انتخاب لوستر برای حمام

انتخاب لوستر برای حمام یکی از قسمت‌ های بااهمیت طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌ شود. طراحی دکوراسیون داخلی منزل یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید به آن دقت زیادی داشته باشید. توجه داشتن به تک تک موارد موجود در طراحی دکوراسیون باعث می‌شود که نتیجه نهایی دکوراسیون جذاب و عالی باشد. قصد خرید لوستر سرویس بهداشتی دارید؟ آیا با انواع مدل‌های نورپردازی در این فضا آشنا هستید؟ از قیمت‌های مدل‌های مختلف آن خبر دارید؟ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

اهمیت انتخاب لوستر در سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی و حمام یکی از کلیدی‌ترین فضاها در منزل محسوب می‌شوند. از سینک و کابینت و کاشی که بگذریم، یکی از مهمترین فاکتورها لوستر سرویس بهداشتی است که حتی غالبا امروزه تبدیل به یک مد هم شده است و از آن در سرویس هم استفاده می‌کنند، چرا که با یک نورپردازی مناسب جلوه‌ای متفاوت به فضای شما خواهد داد.

حالت نورپردازی در سرویس بهداشتی باید به نحوی باشد که هم نور کافی در محیط داشته باشیم و هم گاها قابل تغییر باشد. مثلا یک نورپردازی ملایم یا مستقیم، یا حتی دکوراتیو. مهم‌ترین چیزی که باید در نظر گرفته شود سلیقه در مدل و انتخاب چراغ‌هاست؛

 • مدرن یا کلاسیک
 • تاریک یا روشن

همانطور که قبلا هم گفته شد، انتخاب نور و لوستر سرویس بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در واقع نورپردازی درست در این مکان، علاوه بر رنگ و لعاب بخشیدن به فضای داخلی کمک شایانی به استفاده بهتر از آینه در سرویس‌های بهداشتی می‌کند. معمولا سرویس‌های بهداشتی نسبت به دیگر مکان‌های منزل از فضای کوچک‌تری برخوردار هستند و اکثرا نور لازم برای روشنایی را ندارند به همین دلیل اگر سیستم روشنایی مناسبی در آن به‌کار نرود، فضایی تاریک و نا ‌مناسب خواهید داشت.

بهتر است از رنگ‌های مناسب و طبیعی در لوستر خود استفاده کنید. قدرت نور و رنگ آن می‌تواند تاثیر بسزایی در نورپردازی محیط شما داشته باشد.

انتخاب لوستر برای حمام

پیشنهاد نویسنده: تمیز کردن مبل چرم

 

انتخاب لوستر سرویس بهداشتی باید چگونه باشد؟

در عصر امروزه بر خلاف گذشته گزینه‌های بسیار زیاد و متنوعی برای نورپردازی و اجرای صحیح آن در اختیار ما قرار گفته است. اگر بتوانید نورپردازی سرویس بهداشتی را به طور کاملاً صحیح و اصولی اجرا کنید می‌توانید نتیجه‌ای مطلوب و جذاب داشته باشید. فضای سرویس بهداشتی و حمام باید به طور کامل روشن باشند. اصول و نکات زیادی وجود دارند که باید در نورپردازی و اجرای آن به آن‌ها توجه داشته باشید. از جمله فاکتورهای مهم نورپردازی مناسب در سرویس بهداشتی و حمام می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • نورپردازی باید متناسب با شرایط انجام شود. به طور مثال باید توجه داشته باشید که معمولاً نورپردازی در شب نسبت به روز کم‌تر است. در چنین شرایطی استفاده از لامپ‌های LED می‌تواند بهترین گزینه باشد.

 

 • از دیگر فاکتورهای مهم و اثرگذار بر نوع نورپردازی و مقدار آن سن افراد ساکن در خانه است. افرادی که بالای 60 سال سن دارند به طور قطع به نور بیش‌تری (حدود 3 برابر) نسبت به افراد جوان‌تر نیاز دارند. در این شرایط می‌توانید از انواع مختلف لامپ‌ها در جهات گوناگون استفاده کنید.

 

 • استفاده از نور طبیعی خورشید می‌تواند زیبایی بیش‌تری در هر محیطی ایجاد کند. سعی کنید تا هر مقداری که ممکن است از نور طبیعی در سرویس بهداشتی نیز استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که نورهای مصنوعی با هر طرح و رنگی همچنان شادابی، طراوت، و سرزندگی نور طبیعی را نخواهند داشت. اگر پنجره‌ای در سرویس بهداشتی دارید مسیر نور ورودی از آن را با ابزار مختلف سد نکنید.

 

 • به خاطر داشته باشید که گزینه‌های بسیار زیادی برای طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی و نورپردازی آن وجود دارد. هیچگاه خود را به استفاده از چند گزینه محدود نکنید. با توجه به گزینه‌های گوناگون موجود هیچگاه نگران هزینه لوستر سرویس بهداشتی نباشید. مطمئن باشید که نصب چند چراغ سقفی و LED در دیوار و کف و پشت آینه‌های سرویس بهداشتی با وجود تاثیر زیاد و جذاب، هزینه کمی به دنبال خواهد داشت.

 

 • به هیچ وجه نگران برخورد تجهیزات روشنایی با آب و رطوبت نباشید. امروزه بسیاری از چراغ‌ها و تجهیزات سرویس‌های بهداشتی از استانداردهای ضدآب برخوردار هستند و به همین ترتیب می‌توانید با راحتی خیال از آن‌ها در سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنید.

 

 • لامپ‌های LED گزینه‌ بسیار مناسبی برای زیباتر کردن فضای سرویس بهداشتی هستند. این لامپ‌ها علاوه بر اقتصادی و به صرفه بودن مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی دارند و علاوه بر این به مصرف کم‌تر انرژی نیز کمک خواهند کرد.

 

 • سعی کنید پیش از آن که به سراغ نورپردازی سرویس بهداشتی روید محل قرارگیری تمام چراغ‌ها و نوع آن‌ها را به دقت و با جزئیات مشخص کنید. با این کار می‌توانید از سردرگمی و استفاده از المان‌های نادرست به هنگام اجرای نورپردازی دوری کنید.

 

 • نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که نورپردازی صرفا به چراغ‌ها و المان‌های روشنایی موجود در سرویس بهداشتی و حمام محدود نمی‌شود؛ بلکه المان‌ها و اجزائی مانند کاشی و سرامیک‌ها نیز تاثیر عمده‌ای بر نورپردازی سرویس بهداشتی شما دارند. پس بهتر است در مسیر طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی این مورد را نیز به خاطر داشته باشید.

 

 • در انتخاب وسایل نورپردازی سعی کنید از تجهیزاتی استفاده کنید که دارای استاندارد IP 44 هستند. این تجهیزات مقاومت مناسبی در برابر رطوبت و آب دارند و به همین جهت می‌توانید از آن‌ها با خیال راحت در تمام نقاط سرویس بهداشتی خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید از وسایل نورپردازی در زیر دوش آب استفاده کنید بهتر است تجهیزاتی را خریداری کنید که استاندارد IP 65 دارند. این تجهیزات مقاومت بسیار بالایی در برابر آب خواهند داشت.

 

 • اگر نمی‌خواهید از تجهیزات گران‌قیمت استفاده کنید، بهتر است درباره اصول و قوانین نورپردازی در مکان‌هایی مانند سرویس بهداشتی مطالعه بیش‌تری داشته و بر اصول مربوطه مسلط شوید. بدین ترتیب با استفاده از ساده‌ترین چراغ‌ها و صرف کم‌ترین هزینه، و تنها با رعایت اصولی ابتدایی و ساده می‌توانید به نتیجه بسیار مطلوبی دست پیدا کنید.

 

 

انتخاب لوستر درست سرویس بهداشتی

انتخاب درست نور در سرویس‌های بهداشتی حس آرامش بیشتری را در فرد ایجاد می‌کند. شما می‌توانید با یک لامپ کوچک هم به فضا نور بدهید، اما با این کار هیچ کنتراست نوری ایجاد نمی‌کنید و محیط را کسل‌کننده خواهید کرد. یکی از خواص نورپردازی و انتخاب مناسب لوستر سرویس بهداشتی، گول زدن ذهن افراد است؛ یعنی به ‌راحتی می‌توانیم به هرآنچه که میخواهیم جلوه ببخشیم.

اگر امکان تابش نور طبیعی به سرویس بهداشتی وجود ندارد شما باید از نور مصنوعی و انواع لوسترها استفاده کنید. بهترین حالت نور این است که لوستر را روی قسمتی از سینک یا آینه متمرکز کنیم و معمولا برای سرویس‌های بهداشتی از نور سفید ‌رنگ استفاده می‌شود. بهتر است نور را در پشت آینه و یا اطراف آن تعبیه کنیم، در این حالت فضایی زیباتر را ایجاد خواهیم کرد. در ادامه متن شما را با ایده‌ها و مدل‌های مختلف لامپ و لوستر و ابزارهای روشنایی در سرویس‌های بهداشتی آشنا می کنیم.

انتخاب لوستر برای حمام

انتخاب لوستر سرویس بهداشتی با توجه به سبک طراحی آن

اگر به طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی و چیدمان آن علاقمند باشید حتماً می‌دانید که سبک‌های مختلفی برای طراحی این بخش از منزل وجود دارد که هر یک زیبایی و جلوه مخصوص به خود را دارند. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که اگر می‌خواهید از سبکی خاص برای طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی خود استفاده کنید، باید تمام المان‌ها و اجزای مختلف را نیز بر اساس سبک انتخابی خود تهیه کنید. وسایل و سبک نورپردازی نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود.

به طور مثال اگر در طراحی سرویس بهداشتی و حمام خود از سبک مدرن استفاده می‌کنید، باید چراغ‌ها و عناصر روشنایی‌بخش را نیز بر همین اساس انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که قصد دارید از چندین عنصر نورپردازی استفاده کنید، باید تمام این عناصر با یکدیگر هماهنگی کامل داشته باشند تا فضایی زیبا و متعادل ایجاد شود.

معمولاً ابتدا سبک مورد نظر برای طراحی سرویس بهداشتی انتخاب شده و سپس المان‌های مورد نیاز مانند عناصر روشنایی انتخاب و خریداری می‌شوند. به همین جهت کار شما در انتها ساده‌تر خواهد بود و می‌توانید به راحتی و با توجه به فضایی که در اختیار دارید نورپردازی دلخواه و مناسب را ایجاد کرده و جادوی طراحی خود را به اتمام برسانید.

توجه داشته باشید که علاوه بر زیبایی ظاهر چراغ‌ها و لوسترهای سرویس بهداشتی باید به رنگ نور ساطع شده از آن‌‌ها نیز توجه داشته و آن را متناسب با سبک طراحی محیط انتخاب کنید. هماهنگی رنگ نور چراغ‌ها با دیگر المان‌ها و اجزای سرویس بهداشتی به ویژه کاشی و سرامیک‌ها از جمله نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

 

انتخاب لوستر سرویس بهداشتی و شکل‌های مختلف آن

برای انتخاب درست لوستر اول باید به رنگ و سبک سرویس بهداشتی توجه داشته باشید.

 

لامپ یا لوستر آویز در سرویس بهداشتی و حمام

می‌توانید به‌ جای چراغ سقفی از یک لوستر ظریف زیبا برای سرویس بهداشتی استفاده کنید.

انتخاب لوستر برای حمام

نور سقف کاذب یا چراغ‌های فرورفته در سرویس بهداشتی و حمام

با استفاده از این متد می‌توانید خطوط دید بی‌وقفه یا اشکال منظمی را ایجاد کرده و فضای آرامش بخش و در عین حال مدرن‌تری را برای بیننده فراهم کنید. امروزه افراد زیادی در طراحی و نورپردازی سرویس بهداشتی و حمام منزل خود از چراغ‌های سقفی استفاده می‌کنند. یکی از دلایل محبوبیت این نوع از چراغ‌ها پنهان کردن منبع نور است. بهتر است توجه داشته باشید که با استفاده از چراغ‌های سقفی نمی‌توانید نور تاکیدی برای آینه به وجود آورید.

این چراغ‌ها برای ایجاد نورپردازی کلی در فضای سرویس بهداشتی مناسب خواهند بود. به همین دلیل هم بهتر است از چراغ‌های سقفی در ترکیب با سایر ابزارهای نورپردازی استفاده کنید تا نتیجه‌ای مطلوب دریافت کنید. در شرایطی  که می‌خواهید یک نورپردازی کلی برای روشن شدن فضا داشته باشید و نمی‌خواهید منبع نور در دکوراسیونتان دیده شود می‌توانید از چراغ‌های سقفی استفاده کنید.

 

لامپ LED در سرویس بهداشتی و حمام

این ایده می‌تواند یکی از به صرفه‌ترین روش‌ها باشد چرا که تا مدت‌ها یا سال‌ها نیاز به تعویض این مدل از لوستر سرویس بهداشتی ندارید. می‌توانید این لامپ‌ها را در سقف کاذب یا اطراف آینه‌ها قرار داده و با تنوع در استفاده از رنگ‌های گرم و سرد فضایی دلنشین ایجاد کنید. حتی می‌توان از این روش در روشن کردن کابینت‌های سرویس بهداشتی هم استفاده کنید. نورهای LED معمولاً به عنوان ابزاری برای نورپردازی مدرن شناخته می‌شوند.

با قرار دادن چراغ‌های LED در پشت آینه می‌توانید نوری یکنواخت و یک‌دست را ایجاد کنید. علاوه بر این با این روش دیگر نور به صورت مستقیم به فرد تابیده نمی‌شود. از نورهای LED باید در کنار نور کلی فضا استفاده کنید. اگر دوست دارید در محیط سرویس بهداشتی خود نوری مرموز و یک‌دست داشته باشید و یا یک آینه یا دیوار را در طراحی خود برجسته‌تر کنید، استفاده از نور‌های LED بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای شما خواهند بود.

 

از چند چراغ یا لوستر در سرویس بهداشتی و حمام

در این روش از چند حباب لامپ یا  تک لوستر در اندازه‌های مختلف (بسته به ارتفاع سقف) برای روشنایی محیط استفاده می‌شود.

 

لامپ دیواری در سرویس بهداشتی و حمام

در این حالت معمولا لامپ یا لوستر در قسمت بالای آینه یا دو طرف آن قرار می‌گیرد که جلوه زیبایی به آینه و سرویس بهداشتی می‌بخشد که می‌تواند بسیار هم کاربردی باشد.

 

نورپردازی دور فریم آینه در سرویس بهداشتی و حمام

از این روش می‌توان به عنوان یکی از بهترین ایده‌ها به عنوان لوستر سرویس بهداشتی نام برد؛ زیرا در عین زیبایی، روشنایی بیشتری هم به محیط می‌بخشد. اگر طرفدار سبک مینیمال هستید، ما این روش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

هالوژن سقفی در سرویس بهداشتی و حمام

اگر سرویس بهداشتی کوچکی دارید از‌ هالوژن یا لامپ‌هایی استفاده کنید که تابش آن‌ها مستقیما به سمت دیوار باشد تا فضای سرویس شما را مدرن‌تر، زیباتر و بزرگتر جلوه دهد. استفاده از هالوژن‌های سقفی می‌تواند راه حلی اقتصادی و البته زیبا و شیک برای ایجاد نورپردازی مناسب در سرویس بهداشتی شما باشد. معمولاً از هالوژن‌های سقفی در کنار چراغ‌های سقفی استفاده می‌شود. هالوژن‌های سقفی معمولاً با در نظر گرفتن مکان لوستر، با فواصل مشخصی در سقف به کار گرفته می‌شوند.

استفاده از هالوژن‌ها برای ایجاد محیطی جذاب و مدرن راه حلی بسیار مناسب است. از هالوژن‌ها می‌توان برای روشن کردن بخش کابینت روشویی و آینه سرویس بهداشتی استفاده کرد. علاوه بر این می‌توانید برای تمرکز بیش‌تر بر روی یکی از دیوارها یا حتی بخش‌های مختلف سقف از این روش استفاده کنید.

 

لوسترهای دیوار‌کوب آنتیک در سرویس بهداشتی و حمام

این لوسترها غالبا رنگ بدنه‌ی تیره‌ای دارند، به همین دلیل بیشتر در سرویس‌های با رنگ سفید استفاده شده و بهتر است بالای آینه قرار داده شوند. نکته بسیار مهمی که باید در نورپردازی سرویس بهداشتی به آن توجه داشته باشید تنظیم نور تابیده شده به آینه است. معمولاً برای این کار از دو دیوارکوب استفاده می‌شود. با این روش می‌توانید نور را در جهات مختلف به میزان یکسان تابانده و سایه‌ها را نیز به طور یکنواخت خنثی کنید. در استفاده از لوسترهای دیوارکوب سرویس بهداشتی بهتر است زاویه دیوارکوب‌ها را به درستی و یکسان تنظیم کنید.

با توجه به استانداردهای نصب دیوارکوب بهتر است آن‌ها را در ارتفاع 160 تا 170 سانتی‌متری نصب کنید. فاصله دیوارکوب‌ها از یکدیگر بر اساس آینه و اندازه دیوار متغیر خواهد بود؛ اما معمولاً دیوارکوب‌ها در فاصله 70 تا 75 سانتی‌متری از یکدیگر قرار می‌گیرند. استفاده از لوسترهای دیوارکوب می‌تواند برای افرادی که هر روز از آینه سرویس بهداشتی برای آرایش و رسیدگی به ظاهر خود استفاده می‌کنند مناسب باشد.

همچنین دیوارکوب‌های آنتیک می‌توانند وسایلی تزئینی نیز به شمار روند که محیط سرویس بهداشتی را جذاب‌تر و زیباتر می‌کنند. اگر نمی‌توانید بر روی سقف از لوستر سرویس بهداشتی استفاده کنید و یا بر روی روشویی یک یا چند آینه با فاصله‌های یکسان نصب کرده‌اید، استفاده از دیوارکوب‌ها بهترین گزینه خواهند بود.

 

لوستر کریستالی در سرویس بهداشتی و حمام

معمولا از این لوسترها برای سرویس بهداشتی‌هایی که فضای بزرگ‌تری با طرح سلطنتی دارند استفاده می‌شوند. حال با توجه به نکات بالا حتی می‌توان از چندین روش روشنایی در سرویس بهداشتی استفاده کرد؛

 • با تلفیقی از لوستر، چراغ‌های دیواری و LED می‌توانید فضای زیبا و مدرنی را ایجاد کنید.
 • هرچه اندازه سرویس بهداشتی شما بزرگتر باشد شما به نور بیشتری احتیاج خواهید داشت، در نتیجه در انتخاب لامپ برای لوستر سرویس بهداشتی دقت بیشتری داشته باشید و ترجیحا از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید.
 • از لامپ‌های رنگی برای لوستر استفاده نکنید و ترجیحا روی رنگ محیط تغییری ایجاد نکنید. هرچه لامپ لوستر شما به رنگ نور طبیعی نزدیک‌تر باشد، محیط شما زیباتر می‌شود.

انتخاب لوستر برای حمام

نکاتی در رابطه با نور سرویس بهداشتی

 • اگر تمایل به استفاده از روش نورپردازی فریم آینه دارید، این نکته را حتما در نظر داشته باشید که نور مستقیم از بالای آینه اصلا مناسب نیست.
 • برای انعکاس بهتر نور در سرویس‌های بهداشتی از اشیاء با رنگ‌های تیره استفاده نکنید.
 • پیشنهاد میشود از آینه‌های بزرگ استفاده کنید چراکه میزان بیشتری از نور را منعکس میکنند.
 • فضای سرویس بهداشتی را زیاد شلوغ نکنید و برای زیباتر شدن محیط از ظروف و اشیاء شیشه‌ای استفاده کنید.

برای تماشای ایده های جذاب نورپردازی و طراحی دکوراسیون داخلی و اداری از کانال آپارات دکوریار دیدن کنید.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.