ویژگی های تشک خوب

تشک خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ برای داشتن یک خواب خوب برخورداری از سرویس خواب مناسب است كه در این میان تشک خواب حرف اصلی را می زند بسیار مهم است. در گذشته افراد از تشک های دست دوز که با پنبه یا پشم شیشه پر شده بود استفاده می کردند ولی امروزه با پیشرفت صنعت کالای خواب و رواج تشک های خوش خواب طبی و فنری افراد به ندرت از تشک های دسته اول استفاده می کنند. حال می خواهیم بدانیم یک تشک خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا هنگام خرید تشک دچار مشکل نشویم.

تشک خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

از نظر کارشناسان یک تشک خوب نقش بسزایی در سلامت روح و جسم و همچنین داشتن یک خواب آسوده دارد. اگر فردی از تشکی استفاده کند که با معیارهای استاندار مطابقت نداشته باشد و مناسب بدن وی نباشد ممکن دچار آسیب های جدی جسمانی و همچنین به دلیل بی خوابی دچار کسالت و خستگی مفرط باشد. حال برای آنکه بدانیم چه تشکی مناسب است باید از ویژگی های یک تشک خوب بدانیم. یک تشک خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد که به بررسی هر کدام می پردازیم:

  • فضای خوب
  • راحتی
  • دوام خوب
  • جنس اسفنج
  • فنر قوی
  • ارتفاع مناسب
  • مموری فوم مناسب
  • اندازه تشک

 

فضای خوب تشک

اولین ویژگی یک تشک خوب مقدار فضای آن تشک می باشد. اگر تشک خیلی کوچک باشد آرامش و آزادی را در زمان خواب از شما می گیرد. یک فرد سالم در حدود ۶۰-۴۰ مرتبه در طول شب غلت می خورد، بنابراین برای تجربه یک خواب راحت باید آزادی حرکت داشته باشید، معمولا از تشک های کوچک تر برای استفاده در کمپ ها و سفر استفاده میشود چرا که این نوع تشک ها حجم و فضای کمتری را اشغال مینمایند و برای استفاده چند شب مناسب هستند، پیشنهاد میشود برای خواب در منزل مخصوصا جهت شب ها از تشک های استاندارد استفاده نمایید.

راحتی تشک

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک تشک خواب خوب راحتی آن می باشد. یک تشک خوب تکیه گاه مناسبی برای بدن (از سر تا پا) است و حالت ستون فقرات را در همان وضعیت ایستاده نگه می دارد. در زمان انتخاب تشک بیشتر به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن و کمر بر روی تشک دقت کنید چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می افتد، تشک خوب باید بتواند با توجه به نیاز فرد و بسته به راجتی او در خواب، این مشکل را برای وی حل نموده و باعث لذت بردن شخص در هنگام خواب گردد.

 

دوام تشک

کیفیت مواد به کار رفته مهم است. ممکن است برای خرید تشکی که دارای کیفیت بهتری است مجبور به پرداخت هزینه بالاتری شوید، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. با این کار نه تنها مدت زمان بیشتری می توانید از آن استفاده کنید بلکه بدنتان نیز در آرامش کامل به سر می برد، چرا که تنها در خواب ایت که بدن فعالیت روزانه و خستگی های چندین ساعت کار متداول را میتواند دفع کند، این خستگی ها میتواند جهت ورزش کردن، درس خواندن، کار کردن و حتی بیدار بودن یا صحبت کردن باشد.

 

جنس اسفنج تشک

در تشخیص نوع اسفنج به کار رفته تشک باید به وزن و تراکم آن دقت کرد.، این اسفنج ها هر چه متراکم تر باشند به طبی تر شدن تشک کمک کرده و مقداری سفت تر میگردند و هرچه باز تر باشند شُل تر شده و گود تر میگردند، وزن اسفنج هایی که سنگین تر میباشند از تراکم بیشتری برخوردار هستند.

 

نوع فنر بندی تشک

نوع فنر بندی تشک, ضخامت مفتول فنر و فریم دور تشک در کیفیت تشک های فنری مهم هستند. همچنین تشکهایی که دارای فنر پاکتی هستند از قابلیت بیشتری برخوردارند بطوریکه تمام فنرها تک تک داخل فنر و منفصل هستند و در صورتی که دو نفر روی تشک باشند با تکان خوردن یکی دیگری متوجه نخواهد شد. همچنین در دراز مدت فنرها بدلیل اصطحکاک یکدیگر جیر جیر نخواهند کرد.

 

ارتفاع تشک

با توجه به لایه های داخلی تشک اعم از موکت, الیاف, پنبه, رویه تشک, ارتفاع تشک ها متفاوت خواهد بود و در طول عمر تشک نقش بسزای دارند. هرچقدر ارتفاع تشک بیشتر باشد تشک مرغوب تر و در ضمن اگر از روتختی استفاده کنید بدلیل ارتفاع بیشتر سرویس خواب شما زیباتر خواهد بود و ملحفه روتختی جلوه بهتری خواهد داشت.

 

تشک مموری فوم

تشک های نسل جدید دارای مموری فوم هستند که قیمت بالاتری دارند. مموری فوم برای اولین بار توسط سازمان فضایی آمریکا جهت جلوگیری از عوارض ناشی از شتاب ثقل به هنگام پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان اختراع شد. پس از آن بعنوان یک محصول بسیار مفید و ضروری به خانه های مردم در اروپا و آمریکا راه پیدا کرد. ویژگی منحصر به فرد فوم های هوشمند تغییر شکل در اثر دمای بدن، برگشت پذیری مناسب پس از برداشتن نیرو در ناحیه تماس، تسهیل در جریان گردش خون، جلوگیری از گرفتگی عضلات و نیز جلوگیری از درد در ناحیه ستون فقرات است.

بهترین تشک از لحاظ معیارهای پزشکی

اگر شما می خواهید بدانید یک تشک خوب از نظر پزشکی چه معیارهایی دارد باید بگوییم معیارهایی که برای یک تشک خواب خوب در بالا برای شما آورده ایم نیز شامل می شود حال آنکه در هنگام خرید تشک دقت کنید که تشک شما دارای کپسول یا دریچه های تهویه هوا باشد که این امر باعث می شود که در دراز مدت هوا در تشک جریان داشته باشد و نیز باعث بوی بد و تعرق کمتری می شود. خوشخواب های روکش‌دار دارای سطح لطیف‌تری هستند ولی خوشخواب هایی که به وسیله برچسب‌ها و موادی خاص در برابر فرسوده شدن مقاوم می‌شوند، برای افرادی که دارای حساسیت هستند توصیه نمی‌شود.

پیشنهاد نویسنده: همه چیز درمورد سبک دکوراسیون صنعتی

همچنین می توانید برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری مجموعه دکوریار از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

0 دیدگاه روشن ویژگی های تشک خوب

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.