همه چیز درمورد مبل کابریول

مبل کابریول

مبل کابریول (Cabriole یا Cabriolet) به معنای مبلی است که پایه آن به سمت خارج انحنا داشته باشد و ته آن حالت پنجه شیر باشد. از طرفی هم عده ای عقیده دارند که این واژه از پرشی در رقص باله گرفته شده که پاها در پرش به سمت بالا، به طرف بیرون خم شده و سپس به هم زده می شوند. این چنین نامگذاری برای یک مبل بسیار هنرمندانه است.

مبل کابریول یا کبریول در اوایل قرن 18 معروف شد زمانی که برای ملکه Anne انگلیس، لویی پانزدهم فرانسه و چیپندل، طراح مشهور انگلیسی ساخته شد. از آن زمان تاکنون مبل کبریل با پایه های خمیده به سمت بیرون و بدنه چوبی واضح و مشخص تولید می شود. همانطور که می دانید مردم انگلستان به حفظ اصالت هر چیزی اهمیت زیادی می دهند. در ادامه با ویژگی های این مبلمان و نحوه چیدمان آن در منزل بیشتر آشنا خواهید شد.

 

ویژگی های مبل کبریول یا مبل کابریول

مبل کابریول با پایه های خمیده شناخته می شود که قسمت بالایی به سمت بیرون و قسمت پایینی پایه به سمت داخل انحنا دارد و همه هم به همین میزان انحنا داشته و هیچ تفاوتی ندارند. ضمنا دسته و پشتی مبل نیز هم ارتفاع هستند. با دیدن چنین مشخصاتی می توانید مطمئن باشید که مبل کبریل دارید. مبلمان کبریل در اوایل قرن 18 مد شد که به عقیده برخی افراد در فرانسه، انگلستان و هلند به شهرت رسید اما عده ای معتقدند قبل از آن در چین و یونان ساخته شده بوده و این اثر هنری سابقه طولانی تر دارد.

با این حال نام لرد فیلیپ استانهوف از چسترفیلد را به عنوان مخترع مبلمان کبریول در نظر گرفته اند. مبل کبریل با فریم چوبی مشخص و بدون پوشش، قسمت پشتی و دستی پیوسته، پایه های انحنادار در قسمت بالایی و پایینی و بدون کوسن شناخته می شود. هنوز هم این مبلمان بسیار ارزشمند بوده و برای دکوراسیون منزل استفاده می کنند. در ایران نیز به قیمت بسیار بالایی فروخته می شود.

مبل کبریول (Cabriole) را چطور در خانه استفاده کنیم؟

از انواع مبل کلاسیک که راحتی بسیار بالایی دارد و فقط جنبه تزیینی و دکوری ندارد، می توان به مدل کبریول اشاره کرد. این مدل مبلمان برای خانه هایی با سبک مدرن تا کلاسیک و روستیک بسیار مناسب است و تقریبا می توانید برای هر نوع سبکی به کار ببرید. نمونه های اصلی مبل کابریول دو نفره هستند ولی امروزه مدل های سه نفره هم ساخته می شوند. مبل کبریول هیچ قسمت پوشیده ای ندارد ولی امروزه قسمت دستی آن را با پارچه های فاخر می پوشانند و پایه مبل را باز می گذارند. اگر قصد خرید چنین مبلی دارید از رومبلی بلند استفاده نکنید تا زیبایی پایه ها از بین نرود.

مبلمان کابریول در بیشترین حالت 2.2 متر طول دارد و حداقل طول آن 1.5 متر است. امروزه علاوه بر مدل استاندارد اولیه، مدل های تخت شو یا کانورتیبل کابریول هم ساخته شده اند تا سلیقه طیف بیشتری از نسل امروزی را پوشش دهند. دسته مبلمان هم از لحاظ نوع طراحی و ارتفاع به گونه ای طراحی شده که راحتی و آسایش زیادی به همراه داشته باشد.

 

 

فریم اصیل مبلمان کبریل از چوب راش و بلوط است اما امروزه برای کاهش قیمت بسیار زیاد این مبل فریم های استیل، پلاستیک، تخته های لمینتی یا ترکیبی از این موارد را استفاده می کنند. بافت داخلی نمونه های سفارشی این مبلمان با موی خوک یا اسب پر شده اند که بسیار نرم و راحت هستند اما در نمونه های تولید عمده و غیر سفارشی، از پلی استیل به دور فوم استفاده می کنند.

 

جنس کوسن های مبل کبریول از فوم پلی استر تا فیبر پلی استر، کتان، لاتکس یا کتان پیچیده شده دور فنر متفاوت است. با این حال این مبلمان به گونه ای طراحی شده اند که نیازی به کوسن ندارند.

برای پارچه رومبلی کابریول هم توصیه می کنیم به سراغ فیبرهای طبیعی مثل پشم و نایلون بروید با این حال کتان، استات، رایون و پلی استر هم خصوصیات بسیار خوبی دارند و مناسب هستند. اگر به دنبال مبلی هستید که بخش چوبی آن حکاکی شده باشد و به خوبی دیده شود، طراحی زیبا و ساختاری نرم و راحت برای آن در نظر گرفته شده باشد و در عین حال فرم رسمی و تشریفاتی خود را هم حفظ کند، مبل کبریول بهترین گزینه است.

 

شیوه چیدمان مبلمان کابریول

مبلمان کابریول به دلیل اینکه بیشتر به سبک کلاسیک شباهت دارد برای خانه های بزرگ مناسب است. برخی افراد حتی برای خانه های کوچک هم ترجیح می دهند از مبل کبریول استفاده کنند که در این صورت چیدن سایر وسایل تزیینی دشوار خواهد بود.

در چیدن این مبل ها فاصله مناسب را رعایت کنید تا هم رفت و آمد بین مبلمان راحتتر باشد و هم اینکه زیبایی آنها بیشتر به چشم بیاید. نقطه کانونی انتخاب کنید و سپس مبل را بچینید. به عنوان مثال برخی افراد دیوارهایی که تابلوهای هنری دارند و برخی دیگر کنار شومینه را ترجیح می دهند.

اطراف این مبلمان را تا می توانید با وسایل تزیینی، چراغ های ایستاده لوکس و صندلی های لاکچری، مجسمه های خاص و تندیس تزیین کنید. مبلمان کبریول باید رنگی متناسب با فرش یا هر نوع کفپوش دیگری که انتخاب کرده اید به همراه تناسب کامل با رنگ پرده منزل باشد. معمولا رنگ های طلایی یا قهوه ای با رگه های طلایی بهترین رنگ برای ست کردن هستند.

پیشنهاد نویسنده: مبل سبک لاوسیت چیست؟

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

1 دیدگاه روشن همه چیز درمورد مبل کابریول

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.