5 متریال لوستر؛ لوسترها از چه جنسی ساخته می شوند؟

تاریخچه ساخت و متریال لوستر

تاریخ ساخت و استفاده از لوسترهای اولیه به بیش از 8 قرن گذشته برمی گردد. در گذشته های دور استفاده از لوستر نشان عظمت و شکوه و ثروت به شمار می رفت، اما امروزه در هر خانه ای لوستر در طرح ها و جنس های مختلف وجود دارد. در این مقاله تاریخچه ای از ساخت و استفاده لوسترهای اولیه گردآوری شده است.

 

متریال لوستر اولیه

تاریخچه ساخت و استفاده از لوستر به سده های 15 میلادی و در کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، فرانسه، انگلیس و هلند می رسد. کشوری که در این صنعت پیشگام بوده است و نمونه های فراوانی از لوسترهای اولیه در مراکز تاریخی آن به چشم می آید، کشور فرانسه است. در گذشته های دور لوسترهای اولیه از چوب ساخته می شدند و از شمع برای روشنایی آنها استفاده می کردند.

در ساخت و متریال لوستر لوسترهای اولیه برای تامین روشنایی بعد از شمع، از گاز بهره گرفته می شد که از گاز حاصل از فاضلاب ها برای تامین نور لوسترها استفاده می کردند. بعد از استفاده از روشنایی گازی، لامپ های برقی برای تامین نور لوسترها به کار برده شد که تاکنون هم کاربرد دارد.

لوسترهای اولیه بسیار بزرگ بودند و در مکان های خاصی نصب می شدند و نشان از عظمت و شکوه محل مربوطه داشتند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و صنعت نمونه های کوچک تر و خانگی نیز پا به عرصه گذاشت که امروزه شاهد انواع و اقسام لوسترهای خانگی هستیم.

 لوستر فلاندر هلندی از نمونه لوسترهای اولیه

استفاده از فلز برنج  به عنوان متریال لوستر به جای نمونه های قدیمی چوب یا آهن در لوسترهای اولیه با ورود لوسترهای فلاندر هلندی به وقوع پیوست. این نوع لوسترها در قرن 15 میلادی پا به عرصه گذاشتند و از ظاهر و دوام بسیار خوبی برخوردار بودند. در ساخت این نوع لوستر از یک تنه مرکزی که شامل کره یا کره های برنجی است برای تکیه گاه شاخه های لوستر استفاده شده است.

فلز برنج با داشتن خاصیت انعطاف پذیری نسبت به آهن و ویژگی بهتر در تلالو نور مورد استقبال قرار گرفت و تاکنون نیز از جایگاه بسیار خوبی برای ساخت لوستر برخوردار است. در ساخت این نوع لوسترها از معماری گوتیک و طرح های گل دار بهره گرفته شده است. ویژگی طراحی خاص این لوسترها وجود یک نشان عقاب دو سر در بالای لوستر است. در نقاشی های قدیمی هلندی نمونه هایی از این لوسترهای اولیه فلاندر هلندی به چشم می خورد.

لوسترکاران سبک هلندی در سراسر اروپا پراکنده هستند و موجب شناخته شدن لوسترهای برنجی سبک فلاندر شدند. این نوع لوسترها در قرن 16 مورد توجه لوئی سیزدهم فرانسه قرار گرفت و در آن زمان متداول شد. این نوع سبک مورد توجه انگلیسی ها نیز واقع شد و بیش از هر کشور دیگری وارد کننده لوسترهای هلندی شد.

 

متریال لوستر کریستال فرانسه از نمونه لوسترهای اولیه

فرانسه در عرصه تولید لوسترهای اولیه پیشگام بود و نمونه های اولیه لوسترهای کریستالی سنگ در جاهای تاریخی آن به چشم می خورد. در ساخت این نوع لوستر از یک قاب فلزی و برای تزیین آن، آویزهای کریستال سنگ به کار برده شده است. کریستال سنگ یک شکل کوارتز شفاف است که نمونه های اولیه با دست تراش داده می شدند و از کیفیت پایینی برخوردار بودند.

به دلیل تراش دستی از تلالو مناسبی برخوردار نبودند. با گذشت زمان و استفاده از ماشین های تراش، کیفیت آویزهای کریستال سنگ نیز افزایش پیدا کرد. کوارتز با داشتن پروسه تراشکاری مناسب مانند الماس درخشان و زیبا است و امروزه سازندگان برای تولید ارزان تر از نمونه های شیشه ای بهره می برند و استفاده از کوارتز در نمونه های خاص لوستر به کار گرفته می شود.

 

لوستر کاخ ورسای از نمونه لوسترهای اولیه

یکی از معروف ترین لوسترهای اولیه در کاخ ورسای فرانسه قرار دارد. کاخ ورسای از قدیمی ترین کاخ های فرانسه به شمار می رود که تاریخ فرانسه را به تصویر می کشد. این کاخ در زمان حیات لویی هفتم بنا شد و به دستور او یکی از عظیم ترین لوسترهای تاریخ با آینه کاری های کوچک و بزرگ در سالن کاخ قرار گرفته است. این کاخ یکی از جاذبه های گردشگری فرانسه محسوب می شود و سالانه حدود 3،000،000 نفر از آن بازدید می کنند.

لوستر کلیسای نتردام از نمونه لوسترهای اولیه

از دیگر نمونه لوسترهای اولیه در فرانسه لوستر کلیسای نتردام است. کلیسای نتردام در شهر پاریس قرار دارد و سالانه 13،000،000 گردشگر از آن بازدید می کنند. معماری آن در نوع خود بی نظیر است و به معماری گوتیک معروف است. برای زینت بخشیدن فضای داخلی کلیسا از لوستر استفاده شده است و چند صد مجسمه تراشیده شده در داخل و خارج کلیسا وجود دارد.

 

 

مهم ترین قسمت کاخ ورسای، تالار آیینه ها می باشد. در این تالار زیبا، 40 لوستر بزرگ که از سقف تالار آویزان است، وجود دارد و کاملا مشخص است که با روشن شدن لوسترها، تالار غرق در نور و درخشندگی می شود. این تالار زیبا مشرف به باغ است و کل منظره باغ را می توان از پنجره هایی که روبروی آنها آینه های بلند قدی وجود دارد، نظاره کرد. این آینه های قدی موجب منعکس شدن تصاویر باغ در داخل سالن می شوند. در کاخ ورسای تمام مراسم مهم از قبیل مراسم عروسی، تاجگذاری و جشن های مهم برگزار می شده است.

 

لوستر شیشه ای انگلیسی از نمونه لوسترهای اولیه

انگلستان نمونه های متمایزی از ساخت لوسترهای اولیه را به دنیا عرضه کرد. آنها از شیشه چدن در ساخت لوسترهای اولیه بهره بردند. شیشه چدن درصد بالایی اکسید سرب دارد و شفافیت شیشه آن دو چندان است و تلالو و انعکاس بهتری را برای بازتاب نور فراهم می کند.

بازتاب نور در آن به صورت رنگین کمانی است و جلوه خاصی را به لوستر می دهد. این نوع آوری و استفاده از شیشه در ساخت لوسترهای اولیه توسط انگلستان به جهانیان معرفی شد. تاریخ ساخت لوسترهای شیشه ای به قرن 19 میلادی برمی گردد.

لوستر کریستالی کاخ دولما باغچه ترکیه از نمونه لوسترهای اولیه

یکی از زیباترین و عظیم ترین لوسترهای کریستالی توسط ملکه ویکتوریا انگلیس به سلطان عبدالمجید، سی و یکمین پادشاه عثمانی هدیه داده شد. این لوستر بی نظیر با وزن 5.4 تن و با 750 عدد لامپ تزیینی بسیار زیبا در تالار کاخ دولما باغچه استانبول نصب شد. این کاخ با وجود یکی از زیباترین لوسترهای کریستالی یکی از اعجاب معماری ترکیه محسوب می شود که هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

پیشنهاد نویسنده: مبل چند بخشی چیست؟

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.