چگونه آباژور مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه آباژور مناسب انتخاب کنیم؟

آباژور مناسب پذیرایی باید دارای ویژگی های خاصی باشد. چرا که یک آباژور مناسب می تواند یک اتاق ساده را به یک اتاق شگفت انگیز تبدیل کند و یک آباژور نامناسب با بهم ریختن تعادل دکوراسیون، نمای اتاق را از بین برده و باعث اغتشاش در فضا می شود و از آن جایی که پذیرایی به عنوان اصلی ترین بخش خانه برای استقبال از مهمان هاست، اگر دارای روشنایی و نورپردازی های مناسبی نباشد، هر چقدر هم که برای دکوراسیون داخلی آن هزینه کنید، باز هم این زیبایی کامل نخواهد شد.

اهمیت وجود آباژور مناسب برای پذیرایی

همان طور که می دانید آباژور ها به عنوان نورپرداز های اصلی در خانه استفاده نمی شوند، اصلی ترین وظیفه یک آباژور به عنوان یک نور پرداز فرعی ایجاد لایه هایی از نور و سایه های زیباست. ادغام نورپردازی های فرعی در روشنایی های اصلی باعث ایجاد حجم ( لایه هایی از نور) و به چشم آمدن یک منطقه می شود.

به همین خاطر برای ایجاد تاکید در یک فضای خاص از آباژور استفاده می شود و از آن جایی که اغلب افراد تمایل به تاکید فضای پذیرایی و عناصر و اکسسوری های زیبای آن دارند، وجود آباژور مناسب در پذیرایی الزامی است.

 

ترفندهای انتخاب و خرید آباژور مناسب پذیرایی

متاسفانه اغلب مردم بر این باور هستند که انتخاب زیباترین آباژور برای پذیرایی بهترین گزینه است. اما همان طور که در مقالات پیشین هم اشاره کرده ایم، گران ترین و زیباترین، همیشه بهترین نیست. برای اینکه دکوراسیون داخلی خانه زیبا و قابل تحسین باشد، باید اصول ویژه ای را در انتخاب و خرید وسایل رعایت کنیم.

خرید آباژور به عنوان یک عنصر تاثیر گذار هم، از این قاعده مستثنی نیست. برای انتخاب بهترین آباژور ابتدا باید جایگاه مناسبی برای آن مشخص و سپس با توجه به نوع سبک چیدمان منزل آباژور مناسبی را انتخاب کنیم.

 

پیدا کردن بهترین مکان ها برای قرار دادن آباژور در پذیرایی

برای خرید آباژور عجله نکنید، ابتدا چیدمان خانه را به بهترین شکل انجام داده و بعد از آن به فکر پیدا کردن بهترین نقاط برای استفاده از آباژور باشید. چرا که اندازه آباژور کاملاً مرتبط با جایگاه آن در دکوراسیون است. برای تشخیص بهترین نقاط برای چیدمان آباژور در منزل ابتدا به نقاط کانونی یا نقاطی که می خواهید مورد تایید باشد، توجه کنید و بعد از آن مناطق دنج و تاریک را در نظر بگیرید. این روش بهترین شیوه برای تشخیص نوع، شکل و اندازه آباژور می باشد.

 

بارزترین خصوصیات آباژور مناسب پذیرایی

انتخاب یک آباژور مناسب به نظر ساده می رسد اما چالش اصلی هنگامی پیش می آید که ما بخواهیم این اکسسوری زیبا را با دکوراسیون منزل هماهنگ کنیم. برای انتخاب و خرید آباژور مناسب برای پذیرایی بهتر است این قسمت را با دقت بخوانید. آباژور مناسب در پذیرایی باید نور پردازی مناسبی داشته باشد.

نور پردازی ها با توجه به شکل، رنگ، جنس و اندازه کلاهک و نوع لامپ به کار رفته درون آن می توانند متفاوت باشند. نور های گسترده و شفاف بیشتر برای ایجاد روشنایی و نورهای مات و رنگی برای تزئین و ایجاد حس در یک محیط به کار می آیند. قبل از انتخاب آباژور هدف و انتظارات خود را مشخص کنید.

یکی از اصلی ترین اصول چیدمان منزل، ایجاد هماهنگی و هارمونی مناسب بین عناصر و سبک چیدمان است. بنابراین اگر سبک چیدمان خانه شما کلاسیک است، از آباژور های کلاسیک یا امپراتوری و در صورتی که از سبک مدرن در چیدمان منزل استفاده کرده اید از آباژور های مدرن، ساده با رنگ های روشن استفاده کنید.

این موضوع را مد نظر داشته باشید که آباژور های رومیزی با سبک های کلاسیک و لوکس ارتباط بهتری برقرار می کنند. اگر هدفتان از اضافه کردن آباژور در پذیرایی ایجاد نور پردازی بر روی عناصر خاصی است، مشخص کنید که این عناصر، کجا قرار گرفته اند، اگر بر روی زمین قرار دارند، از آباژور هایی که نور را به سمت پایین هدایت می کنند استفاده کنید و چنانچه می خواهید بخشی از دیوار نمایش پر رنگ تری داشته باشد آباژورهایی را انتخاب کنید که نور را به سمت بالا یا به سمت دیوار هدایت می کنند.

کلاهک بیشترین تاثیر را در ظاهر آباژور می گذارد. کلاهک ها از مواد مختلفی مانند شیشه، فلز، کاغذ، پارچه و … تهیه می شوند. کلاهک های کتانی یا ابریشمی به فضا حس و حال قدیمی و نوستالوزیک می بخشند و انتخاب خوبی برای اتاق های کلاسیک تر هستند. کلاهک های شیشه ای، کاغذی و یا فلزی طرح های مدرن تری از آباژور هستند.

انتخاب کلاهک آباژور

بهترین راه برای انتخاب رنگ کلاهک آباژور توجه به سلیقه و ایجاد هارمونی بین آباژور و عناصر پیرامون آن مانند پرده، کوسن مبل، جنس میز ناهار خوری، رنگ مبلمان ، رنگ دیوار یا کاغذ دیواری و … است. اما اگر قصد دارید آباژور به عنوان یک المان تزئینی به صورت برجسته نمایش داده شود، از رنگ های جسورانه مانند قرمز و اگر فقط به دنبال ایجاد فضای لطیف تر و برجسته سازی عناصر اطراف آباژور را دارید از رنگ های آرام تری مانند کرم و بژ برای کلاهک آباژور استفاده کنید.

اگر پذیرایی شما دارای سقف کوتاهی است، می توانید با استفاده از آباژور های پایه داری که نور را به سمت بالا هدایت می کنند، نمای بلندتری را برای سقف خود ایجاد کنید.

درست است که اغلب افراد آباژورهای ایستاده را به عنوان مناسب ترین گزینه برای تزیین نشیمن و پذیرایی می شناسند. اما بهتر است آباژور های رو میزی را هم دست کم نگیرید. این آباژو ها با ترکیب خطوط عمودی خود در دریایی از خطوط افقی مبلمان می توانند دنیای متفاوتی خلق کنند. معمولاً همه ما انتظار داریم که آباژور پذیرایی نسبت به آباژور اتاق خواب نورپردازی بیشتر و وسیع تری داشته باشد. برای بر آورده شدن این منظور باید به انتخاب آباژورهای بلند تر با کلاهک روشن تر فکر کنید.

 

هماهنگ بودن آباژور و لوستر

یکی دیگر از اصلی ترین خصوصیات آباژور مناسب پذیرایی هماهنگ بودن آن با لوستر است. لازم نیست این دو آیتم دکوراتیو کاملاً یک شکل باشند، اما بهتر است هماهنگی های ظریفی را بین رنگ یا جنس آن ها لحاظ کنید. اگر دکوراسیون داخلی شما به سبک سنتی و با وسایل آنتیک طراحی شده است، ترجیحاً از آباژورهای پلیسه دار برای ایجاد لایه های از نور در پذیرایی کمک بگیرید.

مبل های پذیرایی از اصلی ترین مواردی هستند، که می خواهیم مورد تاکید قرار بگیرند، از این رو بسیاری از عناصر تزئینی مهم را اطراف آن ها می چینیم. بنابراین استفاده از یک آباژور مناسب در این قسمت برای ایجاد یک نور پردازی فرعی و شخصیت دادن به عناصر زیبای اطراف، لازم به نظر می رسد.

البته بسته به نوع چیده شدن مبلمان می توانید از آباژور های بلند ایستاده یا رو میزی استفاده کنید. چنانچه تمایل به استفاده از آباژورهای رومیزی بر روی میزهای عسلی کنار مبلمان دارید، حتما توجه داشته باشید که ارتفاع آباژور شما باید مساوی یا کمی بلندتر از دسته مبل ها باشد.

 

هماهنگی میز و آباژور رومیزی

اندازه و شکل میز، نوع و شکل کلاهک آباژور را مشخص می کند. به عنوان مثال میز های مربع معمولاً با کلاهک های مربع و میز های گرد با کلاهک های گرد یا بیضی به خوبی هماهنگ می شوند. اما استثناهایی هم وجود دارد، مثلا قرار دادن یک آباژور با کلاهک گرد و پایه مربعی روی یک میز بیضی می تواند شگفت انگیز باشد.

پیشنهاد نویسنده: چگونه خانه برای نوزاد آماده کنیم؟

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن چگونه آباژور مناسب انتخاب کنیم؟

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.