تمیز کردن مبل چرم

مبل چرم روش‌های مخصوصی برای شستشو و تمیز نگه داشتن دارند. تعداد زیادی محصولات خانگی و تجاری وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان مبل‌های چرم را تمیز کرد، اما بایستی در انتخاب آن‌ها دقت کافی داشت تا از آسیب دیدن مبلمان چرم جلوگیری کرد. در این مطلب به معرفی روش‌های شستشوی این نوع مبل خواهیم پرداخت. پیشنهاد می‌کنیم اگر مبل چرم دارید که پوسته پوسته شده، ابتدا ترمیم مبل چرم پوسته شده را در نظر بگیرید و سپس شروع به تمیز کردن و شستشوی مبل کنید.

 

چهار روش برای شستن مبل چرم

 

تمیز کردن مبل چرم با جاروبرقی

  • ابتدا با استفاده از جاروبرقی آشغال‌های ریخته شده روی مبل را تمیز کنید. دقت داشته باشید که بین پشتی‌های مبل را نیز تمیز کنید.
  • با استفاده از برس جاروبرقی آشغال‌های باقی مانده را جمع کنید. هنگام استفاده از برس جاروبرقی توجه کنید که به روکش چرمی مبل آسیب وارد نکنید.
  • پس از تمیز کردن مبل با جاروبرقی، با یک دستمال پارچه‌ای گرد و خاک مبل را کامل تمیز کنید.

 

 

تمیز کردن مبل چرم با آب و سرکه

  • با ترکیب کردن مقدار مساوی آب و سرکه در یک ظرف می‌توانید یک محلول خانگی مناسب برای تمیز کردن مبل چرم آماده کنید. بهتر است از آب با دمای اتاق برای این کار استفاده کنید.
  • یک دستمال را با محلول بدست آمده مرطوب کرده و مبل را تمیز کنید. توجه کنید که مبل خیس نشود؛ پاک کردن آن تنها با دستمال مرطوب برای تمیز کردم مبل چرم کافیست.
  • مبل را از بالا به پایین و به آرامی تمیز کنید.
  • در نهایت نیز با استفاده از یک دستمال خشک و تمیز قسمت‌های مرطوب را پاک کنید.

تمیز کردن مبل چرم

تمیز کردن لکه از روی مبل چرم

یکی از علل پرسیده شدن این سوال که « چگونه مبلمان چرمی را بشوییم ؟ »، لکه‌های بوجود آمده روی مبل‌ها است که در ادامه می‌توانید روش پاک کردن سه نوع از این لکه‌ها را مشاهده نمایید:

  • پاک کردن لکه چربی از روی مبلمان چرمی: لکه‌های چربی بوجود آمده توسط لوازم آرایشی بهداشتی، غذا و… بر روی مبل‌ها بایستی هر چه سریع‌تر پاک شوند. برای این کار می‌توانید از محلول‌های مخصوص پاک کردن لکه‌ها از روی مبل چرمی استفاده کرده و سپس آن را به طور کامل خشک نمایید. اگر لکه‌ای روی مبل باقی ماند، می‌توانید از جوش شیرین برای پاک کردن لکه‌های مبل چرم نیز استفاده کنید. برای این کار جوش شیرین را روی قسمت لکه‌دار پخش کرده و پس از چند ساعت آن را پاک کنید.
  • پاک کردن لکه جوهر از روی مبلمان چرمی: برای پاک کردن جوهر ریخته شده روی مبل، کافیست آن را با پنبه آغشته شده به الکل پاک کرده و سپس آن را با دستمال خشک پاک کنید. موقع استفاده از الکل دقت کنید که روی مبل ریخته نشده و آن را خیس نکند.
  • پاک کردن لکه مایعات از روی مبلمان چرمی: لکه نوشیدنی‌هایی مثل چایی، قهوه، نوشابه و… را بلافاصله خشک کرده و اجازه ندهید که روی سطح مبل خشک شوند. برای پاک کردن این نوع لکه‌ها از روی مبلمان چرم، ابتدا مایع ریخته شده را از روی مبل پاک کرده و سپس از محلول‌های پاک کننده مخصوص استفاده کنید. در نهایت نیز با دستمال خشک و تمیز سطح مبل را کامل خشک و تمیز نمایید.

 

تمیز کردن مبل چرم با محلول لیمو و سرکه سفید

۱۰ تا ۱۵ قطره آب لیمو را با دو فنجان سرکه ترکیب کرده و سپس با آن مبل را تمیز کنید. این محلول خانگی نیز برای تمیز کردن مبل چرم بسیار مناسب است.

 

پیشنهاد نویسنده: انتخاب لوستر برای حمام

تمیز کردن مبل چرم

استفاده از بخارشوی برای شستشوی مبل چرم

یکی دیگر از راه‌های شستن مبل چرمی، استفاده از بخارشوی است. در این روش با استفاده از بخار آب و بدون اینکه آسیبی به مبل خود بزنید، می‌توانید به راحتی مبل چرمی خود را تمیز کرده و بشویید.

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.