مقایسه رنگ سرد و گرم در خانه

شاید برای همه شما پیش آمده است که برای انتخاب رنگ محیط خانه از جمله دیوارها و موارد مشابه و یا حتی دکوراسیون خانه دچار تردید شده‌اید و به سراغ مقایسه رنگ سرد و گرم در خانه خود برآمده باشید. می خواهیم با این مقاله شما را راهنمایی کنیم تا رنگ ایده آل و جذابی برای منزل خود بیابید. برای این که این مطلب به خوبی اطلاعات شما را تکمیل کند نیاز است تا با نظریه ساده رنگ‌ها و همین طور تعاریف اولیه رنگ سرد و گرم آشنا شوید.

در بین رنگ‌ها سه دسته رنگ کلی وجود دارد که در مجموع ساختار تشکیل دهنده رنگ‌ها را به وجود می‌آورند. دسته بندی رنگ‌ها شامل رنگ‌های سرد، رنگ‌های گرم و رنگ‌های خنثی تبدیل می‌شود.

البته دسته بندی‌های متنوع دیگری نیز در حوزه رنگ وجود دارد، به طور مثال دسته بندی براساس تاریکی و روشنایی، سبکی و سنگینی و از این دست موارد. در بین تعاریف رنگ آمیزی و انتخاب آن برای دکوراسیون، مسائل روانشناسی و روحیات فردی از جمله موضوعاتی است که در نهایت منجر به انتخاب رنگ خانه شما می‌شود.

رنگ‌های سرد که در چرخ رنگی نقطه مقابل رنگ‌های گرم هستند و در نقاط همسایگی با یکدیگر رنگ‌های خنثی را تشکیل می‌دهند. باید توجه کنید که رنگ خانه را از سایه رنگ‌های اصلی انتخاب می‌کنند و کمتر خانه‌ای را  خواهید یافت که رنگ اصلی را بر در و دیوار پاشیده باشد. اما رنگ سرد و گرم چه نوع رنگ‌هایی هستند و چه ویژگی‌های دارند که در مقایسه آنها باید این موارد را لحاظ کرد؟

 

مقایسه رنگ سرد و گرم

رنگ‌های سرد

رنگ سرد متشکل از رنگ‌هایی است که از طیف‌های آبی، سبز، و در موارد خاصی سفید تشکیل می‌شود. رنگ سرد دارای ویژگی‌های هم چون احساس آرامش بخشی حیات، تازگی و طراوت، امنیت و سکون است که برای مکان‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد و اثرگذاری مثبتی در خانه بر جای خواهد گذاشت. رنگ‌های بنفش و نیلی و سبزهای روشن و تیره که همه این موارد سایه‌های رنگ اصلی هستند، در انتهای طیف سفیدی و سیاهی خود به رنگ‌های خنثی ختم می‌شوند و در دکورهای امروزی و مینیمال بیشترین طرفداران و کاربرد را دارند.

 

رنگ‌های گرم

در طرف مقابل رنگ‌های گرم که طبعی هیجانی داشته و انرژی درونی فراوانی دارند و آن را به محیط اطراف نیز القا می‌کنند، گرما، هیجان، بی قراری و عدم سکون را در مفهوم به ما می‌رسانند. سایه‌های این رنگ‌ها از سمت رنگ‌های تیره به خنثی بودن نزدیک می‌شوند و سایه‌های روشن آن‌ها نیز ویژگی‌های دوست داشتنی از خود بروز می‌دهند.

این سایه‌ها رنگ‌های دخترانه پسند هستند، در حالی که رنگ‌های سرد بیشتر مورد پسند پسرها واقع می‌شوند. اکنون برای شما از نحوه تعامل با رنگ‌ها مطالبی خواهیم گفت. مقایسه رنگ سرد و گرم در خانه باعث خواهد شد یک بالانس در انتخاب رنگ ها و البته ست کردن رنگ ها با یک دیگر ایجاد شده و محیط از حالت تک بعدی به یک دنیای جذاب و رنگی تبدیل شود. دقت کنید قرار نیست ما یک خانه رنگین کمانی بسازیم؛ قرار است به طبیعی‌ترین حالت خانه را به سمت زیبایی بکشانیم. مانند رنگ‌های چشم نوازی که در یک سفر به جنگل داشته‌اید و یا موارد مشابه.

 

مقایسه رنگ سرد و گرم

برای رفتار با رنگ باید بدانید که رنگ گرم چه قابلیت‌ها و ویژگی‌های از خود بروز داده و رنگ سرد چگونه این کار را انجام می‌دهد. رنگ گرم با قابلیت تحریک کنندگی در تمام سطوح خانه امکان جذب و اثر گذاری را دارا است. مبل‌های نارنجی یا فرش قرمز از جمله پرکاربردترین حالت‌هایی است که از استفاده از رنگ‌های گرم در خانه دیده می‌شود. برای مقایسه رنگ سرد و گرم در خانه نقاطی را در نظر گرفته و ابتدا حالت رنگ گرم و سپس رنگ سرد را در آن نقطه یا وسیله مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهیم.

 

رنگ گرم در اتاق خواب

با توجه به اهمیت اتاق خواب و رنگ استفاده در آن، برای این اتاق استفاده از رنگ گرم یک تیغ دو لبه محسوب می‌شود، چرا که رنگ گرم با جذابیت‌هایی که در بطن خود نهفته امکان آزاد سازی انرژی فردی را فراهم می‌کند و از نگاه روانشناسی بسیار انگیزشی محسوب می‌شود و یک جنبش درونی در فرد به وجود می‌آورد، این ویژگی‌ها برای یک جوان یا یک نوجوان ممکن است هیجانات سنی کاذب ایجاد کرده و روحیات وی را تحت تأثیر قرار دهد و از طرفی ممکن است باعث سرخوردگی و احساس عدم اعتماد به نفس شود.

اتاق خواب با رنگ گرم برای بزرگسالان مزایای بیشتری داشته هر چند که این فضا محیطی برای آرامش و سکون است، اما استفاده از آن در طول روز باعث می‌شود بیش از پیش به شرایط هیجانی نیاز داشت تا در هنگام شب. با این وجود اتاق خواب بزرگسالان نیز با رعایت شرایط خاص امکان بهره مندی از رنگ گرم را خواهد داشت.

در مقایسه رنگ سرد و گرم به منظور استفاده در رنگ اتاق خواب کودک و نوزاد، باید بدانید که اتاق کودکان رنگ گرم را برنمی‌تابد؛ چرا که شرایط سنی کودکان و هم چنین خردسالان به گونه‌ای است که باید احساس آرامش و اطمینان در خانه اولویت اصلی باشد تا رشد صحیح و کامل جسمی و روحی رخ دهد.

آشپزخانه و رنگ گرم

مقایسه رنگ سرد و گرم در خانه و این بخش آشپزخانه از نگاه رنگ گرم، که به صورت زیر خواهد بود. مطبخ یا آشپزخانه با دارا بودن امکانات و فضای پخت و پز به خودی خود یک گرما و حرارت ذاتی را از خود بروز می‌دهد و احساس گم بودن از در و دیوار آن سرازیر است؛ اما رنگ گرم نیز به نوبه خود تحولی عظیم در این مکان به وجود خواهد آورد. کابینت‌های زرد یا لیمویی که قدرت زردی در آن بیشتر از سبزی آن است یک رنگ گرم محسوب می‌شود.

هر چند فضایی روشن و پرنور را ایجاد کند، با این حال اثر گرم بود خود را در محل برقرار کرده و به هدف خود رسیده است. اما همانطور که در سبک‌های جدید مشخص شده است استفاده از رنگ‌های گرم یا غلیظ از رونق افتاده و بیشتر رنگ‌های خنثی جایگزین شده‌اند. ولی این سبک‌ها نیز دارای یک زمان مد بوده و پس از مدتی نیاز به سبک و طرح جدید دوباره شما را به سراغ رنگ‌های این چنینی علاقه مند خواهد کرد.

اگر همه المان‌های آشپزخانه را از رنگ‌های گرم جمع آوری کرده و با دکوراسیون مخصوص نیز بچینید اما باز هم نمی‌توانید به رضایت کامل برسید زیرا وجود رنگ‌های گرم در یک محیط ذاتاً گرم کمی آزار دهنده خواهد بود.

 

رنگ گرم در اتاق نشیمن

از اتاق نشیمن گرم باید به خوبی استقبال کرد؛ زیرا این فضا با این رنگ‌ها دورهمی های دوستانه را پرشورتر و جذاب‌تر برگزار خواهد کرد. در مقایسه رنگ سرد و گرم برای اتاق نشیمن بهترین گزینه استفاده از رنگ‌های گرم در هر طیف و رنگی است، به طوری که این گونه نیز می‌توان اذعان کرد رنگ‌های گرم برای استفاده در اتاق نشیمن به وجود آمده‌اند!

نمونه‌های موفق از به کارگیری رنگ گرم در نشیمن را در فرش‌های ایرانی، مبلمان سلطنتی با رنگ‌های گرم، مبل‌های راحتی، تابلوها و در موارد استثنا در رنگ دیوارها نام برد. بهتر است پیش از این که تمام محیط را گرم کنید با کمک تصویرسازی ذهنی و یا در صورت وجود به کمک ابزارهای دیجیتالی یک پیش نمایش از محیط برای خود تهیه کنید تا قبل از انجام هرگونه کار و هزینه کرد، تغییرات احتمالی را مشاهده و مرتفع کرده باشید. همچنین می‌توانید رنگ های مناسب اتاق نشیمن را نیز مطالعه و از آن‌ها برای انتخاب رنگ اتاق نشیمن خود ایده بگیرید.

 

رنگ گرم در سرویس بهداشتی و حمام

شاید مقایسه رنگ سرد و گرم در خانه به هر نقطه‌ای قابل توجیه باشد، اما در سرویس بهداشتی و حمام کمی عجیب به نظر برسد. اما نکته اینجا است که چنین محیط‌هایی با ورود سبک‌های دکوراسیونی جدید نقش پر رنگ‌تری در زیبایی خانه پیدا کرده‌اند و دوستداران تزیین و چیدمان نیز با علاقه این موارد را دنبال می‌کنند.

رنگ گرم در سرویس و حمام کاملاً توجیه پذیر بوده و تنها سلیقه و علاقه مالک یا طراح است که اجازه استفاده از این رنگ را صادر می‌کند. رنگ گرم در حمام‌های مدرن بیشتر به چشم می‌خورند، هر چند تکامل بخش تکنولوژی در این فضاها رنگ‌ها را در درجه‌های بعدی از نظر اهمیت قرار می‌دهد. ایجاد حس گرما و کاهش مصرف انرژی در حمام از جمله موارد القائات ذهنی برای مخاطب بوده که مسأله جالبی به نظر می‌رسد.

پیشنهاد نویسنده: نحوه چینش آشپزخانه

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

2 دیدگاه روشن مقایسه رنگ سرد و گرم در خانه

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.