امروزه افراد بسیار زیادی به طراحی دکوراسیون اداری برای فضای داخلی و بیرونی دفاتر اداری توجه می‌کنند. فضا سازی محیط‌های اداری یکی از معضل‌هایی می‌باشد که به دلیل تاثیرات زیادی که دارد، شرکت‌ها یا ارگان‌ها، این مسائل را در اولویت قرار می‌دهند. آنها به دلیل اینکه کارمندهایشان در طول روز ساعت‌های زیادی را در محیط‌های اداری می‌گذرانند، به فضاهای محیط اداری اهمیت زیادی می‌دهند. زیرا برای کارمندان خود ارزش قائل می‌شوند. آنها طراحی‌هایی را برای دفترهای خود انتخاب می‌کنند که محیط بسیار شاد و دل‌نشینی را برای کارکنان خود به ارمغان بیاورند و در طول زمان اداری زیاد خسته نشوند.

اهمیت طراحی دکوراسیون اداری

از گذشته تا به امروز، محیط‌های اداری و دکوراسیون اداری دفاتر نسبت به دکوراسیون داخلی خانه‌ها، پیشرفت چندانی نداشته است. ولی جای امید است که با طراحی داخلی زیبا و انتخاب وسایل مناسب مانند میزهای اداری، مبلمان اداری، انتخاب نورپردازی‌های مناسب در دل پذیر به نظر رسیدن بیش تر فضاهای اداری اثر دارد . میزهای اداری همانند مبلمان اداری از اهمیت بالایی  در طراحی دکوراسیون اداری برخوردار هستند. ‌آنها اهمیت زیادی دارند و صاحبان شرکت‌ها و ارگان‌ها برای انتخاب میزها و مبلمان اداری توجه خیلی زیادی می‌کنند تا بهترین و مناسب‌ترین آنها را انتخاب کنند. میزهای اداری تنوع مختلفی هم دارد مانند میز مدیریتی، میز منشی، میز کنفرانس و غیره.

میزها و مبلمان‌های هر قسمت از محیط اداری  براساس نیاز کارکنان و مخیط دارای طراحی خاص خود می‌باشد. میز اداری یکی از کلیدی ترین مورد در محیط‌ های اداری می‌باشد. از این رو باید به اندازه، طرح و رنگ آن توجه شود. طراحی دکوراسیون اداری به عناصر زیادی بستگی دارد. شما می‌توانید با طراحی یک محیط اداری، محیطی پر انرژی و حرفه‌ای را برای کارکنان به وجود بیاورید و بر بهره وری و کارآمدی بیش تر کارمندان اثر بگذارید.به طور کلی ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که طراحی دکوراسیون اداری چه اهمیتی دارد؟ یادتان باشد که با طراحی فضای اداری شما می‌توانید دفتر زیباتری داشته باشید و همچنین فضای بهینه برای داشتن کارمندانی شاد و با کارایی بیش تر  داشته باشید. فضاسازی محیط‌های اداری، تاثیر بسزایی در روحیه کارکنان اداره و ارگان‌ها دارد.

پیشنهاد نویسنده:استاندارد طراحی دکوراسیون اداری 2024

یک محیط اداری از مکان‌های مختلفی درست شده

دفاتر اداری بخش‌های مختلفی دارد از جمله:

– دفاتر گروهی برای حداکثر ۲۰ نفر

– قسمت‌های بایگانی اسناد برای نگهداری پرونده‌ها، طرح‌ها، میکرو فیلم و لوازم الکترونیکی و…

– بخش‌های مختلفی مانند رختکن، آشپزخانه، توالت برای هر طبقه یا بخش، بخش استراحت کارکنان، محل خوردن و آشامیدن، امکانات ورزشی، سالن غذا خوری با آشپزخانه.

– پارکینگ بزرگ

– مکا‌ن‌های اصلی مانند راهروها، پله‌ها، آسانسورها، ورودی و خروجی‌های اضطراری

– اتاق‌های گردهمایی با دیوارهای متحرک و بخش‌های نمایشگاه، تالارهای کنفرانس و گردهمایی‌ها

– خدمات اصلی اداری که دارای تجهیزات نوشتاری، تکثیر، چاپ، فتوکپی و کامپیوترهای شخصی می‌باشد

– خدمات اصلی مانند وجود داشتن مسائل خدمات فنی، تهویه مطبوع، دستگاه تهویه، سیستم حرارتی، برق، سیستم آرمانی، پردازش اطلاعات، مرکز کامپیوتری، مخابرات، نظافت و مراقبت

و…

فضای آشپزخانه و

فضای آشپزخانه و غذاخوری

آشپزخانه‌ها، فضاهای استراحت و غذاخوری در اداره‌ها و محیط‌های کاری برای تمامی کارمندان اداره‌ها یک مکان مناسب برای استراحت است. به طور کلی، آنها ساعت‌های زیادی را در محیط کار فعالیت دارند برای اینکه خستگی خود را رفع کنند و با روحیه بهتری کارشان را ادامه دهند. به همین دلایل نیاز به این گونه سالن‌های غذاخوری دارند. در محیط‌های اداری حتماً باید این چنین فضاهایی برای وقت گذراندن، خوردن ناهار و نوشیدنی وجود داشته باشد. تحت این شرایط است که تا خستگی و یکنواختی در محیط اداری به کمترین میزان خود می‌رسد. این گونه فضاها باعث می‌شود که کارمندان بتوانند با ذهنی خلاق‌تر و فعال‌تر کار خود را ادامه دهند.

سالن غذاخوری نقش خیلی مهمی در محیط‌های اداری دارد چون آن‌ یک محیط آرام برای استراحت کارمندان و خوردن ناهار کارمندان است. از این رو این سالن‌ها برای همه افراد در محیط‌های اداری از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. پس باید ویژگی‌های زیادی داشته باشد. از آنجا که کارمندان بیشتر تایم خود را در محیط‌های کاری می‌گذراند. پس طراحی دکوراسیون اداری باید به گونه‌ای باشد که کارمندان در آن راحت باشند و هرگاه که خواستند آن را تغییر دهند، توانایی این کار را داشته باشند. آنها باید در جای خاصی طراحی شوند مثلا در زیر زمین نباشند و تمام وسایل ضروری و مناسب را دارا باشند. آشپزخانه‌ها و سالن‌های غذاخوری باید نورپردازی‌های‌ قوی داشته باشند.

پیشنهاد نویسنده:جذاب ترین نکات در طراحی دکوراسیون اداری

اهمیت نورپردازی فضای آشپزخانه 

محیط‌ های غذاخوری و آشپزخانه‌ها در دفاتر اداری حتما باید یک فضای بزرگ ‌باشند. این طور جاها مانند فضای خانه باید نور مناسب داشته باشند. در اتاق‌های غذاخوری، روی میز بزرگ، باید یک لوستر متناسب با فضای اتاق، وجود داشته باشد تا نور را در سراسر اتاق پخش کند و همه بتوانند همه چیز را ببینند. نور یکی از دلایلی است که به اتاق غذاخوری و آشپزخانه کارایی بالا می‌دهد. در این فضاها هم از نور کم و هم از نور ملایم استفاده می‌کنند. برای اینکه در این فضاها از نورپردازی کمی استفاده کنند، می‌توانند با استفاده از هالوژن‌ها به آن چیزی که می‌خواهند دسترسی پیدا کنند. بیشتر فضاهای آشپزخانه و سالن غذاخوری، از نور پردازی‌های ملایم استفاده می‌کنند زیرا این نوع نورپردازی باعث به وجود آمدن فضای آرام برای استراحت  کارمندها می‌باشد.

طراحی‌های متنوع برای غذا خوری های اداری

امروزه طراحی‌های متنوعی برای آشپزخانه‌های اداری وجود دارد. با توجه به سلیقه‌ها هر کسی می‌تواند طراحی مورد نظر خود را برای شرکت یا اداره خود انتخاب کند. سلیقه‌ها متفاوت است، از این رو طرح‌های زیادی وجود دارد که ما چند نوع از آنها را برای شما توضیح می‌دهیم.

آشپزخانه‌های دنج و دوست داشتنی

اگر شما فضای زیادی برای طراحی آشپزخانه در محیط اداری ندارید می‌توانید با کمی خلاقیت و طراحی زیرکانه یک آشپزخانه و سالن غذاخوری دنج برای خود و کارکنانتان فراهم کنید. لازم است در این طور جاها از رنگ سفید برای کفپوش چوبی انتخاب کنید. شما باید کارهایی انجام دهید که کوچکی فضا به چشم نیاید. پس بهتر است از وسایل تزئینی استفاده کنید و چند ماهیتابه و ظرف‌های مخصوص آشپزخانه اضافه کنید که فضای گرم و دوست داشتنی برای شما به وجود بیاورند. از گلدان‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید.

پیشنهاد نویسنده:لوستر مناسب برای دکوراسیون اداری

آشپزخانه‌های بزرگ در دکوراسیون اداری

اگر شما یک فضای بزرگی را برای سالن غذاخوری در اداره خود اختصاص داده‌اید تا کارکنان بتوانند علاوه بر استراحت و خوردن ناهار در آن، موقع برگزاری جلسه‌های کاری، آنجا دور هم جمع شوند. می‌توانید از چوب برای سقف و کف آشپزخانه استفاده کنید چون فضای سالن حالتی گرم‌تر پیدا می‌کند. با اضافه کردن صندلی‌های کوچک در سالن غذاخوری و آشپزخانه، شما و کارکنان می‌توانید موقع غذا خوردن با دیدن برنامه‌های مورد علاقه‌تان لذت ببرید.

آشپزخانه‌های ساده اداری

طراحان و معماران زیادی سادگی و مینیمال بودن را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند. آنها از بعضی طرح‌های ساده برای آشپزخانه‌ها استفاده می‌کنند و با طراحی آشپزخانه مینیمال اداری، به سادگی یک طرح را ارائه می‌دهند. در این نوع طرح‌ها هدف استفاده از کمترین مقدار اسباب و وسایل آشپزخانه می باشد. علاوه بر آن، صندلی‌های سبک و ساده در آشپزخانه قرار می‌دهند. در این آشپزخانه‌ها میز یا پیشخوان‌های مناسبی قرار می‌دهند تا کارکنان ‌بتوانند ناهار را دور هم میل کنند و در موقع استراحت فرصتی برای حرف زدن با یکدیگر داشته باشند.

کلام پایانی

همان طور می‌دانید که هیچ کاری بدون انگیزه و نشاط به خوبی انجام نمی‌شود. امروزه کارمندان با دور هم جمع شدن و استراحت در شرکت ها و اداره‌ها، می‌توانند کار خود را به گونه ی بهتری انجام دهند. صاحبان کسب و کار می‌توانند با فراهم کردن یک محیط با طراحی دلنشین به کارکنان خود انگیزه و نشاط لازم برای ادامه کارها بدهند.

دکوراسیون اداری یکی از طراحی‌های بسیار مهم در فضاهای اداری می‌باشد. در این جهت شرکت‌های زیادی وجود دارند که آماده همکاری با شرکت‌ها و اداره‌ها برای طراحی هستند. طرح‌های زیادی برای آشپزخانه‌ها و سالن‌های غذاخوری در فضاهای اداری وجود دارد. هر کدام دارای اهمیت زیادی می‌باشند اما در آخر شما باید طرح‌ی را انتخاب کنید که با سلیقه ،هدف شرکت و خلاقیت شما یکی باشد. نکات کلیدی وجود دارد که علاوه بر طرح مورد نظر شما باید تا حد امکان به آنها توجه کنید.  مهم‌ترین ویژگی‌ها که باید به آن توجه شود ، سادگی طراحی فضای سالن‌ها و آشپزخانه‌ها می باشد. آشپزخانه‌ای که مخصوص محیط کار می‌باشد با آشپزخانه‌های معمولی فرق‌های زیادی دارند. پس باید از لحاظ دکوراسیون هم با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند.

همانطور که قبلا گفته شد، دکوراسیون اداری یکی از انواع دکوراسیون‌های داخلی است که امروزه در همه جا پیشرفت زیادی داشته است. شما می‌توانید با کمک شرکت‌ها در زمینه طراحی دکوراسیون مخصوصاً برای آشپزخانه و سالن‌های غذاخوری یک محیط زیبا را طراحی کنید. یادتان باشد که نور، رنگ و ابعاد محیط ۳ عنصر مهم در طراحی سالن‌ها است. امیدواریم که این مطالب گفته شده برای شماکارآمد بوده باشد.

سوالات متداول

آیا مبلمان اداری می تواند بر بهره وری کارکنان تأثیر بگذارد؟

بله، مبلمان راحت و خوب طراحی شده تاثیر مثبتی بر بهره وری دارد. صندلی های ارگونومیک و ایستگاه های کاری سازمان یافته تمرکز و کارایی کلی را افزایش می دهند.

هنگام خرید مبلمان فضای پذیرایی باید به چه نکاتی توجه کنم؟

مبلمان فضای پذیرایی اولین تأثیر را در بازدیدکنندگان ایجاد می کند. صندلی راحت، مواد بادوام و طرح هایی را انتخاب کنید که تصویر شرکت شما را منعکس کند.

انواع میز اداری که میتوانم از دکوریار بخرم کدامند؟

میز مدیریت میز کارشناسی و سرپرستی میز کارمندی و منشی میز کنفرانس میز کار گروهی کانتر میز جلو مبلی میز مدیریت میز کارشناسی و سرپرستی میز کارمندی و منشی میز کنفرانس میز کار گروهی کانتر میز جلو مبلی

راحتی چه نقشی در انتخاب مبلمان اداری دارد؟

راحتی به طور مستقیم بر رفاه و بهره وری کارکنان تأثیر می گذارد. مبلمانی با ویژگی‌های ارگونومیکی انتخاب کنید که از وضعیت بدن پشتیبانی می‌کند و ناراحتی را کاهش می‌دهد.