جزیره در آشپزخانه چیست؟

اگر کمی با مباحث دکوراسیون خصوصا چیدمان آشپزخانه آشنا شده باشید، احتمالا با عبارت جزیره در آشپزخانه هم آشنایید یا حداقل نام آن به گوشتان خورده است، اما جزیره آشپزخانه چیست؟ چه مصارفی دارد؟ چرا وجود دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

 

جزیره در آشپزخانه چیست؟

همه آشپزخانه ها پیشخوان دارند، می توان گفت جزیره آشپزخانه هم نوعی پیشخوان است که معمولا از سنگی که برای اپن استفاده شده روی جزیره آشپزخانه هم استفاده می شود. جزیره وسط آشپزخانه قرار می گیرد و برای خانه های بزرگ کاربرد دارد. جزیره فوق العاده آشپزخانه را زیبا می کند و البته کاربردهای فراوانی دارد. جزیره می تواند محل گاز تو کار، لباسشویی و ظرفشویی توکار، یخچال مینی کوچک جدا از یخچال اصلی و صد البته محلی برای سینک باشد چرا که نزدیک ترین فاصله را به هر دو طرف آشپزخانه دارد.

جزیره در آشپزخانه چیست؟

اندازه مناسب جزیره در آشپزخانه

 

جزیره در آشپزخانه در کل بهتر است فقط در آشپزخانه هایی با ابعاد بزرگ استفاده شود، اما در کل بدیهی ست که جزیره نباید به حدی کوچک باشد که کارایی نداشته باشد و همچنین نباید به حدی بزرگ باشد که تردد را مختل کند. فراموش نکنید شما جزیره را در درجه اول برای کارایی آن می خواهید و نه فقط زیبایی!

 

جزیره را کجا بگذاریم؟

جزیره همیشه در وسط آشپزخانه قرار می گیرد، در غیر صورت و در آشپزخانه های کوچک، جزیره همان پیشخوانی است که در کنار دیواره های آشپزخانه و نزدیک به ورودی قرار دارد.

جزیره در آشپزخانه چیست؟
برای بالای جزیره خود در آشپزخانه محصولات روشنایی مناسب انتخاب کنید

ارتفاع مناسب برای جزیره آشپزخانه چقدر است؟

به گفته کارشناسان و متخصصان دکوراسیون داخلی و همچنین کابینت سازان، ارتفاع جزیره باید نود سانتی متر باشد اما در عمل آن را 70 الی 75 سانتی متر می سازند که برای کار کردن و استفاده از آن راحت تر باشد. اگر این جزیره به عنوان میز غذاخوری استفاده شود باید در کنار آن نسبت به ابعاد جزیره از ارتفاع 70 الی 90 سانتی متر، از صندلی هایی با ارتفاع 40 الی 60 سانتی متر استفاده شود یعنی باید فاصله صندلی تا جزیره چیزی حدود سی سانت باشد.

 

انواع جزیره در آشپزخانه

 

جزیره مخصوص انبار وسایل مختلف

این مدل از جزیره تنها برای قرار دادن خرده ریز ها و اقلام برقی و غیر برقی آشپزخانه استفاده می شود. سینک ندارد، توکار نشده و برای غذا خوردن هم استفاده نمی شود.

 

جزیره مخصوص آماده سازی مواد غذایی و شستشو

این نوع از جزیره حتما باید دارای سینک باشد تا مواد غذایی را شست و شو داده و از آن برای تهیه غذا استفاده کنید.

 

جزیره مخصوص میز غذاخوری

همان طور که از نام از مدل جزیره پیداست، از این جزیره برای صرف غذا استفاده می شود و نیاز شما به میز های ناهارخوری سنگین را برطرف می کند.

جزیره در آشپزخانه
برای تماشای این محصول روی لینک کلیک کنید.

جزیره در آشپزخانه مخصوص آشپزی

در جزیره هایی مخصوص آشپزی یک گاز با حداقل دو شعله کار شده است که می توانید روی آن به سادگی آشپزی کنید. از آنجایی که جزیره وسط آشپزخانه است شما دسترسی کامل به هر چه که بخواهید به هر شکل که بخواهید خواهید داشت.

 

جزیره آشپزخانه مخصوص آشپزی و غذاخوری

این جزیره ترکیبی از جزیره سینک دار و گاز دار است. بدیهی ست که تدابیر امنیتی در این نوع جزیره بسیار مهم است پس حتما از یک حرفه ای برای نصب این جزیره استفاده کنید.

 

جزیره هایی با اشکال متنوع

 

جزیره‌های L شکل

جزیره ها فقط به شکل مربع یا مستطیل وسط آشپزخانه نیستند. جالب است بدانید که جزیره های L شکل اتفاقا طرفداران بیشتری هم دارند چرا که به دلیل نوع ساخت این جزیره ها، کارایی آن ها نیز بیشتر است.

 

جزیره در آشپزخانه T شکل

این نوع از جزیره ها معمولا دو کاربری دارند، بخش از آن برای غذاخوردن و بخش دیگر برای تعبیه سینک و گاز می باشد.

 

ایده های جذاب برای جزیره در آشپزخانه

سپاس از شما همراهان خوب دکوریار! خوشحال می شویم سوالات و پیشنهادات خود درمورد جزیره در آشپزخانه را در بخش کامنت برای ما بنویسید!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.