آشنایی با آشپزخانه کلاسیک

شاید با خودتان فکر کنید هر چه می گذرد علاقه مردم به طراحی دکوراسیون سنتی و کلاسیک کمتر و به دکوراسیون مدرن بیشتر می شود و تقریبا کسی به دنبال آشپزخانه کلاسیک نیست اما کاملا برعکس است! امروزه تعداد زیادی از مردم که اتفاقا بیشترشان جوان هستند اخیرا به طراحی آشپزخانه کلاسیک با گلیم و کابینت های زیبای منبت کاری شده روی آورده اند.

در نوشته های قبلی دکوریار درمورد فضاهای مدرن و خصوصا ویژگی های آشپزخانه مدرن صحبت کردیم، نوبتی هم که باشد دیگر نوبت آشپزخانه کلاسیک زیبای دوست داشتنی است! با ما همراه باشید…

 

ویژگی‌ های آشپزخانه کلاسیک

با یک نگاه می توانیم بفهمیم که چه چیزی از این سبک انتظار داریم، سبک کلاسیک یعنی سبکی که مجلل است، روی اجزای آن کار شده و حس و حالی نستالژیک در برخی جاهای آن دیده می شود. حالا در این سبک دکوراسیون ما در ادامه نکاتی مانند ترکیب رنگ و نورپردازی و اکسسوری ها و موارد دیگر را کاملا بررسی خواهیم کرد.

 

آشنایی با آشپزخانه کلاسیک

انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای آشپزخانه کلاسبک

ترکیب رنگ یکی از اصلی ترین مشخصه های هر فضایی است، رنگ های سرد و روشن و مرده در سبک مدرن و رنگ های گرم و پرشور و کلاسیک مانند آبی کلاسیک و یا قرمز در سبک کلاسیک استفاده می شوند. اگر می خواهید فضای خود را کلاسیکی کنید، از رنگ هایی مانند نارنجی، بژ، آبی درباری، برنز، طلایی، نباتی، سفید و کرمی استفاده کنید.

 

 نورپردازی آشپزخانه کلاسیک

یکی دیگر از مشخصه های هر مکان نه تنها در آشپزخانه بلکه در هر جای دیگری با هر سبک دیگری نحوه نورپردازی است. در آشپزخانه کلاسیک دیگر به سراغ لوستر های مدرن و نورپردازی خطی نمی رویم و تمرکز ما بیشتر روی لوستر های کلاسیک و برنجی، برنزی و سایر متریال ها است.

نورپردازی در آشپزخانه کلاسیک
محصولات روشنایی مناسب برای ایجاد فضایی خاص و دلنشین

لوازم آشپزخانه کلاسیک

خرید لوازم مورد نیازتان و اکسسوری های یک آشپزخانه کلاسیک به آن معنا و مفهوم می دهند و اهمیت خیلی زیادی دارند. در آشپزخانه کلاسیک خود حتما از گلیم یا فرش یا یک عنصر سنتی و کلاسیک بهره بگیرید و اگر به عنوان مثال میز ناهارخوری می خرید، خوب است که منبت کاری شده باشد.

 

کابینت‌ کلاسیک برای آشپزخانه کلاسیک

به دو چیز در کابینت کلاسیک اهمیت بدهید: رنگ و نقش کابینت و یراق آلات آن. سعی کنید کابینتی با دستگیره چشم گیر، منت کاری شده و از نوع کلاسیک خریداری کنید. رنگ کابینت کلاسیک خوب است به چوب های تیره نزدیک باشد و از نوع تمام چوب یا روکش چوب باشد.

 

نقش جزیره در آشپزخانه کلاسیک

همه آشپزخانه ها پیشخوان دارند، می توان گفت جزیره آشپزخانه هم نوعی پیشخوان است که معمولا از سنگی که برای اپن استفاده شده روی جزیره آشپزخانه هم استفاده می شود. جزیره وسط آشپزخانه قرار می گیرد و برای خانه های بزرگ کاربرد دارد. جزیره فوق العاده آشپزخانه را زیبا می کند و البته کاربردهای فراوانی دارد. جزیره می تواند محل گاز تو کار، لباسشویی و ظرفشویی توکار، یخچال مینی کوچک جدا از یخچال اصلی و صد البته محلی برای سینک باشد چرا که نزدیک ترین فاصله را به هر دو طرف آشپزخانه دارد.

 

به گفته کارشناسان و متخصصان دکوراسیون داخلی و همچنین کابینت سازان، ارتفاع جزیره باید نود سانتی متر باشد اما در عمل آن را 70 الی 75 سانتی متر می سازند که برای کار کردن و استفاده از آن راحت تر باشد. اگر این جزیره به عنوان میز غذاخوری استفاده شود باید در کنار آن نسبت به ابعاد جزیره از ارتفاع 70 الی 90 سانتی متر، از صندلی هایی با ارتفاع 40 الی 60 سانتی متر استفاده شود یعنی باید فاصله صندلی تا جزیره چیزی حدود سی سانت باشد.

جزیره آشپزخانه در کل بهتر است فقط در آشپزخانه هایی با ابعاد بزرگ استفاده شود، اما در کل بدیهی ست که جزیره نباید به حدی کوچک باشد که کارایی نداشته باشد و همچنین نباید به حدی بزرگ باشد که تردد را مختل کند. فراموش نکنید شما جزیره را در درجه اول برای کارایی آن می خواهید و نه فقط زیبایی!

برای بازدید از ایده های برتر دیزان آشپزخانه کلاسیک می توانید از این ویدیو دیدن کنید.

سپاس از شما همراهان خوب دکوریار! خوشحال می شویم سوالات و پیشنهادات خود درمورد آشپزخانه کلاسیک را در بخش کامنت برای ما بنویسید!

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.