنک برای فصل های بهار یا تابستان و از رنگ های گرم برای فصل های پاییز و زمستان استفاده کنید.

 

تشک در اتاق خواب

برای یک خواب خوب در ساعات طولانی شب به یک تشک مناسب احتیاج دارید. تشک ها به مدل های طبی، فنری یا ساده تقسیم می شوند. از نظر پزشکان «تشک طبی» بهترین نوع است. استفاده از بالشتک های نرم یا کوسن های رنگی زیبایی بیشتری به اتاق شما می دهند، همچنین به شما کمک می کنند به صورت نیمه نشسته مطالعه کرده یا دیگر کارهای خود را انجام دهید.

 

محافظ مخصوص تشک

انداختن محافظ تشک علاوه بر اینکه آن را از گرد و خاک حفظ می کند مانع از باقی ماندن لکه و خیس شدن تشک می شود.

 

کمد لباس اتاق خواب

کمد لباس باعث زیبایی اتاق خواب و مرتب شدن فضای آن می شود. اگر اتاق شما کوچک است با داشتن یک کمد لباس می توانید بخش زیادی از وسایل خود را در آن جای دهید و باعث خلوت تر دیده شدن فضای اتاق شوید. کمدهایی که ریلی هستند برای اتاق های کوچک مناسب ترند زیرا نیازی نیست فضای زیادی را برای باز کردن درها خالی بگذارید. برای زیبایی کمد لباس می توانید از شیشه یا آینه استفاده کنید. رنگ کمد باید متناسب با دیگر وسایل اتاق باشد.

کمد لباس صرفاً برای لباس نیست بلکه از آن برای نگهداری لوازم آرایشی_بهداشتی، کفش، کیف یا دیگر ملزومات استفاده می شود. کمدهایی که دارای رنگ روشن هستند فضای اتاق را بزرگ تر نشان می دهند.

 

فضای اتاق خواب خود را معطر و پر نور کنید

استفاده از افشانه های مخصوص یا اسانس های خوشبو به شما کمک می کند در طول روز یا هنگام خواب احساس بهتری داشته باشید. استفاده از اسانس اسطوخودوس باعث آرامش بیشتر قبل از خواب شما می شود. دمای ایدهآل برای یک خواب آرام بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد است. بدن انسان هنگام خواب دچار تغییراتی می شود که حضور در یک محیط خنک به آرامش آن کمک می کند.

همیشه فضایی را برای ورود نور به اتاقتان در نظر بگیرید. نور خورشید در طول روز انرژی بخش و انگیزه دهنده خوبی برای شما خواهد بود. در شب با استفاده از پرده های نازک از ورود نور به داخل اتاق جلوگیری کنید تا خواب آرام تری داشته باشید.

استفاده از گل و گیاه های مختلف حس و حال خوبی به شما می بخشید. گیاهان علاوه بر اینکه سرماخوردگی و خستگی را دور می کنند، هوای اتاق را تمیز کرده و شادی بخشند. فضای اتاق را بیش از حد شلوغ نکنید. معمولاً هر فردی برای آرامش و دوری از شلوغی های روزانه به اتاق خواب خود می آید، وجود وسایل غیرضروری این آرامش را بر هم می زند.

 

10 چیزی که هر اتاق خواب باید داشته باشد

هر اتاق خوابی باید یک سری عناصر را در خود داشته باشد. برخی آیتم ها همانند تخت، وسایل خواب یا کمد که جزو موارد ضروری هستند. اما مواردی هستند که شاید خیلی ها در اتاق خواب نداشته باشند. یا اهمیتی به آن ندهند. به طور مثال، قالیچه یا توجه به طرحی که یک اتاق باید داشته باشد. در ادامه برخی موارد را نام برده ایم که علاوه بر زیبایی اتاق، به خواب راحت تر نیز کمک می کنند.

 

قالیچه نرم و راحت

هیچ چیز بدتر از این نیست که صبح که از خواب بیدار می شوید و می خواهید از تخت پایین بیایید، پاها را روی زمین سرد و سفت بگذارید. به خودتان لطفی کنید و یک قالیچه یا فرش نرم و خوب برای پایین تخت بخرید. اگر نمی توانید فرش پهن کنید. قالیچه کوچکی در فضای باز اتاق و یک قالیچه کوچک تر برای پایین تخت پهن کنید. برای اینکه زیبایی اتاق خدشه‌دار نشود، حتما آنها را از یک خانواده یا یک رنگ انتخاب کنید.

 

 طرح اتاق خواب

کودکان نخستین کاری که برای خودشان انجام می دهند، این است که به آن هویت و تم خاصی می بخشند. به طور مثال، اگر پسربچه است، دوست دارد همه وسایل و دکور ماشینی یا فوتبالی باشد. اما بزرگ ترها خیلی به این مساله توجهی ندارند.

البته در دکوراسیون اتاق بزرگ ترها، مسلما تم اتاق عروسکی یا بر مبنای فیلم و علاقه نیست. بلکه منظور این است که همه چیز با هم هماهنگی داشته باشند. به طور مثال، اگر طرح راه‌راه انتخاب کرده اید، در گوشه و کنار اتاق آن را رعایت کنید. روبالشتی، روتختی و حتی قالی یا پرده با این طرح یا با اشاره ای به این طرح انتخاب کنید.

 

تعداد بالش

اینکه چند بالش برای تخت کافی است، بیشتر به اندازه تخت بستگی دارد. اما بین یک تا 6 بالش اصولا بهترین گزینه ها هستند. به طور مثال، برای تخت های دونفره بین چهار تا عدد بالش با اندازه های مختلف به زیبایی بیشتر اتاق نیز کمک می کند.

 

 

 

فضایی برای نشستن

این اتاقی که در تصویر می بینید را هنرمندی به نام «روبرت پاسال» طراحی کرده است. البته این اتاق خواب بسیار بزرگ است و به جای یک مکان، چندین جای مختلف برای نشستن دارد. این فضاها که اصولا کاناپه یا صندلی راحتی نیاز دارند، برای مطالعه بسیار خوب هستند. حتی برای حرف زدن با همسر پیش از خواب یا چک کردن ایمیل ها هم گزینه های مناسبی هستند. اگر اتاق خواب فضای لازم برای قرار دادن صندلی یا مبل دارد، حتما این آیتم را به آن اضافه کنید.

 

اتاق خواب خوب دوری از فناوری

نام اتاق خواب روی آن است. اتاقِ خواب و استراحت. شاید خیلی از افراد در اتاق خواب های خود تلویزیون، کامپیوتر و … داشته باشند. اما به عقیده طراحی به نام «اورلین گالت» بهتر است وسایل الکترونیک را در اتاق خواب قرار ندهید. این وسایل موجب می شوند تا دیرتر از زمان مناسب بخوابید. یا حتی ممکن است موجب بدخوابی شما بشوند.

 

اتاق خواب خوب مجموعه ای از علاقه مندی ها

بخشی از اتاق خود را به وسایل مورد علاقه خود اختصاص دهید. لازم نیست مجموعه بزرگ یا ویژه ای داشته باشید. عناصری که برایتان جذابیت دارد را در گوشه ای از کتابخانه یا روی میز بگذارید. این موجب می شود تا حس بهتری در اتاق داشته باشید.

 

اتاق خواب خوب و پاتختی

پاتختی  فقط برای کشوهایش اهمیت ندارد. می توانید از سطح رویی آن برای زیباسازی اطراف تخت نیز بهره بگیرید. چراغ خواب کوچک اما شیک، یک گلدان گل کوچک، یک لیوان آب و چند کتاب در کنار هم روی پاتختی یک فضای دکوری ساده، کوچک و زیبا می سازند. البته این آیتم ها را می توانید بر اساس علاقه مندی های خود تغییر دهید.

 

تشک خوب و باکیفیت در اتاق خواب خوب

شاید در اتاق خود همه وسایل ممکن را چیده باشید و هیچ کم و کسری هم نداشته باشد. اما اگر خوشخوابی که برای تخت انتخاب کرده اید، گزینه مناسبی نباشد، همه زحمت های شما هدر می رود. همان قدر که روتختی و پتو اهمیت دارند، خودِ تشک تخت نیز مهم است. برای داشتن خواب راحت، باید یک تشک نرم و راحت داشته باشید.

 

قاب عکس

در اتاق خواب باید قاب عکس داشته باشید. اما نباید از عکس های خانوادگی استفاده کنید. عکس های خانوادگی برای اتاق نشیمن یا دیگر اتاق ها مناسب هستند. در اتاق خواب، آثار هنری، منظره یا طرح های مدرن  نصب کنید. عکس اعضای خانواده ممکن است شما را در خاطره ها غرق کند و نتوانید درست و به موقع بخوابید.

 

این مقاله را هم بخوانید: اتاق خواب عروس

 

جاذبه بخشیدن به اتاق خواب

همه اتاق خواب ها به کمی جاذبه و گیرایی نیاز دارند. حتی روشن ترین اتاق نیز برای اینکه جذاب تر دیده شود، به کمی هیجان نیاز دارد. برای این منظور، می توانید از رنگ های تیره یا لوسترهای بزرگ و نمایش‌گونه یا حتی تاج تختی که بزرگ تر از اندازه معمولی است، استفاده کنید. البته درمیان همه این عناصر باید تعادل را برقرار کنید.

برای تماشای ایده های جذاب در انتخاب رنگ اتاق خواب از این ویدیو دیدن کنید.

نکته آخر درمورداتاق خواب خوب

وجود یک اتاق خواب تمیز و مرتب در انرژی روزانه فرد یا کیفیت خواب او تأثیر زیادی دارد. همچنین هنگام خرید سرویس خواب به کیفیت ساخت، نوع مواد اولیه مصرفی، رنگ و… دقت کنید. بدون شک استفاده از رنگ های آرامش بخش به آرامش ذهنی و درونی بیشتر افراد کمک می کند. وجود هماهنگی و هارمونی در فضای اتاق هم اهمیت زیادی دارد. استفاده از چراغ های سقفی یا آویزهای نوری جلوه خوبی به اتاق شما می بخشد. در آخر اینکه برای چیدمان صحیح اتاق خواب خوب، اصل فنگ شویی را فراموش نکنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.